Ligoninės gydytojų laukia dešimtmečiais

Ligoninės gydytojų laukia dešimtmečiais

Ligoninės gydytojų laukia dešimtmečiais

Jauni gydytojai aplenkia nedidelių miestų ligonines, nors jiems vadovai už gerą darbą siūlo mokėti 5 tūkstančių algą bei suteikti butus. Šiaulių apskrities ligoninių medicinos personalo amžiaus vidurkis 55-60 metų, vadovai sako, kad valstybė leidžia sau didžiulę prabangą — per dešimtmetį paruošti specialistą užsieniui arba farmacijos prekybai.

Natalija KONDROTIENĖ

natalija@skrastas.lt

Laukimo laikas

Naujosios Akmenės ligoninėje šiuo metu darbuojasi apie 40 gydytojų, paskutinis, universitetą baigęs, jaunas gydytojas chirurgas priimtas dirbti ligoninėje beveik prieš dešimtmetį.

„Net besidominčių, ar yra laisvų darbo vietų, kiek galėtume mokėti atlyginimo, neatsiranda, nors šiandien galima būtų priimti dirbti apie 11 gydytojų“, — sakė Naujosios Akmenės ligoninės vyriausiasis gydytojas Aleksandras Šalavėjus.

Gydytojas paskaičiavo, jog pagal amžiaus grupes ligoninėje iki 50 metų dirba 7 gydytojai, iš kurių du kitais metais pereis į kitą amžiaus grupę. 50-60 metų amžiaus grupėje — 22, per 60 metų — 11 gydytojų. Paskaičiuota, kad ligoninėje dirbančių gydytojų amžiaus vidurkis — 56 metai, slaugytojų amžiaus vidurkis siekia 50 metų. Teigiama, jog nuo 1977 metų, kai ligoninė buvo atidaryta, kolektyvas keitėsi nežymiai.

Pasak vyriausiojo gydytojo, ligoninė nuolat ieško būdų, kaip pritraukti jaunus gydytojus dirbti ligoninėje: siūlomi nemokami butai, savivaldybė apsiėmė apmokėti palūkanas, ar jų dalį už paskolą gydytojų šeimai, kuri statosi namą, norinčių pasinaudoti privilegijomis neatsirado. Tikino, kad geram galima būtų pasiūlyti 4-5 tūkstančius litų atlyginimą.

„Apsiėmėme mokėti už antrinę rezidentūrą 5 jauniems gydytojams. Sudarėme sutartis, kad po mokslų baigimo jie atidirbs penkerius metus, tačiau dirba tik vienas, antras atvažiuoja pabudėti, kiti sutartis sulaužė. Padavėme į teismą, bet kas iš to“, — kalbėjo A. Šalavėjus.

Liūdnas laikas pacientams

„Užsiauginti“ savo gydytoją sudėtinga, nes jis yra geras, kol auginamas ir už jo mokslus mokami pinigai, bet kai “užauga“, jokios sutartys nebesulaiko — išvažiuoja kur jam reikia. Šiandien tokia realybė“, — sakė Pakruojo ligoninės vyriausiasis gydytojas Vygandas Sudaris.

Ligoninėje dirba apie 40 gydytojų, kurių amžiaus vidurkis yra apie 50-60 metų. Nemaža dalis gydytojų atvažiuoja tik budėti, ligoninėje darbas jiems yra antraeilis.

Manoma, kad jauni medikai nenori dirbti mažame mieste, nors vyriausiasis gydytojas įsitikinęs, kad tai nėra svarbiausias argumentas, kuomet pastaruoju metu nemažai žmonių pasirenka darbus kituose miestuose — atstumas nėra svari priežastis.

Vyriausiasis gydytojas vardija, kad šiuo metu ligoninei reikėtų 2-3 bendrosios praktikos gydytojų, neurologų, endokrinologų, reanimatologų, chirurgų, pediatrų. „Kur dursi, ten trūksta“ — reziumavo V. Sudaris.

Kelmės ligoninės vyriausiojo gydytojo pavaduotoja Rima Burdienė skaičiavo, kad paskutinis jaunesnis gydytojas atėjo dirbti į ligoninę „gal prieš dešimtmetį“.

„Jaunimo nėra, jie nesirenka mažesnių miestų ligoninių. Ligoninėms, o svarbiausia pacientams, ateina liūdnas laikas“, — sakė R. Burdienė.

