
Naujausios
Lietuvos karybos istorija atsiskleis slėptuvėje
Šiaulių universiteto (ŠU) Humanitarinio fakulteto sovietmečio slėptuvė tampa Karo edukacijos centru, kuriame eksponatus bus galima ne tik pamatyti, bet ir paliesti. Naują erdvę savanoriškai kuria universiteto darbuotojai, kariai ir kolekcininkai.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Pirminis projektas
Į rūsį, kuriame Šaltojo karo laikotarpiu buvo įrengta slėptuvė nuo bombų, palydi Krašto apsaugos savanorių pajėgų (KASP) Prisikėlimo apygardos 6-osios rinktinės štabo S5 skyriaus viršininkas kapitonas Alfonsas Bičkus, transporto remonto skyriaus vadas seržantas Dainius Rekašius ir šiaulietis kolekcininkas Saulius Ostrauskas.
Slėptuvė ilgą laiką buvo virtusi sandėliu. D. Rekašius su talkininkais, valydami patalpas, ko tik nerado: dujokaukių, respiratorių, šalmų, šimtus plakatų – įdomiausi iš jų bus eksponuojami.
Slėptuvėje išlikusios originalios durys, ventiliacijos sistema, tualetas, stendai su plakatais, instrukcijomis, seifas. Tik nežinia, kur jo raktai, tad išlieka intriga, kas viduje.
Patalpos užima apie 100 kvadratinių metrų. D. Rekašius, talkinant pagalbininkams, į rūsį skuba kone kiekvieną pavakarę. Dažniausiai dirba trise. Dabar kala lentynas ir suka galvą, kaip kuo racionaliau išnaudoti kiekvieną kampelį.
Vedžiodamas po slėptuvę, seržantas pasakoja viziją. Viena erdvė turėtų būti skiriama šiuolaikinei Lietuvos kariuomenei, holas su nedidele patalpa, kurioje išlikusi oro vėdinimo sistema, turėtų būti palikta Šaltojo karo palikimui.
Atskirą patalpą norėtų skirti Antrojo pasaulinio karo eksponatams. Vertingesnius daiktus planuojama laikyti vitrinoje už stiklo – lentynos jau daromos. Greta tiks ir gausi šalmų kolekcija.
„Įrengsime mūšio inscenizaciją. Bus tvorelė, smėlis, apkasų pozicijos“, – pasakoja D. Rekašius.
Dar viena patalpa numatyta rezistencijos laikotarpiui, partizanams. Nedidukas kambarėlis, pasak D. Rekašiaus, galėtų būti skiriamas karui Ukrainoje.
„Tai – pirminis projektas. Planuojame, kad ekspozicija bus keičiama. Kolekcijų turime įvairių, sieksime, kad nebūtų monotonijos“, – sako D. Rekašius. Ir užtikrina: „Viskas saugu, legalu, išminuotojų patikrinta.“
Reikia manekenų
Pasak A. Bičkaus, idėjos autorius – buvęs KASP Prisikėlimo apygardos 6-osios rinktinės štabo viršininkas majoras Linas Idzelis. Pamatęs, kiek įdomių kolekcijų žmonės namuose turi, majoras pasiūlė jas parodyti visuomenei.
Ekspoziciją sudarys kariškių ir kolekcininkų surinkti daiktai. Pagrindinė kryptis – apranga, ekipuotė, apyvokos daiktai. Daiktus kuriamai erdvei majoras L. Idzelis, paskelbęs viešą prašymą, rinko visoje Lietuvoje. Dabar idėją palaiko naujasis vadas majoras Nerijus Kačkauskas.
„Nutarėme, kad tai, ką turime, reikia pristatyti visuomenei, kad nedulkėtų. Padedant kariuomenei, universitetui, tai ir padarysime“, – sako kolekcininkas S. Ostrauskas.
Šiaulietis kolekcionuoja kareiviškas kepures, ordinus, ženkliukus. Jo nuomone, labai svarbu, kad lankytojai galėtų ne tik žiūrėti, bet liesti, apžiūrėti daiktus: „Kad nebūtų kaip laidoje „Klausimėlis“, kai žiūrėdami į rodomą daiktą, nežino, tai kunigo ar kareivio.“
Kolekcininkas ranka mosteli į vikšro dalį. Tanko T-34 vikšras parkeliavo iš metalo laužyno. „Kažkas supranta kaip metalo laužą, kažkas – kaip istorinį paveldą“, – sako S. Ostrauskas.
