Lai­kas grą­žin­ti sko­lą Lietuvai

Lai­kas grą­žin­ti sko­lą Lietuvai

Laikas grąžinti skolą Lietuvai

Daugiau nei dešimtmetį Airijoje gyvenantis ir ten įkūręs sėkmingą informacinių technologijų verslą trisdešimt trejų šiaulietis Tomas Čepaitis savęs klausia: kur norėtų sutikti senatvę? Airijoje? Atsakymas – „Ne“. Šiauliuose? „Taip!“

Verslininko įmonės yra Airijoje, serveriai – Šiauliuose, o užsakovai – beveik visame pasaulyje. „Pilietybė su patriotizmu neturi nieko bendro“, – iš savo patirties žino Tomas.

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

Norėjo tik sutrumpinti laiką

Tomas – dviejų informacinių technologijų (IT) įmonių, įkurtų Airijoje, savininkas. „IT Vision“ įmonė užsiima kompiuterių, informacinių sistemų remontu, priežiūra. Kita įmonė „Vhost Limited“ nuomoja serverius įmonėms visame pasaulyje. Nors abi įmonės yra įkurtos Airijoje, serveriai stovi Šiauliuose, Tilžės gatvėje. Čia pigesnė patalpų nuoma ir prieiga prie interneto.

Airijos nacionaliniuose apdovanojimuose 2015 metais Laois grafystėje, kurioje įmonė ir yra įkurta, Tomo bendrovė „Vhost Limited“ nugalėjo inovatyviausio verslo kategorijoje.

„Motyvas buvo išvažiuoti dirbti į Airiją neilgam laikui, kol užsidirbčiau Šiauliuose butui. Tada Airijoje galėjai per mėnesį uždirbti šešis kartus daugiau, nei Lietuvoje“, – prisiminė T. Čepaitis.

Tomas tikėjosi tik pagreitinti būsto įsigijimą Šiauliuose, bet Airijoje gyvena jau dešimt metų. Ir butą nusipirko ne Šiauliuose, o Airijoje.

Pomėgis virto darbu

Tomas savo pomėgį informacinėms technologijoms pavertė darbu ir verslu pagal specialybę būtent Airijoje. Baigęs Medelyno mokyklą Šiauliuose, 1999 metais jis įstojo į Kauno technologijos universitetą. Nuosavą kompiuterį jau turėjo, sugebėjo užsidirbti prekiaudamas tai limonadu, tai mopedo dalimis, tai kompiuterių diskeliais.

Iki universiteto dar papildomai lankė informatikos pamokas buvusioje 12 vidurinėje mokykloje (dabar – „Juventos“ progimnazija). Įsidarbino dar studijuodamas, bet jau pagal specialybę – vienoje Kauno gimnazijoje prižiūrėjo kompiuterių ūkį, vėliau – grįžo į Šiaulius ir įsidarbino vienoje informacinių technologijų įmonėje.

Galiausiai Airijoje po dvejų metų nekvalifikuotų darbų apsisprendė įkurti savo pirmąją IT įmonę.

„Įmonę ten įkurti nesudėtinga. Bet požiūris į savo verslą pradedančius žmones ten kitoks. Jaučiamas valstybės, vyriausybės skatinimas, kad žmogui sektųsi. To Lietuvoje trūksta“, – lygina Tomas.

Labai skatina kurti savo įmones Verslo inkubatoriai. „Kvieste kviečia – tik ateik, mes tave pamokysim, duosim ir tą, ir aną. Suteikta galimybė yra labai gerai. Airiai suinteresuoti, kad kuo mažiau būtų bedarbių, kad patys žmonės kurtų darbo vietas, vystytų eksportą“, – sako verslininkas.

„Debesų kompiuterija“ neskrajoja padebesiais

Šiuo metu antroji Tomo įmonė „Vhost Limited“ aktyviai dirba „Debesų kompiuterijos“ srityje – tai duomenų centro (serverių) nuoma. Įmonės klientai yra iš įvairiausių pasaulio šalių. Neseniai Tomo serverių nuoma pasinaudojo viena Dubajaus firma.