Masalas — technologijos

Šiaulių apskrities ligoninėje praėjusiais metais dirbti pradėjo Ausų, nosies, gerklės ligų, bendrosios praktikos gydytojos, taip pat įsidarbino iš kitų gydymo įstaigų atvykusių specialistų: Odos ir venerinių ligų centre pradėjo dirbti dermatovenerologė, Akušerijos-ginekologijos klinikoje akušerė ginekologė, Vaikų ligų klinikoje socialinė pediatrė. Priėmimo skyriuje, nors ir ne visu krūviu, pradėjo dirbti chirurgas. Urologas, akių ligų gydytoja dirbdami dar mokosi.

Ligoninėje dirba apie 1050 slaugytojų bei apie 350 gydytojų. Vidutinis ligoninės personalo amžius yra apie 50 metų.

„Jaunimas nori technologijų ir šiuolaikinių gydymo sąlygų. Ligoninėje atsiradus naujausios diagnostinės įrangos ne tik jauni medikai ėmė domėtis darbu pas mus“, — sakė Šiaulių apskrities ligoninės generalinis direktorius Petras Simavičius.

Tačiau P. Simavičius patikino, kad net ir sparčiai modernėjančiai ligoninei labai trūksta specialistų, todėl skubiai priimtų vaikų chirurgų, patalogo anatomų, anesteziologų, urologų ir kitų specialistų.

„Kur logika, jei žmogus mokosi 14 metų ir išeina prekiauti vaistais? Nė viena valstybė šitos prabangos sau leisti negalėtų. Gydytojų reikia ligoninėms, nes pacientų tik daugėja“, — sakė generalinis direktorius.

KOMENTARAI:

Paskyrimas — būtinas

— Gydytojų darbo vietos pasirinkimo priežastys gali būti įvairiausios, tačiau dažniausios — darbo apimčių dydis, patologijų įvairovė, technologijų naujienos, nors ir mažųjų miestų ligoninėse, manyčiau, darbo užtektų.

Manau, kad jauniems specialistams jau universitete turėtų būti pradėta aiškinti, darbo mažesnių miestų ligoninėse specifikos pliusai ir minusai, tai pakoreguotų jaunų gydytojų supratimą. O dabar jie girdi šnekas „iš šono“, dažnai neteisingas.

Būtina paimti buvusią kažkada patirtį, kuomet gydytojai turėjo dirbti pagal paskyrimą. Taip daroma visoje Europos Sąjungoje. Nepavadinčiau to žmogaus teisių pažeidimu, nes valstybė sumoka labai brangiai už specialisto paruošimą. Gydytojas turėtų atidirbti penkeris metus paskirtoje ligoninėje ir daug problemų būtų išspręsta. Reikia atiduoti skolą savo tautai.

— Manyčiau, kad didelių miestų ligoninėse jauniems gydytojams yra didesnės specialybės plėtros perspektyvos. Tai mano asmeninė nuomonė, nes ir aš medicinos mokslus baigusi norėjau likti, nes jau iškart esi studijų mokslo aplinkoje, šalia visos naujovės, kurias gali taikyti darbe bei išlieka visos galimybės tobulėti. Medikui — svarbu tobulėti.

Jauni medikai dažnai turi papildomus darbus, neretai dirba mažesnių miestų ligoninėse. Žiūrėkite, kas vyksta gydymo įstaigose, visur trūksta specialistų ir jaunimas, kuris nebijo darbo, važiuoja dirbti antraeilėse pareigose į mažesnių miestų ligonines.

Ne visada ir viską lemia pinigai. Rajonų ligoninėse medikams mokami didesni atlyginimai, tačiau natūralu, kad kiti renkasi perspektyvų tobulėjimą.

Į užsienį dirbti išvažiuoja daug gabių specialistų. Tačiau ir jie derina darbą užsienyje ir Lietuvoje, yra tokių atvejų ne vienas. Šioje situacijoje yra pliusų ir minusų. Pamato, kokia ten situacija. Dabar kiekvienas pats renkasi, kur dirbti.

citata:

„Kur logika, jei žmogus mokosi 14 metų ir išeina prekiauti vaistais? Nė viena valstybė šitos prabangos sau leisti negalėtų“

PERSPEKTYVA: Jauniems medikams nepatrauklios mažesnių šalies miestų ligoninės, jau dabar susimąstoma, o kas gydys ateities kartas rajonuose?

MASALAS: „Ligoninė tampa patraukli jauniems gydytojams, kai įstaigoje yra naujausios technologijos“, — sakė Šiaulių apskrities ligoninės generalinis direktorius Petras Simavičius.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

ABRJINGUMAS: „Net besidominčių, ar yra laisvų darbo vietų, neatsiranda“, — sakė Naujosios Akmenės ligoninės vyriausiasis gydytojas Aleksandras Šalavėjus.

Redakcijos archyvo nuotr.