Ligoniai neturi laukti pagalbos

Asmeninio archyvo nuotr.
gintaredargiene
Naujosios Akmenės ligoninėje dirbanti gydytoja gastroenterologė, medicinos mokslų daktarė Gintarė Dargienė ragina klausytis savo organizmo ir pasirūpinti jo sveikata.
"Dirbdama su pacientais Naujojoje Akmenėje pastebiu, kad sveikų skrandžių, be uždegimų, erozijų, be polipų, tik vienetai. Neretas – ir skrandžio vėžys. Ligos – pažengusios. Žmonės kantrūs, bijo gydytojo, bijo tyrimų, atideda vizitus arba "nepagauna talono". Taip neturi būti", – sako nuo gegužės 23 dienos Naujosios Akmenės ligoninėje dirbanti gydytoja gastroenterologė, medicinos mokslų daktarė Gintarė DARGIENĖ.
Naujosios Akmenės ligoninė, kurioje dirba ši aukštos kvalifikacijos gydytoja, turi naujausią diagnostinę aparatūrą. Todėl jau pirmo vizito metu pacientas ne tik pakonsultuojamas, bet ir atliekami visi svarbiausi tyrimai.

– Kalbėdami apie moderniausią diagnostinę įrangą, įsivaizduojame didžiųjų šalies miestų klinikas, kuriose norint gauti pagalbą, reikia palaukti kartais ir ne vieną mėnesį. Naujosios Akmenės ligoninėje kitaip?

– Naujoji Akmenė nuo Kauno arba Vilniaus tolokai. Ir štai pacientui suskaudo duobutėje, kyla rūgštys, pučia, nevirškina. Norėtų pasikonsultuoti su gydytoju gastroenterologu, endoskopijos, ultragarso. Žmogus vargais negalais "susimedžioja" taloną į didžiųjų miestų klinikas. Nuvyksta, jį pakonsultuoja specialistas ir kitiems tyrimams pacientas privalo atvykti kitomis dienomis.

Tuo tarpu pacientas atvykęs į Naująją Akmenę tą pačią dieną gali gauti visus reikalingiausius tyrimus – įstaiga turi aukšto lygio diagnostinę aparatūrą – videoendoskopą (tai tas nemalonus tyrimas, kurio metu pasižiūrima stemplytė, skrandukas, dvylikapirštė žarna). Esant reikalui, pacientui tą pačią dieną prieš endoskopiją yra galimybė atlikti ir pilvo organų ultragarso tyrimą – įvertinami kasa kepenys, inkstai, blužnis.

Noriu akcentuoti, kad pacientui stengiamės beveik viską padaryti per vieną dieną. Ir jeigu tyrimų metu kyla įtarimo, kad ligoniui gali būti kažkas rimčiau, jis siunčiamas kompiuterinei tomografijai ar magnetinio rezonanso tyrimui Šiaulių ligoninėje arba privačiose klinikose. O jei panašu, kad ligonį reikia ištirti išsamiai dėl įtariamos retos ligos – pacientas nusiunčiamas į LSMU ligoninę Kauno klinikas arba Vilniaus Universiteto ligoninę Santaros klinikas, kur yra pačių sudėtingiausių tyrimų galimybė.

gintaredargiene

– Ar tiesa, kad nemažai pacientų į gydytoją gastroenterologą kreipiasi tik tada, kai liga būna pažengusi?

– Pirmiausia privalau akcentuoti, kad į gydytoją reikia kreiptis laiku. O žmonės išties delsia, jie kantrūs. Štai darau endoskopinį tyrimą ir matau dvylikapirštėje žarnoje žaizdą. Jums neskauda? Pacientas pripažįsta: paskauda. Bet yra opa! Turėtų būti fantastiniai skausmai... Paaiškina, bijojęs tyrimo, bijojęs gydytojo ir atėjęs, nes skausmas tapo nebepakenčiamas.

Štai ateina močiutytė, ir jai – užleistas skrandžio vėžys. Simptomus, be abejonės, jautė jau seniai. Bet ar klausė savo organizmo?

Beje, apie skrandžio vėžį. Dažniausiai jis būna "paprastas" (adenokarcinoma) bet gali būti ir paveldimas (difuzinis). Paprastas vėžys vystosi per ilgesnį laiką: pirmiausia uždegimas, tada atrofija, tada metaplazija, displazija, o tada gal vėžys. Jis gali vystytis metai iš metų. Su paveldimu skrandžio vėžiu kitaip: sveikas skrandis ir staiga: vėžys! Klinikinėje praktikoje turėjau atvejį, kai žmogus sąžiningai periodiškai edoskopiškai tikrinosi dėl skrandžio vėžio. Nepaisant to, vėžys nebuvo "pagautas". Žodžiu, esant paveldimo vėžio rizikai (jei paciento bent du pirmos eilės giminaičiai šia liga susirgo jauname amžiuje - iki 40 metų) privalu būti patikrintam, ar organizme nėra genomutacijos – kreiptis į gydytoją genetiką. Ir žinoma būtinai turi būti išnaikinta Helicobacter pylori.

