
Naujausios
Kur atsidurs universiteto robotai?
Nuo kitų metų rugsėjo Šiaulių universiteto tarp šalies aukštųjų mokyklų nebeliks. Mieste veiks Vilniaus universiteto Šiaulių akademija. Kur nukeliaus milijonų eurų vertės laboratorinė universiteto įranga? Kas laukia vandenilinės energetikos laboratorijos? Dalis įrangos gali atsidurti aukcione.
Jūratė RAUDUVIENĖ
jurate@skrastas.lt
Ko nebereikės, parduos aukcione
Būsimoje Vilniaus universiteto (VU) Šiaulių akademijoje dabartinės universiteto inžinerinės programos keisis iš esmės. Laikinasis rektorius Darius Šiaučiūnas sako, pastaruosius dvejus metus akredituotų inžinerinių studijų programų studentai nesirinko. Dabar kuriamos naujos inžinerinės studijų programos.
„Tų laboratorijų reikės. Galbūt ne visų, bet nusprendus, kad kažkokio turto nereikia, bus skelbiami vieši aukcionai ir jis parduodamas“, – paaiškino D. Šiaučiūnas, patvirtinęs, kad įrangos universitetas turi už kelis milijonus eurų.
Kaip pavyzdį įvardijo rengiamą gamybinės informatikos programą. Dėl jos dar kyla diskusijų, tačiau gamybinės informatikos studijoms modernūs universiteto robotai bus reikalingi. Kaip ir robotikos, robotizavimo procesų studijoms.
„Niekas nesiruošia jų atsisakyti, tik turėsime perkelti į kitą vietą. Mes planuojame Vilniaus gatvės 141 pastatą uždaryti, nes pastatų turime per daug. Kelsimės į P. Višinskio gatvę 25. Per vasario mėnesį susidėliojame viską, kokias patalpas užimame, per pavasarį pasidarome remontą, o gegužės mėnesį pradedame keltis“, – apie planus sakė universiteto vadovas.
Kai kurias nereikalingas laboratorijas planuojama perduoti į kartu su apskrities savivaldybėmis steigiamam STEAM – gamtos, technologijų, inžinerijos, matematikos ir kūrybiškumo ugdymo – centrui. STEAM centrą kurti ketinama buvusiame Tęstinių studijų instituto pastate Stoties gatvėje.
Tuščią Technologijų fakulteto pastatą Vilniaus gatvės pėsčiųjų bulvare universitetas norėtų parduoti, tačiau jo norus riboja teisės aktai. Kyla keblumų nustatant tokio turto vertę, nes panašių pardavimo sandorių Šiauliuose nevyksta. Kol kas miesto Savivaldybė pastatą vienerius metus išsinuomos muzikos mokyklai.
Studentų nėra, moko gamybininkus
Apsilankius uždaromame Technologijų fakultete, Inžinerijos katedros docentas Gediminas Valiulis pirmiausia aprodo savo pasididžiavimą – daugiau negu prieš metus pirktus du pramoninius robotus, programavimo stakles, specializuotą kompiuterinę klasę. Šis turtas įsigytas vykdant Europos Sąjungos Regionų vystymo fondo finansuojamą projektą, kurį įgyvendino kartu su Daugpilio universitetu. Šiaulių aukštajai mokyklai teko 450 tūkstančių eurų.
G. Valiulis pasakoja, kad dar 2017 metų pradžioje prasidėjus projektui, pirmiausia įsigijo įrangą, mokėsi su ja dirbti patys, susikūrė metodikas ir ėmė mokyti kitus.
„Vien geležiai išleidome 240 tūkstančių. Tie dalykai yra brangūs. Jei pirktų pramonė, būtų kokio pusantro karto brangiau. Tiekėjas mato naudą, padarė nuolaidą. Mokome dirbti žmones, tikėtina, kad jų darbe irgi įsigys tokią įrangą“, – pasakoja docentas.
Kadangi, anot dėstytojo, studentų nėra, mokymus veda gamybininkams. Mokymai susiję su robotizuotu suvirinimu. Niekas tokių mokymų be Šiaulių universiteto nedaro. Veda nemokamus seminarus, viešas paskaitas mokiniams, specialistams. Projekto liko vos du mėnesiai.
G. Valiulis girdėjo, kad visą robotizuotą laboratoriją teks perkraustyti. Anot jo, reikalų bus, kaip ir finansinių išlaidų – transportas, žmonės.
