Kur atsidurs universiteto robotai?

Kur atsidurs universiteto robotai?

Kur at­si­durs uni­ver­si­te­to ro­bo­tai?

Nuo ki­tų me­tų rug­sė­jo Šiau­lių uni­ver­si­te­to tarp ša­lies aukš­tų­jų mo­kyk­lų ne­be­liks. Mies­te veiks Vil­niaus uni­ver­si­te­to Šiau­lių aka­de­mi­ja. Kur nu­ke­liaus mi­li­jo­nų eu­rų ver­tės la­bo­ra­to­ri­nė uni­ver­si­te­to įran­ga? Kas lau­kia van­de­ni­li­nės ener­ge­ti­kos la­bo­ra­to­ri­jos? Da­lis įran­gos ga­li at­si­dur­ti auk­cio­ne.

Jū­ra­tė RAU­DU­VIE­NĖ

jurate@skrastas.lt

Ko ne­be­rei­kės, par­duos auk­cio­ne

Bū­si­mo­je Vil­niaus uni­ver­si­te­to (VU) Šiau­lių aka­de­mi­jo­je da­bar­ti­nės uni­ver­si­te­to in­ži­ne­ri­nės pro­gra­mos kei­sis iš es­mės. Lai­ki­na­sis rek­to­rius Da­rius Šiau­čiū­nas sa­ko, pa­sta­ruo­sius dve­jus me­tus ak­re­di­tuo­tų in­ži­ne­ri­nių stu­di­jų pro­gra­mų stu­den­tai ne­si­rin­ko. Da­bar ku­ria­mos nau­jos in­ži­ne­ri­nės stu­di­jų pro­gra­mos.

„Tų la­bo­ra­to­ri­jų rei­kės. Gal­būt ne vi­sų, bet nu­spren­dus, kad kaž­ko­kio tur­to ne­rei­kia, bus skel­bia­mi vie­ši auk­cio­nai ir jis par­duo­da­mas“, – paaiš­ki­no D. Šiau­čiū­nas, pa­tvir­ti­nęs, kad įran­gos uni­ver­si­te­tas tu­ri už ke­lis mi­li­jo­nus eu­rų.

Kaip pa­vyz­dį įvar­di­jo ren­gia­mą ga­my­bi­nės in­for­ma­ti­kos pro­gra­mą. Dėl jos dar ky­la dis­ku­si­jų, ta­čiau ga­my­bi­nės in­for­ma­ti­kos stu­di­joms mo­der­nūs uni­ver­si­te­to ro­bo­tai bus rei­ka­lin­gi. Kaip ir ro­bo­ti­kos, ro­bo­ti­za­vi­mo pro­ce­sų stu­di­joms.

„Nie­kas ne­si­ruo­šia jų at­si­sa­ky­ti, tik tu­rė­si­me per­kel­ti į ki­tą vie­tą. Mes pla­nuo­ja­me Vil­niaus gat­vės 141 pa­sta­tą už­da­ry­ti, nes pa­sta­tų tu­ri­me per daug. Kel­si­mės į P. Vi­šins­kio gat­vę 25. Per va­sa­rio mė­ne­sį su­si­dė­lio­ja­me vis­ką, ko­kias pa­tal­pas uži­ma­me, per pa­va­sa­rį pa­si­da­ro­me re­mon­tą, o ge­gu­žės mė­ne­sį pra­de­da­me kel­tis“, – apie pla­nus sa­kė uni­ver­si­te­to va­do­vas.

Kai ku­rias ne­rei­ka­lin­gas la­bo­ra­to­ri­jas pla­nuo­ja­ma per­duo­ti į kar­tu su ap­skri­ties sa­vi­val­dy­bė­mis stei­gia­mam STEAM – gam­tos, tech­no­lo­gi­jų, in­ži­ne­ri­jos, ma­te­ma­ti­kos ir kū­ry­biš­ku­mo ug­dy­mo – cent­rui. STEAM cent­rą kur­ti ke­ti­na­ma bu­vu­sia­me Tęs­ti­nių stu­di­jų ins­ti­tu­to pa­sta­te Sto­ties gat­vė­je.

