Kultūros darbuotojai reikalavo didesnių algų

Kultūros darbuotojai reikalavo didesnių algų

Kul­tū­ros dar­buo­to­jai rei­ka­la­vo di­des­nių al­gų

„Dek­la­ra­ci­jų lai­kas bai­gė­si – kul­tū­ros dar­buo­to­jai no­ri gy­ven­ti oriai!“ – va­kar mi­tin­ge Vil­niu­je, prie Vy­riau­sy­bės, sa­vo po­zi­ci­ją iš­reiš­kė pro­tes­tą su­ren­gu­si kul­tū­ros ir me­no bend­ruo­me­nė. Pro­tes­tuo­to­jai rei­ka­la­vo, kad jų at­ly­gi­ni­mai bū­tų ke­lia­mi 150 eu­rų ir su­si­vie­no­din­tų su švie­ti­mo sek­to­riaus dar­buo­to­jų. Kul­tū­ros mi­nist­rė pro­tes­tuo­to­jams pa­ža­dė­jo siek­ti, kad nuo ki­tų me­tų at­ly­gi­ni­mai kil­tų 75 eu­rais.

Ži­vi­lė KA­VA­LIAUS­KAI­TĖ

zivile@skrastas.lt

Iš­se­ko kant­ry­bė

„Al­ka­na kul­tū­ra“ – su šia gro­ta­žy­me į pro­tes­tą kvie­tė or­ga­ni­za­to­riai. In­ter­ne­te pla­ti­na­mą pe­ti­ci­ją va­kar bu­vo pa­si­ra­šę be­veik 6 000 žmo­nių.

„Už kul­tū­rą – kul­tū­rin­gas at­ly­gi­ni­mas!“, „Kul­tū­ros at­ly­gi­ni­mams – kul­tū­rin­gą at­ly­gi­ni­mą, o ne pa­šal­pą!“, „Ne­no­riu pa­šal­pos – no­riu al­gos!“, „Kul­tū­ros dar­buo­to­jai no­ri gy­ven­ti oriai“, – va­kar vi­dur­die­nį Vil­niu­je, prie Vy­riau­sy­bės rū­mų, sa­vo po­zi­ci­ją iš­sa­kė kul­tū­ros ir me­no dar­buo­to­jai. Į pro­tes­to ak­ci­ją atė­jo ir per­si­ren­gė­liai – gil­ti­nės, ne­ši­nos dal­giais, sim­bo­li­za­vu­sios val­džią ir jos po­žiū­rį į kul­tū­rą.

Pa­sak pro­tes­to or­ga­ni­za­to­rių, Lie­tu­vos Res­pub­li­kos tri­ša­lės ta­ry­bos Kul­tū­ros ko­mi­te­to, kul­tū­ros lau­ko bend­ruo­me­nė yra nu­si­vy­lu­si de­ry­bo­mis su Kul­tū­ros mi­nis­te­ri­ja ir ki­to­mis val­džios ins­ti­tu­ci­jo­mis dėl kul­tū­ros sek­to­riaus dar­buo­to­jų at­ly­gi­ni­mų di­di­ni­mo 2019 me­tais.

Pas­ku­ti­nis la­šas bu­vo siū­ly­mas nuo ki­tų me­tų jų at­ly­gi­ni­mus vi­du­ti­niš­kai di­din­ti 21 eu­ru vie­to­je rei­ka­lau­tų 150 eu­rų.

2017 me­tais Lie­tu­vo­je kul­tū­ros sri­ties dar­buo­to­jų vi­du­ti­nis dar­bo už­mo­kes­tis bu­vo 593 eu­rai at­skai­čius mo­kes­čius, tuo pa­čiu lai­ko­tar­piu ša­lies vi­dur­kis – 747 eu­rai.

Pro­tes­te da­ly­va­vęs Šiau­lių „Auš­ros“ mu­zie­jaus di­rek­to­rius, Lie­tu­vos mu­zie­jų aso­cia­ci­jos va­do­vas Rai­mun­das Bal­za sa­ko, kad įvai­rių kul­tū­ros sri­čių at­sto­vai ty­lė­ti ne­be­ga­li. Pag­rin­di­nis rei­ka­la­vi­mas – vyk­dy­ti Vy­riau­sy­bės pa­tvir­tin­tą pro­gra­mą. Jo­je įra­šy­ta, kad kul­tū­ros dar­buo­to­jų at­ly­gi­ni­mai tu­ri bū­ti su­­vie­no­din­ti su švie­ti­mo sek­to­riaus at­ly­gi­ni­mais.