A. Bičkus tikisi, kad ateityje ir kiti kolekcininkai nuspręs pasidalyti savo sukauptais daiktais.
Jei niekas nepakiš kojos, naująją erdvę lankytojams planuojama atverti po Naujųjų metų.
Entuziastai prašo pagalbos: labai trūksta manekenų, manekenų galvų, nes turi daug šalmų ir kepurių. Galbūt nereikalingus manekenus galėtų atiduoti parduotuvės. Ypač reikalingi vyrų manekenai. „Gali būti ir aplūžę, mes susitvarkysime.“
Siekis – keisti požiūrį
ŠU Humanitarinių tyrimų centro vadovas, Istorijos katedros docentas daktaras Simonas Strelcovas sako, kad naujoji erdvė, universitetinis fakulteto padalinys, galėtų vadintis Karo edukacijos centru.
„Universitetas yra glaudžiai susijęs su moksliniais tyrimais ir edukacija. Tai būtų vieta, į kurią ateitų ir moksleiviai, ir studentai. Tikslas – ugdyti patriotinį jaunimą. Tai jokiu būdu nėra karių ruošimo stovykla ar propagandinė mašina. Tai – viena iš švietimo formų suteikti kuo platesnį vaizdinį moksleiviams apie mūsų praeitį“, – sako S. Strelcovas.
Su aktyviais partneriais, 6-ąja rinktine, universitetas yra pasirašęs daugiašalę bendradarbiavimo sutartį.
„Bendraujant su kariškiais norisi keisti jaunimo požiūrį į šalies praeitį. Priešintis galima, priešintis reikia, priešintis gali kiekvienas visuomenės narys. Edukacijos centro misija – skleisti žinią. Labai norėčiau tikėti, kad niekada nereikės žinių pritaikyti praktiškai. Bet visą laiką geriau žinoti, ką ir kaip daryti“, – sako S. Strelcovas.
Savanorystės principas
S. Strelcovas svarsto: galbūt bendradarbiaujant su Turizmo informacijos centru, būsimasis Karo edukacijos centras galėtų tapti lankytina vieta į Šiaulius atvykstantiems žmonėms.
Edukacinio centro lankymas bus nemokamas. Visa veikla vyksta savanorystės principu. Planuojama, kad lankytojus su eksponatais, istorija, karyba supažindins ir dėstytojai, ir kariai, ir studentai.
Istorikas siūlo pasakojimo įvadinę dalį pradėti nuo partizaninių kovų XIX amžiaus viduryje, pereiti prie nepriklausomybės kovų, kai pilietinis pasipriešinimas veikė su kariuomene, toliau – valstybingumo laikotarpis, partizaninių kovų metai, sovietmetis, dabartinė kariuomenė.
„Galima pasitelkti įvairių priemonių, nebūtinai originalius daiktus. Pavyzdžiui, kalbant apie nepriklausomybės kovas, galima parodyti žemėlapius, pasakoti apie Radviliškio kautynes su bermontininkais“, – sako dėstytojas.
S. Strelcovo nuomone, Karo edukacijos centre su Lietuvos karybos istorija galėtų būti supažindinami ir užsieniečiai.
Kiekvieną semestrą dėstytojas su Karybos istorijos studentais vyksta į Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų Aviacijos bazę apžiūrėti karinės technikos, padiskutuoti su atvykusiais kariais apie vykdomą NATO oro policijos misiją.
„Apie čia gyvenusių žmonių kovas už laisvę, iš kartos į kartą perduodamą norą gyventi laisviems svarbu suprasti ir mūsų sąjungininkams“, – mano S. Strelcovas.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
RADYBOS: Įdomesni slėptuvėje rasti daiktai bus rodomi lankytojams.
SISTEMA: Slėptuvėje išlikusi oro ventiliacijos sistema.
DARBAS: KASP Prisikėlimo apygardos 6-osios rinktinės transporto remonto skyriaus vadas seržantas Dainius Rekašius kone kiekvieną pavakarę tvarko rūsį. Išvežus šlamštą, kalamos lentynos.
KOLEKCININKAS: Šiaulietis kolekcininkas Saulius Ostrauskas lankytojams parodys savo kolekciją.
UŽRAŠAS: Virš tualeto išlikusi originali lentelė.
ISTORIKAS: ŠU Humanitarinių tyrimų centro vadovas, Istorijos katedros docentas daktaras Simonas Strelcovas mano, kad Karo edukacijos centre su Lietuvos karybos istorija galėtų būti supažindinami ir NATO oro policijos misiją vykdantys kariai.