38 tūkstančiai gyventojų neprašo ligos išmokos

Redakcijos archyvo nuotr.
Sodra" planuoja išsiųsti priminimus 38 tūkstančiams gyventojų, kurie per pastaruosius metus turėjo laikino nedarbingumo pažymėjimą, tačiau prašymo ligos išmokai gauti nepateikė.

Prašymą pateikti galima internetu bet kuriuo metu, o "Sodra" išmokas skiria už ne ilgesnį nei 12 mėnesių praėjusį laikotarpį nuo kreipimosi dienos.


"Daugiau nei 50 procentų apdraustųjų – 750 tūkstančių gyventojų – jau yra pateikę neterminuotus ligos išmokos prašymus. Tai reiškia, kad, susirgus ir gydytojui išdavus elektroninį nedarbingumo pažymėjimą, jiems daugiau nieko daryti nereikia. Vis dėlto nemaža dalis gyventojų dar teikia prašymus kiekvieną kartą susirgę. Yra ir tokių, kurie prašymų nepateikia.
Neterminuotą ligos prašymą galima pateikti internetu, prisijungus prie "Sodros" asmeninės paskyros gyventojui sodra.lt/gyventojui nelaukiant ligos. Prašymas galios visiems ateities atvejams", – sako "Sodros" klientų aptarnavimo valdymo skyriaus vedėjas Evaldas Mikutis.

Šį spalį iš viso išduoti 230 tūkstančių nedarbingumo pažymėjimų. Palyginti, rugsėjį šis skaičius siekė 194 tūkstančius, tačiau praėjusių metų spalį nedarbingumo pažymėjimų skaičius buvo pašokęs iki 246,2 tūkstančio.

Šį spalį, palyginti su rugsėju, išaugo nedarbingumo pažymėjimų, išduotų dėl ūmių viršutinių kvėpavimo takų ligų tiek sergantiems, tiek slaugantiems šeimos narius. Spalį laikino nedarbingumo pažymėjimų dėl šių ligų išduota apie 70 tūkstančių, tuo metu rugsėjį – 40 tūkstančių sergančiųjų ar slaugančių šeimos narius.

Iš viso "Sodra" per tris šių metų ketvirčius jau priskaičiavo 230 milijonų eurų ligos išmokų. Vis dėlto nedidelė dalis gyventojų, kuriems išmoka galėtų priklausyti, dar nėra pateikę prašymų ligos išmokai gauti. Tai sudaro apie 3 procentus visų laikino nedarbingumo atvejų. Skaičiuojama, kad šiems gyventojams galėtų būti išmokėta apie 8 milijonai eurų, tačiau gali būti, kad daliai jų išmokos nepriklausytų net ir pateikus prašymą.

"Sodra" taip pat primena, kad savarankiškai dirbantys gyventojai (išskyrus veiklą su verslo liudijimu) taip pat gali gauti ligos išmoką. Svarbu žinoti, kad išmoka paskaičiuojama, kai gyventojas deklaruoja pajamas ir sumoka socialinio draudimo įmokas.
Pavyzdžiui, jeigu savarankiškai su individualios veiklos pažymėjimu dirbantis gyventojas susirgtų šį mėnesį, kreiptųsi į gydytoją nedarbingumo pažymėjimo ir "Sodrai" pateiktų ligos išmokos prašymą, jam išmoka gali būti neskirta arba minimali. Kai gyventojas iki kitų metų gegužės deklaruos 2019 metų pajamas ir sumokės socialinio draudimo įmokas, "Sodra" paskirs arba perskaičiuos ir išmokės ligos išmoką.

Dirbant savarankiškai ir norint ligos išmoką gauti iškart, reikėtų "Sodrai" teikti pranešimus apie pajamas ir įmokas mokėti avansu kiekvieną mėnesį.