
Naujausios
Lietuvoje – nuolatinė kova
Lietuvos valdžia vis nenusprendžia, leisti ar neleisti lietuviams turėti dvigubą pilietybę. Tuo tarpu daugelis svetimose šalyse įsitvirtinusių emigrantų jau žino, kaip elgsis.
Kineziterapeutė Ieva ir gydytojas anesteziologas Gediminas Juknevičiai, dirbantys Anglijoje, Hullo ligoninėje, taps Anglijos piliečiais, jei po "Brexito" iš kitų Europos šalių piliečių bus reikalaujama darbo vizų.
Per 11 metų Anglijoje įsitvirtinusi šeima sako, jog ir porai savaičių sugrįžę į Lietuvą suspėja pavargti.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Gydytojas rezidentas gali normaliai gyventi
Į Angliją iš Kelmės kilusi Ieva ir jonaviškis Gediminas Juknevičiai išvyko vos susituokę.
Ieva tuo metu dar studijavo kineziterapiją universitete. Gediminas baigė ilgai trukusias medicinos studijas Vilniaus universitete.
Gedimino Lietuvoje netenkino požiūris į rezidentą. Jo kaip tik dar laukė ilga praktika rezidentūroje. Todėl vaikinas nusprendė rezidentūrą tęsti Anglijoje.
Jauna šeima gyvenimą Anglijoje pradėjo įsidarbinę slaugytojų padėjėjais senelių namuose. Nuomojosi vieną kambarį privačiame name. Pirmaisiais metais teko pamiršti ir apie mokslus.
Tačiau išmintingai tvarkydama savo finansus ir stropiai dirbdama, po metų jauna šeima galėjo tęsti mokslus. Ievai kineziterapiją reikėjo studijuoti iš naujo. Studijuodama turėjo dalinį darbą. Gediminas tapo gydytoju rezidentu.
Gydytojui rezidentui Anglijoje moka nemažą algą. Pradžioje įmanoma uždirbti apie 30 tūkstančių svarų per metus. Kiekvienais metais atlyginimas auga ir išauga iki 60 tūkstančių svarų.
Rezidentūrą baigęs gydytojas tampa konsultantu. Tuomet jo atlyginimas, atsižvelgiant į stažą, siekia 76 – 100 tūkstančių svarų per metus.
Už etatą – dirbti tris dienas
Gediminas dirba gydytoju konsultantu Hullo ligoninėje. Ieva – ten pat vyresniąja kineziterapeute. Hullo mieste gyvena apie 260 tūkstančių žmonių. Ligoninė aptarnauja visą regioną – apie milijoną gyventojų.
Už etatą gydytojui reikia dirbti tris dienas per savaitę nuo aštuntos iki aštuonioliktos valandos. Kartais visas tas valandas praleidžia operuojant sunkų ligonį. Kartais dalyvauja keliose nedidelėse ambulatorinėse operacijose.
Ligoninėje yra apie 40 operacinių, kiekvienai priskirta po du anesteziologus.
Kadangi Gediminas dirba daugiau kaip etatu, pusdieniui nueina į darbą ir ketvirtą dieną: moko studentus, vykdo projektinę veiklą. Kasmet jis turi 32 darbo dienų atostogas.
Ieva dirba ne visu etatu. Rūpinasi sūneliu Hugo. Jauna moteris dalyvavo darbo interviu ir gavo dalinio darbo – dirba tris dienas po 6 valandas ir 25 minutes.
Kineziterapeutas ten dirba visiškai savarankiškai. Gydytojas nesikiša į jo veiklą. Šios srities specialistai uždirba nuo 22 iki 35 tūkstančių svarų per metus. Be to, jie turi padėjėjus, kurie, paprastai, nebūna baigę specialiųjų mokslų, bet juos apmoko ligoninė.
Padėjėjus turi ir vidurinysis personalas. Jie taip pat apmokomi ligoninėje. Padėjėjai uždirba nuo 13 iki 19 tūkstančių svarų per metus. Kineziterapeutais, slaugytojais ir jų padėjėjais dirba tiek moterys, tiek vyrai. Jie atlieka daugelį tokių darbų, ką Lietuvoje daro slaugytoja arba net pats gydytojas. Atlyginimas tiek jiems, tiek visam medikų personalui keliamas keturiomis pakopomis, atsižvelgiant į darbo stažą.
