Latvijos medicinos krachas

Latvijos medicinos krachas

Latvijos reportažai (3)

Latvijos medicinos krachas

NEMOKAMAS GYDYMAS TIK MIRTINIEMS LIGONIAMS

„Pasakysiu tiesiai — Latvijoje dabar geriau nesirgti“, — sako Jelgavos poliklinikos vedėja Anna Ziverte. “Nemokamai operuosime tik mirties atveju, arba jei grės liekamieji reiškiniai, pavyzdžiui, invalidumas. O visa kita, sorry, gydykitės pas šeimos gydytoją“, — kalba jos kolega Andris Kipurs, Jelgavos miesto ligoninės vyriausiasis gydytojas.

Lovos mokestis — 60 litų

Latvija jau oficialiai įteisino mokamą gydymą. Nuo kovo pirmosios visi pacientai moka lovos mokestį — 12 latų (60 litų) už lovadienį (lovos mokesčio nemoka vaikai, I grupės invalidai, „černobyliečiai“ ir gimdyvės, 50 procentų moka socialiai remtini asmenys).

„Negalima sakyti, kad mokamą, nes žmonės nepajėgūs mokėti“, — sako Andris Kipurs, Jelgavos miesto ligoninės vyriausiasis gydytojas. Įstatymas numato, kad šią sumą ligonis gali sumokėti jau išėjęs iš ligoninės per dvi savaites, tačiau po to — ieškok vėjo laukuose. Vien Jelgavos ligoninei pacientai “nuneša“ apie 4000-4500 latų per mėnesį. Todėl ligoninės yra sudariusios sutartis su skolų išieškojimo firmomis, kurios dirba įstatymo leistinais metodais: išskaičiuoja iš pensijos, areštuoja turtą ir panašiai.

Iki kovo latviai irgi mokėjo už lovas, tačiau proto ribose — nuo 3 iki 5 latų.

Ligoninėms nurėžė 60 procentų

Nuo metų pradžios ligoninėms Latvijos Vyriausybė nurėžė 20 procentų finansavimo. Tačiau, pasakoja A. Kipurs, su tuo ligoninės susitvarkė: nuėmė visas privilegijas, priedus už stažą, sumažino etatų. Nuo liepos Vyriausybė pareiškė ligoninėms paliksianti tik trečdalį praėjusių metų finansavimo. Kol kas ligoninių vadovai su tokiomis sąlygomis nesutinka ir sutarčių nepasirašo. Laukia kompromisų.

„Toks finansavimas niekaip nekompensuoja ligoninių išlaidų, mes jau dabar nebeišgalime sumokėti savo darbuotojams įstatymo numatytus atlyginimus (gydytojui mažiausiai galima mokėti po 388 latus per mėnesį), jau nekalbu apie kitas ligoninės išlaidas“, — sako A. Kipurs.

Latvijos ligoninės pareiškė, kad nuo rugsėjo planinių operacijų nebevykdys. „Mes Jelgavoje kol kas darome viską, kad pacientai (sunkmečio — red.past) nepajustų, bet, jei nesulauksime iš valdžios kompromiso, operacijas sustabdysime ir operuosime tik mirties atveju arba, jei grės liekamieji reiškiniai, pavyzdžiui, invalidumas. O visa kita, sorry, gydykitės pas šeimos gydytoją“, — tvirtina.

O kaip Hipokrato priesaika?

„Taip, yra Hipokrato etika, bet mes juk negalime, remdamiesi Hipokratu, nemokėti už mums tiekiamus vaistus, komunalinius mokesčius. Hipokrato priesaika galioja tik mums, daugiau jos niekas nesupras. Mes priesaiką vykdysime ir neleisime ligoniui mirti“, — aiškina vyriausiasis gydytojas.

Pacientai mokės pasaulinėmis kainomis

A. Kipurs patikslino smulkiau. Iki šiol egzistavusios planinių operacijų eilės dabar yra „orinės“. Pavyzdžiui, klubo sąnario pakeitimas kainuoja apie 1400 latų, kelio sąnario — 1600-1800, širdies operacijos — iki 7000 latų. Anksčiau šią sumą kompensuodavo valstybė, nuo liepos mėnesio už viską turi mokėtis patys ligoniai. “Dabar mes operuojame tik ekstra atveju, pavyzdžiui, jei dėl sąnario uždegimo koja gali sutrumpėti 5 centimetrais, ir ne mažiau. Tokie konkretūs kriterijais. O visi kiti ligoniai, tegul ir kenčiantys stiprius nuolatinius skausmus, į tą kategoriją nepatenka ir turi kentėti ar mokėti visą sumą“, — pasakoja ligoninės vadovas..