Tuš­čią Tech­no­lo­gi­jų fa­kul­te­to pa­sta­tą Vil­niaus gat­vės pės­čių­jų bul­va­re uni­ver­si­te­tas no­rė­tų par­duo­ti, ta­čiau jo no­rus ri­bo­ja tei­sės ak­tai. Ky­la keb­lu­mų nu­sta­tant to­kio tur­to ver­tę, nes pa­na­šių par­da­vi­mo san­do­rių Šiau­liuo­se ne­vyks­ta. Kol kas mies­to Sa­vi­val­dy­bė pa­sta­tą vie­ne­rius me­tus iš­si­nuo­mos mu­zi­kos mo­kyk­lai.

Stu­den­tų nė­ra, mo­ko ga­my­bi­nin­kus

Ap­si­lan­kius už­da­ro­ma­me Tech­no­lo­gi­jų fa­kul­te­te, In­ži­ne­ri­jos ka­ted­ros do­cen­tas Ge­di­mi­nas Va­liu­lis pir­miau­sia ap­ro­do sa­vo pa­si­di­džia­vi­mą – dau­giau ne­gu prieš me­tus pirk­tus du pra­mo­ni­nius ro­bo­tus, pro­gra­ma­vi­mo stak­les, spe­cia­li­zuo­tą kom­piu­te­ri­nę kla­sę. Šis tur­tas įsi­gy­tas vyk­dant Eu­ro­pos Są­jun­gos Re­gio­nų vys­ty­mo fon­do fi­nan­suo­ja­mą pro­jek­tą, ku­rį įgy­ven­di­no kar­tu su Daug­pi­lio uni­ver­si­te­tu. Šiau­lių aukš­ta­jai mo­kyk­lai te­ko 450 tūks­tan­čių eu­rų.

G. Va­liu­lis pa­sa­ko­ja, kad dar 2017 me­tų pra­džio­je pra­si­dė­jus pro­jek­tui, pir­miau­sia įsi­gi­jo įran­gą, mo­kė­si su ja dirb­ti pa­tys, su­si­kū­rė me­to­di­kas ir ėmė mo­ky­ti ki­tus.

„Vien ge­le­žiai iš­lei­do­me 240 tūks­tan­čių. Tie da­ly­kai yra bran­gūs. Jei pirk­tų pra­mo­nė, bū­tų ko­kio pu­sant­ro kar­to bran­giau. Tie­kė­jas ma­to nau­dą, pa­da­rė nuo­lai­dą. Mo­ko­me dirb­ti žmo­nes, ti­kė­ti­na, kad jų dar­be ir­gi įsi­gys to­kią įran­gą“, – pa­sa­ko­ja do­cen­tas.

Ka­dan­gi, anot dės­ty­to­jo, stu­den­tų nė­ra, mo­ky­mus ve­da ga­my­bi­nin­kams. Mo­ky­mai su­si­ję su ro­bo­ti­zuo­tu su­vi­ri­ni­mu. Nie­kas to­kių mo­ky­mų be Šiau­lių uni­ver­si­te­to ne­da­ro. Ve­da ne­mo­ka­mus se­mi­na­rus, vie­šas pa­skai­tas mo­ki­niams, spe­cia­lis­tams. Pro­jek­to li­ko vos du mė­ne­siai.

G. Va­liu­lis gir­dė­jo, kad vi­są ro­bo­ti­zuo­tą la­bo­ra­to­ri­ją teks per­kraus­ty­ti. Anot jo, rei­ka­lų bus, kaip ir fi­nan­si­nių iš­lai­dų – trans­por­tas, žmo­nės.

