
Naujausios
KOMENTARAS
Lietuviai streikuoja emigruodami
Regina MUSNECKIENĖ
Kartkartėmis iš pasaulio atskrieja žinios apie lėktuvų pilotų, pašto darbuotojų, statybininkų ir kitų profesijų žmonių streikus. Lietuvoje ramu. Čia nėra nei gyvybes nusinešančių žemės drebėjimų, nei potvynių, nei uraganų. Nėra ir streikų.
Iš prigimties ramūs, audringu temperamentu nepasižymintys lietuviai streikuoja savaip. Kasmet kelios dešimtys tūkstančių palieka Lietuvą. Pastaruosius dvejus metus emigracijos mastai tik auga. Vadinasi, protestuotojų daugėja. Jų protestas prieš čia vešantį prekybininkų, farmacininkų ir maisto perdirbėjų gyventojams taikomą ekonominį smurtą. Prieš korupciją. Prieš valdžios godumą ir bejėgystę pažaboti visas žmogų iš tėvynės vejančias blogybes.
Streikuotojų, palyginus su mažos mūsų valstybėlės gyventojų skaičiumi, labai daug. Kasmet išvažiuoja po pusę Šiaulių arba pusantros Kelmės, arba po vieną Tauragę. Kiek tokių Šiaulių, Kelmių ir Tauragių Lietuvoje yra?
Vienas publicistas vaizdingai pastebėjo, jog lietuviai iš Lietuvos bėga lyg nuo raganos žmonos.
Valdžia bejėgiškai trauko pečiais, moja rankomis – grįžkit. O lėktuvai pilni tautiečių kyla į padangę ir tupia ten, kur geriau ir šilčiau.
Kažkas kažką bando daryti, kad juos susigrąžintų atgal. Rengiasi konsultuoti, padėti lyg po tremties grįžusiems vėl įsitvirtinti Lietuvoje. Tačiau grįžta tik šeši tūkstančiai per metus. Ir ne todėl, kad kažkas pakonsultavo ar padėjo. Todėl, kad tie žmonės sugebėjo padėti patys sau. Užsidirbo pinigų verslui, būstui, kokios nors veiklos startui.
O gal tiesiog suvokė, jog ir užsienyje nėra aukso kalnų. Tyrimai rodo, jog daugelio šalių privatus sektorius už tą patį darbą emigrantams moka 200 – 300 eurų mažiau negu saviems gyventojams. Valstybiniame sektoriuje diskriminuoti sunkiau. Bet kiek emigrantų gali įsidarbinti valstybiniame sektoriuje?
Vokietijoje skursta apie 50 procentų emigrantų. Ypač tų, kurie dirba už minimalų 8,5 euro valandinį įkainį. Į rankas jie gauna apie 800 eurų. 600 iš jų privalo sumokėti už kuklų būstą ir komunalinius patarnavimus. Savoms reikmėms lieka pora šimtų eurų. Ne ką daugiau kaip Lietuvos pensininkams. Austrijoje emigrantų skurdas dar didesnis.
Maža to, užaugę kitoje sistemoje jie negali perprasti svetimos šalies rašytų ir nerašytų įstatymų subtilybių. Jie kasdien patiria biurokratinį smurtą, nes Europos senbuvėse biurokratija labai įsigalėjusi.
Viena pažįstama pasakojo kasdien pašto dėžutėje randanti laiškų iš bankų, savivaldybės ir kitų visokiausių įstaigų. Privalai atsirašinėti, įrodinėti, atsakinėti. O ką daryti, jeigu tobulai nemoki kalbos?
Negana to, emigrantai kasdien išgyvena savo tėvynės, čia likusių tėvų, brolių ir seserų ilgesį.
Įvairūs šaltiniai teigia, jog pirmuosius penkerius metus emigrantai turi motyvacijos. Jie labai daug dirba, taupo pinigus. Paskui ta motyvacija dingsta. Ateina nuovargis. Prasideda sveikatos problemos. Daugelis serga nervų ligomis. Jos gali persiduoti jų vaikams ir anūkams.
Anglijoje lietuviai garsėja kaip tuberkuliozės ir hepatito C nešiotojai. Vokietijoje kaip šizofrenikai.
Bet vis tiek daugelis įsitikinę, jog vergauti ir skursti svetur lengviau negu savo tėvynėje. Gal todėl, kad tarp turtingesnių žmonių lengviau gauti paramą. Kad svetur mažiau korupcijos. Kad nėra tiek neteisybės, kiek Lietuvoje. Kad su svetimų diskriminacija lengviau susitaikyti negu su savų. Kad tavo skurdo nemato giminės ir artimieji – nelaiko tavęs nevykėliu.
Lietuva kasdien praranda po kelis šimtus žmonių, galinčių dirbti tėvynėje, ją turtinti, o tuo pačiu kurti stabilų savo gyvenimą. Tai katastrofa.
Paprastai, įvykus katastrofai, iš pradžių dalijamas maistas, paskui atvežamos krosnelės, kad žmonės maistą gamintųsi patys, paskui statomos palapinės, kad žmonės turėtų bent laikiną pastogę ir galėtų leisti vaikus į mokyklą.
Lietuvoje vėl kitaip. Lietuva tiesiog gedi emigrantų. Apverkia juos, aprauda. Bet nieko nedaro, kad jie neišvažiuotų.
Verslininkai jau nedrįsta darbininkui sakyti: „Nepatinka nedirbk – už durų laukia penki tokie kaip tu.“ Savivaldybėse ir biudžetinėse įstaigose jau trūksta tų specialistų, kurie, padėję į stalčių diplomus, išvažiavo į užsienį šluostyti dulkių. Nuleidžia kartelę. Priima mažiau gabius ir mažiau kompetentingus.
Bet gabiųjų, mokančių užsienio kalbas, gebančių prisitaikyti svetimoje sistemoje, niekas neieško nei Anglijoje, nei Airijoje, nei Norvegijoje, nerašo jiems laiškų prašydami sugrįžti, žadėdami įdarbinti ir mokėti gerą atlyginimą. Nesidomi jų likimu. Tik gedi...
O Lietuvoje tuo tarpu vyksta, ko gero, pasaulyje ilgiausiai, net penkiolika metų, besitęsiantis streikas, protestas, pavadintas emigracija.
Ir streikas, ir emigracija turi visus labai panašius požymius. Tai socialinis konfliktas, kai silpnesnioji pusė reikalauja, o stipresnioji arba derasi, arba netenkina silpnesniosios sąlygų. Jei netenkina, žmonės ieško kitos išeities.