A. Kipurs šią situaciją įvardija, kaip ypatingos svarbos: jei valstybė negali aprūpinti žmonių medicinos pagalba, tai apie ką dar gali būti kalba. Dėl to gydytojas kaltina visas iki šiol buvusias Latvijos vyriausybes, kurios, užuot rūpinusios bendra medicinos sistema, užsiiminėjo partijų lobizmu. A. Kipurs pateikia konkretų pavyzdį: netoli sienos su Rusija yra mažas miestelis, įsikūręs už 30 kilometrų nuo regiono centro Rezeknės. Neseniai jame už 7 milijonus latų buvo pastatyta Europinio lygio ligoninė, bet joje nėra kam gulėti — ji nereikalinga.

Poliklinika prasideda nuo kasos

Kiekvienas pacientas, atėjęs į Jelgavos polikliniką, vizitą pas gydytojus pradeda nuo kasos.

Nuo kovo įteisinti tokie mokesčiai: vizitas pas šeimos gydytoją — latas, apsilankymas pas specialistą — 5 latai, kitos manipuliacijos (endoskopija, stenografija, rentgenas) — 3-5 latai, sudėtingesnės (magnetinis rezonansas) — iki 30 latų.

„Jei apsilankymas pas specialistą pacientui kainuoja 5 latus, tai valstybė moka 2,24 lato. Sveikatos apsauga ambulatoriškai pernešama ant paciento pečių“, — sako Anna Ziverte, Jelgavos Poliklinikos vedėja. Anot jos, Latvijoje valstybinės medicinos apsaugos dalis, kurią moka pacientas, yra didžiausia Europoje.

Medikai piktinasi — pacientai tyli

Anot gydytojos, tokia tvarka nelogiška, taip būti negali, tačiau šiuo metu garsiai kalba tik medikai. „Mūsų pacientai labai įdomūs, jie mano: jei medikai šaukia, matyt, jiems blogai. O kad iš principo jiems gydymas tampa nebeprieinamas — to jie nesuvokia. Vyriausybė galvoja — jei pacientai tyli, vadinasi, galima dar nukirpti, ir nukerpa“, — kalba poliklinikos vedėja ir prideda: “Latviai — ne lietuviai, mes galime daug iškęsti“.

Klausiu, kodėl, jos nuomone, latviai kenčia ir tyli?

Gydytoja susimąsto: „Latviai labai inertiški ir veidmainiai. Ne paslaptis, jie nemyli gydytojų. Be to, seni žmonės jau neturi jėgų daryti revoliucijų, jauniems atrodo, kad jie niekada nesirgs, o vidurinysis sluoksnis kodėl tyli — nežinau. Bet jei jiems gerai, mes, gydytojai, tikrai iš bado nemirsime“, — sako A. Ziverte.

Kol kas greitoji pagalba ir šeimos gydytojai Latvijoje yra prioritetas. „Buvo laikas, kai mūsų poliklinikoje gydytojai per mėnesį uždirbdavo iki 6000 latų. Bet ir jų užmokestis šiemet nukrito iki 1500 latų“, — neslepia A. Ziverte.

KASA: Poliklinika Latvijoje prasideda nuo kasos langelio. Latas — už vizitą pas šeimos gydytoją, 5 latai — pas specialistą.

POŽIŪRIS: „Man kartais atrodo, kad Latvijai nereikia nei mokyklų, nei ligoninių, nei žmonių. Bet gal Rygoje vyksta kitas gyvenimas, ir jie (valdžia — red.past) nesupranta, kad dedasi, pavyzdžiui, Latgalijoje“, — svarsto Anna Ziverte, Jelgavos poliklinikos vedėja.

BEJĖGIŠKUMAS: Jelgavos poliklinikoje verkia pagyvenusi moteris.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

  

OPERACIJOS: Latvijoje atšaukiamos planinės operacijos, jei nėra grėsmės paciento gyvybei. „Visi kiti ligoniai, tegul ir kenčiantys stiprius nuolatinius skausmus, turi kentėti ar mokėti visą sumą“, — pasakoja Andris Kipurs, Jelgavos miesto ligoninės vyriausiasis gydytojas (nuotraukoje).

ĮKAINIAI: Nuo kovo pirmosios nustatyti ambulatorinio gydymo įkainiai.

„Zemgales Zinas“ nuotr.