„Mes ma­to­me rea­lią si­tua­ci­ją. Nie­kas ne­no­ri gy­ven­ti ir stu­di­juo­ti Šiau­liuo­se. Prob­le­mas vi­si ži­no – tai tiek de­mog­ra­fi­nė si­tua­ci­ja, tiek mies­to pa­trauk­lu­mas, tiek di­džių­jų mies­to trau­ka. Ma­nau, kad stu­den­tų dar su­rink­sim. Tiek, kiek jų tu­rė­tų bū­ti uni­ver­si­te­te“, – ti­ki atei­ti­mi G. Va­liu­lis.

Na, o kol kas mo­ko ga­my­bi­nin­kus. Kai lan­kė­mės, prie su­vi­ri­ni­mo ro­bo­tų bū­ria­vo­si ne­di­de­lis bū­rys vy­rų iš UAB „Bal­te­xim“. Juos su­rin­kęs pro­duk­to va­do­vas Ma­rius Bu­čys pa­sa­ko­jo, kad įmo­nė dir­ba su su­vi­ri­ni­mo įran­ga, dau­gu­ma įmo­nių no­ri ro­bo­ti­zuo­tis, nes su­vi­rin­to­jų trūks­ta.

„No­ri­me pre­kiau­ti to­kia įran­ga ir sie­kia­me ap­si­mo­ky­ti pa­tys. Su­rin­ko­me čia pa­si­mo­ky­ti va­dy­bi­nin­kų iš įvai­rių sky­rių – Klai­pė­dos, Pa­ne­vė­žio, Šiau­lių, Vil­niaus. Jau ant­rą kar­tą čia“, – ko­men­ta­vo M. Bu­čys.

Jis ži­no, kad pa­na­šios įran­gos tu­ri ir ki­tos Lie­tu­vos mo­ky­mo įstai­gos, ta­čiau nepa­nau­do­ja jos ga­li­my­bių. Dar­buo­to­jai neį­si­gi­li­nę, pa­tys ne­mo­ka dirb­ti ar­ba įran­ga ne­pa­leis­ta iki ga­lo.

La­bo­ra­to­ri­jų li­ki­mas neaiš­kus

Do­cen­tas G. Va­liu­lis ti­ki, kas stu­den­tai į aukš­to­jo moks­lo įstai­gą ateis.

„Jei ne­bū­tu­me ma­tę per­spek­ty­vos, bū­tu­me išė­ję iš dar­bo. Aš ma­tau, kad mes bū­si­me sėk­min­gas uni­ver­si­te­tas su sa­vo spe­ci­fi­ka. Tu­rė­jo­me daug pro­gra­mų, ku­rios ne­bu­vo kon­so­li­duo­tos. Da­bar vis­ką su­rin­ko­me, ge­riau­sia, ką tu­ri­me. Siū­ly­si­me me­cha­ni­kos ir ro­bo­ti­kos ba­ka­lau­ro pro­gra­mą. Ji bus aukš­to in­ži­ne­ri­nio ly­gio. De­da­me di­de­les pa­stan­gas ir moks­li­nė­je tai­ko­mo­je veik­lo­je. Tu­ri­me vi­sus šan­sus. Gal kiek per vė­lai, o gal ir ne, tie­siog taip įvy­ko. Tu­ri­me ir žmo­nes pa­ruoš­tus, ir re­sur­sus, tik stu­den­tų kad bū­tų. Kuo dau­giau jau­nų žmo­nių bū­tų Šiau­liuo­se, nuo to vi­siems bū­tų tik ge­riau“, – sa­kė dės­ty­to­jas.

