
Naujausios
Kultūros darbuotojai reikalavo didesnių algų
„Deklaracijų laikas baigėsi – kultūros darbuotojai nori gyventi oriai!“ – vakar mitinge Vilniuje, prie Vyriausybės, savo poziciją išreiškė protestą surengusi kultūros ir meno bendruomenė. Protestuotojai reikalavo, kad jų atlyginimai būtų keliami 150 eurų ir susivienodintų su švietimo sektoriaus darbuotojų. Kultūros ministrė protestuotojams pažadėjo siekti, kad nuo kitų metų atlyginimai kiltų 75 eurais.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Išseko kantrybė
„Alkana kultūra“ – su šia grotažyme į protestą kvietė organizatoriai. Internete platinamą peticiją vakar buvo pasirašę beveik 6 000 žmonių.
„Už kultūrą – kultūringas atlyginimas!“, „Kultūros atlyginimams – kultūringą atlyginimą, o ne pašalpą!“, „Nenoriu pašalpos – noriu algos!“, „Kultūros darbuotojai nori gyventi oriai“, – vakar vidurdienį Vilniuje, prie Vyriausybės rūmų, savo poziciją išsakė kultūros ir meno darbuotojai. Į protesto akciją atėjo ir persirengėliai – giltinės, nešinos dalgiais, simbolizavusios valdžią ir jos požiūrį į kultūrą.
Pasak protesto organizatorių, Lietuvos Respublikos trišalės tarybos Kultūros komiteto, kultūros lauko bendruomenė yra nusivylusi derybomis su Kultūros ministerija ir kitomis valdžios institucijomis dėl kultūros sektoriaus darbuotojų atlyginimų didinimo 2019 metais.
Paskutinis lašas buvo siūlymas nuo kitų metų jų atlyginimus vidutiniškai didinti 21 euru vietoje reikalautų 150 eurų.
2017 metais Lietuvoje kultūros srities darbuotojų vidutinis darbo užmokestis buvo 593 eurai atskaičius mokesčius, tuo pačiu laikotarpiu šalies vidurkis – 747 eurai.
Proteste dalyvavęs Šiaulių „Aušros“ muziejaus direktorius, Lietuvos muziejų asociacijos vadovas Raimundas Balza sako, kad įvairių kultūros sričių atstovai tylėti nebegali. Pagrindinis reikalavimas – vykdyti Vyriausybės patvirtintą programą. Joje įrašyta, kad kultūros darbuotojų atlyginimai turi būti suvienodinti su švietimo sektoriaus atlyginimais.
Atlyginimų skirtumas yra maždaug 150 eurų. Jei kultūrininkams alga nebus didinama, dėl įvesto etatinio apmokėjimo pedagogams skirtumas gali išaugti iki 200–250 eurų.
R. Balzos nuomone, universitetą baigęs, kvalifikuotas, dirbantis specifinį darbą kultūros žmogus turėtų uždirbti apie 1 000 eurų.
„Tuo labiau, kad mūsų valstybėje yra labai nedaug, apie 13 000, ir tai yra visi kultūros ir meno darbuotojai – ir savivaldybių, ir valstybinių institucijų: kultūros centrai, teatrai, koncertinės įstaigos, bibliotekos, muziejai...“
R. Balza sako, kad Latvijos muziejininkai uždirba dvigubai daugiau, Estijoje vidutinis atlyginimas kultūros sektoriaus žmogaus siekia 1 100–1 200 eurų.
Didinimas netenkino
Pasak R. Balzos, kultūros sektoriaus darbuotojai iki protesto atliko visus diplomatinius žingsnius: susitiko su kultūros ministre, Premjeru, kalbėjosi su Seimo kultūros komiteto pirmininku. Gavo pažadą, kad bus sudaryta darbo grupė, ir sprendimas bus priimtas atsižvelgiant į išsakytus pageidavimus.
„Rugpjūtį gavome galutinę išvadą, kad numatoma atlyginimus pakelti „net“ 21 euru nuo sausio 1 dienos. Mūsų toks sprendimas netenkino“, – sako R. Balza.
Atlyginimai kultūros ir meno darbuotojams nedidinti nuo 2016 metų ir yra mažiausi visame viešajame sektoriuje Lietuvoje.
„Neskaitant to, kad buvo keliama minimali mėnesinė alga nuo 380 iki 400 eurų. Dabar už nekvalifikuotą darbą siūloma didinti iki 420, profsąjungos sako – iki 450 eurų. O mes žmonėms su universitetiniu išsilavinimu, dirbantiems visu krūviu, mokantiems užsienio kalbas, dirbantiems su informacinėmis technologijomis, aptarnaujantiems lankytojus, vedantiems paskaitas, edukacijas, mokame 500–550 eurų – 100 eurų daugiau. Vargas tai valstybei, jei kultūros prioritetą išsikėlė kaip šūkį, bet nieko nedaro.“
Mažėja darbuotojų
Pasak mitingo organizatorių, nors deklaruojama, kad kultūra yra prioritetas ir pirmąkart Nepriklausomos Lietuvos istorijoje Seime veikia Kultūros komitetas, didesnio dėmesio kultūra ir jos žmonės nesulaukė.
