
Naujausios
Laimę surado Londone
Loreta Stonytė-Jons prieš šešerius metus gavo teisininkės diplomą. Tačiau iš advokato padėjėjos atlyginimo būtų įstengusi susimokėti tik už buto nuomą. Advokatės karjera būtų kainavusi nemažai vargo ir skurdo. Mergina pasirinko kitą perspektyvą – kurti šeimą. Šiandien, praėjus šešeriems metams po studijų, ji turi namus netoli Londono centro, mylintį vyrą, dukrelę ir administratorės darbą tarptautiniame logistikos centre.
Tėvynės pasiilgsta, tačiau puikiai funkcionuojanti Anglijos socialinė sistema ir galimybės nustelbia ilgesį. Emocijos paklūsta protui.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Duetas su tėveliu
Iš Kelmės rajono Lupikų kaimo kilusi Loreta Stonytė-Jons su savo vyru Džonu ir dukrele į Lietuvą buvo atskridusi prieš Velykas. Lupikuose vyko bendruomenės šventė. Loreta vėl scenoje duetu su tėveliu Edmundu Stoniu užtraukė lietuvišką dainą.
Vyras Džonas su aštuonių mėnesių dukrele sėdėjo tarp žiūrovų ir pagarbiai klausėsi balsingos žmonos. Šventėje dalyvavo net keturios Stonių kartos: Loretos seneliai, tėvai, ji su broliu, jos dukrytė ir brolio vaikai.
Vėliau Loreta sakys, jog abu su Džonu kilę iš darnių šeimų. Galbūt todėl ir jų namuose vyrauja taika.
Loretos tėvelis dainuoja ansamblyje „Vakarė“. Ji taip pat baigė Kelmės meno mokyklą, dainavimą. Dainuodavo šventėse, vestuvėse, kavinėse, įmonės vakarėliuose, koncertuose. Tačiau šįkart, kai jos pasirodymą stebėjo dukrelė ir vyras, Loreta labiausiai jaudinosi.
Į Lietuvą Jonsų šeima grįžta porą kartų per metus. „Mama visuomet laukia su karštu varškės apkepu. Ant močiutės stalo garuoja cepelinai. Brolio šeima vaišina gėrybėmis iš savo sodo“, – pasakoja Loreta per pusmetį spėjanti labai pasiilgti artimųjų. Tiesa, jie taip pat atskrenda į Londoną pasisvečiuoti.
Skrydžiai į Londoną
Su Džonu, kilusiu iš Jungtinių Arabų Emyratų, įspūdingo Dubajaus miesto, Loreta susipažino Lietuvoje. Džonas turėjo verslą Londone. Jo įmonėje dirbo keletas lietuvių. Todėl nusprendė vienas atostogas praleisti Lietuvoje. Čia sutiko Loretą.
„Kai kitos mano draugės studentės savaitgaliais ruošdavosi į gimtinę, aš skubėdavau į oro uostą, arba Džonas atskrisdavo pas mane“, – ilgą ir gražią draugystę su būsimu vyru mena jauna moteris.
Po metų draugystės, per Loretos gimtadienį Džonas priklaupė ir jos šeimos narių bei draugų akivaizdoje lietuviškai su akcentu paprašė lietuvaitės rankos: „Būk mano žmona.“ Loreta nedvejodama sutiko, tačiau tekėti neskubėjo. Norėjo baigti mokslus. Dėl Džono neabejojo. Gana gerai jį pažinojo. Buvo susipažinusi ir su jo šeima.
Po trejų metų draugystės, praėjus vos savaitei po teisininkės diplomo įteikimo, lietuvaitė susikrovė lagaminus ir jau visam laikui išskrido į Londoną.
Tiesa, vestuvės įvyko Lietuvoje, toje pačioje Kukečių seniūnijoje esančioje kaimo turizmo sodyboje. „Tai buvo mano svajonių vestuvės. Vyras padėjo įgyvendinti visus mano norus. Dalyvavo 70 žmonių. Porą dienų giminės ir draugai uliavojo iki paryčių“, – mena Loreta.
Karjera įmanoma ir svetur
Prieš šešerius metus apsigyvenusi pas sužadėtinį Londone Loreta kurį laiką nedirbo. Kai nusibodo būti namuose, per agentūrą susirado darbo tarptautiniame logistikos centre. Iš pradžių ruošdavo siuntas. Pastebėję jaunos merginos sumanumą ir sąžiningumą, darbdaviai ją pasiuntė į kursus Liverpulyje. Po to ji dalyvavo dar keliuose mokymuose. Galiausiai pasiūlytas tiesioginis kontraktas ir administratorės pareigos.
Šiuo metu jauna moteris yra motinystės atostogose. Į darbą turės grįžti, kai dukrelei sukaks vieneri metai.
Jos vyras iki dukros gimimo turėjo savo verslą. Pastaruoju metu, norėdamas daugiau laiko skirti šeimai, dirba vadovaujantį darbą vienoje Londono įmonėje. Loreta taip pat svajoja pasiekti didesnių profesinių aukštumų. O gal abu drauge su vyru ateityje kurs bendrą verslą.
Jauna šeima galvoja ir apie brolį bei sesutę savo mažajai Arianai.
Turi savo namą labai ramiame gyvenamųjų namų kvartale. Iki centro 10–15 minučių kelio.