„Mes matome realią situaciją. Niekas nenori gyventi ir studijuoti Šiauliuose. Problemas visi žino – tai tiek demografinė situacija, tiek miesto patrauklumas, tiek didžiųjų miesto trauka. Manau, kad studentų dar surinksim. Tiek, kiek jų turėtų būti universitete“, – tiki ateitimi G. Valiulis.
Na, o kol kas moko gamybininkus. Kai lankėmės, prie suvirinimo robotų būriavosi nedidelis būrys vyrų iš UAB „Baltexim“. Juos surinkęs produkto vadovas Marius Bučys pasakojo, kad įmonė dirba su suvirinimo įranga, dauguma įmonių nori robotizuotis, nes suvirintojų trūksta.
„Norime prekiauti tokia įranga ir siekiame apsimokyti patys. Surinkome čia pasimokyti vadybininkų iš įvairių skyrių – Klaipėdos, Panevėžio, Šiaulių, Vilniaus. Jau antrą kartą čia“, – komentavo M. Bučys.
Jis žino, kad panašios įrangos turi ir kitos Lietuvos mokymo įstaigos, tačiau nepanaudoja jos galimybių. Darbuotojai neįsigilinę, patys nemoka dirbti arba įranga nepaleista iki galo.
Laboratorijų likimas neaiškus
Docentas G. Valiulis tiki, kas studentai į aukštojo mokslo įstaigą ateis.
„Jei nebūtume matę perspektyvos, būtume išėję iš darbo. Aš matau, kad mes būsime sėkmingas universitetas su savo specifika. Turėjome daug programų, kurios nebuvo konsoliduotos. Dabar viską surinkome, geriausia, ką turime. Siūlysime mechanikos ir robotikos bakalauro programą. Ji bus aukšto inžinerinio lygio. Dedame dideles pastangas ir mokslinėje taikomoje veikloje. Turime visus šansus. Gal kiek per vėlai, o gal ir ne, tiesiog taip įvyko. Turime ir žmones paruoštus, ir resursus, tik studentų kad būtų. Kuo daugiau jaunų žmonių būtų Šiauliuose, nuo to visiems būtų tik geriau“, – sakė dėstytojas.
Jis aprodo specializuotą projektavimo įrangą, tekinimo, frezavimo stakles, 3D spausdintuvą, gamtos mokslų laboratorijas. Ir, anot D. Valiulio, vieną geriausių šalyje vandenilinės energetikos laboratoriją, kurią „valdo“ docentas Alfredas Lankauskas. Jis pasakojo, kad ne vieną milijoną litais „priviliojo“ iš Valstybės investicijų programos. Kokia ateitis jos laukia Šiaulių akademijoje, kol kas niekas pasakyti negali. Kaip ir apie moksleivių itin mėgstamas chemijos laboratorijas.
Permainos prasideda nuo vasario
Permainos ŠU prasideda nuo vasario 1 dienos. Komunikacijos ir rinkodaros tarnybos direktorius Modestas Grigaliūnas komentavo artimiausius pokyčius: „Nuo vasario 1 dienos pradedame judėti link to modelio, kuris bus po liepos 1 dienos – VU Šiaulių akademijos. Struktūra turės būti perdėliota. 9 katedros bus sujungiamos į du institutus. Vienas vystys pedagogikos studijas ir bus vienu iš trijų šalies pedagogų rengimo centrų, ruošiančių nuo pradinukų iki specialiųjų pedagogų, dalykininkų. Kitas – regionų studijų, tyrimų institutas. Pavadinimas dar nenusistovėjęs. Jis sujungs visas katedras, kurios ruošė specialistus ir darė mokslinius tyrimus regiono tematika, – inžinerijos, informatikos, matematikos, vadybos, ekonomikos“.
M. Grigaliūnas sako, kad pagrindinis universiteto susitraukimas vyks įstaigos administracijoje. Finansų, ūkio, komunikacijos valdymas bus vykdomas iš Vilniaus. Pedagoginis ir mokslinis personalas nesitraukia, tik taps VU darbuotojais.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Iš uždaromo Technologijų fakulteto robotai turės būti iškraustyti.
Technologijų fakulteto pastato būsimai VU Šiaulių akademijai nebereikia.
Docentas Gediminas Valiulis apgailestauja, kad norinčio studijuoti Šiauliuose jaunimo nėra daug, nors gali jiems pasiūlyti moderniausią įrangą.
Kadangi suvirintojų gamyboje labai trūksta – ateitis – robotai, dirbti su jais mokoma Šiaulių universitete.
Docentas Alfredas Lankauskas, įkūręs vieną stipriausių šalyje vandenilinės energetikos laboratoriją, šiandien nežino, kokia ateitis jos laukia.