Jis ap­ro­do spe­cia­li­zuo­tą pro­jek­ta­vi­mo įran­gą, te­ki­ni­mo, fre­za­vi­mo stak­les, 3D spaus­din­tu­vą, gam­tos moks­lų la­bo­ra­to­ri­jas. Ir, anot D. Va­liu­lio, vie­ną ge­riau­sių ša­ly­je van­de­ni­li­nės ener­ge­ti­kos la­bo­ra­to­ri­ją, ku­rią „val­do“ do­cen­tas Alf­re­das Lan­kaus­kas. Jis pa­sa­ko­jo, kad ne vie­ną mi­li­jo­ną li­tais „pri­vi­lio­jo“ iš Vals­ty­bės in­ves­ti­ci­jų pro­gra­mos. Ko­kia atei­tis jos lau­kia Šiau­lių aka­de­mi­jo­je, kol kas nie­kas pa­sa­ky­ti ne­ga­li. Kaip ir apie moks­lei­vių itin mėgs­ta­mas che­mi­jos la­bo­ra­to­ri­jas.

Per­mai­nos pra­si­de­da nuo va­sa­rio

Per­mai­nos ŠU pra­si­de­da nuo va­sa­rio 1 die­nos. Ko­mu­ni­ka­ci­jos ir rin­ko­da­ros tar­ny­bos di­rek­to­rius Mo­des­tas Gri­ga­liū­nas ko­men­ta­vo ar­ti­miau­sius po­ky­čius: „Nuo va­sa­rio 1 die­nos pra­de­da­me ju­dė­ti link to mo­de­lio, ku­ris bus po lie­pos 1 die­nos – VU Šiau­lių aka­de­mi­jos. Struk­tū­ra tu­rės būti per­dė­lio­ta. 9 ka­ted­ros bus su­jun­gia­mos į du ins­ti­tu­tus. Vie­nas vys­tys pe­da­go­gi­kos stu­di­jas ir bus vie­nu iš tri­jų ša­lies pe­da­go­gų ren­gi­mo cent­rų, ruo­šian­čių nuo pra­di­nu­kų iki spe­cia­lių­jų pe­da­go­gų, da­ly­ki­nin­kų. Ki­tas – re­gio­nų stu­di­jų, ty­ri­mų ins­ti­tu­tas. Pa­va­di­ni­mas dar ne­nu­sis­to­vė­jęs. Jis sujungs vi­sas ka­ted­ras, ku­rios ruo­šė spe­cia­lis­tus ir da­rė moks­li­nius ty­ri­mus re­gio­no te­ma­ti­ka, – in­ži­ne­ri­jos, in­for­ma­ti­kos, ma­te­ma­ti­kos, va­dy­bos, eko­no­mi­kos“.

M. Gri­ga­liū­nas sa­ko, kad pa­grin­di­nis uni­ver­si­te­to su­si­trau­ki­mas vyks įstai­gos ad­mi­nist­ra­ci­jo­je. Fi­nan­sų, ūkio, ko­mu­ni­ka­ci­jos val­dy­mas bus vyk­do­mas iš Vil­niaus. Pe­da­go­gi­nis ir moks­li­nis per­so­na­las ne­si­trau­kia, tik taps VU dar­buo­to­jais.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Iš už­da­ro­mo Tech­no­lo­gi­jų fa­kul­te­to ro­bo­tai tu­rės bū­ti iš­kraus­ty­ti.

Tech­no­lo­gi­jų fa­kul­te­to pa­sta­to bū­si­mai VU Šiau­lių aka­de­mi­jai ne­be­rei­kia.

Do­cen­tas Ge­di­mi­nas Va­liu­lis ap­gai­les­tau­ja, kad no­rin­čio stu­di­juo­ti Šiau­liuo­se jau­ni­mo nė­ra daug, nors ga­li jiems pa­siū­ly­ti mo­der­niau­sią įran­gą.

Ka­dan­gi su­vi­rin­to­jų ga­my­bo­je la­bai trūks­ta – atei­tis – ro­bo­tai, dirb­ti su jais mo­ko­ma Šiau­lių uni­ver­si­te­te.

Do­cen­tas Alf­re­das Lan­kaus­kas, įkū­ręs vie­ną stip­riau­sių ša­ly­je van­de­ni­li­nės ener­ge­ti­kos la­bo­ra­to­ri­ją, šian­dien ne­ži­no, ko­kia atei­tis jos lau­kia.