„Jeigu pasiilgstame triukšmo, sėdame į automobilį ir atsiduriame prie Karalienės rūmų, – pasakoja Loreta. – Tačiau dažniausiai savaitgalius leidžiame savo dideliame sode kepdami šašlykus, sodininkaudami. Džiaugiamės, kad įsigijome savą dviaukštį namą su dideliu sodu ir erdviu įvažiavimu į kiemą. Vasaros rytais sode mėgaujamės kavos puodeliu.
Kadangi Anglija įsikūrusi saloje, o teritorijos dėl geografinės padėties praplėsti nėra galimybių, kasmet didėjanti žmonių populiacija priverčia šoktelti nekilnojamojo turto ir būsto nuomos kainas. Todėl turintys savo būstus kasmet išlošia.“
Loretos brolis Rolandas prie namo pastatė priestatą, o tėvelis Edmundas – garažą. Auksarankiai artimieji turi galimybę dažnai atskristi į Londoną ir padėti jaunai šeimai kurti bei tobulinti savo namus.
Dukrelė – britė
Motinystės džiaugsmais gyvenanti L. Stonytė-Jons sako, jog gyventi Anglijoje yra žymiai paprasčiau ir lengviau negu Lietuvoje.
Pirmagimės mama iki šiol džiaugiasi puikia priežiūra ligoninėje ir valstybės rūpesčiu vaikais: „Ligoninėje gimdymo dieną nė minutės nebuvau palikta viena. Personalas elgėsi draugiškai. Jaučiausi kaip privačioje klinikoje. Turėjau atskirą palatą. Namo išleido tik po to, kai užtikrinau, kad jaučiuosi gerai ir galėsiu pasirūpinti kūdikiu. Panorėjusi galėjau dar keletą dienų likti ligoninėje.“
Namuose kūdikį ir mamą apžiūrėti į namus atvažiuoja medikai. Sveikatos specialistai vaiką lanko, kol jam sukanka treji metai. Duoda naudingų patarimų dėl mitybos, saugumo, priežiūros.
Ponia Loreta stebisi, jog Lietuvoje už skiepus nuo meningokokinės infekcijos tėvai turi mokėti 130 eurų. Anglijoje visi skiepai vaikams yra nemokami ir privalomi. Visi receptiniai vaistai, kad ir kokie brangūs jie būtų, kainuoja tik 7 svarus.
„Savaitgalį nuvažiavę apsipirkti išleidžiame apie šimtą svarų. Tačiau prekių prisikrauname pilną stumiamą vežimėlį su kaupu, – pasakoja Loreta. – Maistas kainuoja pigiau negu Lietuvoje, ypač po euro įvedimo. Anglijoje brangus tik alkoholis ir rūkalai. Tačiau nerūkančioms ir negirtaujančioms šeimoms tai neaktualu. Čia išgyvena ir iš pašalpų. Kas daugiau dirba, geriau gyvena. Todėl žmonės nėra tokie susirūpinę kaip Lietuvoje. Dažniau šypsosi, tiesiog mėgaujasi gyvenimu.“
Sutarti su kitataučiu padeda tolerancija
Paklausta, ar nesunku sutarti su kitataučiu, kito tikėjimo ir kitos kultūros vyru, Loreta patikino, jog jiedu papildo vienas kitą, pasisemia idėjų vienas iš kito. Be to, abu yra tolerantiški. Vyras jau daug metų gyvena Anglijoje.
„Aš gerbiu jo šalį, tradicijas, kultūrą, jis – mano, – mintimis dalijasi ponia Loreta. – Namuose be diskusijų pasidalijame darbais. Aš esu namų židinio kurstytoja. Pasistengiu, kad visuomet garuotų karšta vakarienė, būtų jauku ir švaru.
Jeigu manęs nebūna namuose, o vyro paprašau įjungti skalbyklę, turiu palikti raštelį, kokį mygtuką paspausti. Tačiau jis rūpinasi, kad laiku būtų sumokėti mokesčiai, apdrausti automobiliai. Aš niekada nevažiuoju į degalinę prisipilti kuro. Žinau, jog jis visuomet tuo pasirūpins.
Aš – karalienė namuose, jis – garaže. Žino, kur koks varžtelis padėtas. Sodą projektuojame ir tvarkome abu. Jis genėja šakas, puoselėja veją, aš sodinu, raviu ir laistau gėlynus.
Anglijoje mišrios šeimos nieko nestebina. Šalis spalvinga emigrantais iš viso pasaulio.“
Jauna moteris neniekina lietuvių vyrų, tačiau apie savo vyrą Džoną kalba su ypatinga meile: „Jis labai protingas, iš jo pasisėmiau daug gyvenimiškos patirties. Dievinu jo humoro jausmą. Prajuokintų net užkietėjusį pesimistą!“
Asmeninė nuotr.
NAMAI: Loretos ir Džono namai Londone. Jų dukrelė – Britanijos pilietė.
Autorės nuotr.
DUETAS: Loreta Stonytė-Jons su „Vakarės“ ansamblio dainininku savo tėvu Edmundu Stoniu užtraukė dainą Lupikų bendruomenės namuose surengtoje šventėje „Gyvenimo kryžkelės medis“.
PILNATVĖ: Vyras Džonas sceną prisiminusiai Loretai įteikė gėlių. Gimus dukrelei, jauna šeima kasdien džiaugiasi ir mėgaujasi gyvenimo pilnatve.