Kultūros darbuotojų nuolat mažėja: nuo 13,5 tūkstančio 2014 metais iki 13,3 tūkstančio 2017 metais.
R. Balzos teigimu, dėl mažų atlyginimų regionuose trūksta kelių šimtų kultūros darbuotojų. Skelbiami konkursai vadovams, specialistams su aukštesniais reikalavimais, bet niekas net neateina į konkursus.
Šiaulių „Aušros“ muziejuje dirba 99 darbuotojai, dabar ieškoma 3–4 žmonių. Į muziejų buvo atvykę dirbti du mokslus baigę istorikai, padirbo ir atsiprašė: Londone už tą patį darbą gauna 5 kartus daugiau.
„Tikrai yra jaunimo, kuris nori grįžti ir dirbti pas mus, bet tokiomis sąlygomis... Jei sudarome sąlygas kurtis šeimoms, specialistams turime pasiūlyti adekvatų darbą su adekvačiu atlyginimu.“
Jei reiks, vėl protestuos
„Labai džiaugiamės, kad nuvažiavome, nes susirinko žmonės iš visos Lietuvos, nuotaikos labai vieningos, supratome, kad visi esame tokie patys – ne vieninteliai. Žmonės pilni ryžto, vienybės, apsijungimo įspūdis“, – grįžusi iš protesto, vakar sakė Valstybinio Šiaulių dramos teatro aktorių profesinės sąjungos „Aktorių gildija“ valdybos pirmininkė Lina Bocytė-Garbačiauskienė.
Valstybiniam Šiaulių dramos teatrui proteste atstovavo apie 10 žmonių.
Pasak L. Bocytės-Garbačiauskienės, piketo pradžioje pasirodžiusi ministrė Liana Ruokytė-Jonsson, pasitikta švilpimu, ilgai neužsibuvo. Valandą piketuotojai dainavo, triukšmavo. Ministrė su derybininkais vėl pasirodė protesto pabaigoje. Ministrė pažadėjo siekti, kad kitais metais algos padidėtų po 75 eurus. Tai pusė profsąjungų reikalautos sumos.
Pasak L. Ruokytės-Jonsson, darbo užmokesčio didinimas bus išdėliotas per trejus metus, o algų kėlimo klausimas bus sprendžiamas kompleksiškai kartu su savivaldybėmis.
„Vyriausybės jau atliktos reformos ir Kultūros ministerijos skiriamos lėšos leis padidinti darbo užmokestį 50 eurų, tačiau tikimės ir savivaldybių finansinio indėlio, nes kultūra yra ir savarankiška savivaldos funkcija. Jos pavaldume – beveik du trečdaliai kultūros darbuotojų, kurie, beje, gauna mažiausias algas“, – po protesto pranešė ministrė.
L. Ruokytės-Jonsson teigimu, bus sudaryta darbo grupė, kuri iki lapkričio 1 dienos pateiks pasiūlymus ir galimus sprendimus, kaip prie kultūros ir meno darbuotojų atlyginimo didinimo turėtų prisidėti savivaldybės.
Ar tiki pažadais protestuotojai? „Buvo sutarta taip: jei nebus pajudėta, rinksimės lapkričio 1 dieną. Manau, kad judesys tikrai bus“, – sako L. Bocytė-Garbačiauskienė.
„Mūsų algos labai mažos, bazinis atlyginimas ir priedas nuo suvadintų spektaklių: nuo keliolikos iki keliasdešimt eurų. Todėl ir lakstome po kelis darbus. Vieni lekia į mokyklas arba dirba universitete, kolegijose, kiti turi būrelius, renginius. Lakstome, kas kur pakviečia. Net 150 eurų iš esmės nieko nepakeis, infliacija baisi, mokesčiai atims pusę sumos. Tai – maži pinigai, bet bent į minusą dabar neiname. Nes yra tiesiog nepadoru“, – mano „Aktorių gildijos“ valdybos pirmininkė.
Praėjusią savaitę Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis sakė, kad planuojamiems kultūros darbuotojų protestams dėl pernelyg lėtai augančių atlyginimų nėra pagrindo: „Jeigu 21 euras yra trupinys, na, atleiskite“.
Dainiaus LABUČIO (ELTA) nuotr.
Proteste dalyvavo ir giltinės su dalgiais, simbolizuojančios Vyriausybės požiūrį į kultūros sektorių.
Linos BOCYTĖS nuotr.
Prie Valstybinio Šiaulių dramos teatro kolektyvo proteste Vilniuje prisijungė ir teatro meno vadovas režisierius Paulius Ignatavičius (antras iš kairės).
Protestuotojai reikalavimus išsakė ir plakatuose.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Šiaulių „Aušros“ muziejaus direktorius, Lietuvos muziejų asociacijos vadovas Raimundas Balza sako, kad Vyriausybės pažadų įgyvendinimo buvo laukta dvejus metus.