Pacientas ir gydytojas nejaučia ligoninės skolų
„Ten nėra įtampos. Darbas nelengvas, bet yra pakankamai laiko pailsėti. Todėl sugrįžęs po poilsio dienų dirbi kokybiškai, – pasakoja ponas Gediminas. – Pacientas ten pats svarbiausias. Tik visiškai pasveikęs po opercijos jis išleidžiamas namo. Bet ir namuose jį lanko medikų komanda...“
Juknevičiai turi su kuo palyginti. Sunkia liga sirgo dar nė šešiasdešimties nesulaukęs Ievos tėtė. Jie buvo pasibaisėję, kaip Lietuvoje greitai nurašomi vyresnio amžiaus žmonės, ir kiek mažai kalbama su pacientu, kiek mažai jam aiškinama apie ligą. Galiausiai daugelį vaistų ir priemonių reikia pirkti pačiam.
Anglijoje labai daug senų žmonių. Bet medikai operuoja ir vienodai gerai prižiūri tiek šimtamečius, tiek jaunesnius pacientus. Šimtamečiai anglai dar vairuoja automobilius, keliauja, savanoriauja. Ta karta anksčiau išėjo į pensiją, gyvena nepatirdami nepriteklių ir streso, todėl gyvena ilgai.
Gydytojas pasakoja, jog daugelis Anglijos ligoninių turi skolų, tačiau sutaupyti stengiamasi kitais būdais: nei pacientas, nei gydytojas neskriaudžiamas. Pacientui nereikia pirktis nei vaistų, nei tvarsliavos, jis gauna viską, ko reikia ligai išgydyti.
Nereikia ir kyšio gydytojui. Jeigu taip padarytų, liktų nesuprastas. Pasitaiko, kad pasveikęs pacientas atneša saldainių dėžutę visam personalui. Įmanomas oficialus atsidėkojimas ligoninei pervedant pinigų į specialų fondą. Dažniausia ten lėšų perveda naujagimių susilaukusios šeimos.
Kartais ligoninę paremia labai turtingi žmonės. Paavyzdžiui, milijonierius, turintis futbolo komandą, įrengė ligoninei naują gimdymo patalpą ir nupirko instrumentų.
Norint patekti pas gydytoją arba operuotis ir ten gali tekti palaukti kelis mėnesius. Tačiau, jeigu pacientui įtartas vėžys, per 62 dienas gydymo įstaiga turi atlikti išsamius tyrimus, patvirtinti arba paneigti diagnozę, ir jeigu ji pasitvirtina, pradėti gydymą.
Priėmimo skyriuje pagalba nelabai sunkiam ligoniui turi būti suteikta per keturias valandas.
Operacijos planuojamos taip, kad operacinės nebūtų tuščios. „Kartais jas būtų galima atlikti ir greičiau, – pasakoja Gediminas. – Tačiau po to kokią savaitę operacinės gali būti tuščios. Tai neracionalu.“
Namai saugiame kvartale
Jau po pirmųjų dvejų Anglijoje praleistų metų Juknevičiai paėmė iš banko paskolą ir nusipirko namą Jorko mieste.
Dabar gyvena netoli Hullo miesto esančiame North Ferriby kaime, kuriame vos keturi tūkstančiai gyventojų. Namą su sodu, dvylikos arų sklypu, kuris Anglijos mastais gana didelis, pirko taip pat paėmę iš banko paskolą.
„Norėjome saugios, ekologiškos aplinkos, gerų kaimynų, erdvės, – savo pasirinkimą aiškina Ieva ir Gediminas. – Tokią erdvę galima rasti tik kaime. Todėl Anglijos kaimuose nekilnojamasis turtas – brangesnis negu miestuose, gali atsieiti nuo 200 tūkstančių iki trijų milijonų svarų. . Aišku, Londone – dar brangiau.“
Pustrečių metų jų sūnus Hugo lanko vaikų darželį. Ten su vaikais ir auklėtojomis kalba angliškai, namuose su tėvais – lietuviškai. Tėvai jam skaito ir lietuviškas, ir angliškas knygutes.