– Teigiate, kad Naujosios Akmenės ligoninėje žmonės gali gauti ne tik kvalifikuotą, bet ir greitą pagalbą?

– Bet kurio Lietuvos miesto, miestelio ar kaimo gyventojas gali kreiptis į savo šeimos gydytoją siuntimo pas gydytoją gastroenterologą ir registruotis konsultacijai Naujosios Akmenės ligoninėje.

Eilės čia yra tikrai normalios. Aš, gydytoja gastroenterologė, į Naujosios Akmenės ligoninę iš Kauno atvykstu penkioms dienoms kiekvieną mėnesį. Esame sutarę su administracija, kad jeigu bus poreikis, galiu ir šešias dienas pasilikti, galiu ir septynias. Viskas priklauso nuo srautų. Svarbiausia, kad pacientams reikėtų kuo mažiau laukti.

Būsiu atvira, mane pasikvietusi Naujosios Akmenės ligoninė stipriai nustebino: tokiame nedideliame miestelyje, tokia didelė, puikiai sutvarkyta, suremontuota ligoninė, su aukščiausio lygio diagnostine aparatūra, su itin kvalifikuotu personalu! Pirmą kartą gyvenime dirbu su tokia sesute, su kuria sutariame taip, jog galime viena kitos sakinį pabaigti. Labai profesionali. Sakyčiau, laimėjau gyvenimo loterijoje puikią sesutę. Dirbame tiek, kiek reikia, valandų nežiūrime. Startuojame ryte, prieš septynias, ir dažniausiai baigiame apie septintą vakaro.

Endoskopinio tyrimo metu atlieku skrandžio biopsiją ureazės testui (kuris daromas norint diagnozuoti Helicobacter pylori sukeltą skrandžio infekciją). Atliekamos biopsijos iš skrandžio gleivinės, dvylikapirštės žarnos arba polipų – reikia išsiaiškinti, ar aptikti dariniai "pikti" ar "nepikti", ar tikslingas jų šalinimas, gal jie uždegiminiai, o gal gydant skranduko uždegimą patys sugis. Biopsijos tyrimas užtrunka dvi–tris savaites, taigi kitu mano atvažiavimu į Naująją Akmenę dar kartą susitinkame su pacientu ir aptariame rezultatus bei gydymą.

Ne paslaptis, kad neretai kitose ligoninėse užsiregistruoti gydytojo specialisto konsultacijai yra iššūkis, juolab kad vyresni žmonės nedraugauja su internetu, o skambina į registratūrą ir klauso "tų muzikėlių". Girtina, kad Naujojoje Akmenėje yra skambučio išsaugojimo funkcija – registratorė perskambina ir užregistruoja.

– Kokius negalavimus gastroenterologijoje įvardytumėte kaip šio laikmečio rykštę?

– Mano doktorantūros tema buvo Helicobacter pylori bakterijos atsparumas antibiotikams, genetiniai tyrimai, susiję su ta bakterija ir t.t. Įdomu tai, kad Naujojoje Akmenėje diagnozuoju ir randu šitos bakterijos kur kas daugiau negu Kaune. Manau, kad kauniečiai labiau linkę bėgti tirtis, jie prisiskaito. O provincijos žmonės – labiau užsispyrę, jie kantresni, kol skausmas dar pakenčiamas.

Tiesą sakant, visko randu daug. Kaune darydama endoskopijas sveikų skrandžių mačiau daug daugiau negu jų matau tirdama pacientus, atvykstančius į Naujosios Akmenės ligoninę. Čia tokių skrandžių, kad nebūtų uždegimo, erozijų, polipų, net vėžio, vienetai. Gal tai dėl to, kad Kaune į medikus kreipiasi daugiau jaunų žmonių, kuriems problemos – somatoforminės (kuomet pilvą ar skrandį skauda dėl nervinės sistemos sutrikimų).

Bet gastroenterologija – tai ne vien virškinamasis traktas, tai ir kasa, kepenys ir retos ligos – autoimuninės ligos, uždegiminės žarnų ligos. Tarp kitko Žemaitijoje nustatau tikrai nemažai uždegiminių žarnų ligų!

gintaredargiene

KVIEČIAME REGISTRUOTIS KONSULTACIJOMS.

Pacientai priimami su šeimos gydytojo siuntimu.

Tačiau gali atvykti ir be siuntimo, tada paslauga mokama pagal Sveikatos apsaugos ministerijos patvirtintas teisines direktyvas.

Registracija tel.: 8 425 56557 arba 8 603 65315 (I-V 8:00-18:00).