„Technologijos vystosi taip, kad programos gali būti patalpinamos ne kompiuteryje, o nuomojamame serveryje už įmonės ribų. Įmonės kompiuteris sugedo, sėdi prie kito, prisijungi prie nuomojamo serverio ir be problemų dirbi toliau. Jeigu tokių technologijų nebūtų, įmonei tektų laukti, kol kokią savaitę tvarkys sugedusį kompiuterį. Šiais laikais sustabdyti įmonei darbą savaitei – neįmanoma“, – dėstė T. Čepaitis.

„Debesų kompiuterija“ pasitarnauja ir saugant duomenis, nes retas kuris daro duomenų kopijas.

Serverių įmonės paprastai nesiryžta pirkti – brangu, neišnaudojama visu pajėgumu, todėl populiarėja serverių nuoma.

Mentalitetų technologijos

Skirtumai, pasak Tomo, tarp Airijos ir Lietuvos informacinių technologijų srityje – dar vis ryškūs.

Airijoje bet kurią močiutę gali pamatyti naršant planšetiniu kompiuteriu, Lietuvos močiutėms, pasak T. Čepaičio, dažnai net mobilusis telefonas sunkiai paklūsta.

Tačiau jaunajai airių generacijai reikia žymiai mažiau, nei lietuvių. Lietuviai, pasak Tomo, visose srityse dar nori lyderiauti, būti pirmi – reikia geresnio kompiuterio, telefono, automobilio.

Airių mentalitete lyderiavimo nėra, jie konservatyvesni, Airijoje tik dabar pradėjo populiarėti Tomo siūloma „Debesų kompiuterija“, kuri jau labai populiari Amerikoje, Europoje.

Apie turtą

Paklaustas, ar Airijoje žmogus, turintis dvi įmones, laikomas pasiturinčiu, Tomas dėsto: „Yra svarbiau, kiek išleidi, o ne kiek uždirbi. Gali žmogus turėti labai daug, bet juos visus išleisti ir vis tiek neturėti pinigų. Aš gyvenu kitaip“, – sakė Tomas.

Jis yra nusistatęs ribą, kiek gali išleisti ir stengiasi jos neviršyti.

„Jeigu turiu pinigų, stengiuosi juos investuoti. Investicijos duoda grąžą“, – šypsosi Tomas.

Jam pinigai yra ne pirmoje vietoje.

„Pirmiausia žmogui turi būti įdomu tai, ką jis daro, tada norisi prasmės savo darbe ir tik trečioje vietoje – pinigai, uždarbis. Man pirmiausia svarbu, kad mano siūlomos technologijos leidžia įmonėms sutaupyti. Mano darbas sukuria kitiems tikrąją vertę. Negalėčiau skambinti klientui, kad tik parduočiau ir uždirbčiau. To negalėčiau pakęsti, aš noriu kurti vertę žmonėms, tik tada jaučiuosi reikalingas ir kažką prasmingo nuveikęs“, – sako Tomas.

Emigracijos keliai

Vienus emigrantus labai kankina nostalgija gimtinei, kiti keikia Lietuvą. Kokios pozicijos laikosi Tomas?

„O už ką keikti Lietuvą? Jeigu kas nors iš lietuvių pasako, kad jam Lietuva nieko nedavė, klausiu – o ką jis pats davė Lietuvai? Man Lietuva labai daug ką davė. Pirmiausia gerą išsilavinimą. O aš jai nieko nedaviau. Gal dabar yra mano laikas grąžinti skolas?“ – svarsto Tomas.

Jis įsitikinęs, kad ne valdžia Lietuvoje bloga, o dėl visko kaltas lietuvių mentalitetas. „Tie, kurie labiausiai rėkia ant Lietuvos ir valdžios – yra nekvalifikuoti specialistai. Aš duočiau darbo programuoti kompiuteriu, kiek atsirastų galinčių tai dirbti?“ – klausia Tomas.