Daugelis Anglijoje gyvenančių mamų, praėjus pusmečiui po gimdymo, grįžta į darbą. Ilgiau būti motinystės atostogose neapsimoka. Pusmetį nuo vaiko gimimo moka 90 procentų buvusio atlyginimo, paskui tris mėnesius – gerokai mažiau, likusius tris mėnesius, kol galima būti motinystės atostogose, visai nemokama.
Ieva motinystės atostogose buvo metus, o į ligoninę sako grįžusi todėl, kad jai labai patinka darbas.
Į darželį leisti vaikus brangoka. Juknevičiai už tris dienas per savaitę moka apie 600 svarų. Tačiau būtina vaiką ugdyti, reikia, kad jis išmoktų bendrauti, socializuotųsi.
Gyvenimas svarbiau už pilietybę
Kaip jaučiasi lietuviai Anglijoje? Ar nėra diskriminuojami?
Ieva ir Gediminas sako, jog tik iš pradžių buvo sunkoka. Jie abu puikiai mokėjo anglų kalbą. Tačiau keičiant gyvenamąsias vietas nuolat teko prisitaikyti prie vietinio dialekto.
Privačiame sektoriuje dirbantys tautiečiai gal ir jaučia diskriminaciją. Valstybinėje ligoninėje dirbantys Juknevičiai niekuomet to nepajautė. Svarbu būti pozityviems ir gyventi pagal anglų taisykles.
„Žinau, kad anglu aš niekuomet nebūsiu, ir net nebandau juo tapti, – sako Gediminas. – Tačiau mums ten gera gyventi. Žinome, kad esame reikalingi, dirbame, kaupiame pensiją senatvei. Jeigu dėl Anglijos išėjimo iš Europos Sąjungos, kitų Europos šalių piliečiams reikėtų darbo vizų, mes priimtume Anglijos pilietybę. Sūnus jau yra Anglijos pilietis. Žinoma, būtų maloniau išlaikyti ir Lietuvos pilietybę. Tačiau, jeigu nebus leista turėti dvigubos, Lietuvos pilietybės atsisakysime.“
Šiemet Juknevičiai atostogavo keturiose užsienio šalyse. Į tėvynę taip pat sugrįžta kiekvienais metais.
„Skaudu žiūrėti į savo mamų ir kitų artimųjų gyvenimą, – atvirai kalba Ieva. – Nesuderinami dalykai čia gaunamos algos, pensijos ir kainos. Už kiekvieną niekniekį, kuris Anglijoje nekainuoja nė svaro, čia reikia mokėti po kelis eurus. Aišku, aplinka gražėja. Bet kai šalia didingos sporto arenos – apšnerkštos, nudrengtos vaikų žaidimų aikštelės, suabejoji, ar Lietuvos valdžia nuoširdžiai rūpinasi žmogumi, ar tik įvaizdžiu.“
Šeimos galva Gediminas pastebi, jog labai slegia ir emocinė aplinka. Nueini pasikeisti paso, daro nuotrauką – apibara, kad ne taip atsisėdai. Nueisi į paštą, darbuotojos vaidina užsiėmusias, nė nepakelia akių, tarsi būtum atėjęs joms trukdyti: „Čia kiekvieną minutę privalai būti kovos būsenoje, kad apsigintum, kai tave kas nors puls. Per porą savaičių Lietuvoje labai pavargstame. Grįžimas visam laikui mums būtų antroji emigracija.“
Asmeninės nuotr.
Juknevičių šeima nenorėtų, kad "Brexitas" padarytų kokios nors įtakos jų karjerai Anglijoje. Čia jie linkę praleisti visą darbingą savo gyvenimo laikotarpį, o senatvę sutikti šiltuosiuose kraštuose.
Ieva ir Gediminas Juknevičiai su sūneliu Hugo grįžo į Lietuvą aplankyti Kelmėje gyvenančios Ievos mamos Laimos Butkienės ir Jonavoje gyvenančios Gedimino mamos Veronikos Juknevičienės.
Po kelis kartus per metus Ieva ir Gediminas Juknevičiai keliauja atostogauti.
Praėjusią vasarą Ieva ir Gediminas Juknevičiai pakvietė savo mamas Laimą Butkienę (dešinėje) ir Veroniką Juknevičienę paatostogauti Gran Kanarijoje.