Jis aktyviai dalyvavo Airijos lietuvių bendruomenės veikloje, buvo subūręs miestelio, kuriame gyvena, lietuvių bendruomenę, tačiau pajuto, kad reikia fokusuoti savo jėgas į verslą.

„Jeigu nori dirbti gerai, turi susifokusuoti. Taip, kaip saulės spinduliai, sufokusuoti per lupą, uždega popierių, taip ir žmogui reikia sufokusuoti savo energiją, o ne barstytis į visas puses. Verslas man pasirodė laisvesnis, mažiau stebimas, ribojamas, daug kūrybos“, – įsitikinęs T. Čepaitis.

„Ateitis Šiauliuose? Jokių problemų!“

Airijoje Tomo šeima gyvena nuosavame bute. Su žmona Viktorija augina ketverių metų dukrytę Emiliją.

Kur Tomas ir jo šeima mato savo ateitį?

„Nematau savo ateities Airijoje. Kartais pagalvoju: reikėtų pensijos sulaukti Airijoje. Ne... Net nupurto nuo tos minties. O einu per Šiaulius ir savęs paklausiu, ar galėčiau čia pensijos sulaukti? „Taip! Jokių problemų!“ – atvirai sako Tomas.

Verslininkas pripažįsta, kad Šiauliuose taip pat yra minusų, daugelis emigrantų, grįžę pasisvečiuoti, mato tik gražią gamtą ir šašlykus.

„Aš jau galvoju, o kaip mano dukrai seksis Lietuvos mokykloje, kaip ją paruoš? Ar darželių lygis pasikeitęs? Teko bendrauti su vieno lietuviško darželio auklėtoja, suabejojau, kaip ji su tokiu bendravimu galėtų išauklėti mano vaiką. Airijoje darželiuose vaikai puoselėjami, su jais užsiimama. Mano vaikui didžiausia bausmė, jeigu pasakai, kad ryt neis į darželį. Ten jai labai įdomu. Ten vaikus moko net ir to, ką reikėtų daryti, jei kiltų gaisras. Norėčiau, kad ir Lietuvos darželiuose taip būtų“, – svarsto T. Čepaitis.

Kodėl jau dabar negrįžta į Šiaulius, juk įmonės serveriai jau vis tiek stovi Šiauliuose?

„Kol kas Airijoje fiziškai turiu būti dėl pirmosios įmonės, o antroji nėra dar tiek užauginta“, – atsako Tomas.

Pilietybė ir patriotizmas – ne tas pats

Tomas nesupranta, kodėl Lietuva niekaip neįteisina dvigubos pilietybės, kuri tik padėtų Lietuvos piliečiams.

„Aš – už galimybes. Niekada nežinai, kaip pasikeis tavo gyvenimas ir pati Europos Sąjunga. Kodėl atimti žmonėms galimybę turėti kelias pilietybes? Aš, turėdamas ir Airijos, ir Lietuvos pilietybę, tikrai netapčiau mažesniu Lietuvos patriotu! Aš tai žinau šimtu procentų! Pilietybė ir patriotizmas – visiškai ne tas pats. Patriotiškumo jausmas ir meilė Tėvynei tik sustiprėja, kai išvažiuoji gyventi į kitą šalį“, – tvirtai žino Tomas.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

VERSLAS: Airijoje šiaulietis Tomas Čepaitis įkūrė dvi informacinių technologijų įmones ir viena iš jų 2015 metais tapo metų inovatyviausia įmone Laois grafystėje.

TĖVYNĖ: Tomas Čepaitis sako, kad pilietybė ir patriotizmas neturi nieko bendro, nes dar didesniu savo Tėvynės patriotu tampama išvykus gyventi į kitą šalį.

Asmeninio albumo nuotr.

APDOVANOJIMAS: Airijos nacionaliniuose apdovanojimuose 2015 metais Tomo Čepaičio bendrovė „Vhost Limited“ nugalėjo inovatyviausio verslo kategorijoje.