At­ly­gi­ni­mų skir­tu­mas yra maž­daug 150 eu­rų. Jei kul­tū­ri­nin­kams al­ga ne­bus di­di­na­ma, dėl įves­to eta­ti­nio ap­mo­kė­ji­mo pe­da­go­gams skir­tu­mas ga­li išaug­ti iki 200–250 eu­rų.

R. Bal­zos nuo­mo­ne, uni­ver­si­te­tą bai­gęs, kva­li­fi­kuo­tas, dir­ban­tis spe­ci­fi­nį dar­bą kul­tū­ros žmo­gus tu­rė­tų už­dirb­ti apie 1 000 eu­rų.

„Tuo la­biau, kad mū­sų vals­ty­bė­je yra la­bai ne­daug, apie 13 000, ir tai yra vi­si kul­tū­ros ir me­no dar­buo­to­jai – ir sa­vi­val­dy­bių, ir vals­ty­bi­nių ins­ti­tu­ci­jų: kul­tū­ros cent­rai, teat­rai, kon­cer­ti­nės įstai­gos, bib­lio­te­kos, mu­zie­jai...“

R. Bal­za sa­ko, kad Lat­vi­jos mu­zie­ji­nin­kai už­dir­ba dvi­gu­bai dau­giau, Es­ti­jo­je vi­du­ti­nis at­ly­gi­ni­mas kul­tū­ros sek­to­riaus žmo­gaus sie­kia 1 100–1 200 eu­rų.

Di­di­ni­mas ne­ten­ki­no

Pa­sak R. Bal­zos, kul­tū­ros sek­to­riaus dar­buo­to­jai iki pro­tes­to at­li­ko vi­sus dip­lo­ma­ti­nius žings­nius: su­si­ti­ko su kul­tū­ros mi­nist­re, Prem­je­ru, kal­bė­jo­si su Sei­mo kul­tū­ros ko­mi­te­to pir­mi­nin­ku. Ga­vo pa­ža­dą, kad bus su­da­ry­ta dar­bo gru­pė, ir spren­di­mas bus priim­tas at­si­žvel­giant į iš­sa­ky­tus pa­gei­da­vi­mus.

„Rugp­jū­tį ga­vo­me ga­lu­ti­nę iš­va­dą, kad nu­ma­to­ma at­ly­gi­ni­mus pa­kel­ti „net“ 21 eu­ru nuo sau­sio 1 die­nos. Mū­sų toks spren­di­mas ne­ten­ki­no“, – sa­ko R. Bal­za.

At­ly­gi­ni­mai kul­tū­ros ir me­no dar­buo­to­jams ne­di­din­ti nuo 2016 me­tų ir yra ma­žiau­si vi­sa­me vie­ša­ja­me sek­to­riu­je Lie­tu­vo­je.

„Nes­kai­tant to, kad bu­vo ke­lia­ma mi­ni­ma­li mė­ne­si­nė al­ga nuo 380 iki 400 eurų. Da­bar už ne­kva­li­fi­kuo­tą dar­bą siū­lo­ma di­din­ti iki 420, pro­fsą­jun­gos sa­ko – iki 450 eu­rų. O mes žmo­nėms su uni­ver­si­te­ti­niu iš­si­la­vi­ni­mu, dir­ban­tiems visu krū­viu, mo­kan­tiems už­sie­nio kal­bas, dir­ban­tiems su in­for­ma­ci­nė­mis tech­no­lo­gi­jo­mis, ap­tar­nau­jan­tiems lan­ky­to­jus, ve­dan­tiems pa­skai­tas, edu­ka­ci­jas, mo­ka­me 500–550 eu­rų – 100 eu­rų dau­giau. Var­gas tai vals­ty­bei, jei kul­tū­ros prio­ri­te­tą iš­si­kė­lė kaip šū­kį, bet nie­ko ne­da­ro.“

Ma­žė­ja dar­buo­to­jų

Pa­sak mi­tin­go or­ga­ni­za­to­rių, nors dek­la­ruo­ja­ma, kad kul­tū­ra yra prio­ri­te­tas ir pir­mą­kart Nep­rik­lau­so­mos Lie­tu­vos is­to­ri­jo­je Sei­me vei­kia Kul­tū­ros ko­mi­te­tas, di­des­nio dė­me­sio kul­tū­ra ir jos žmo­nės ne­su­lau­kė.

Kul­tū­ros dar­buo­to­jų nuo­lat ma­žė­ja: nuo 13,5 tūks­tan­čio 2014 me­tais iki 13,3 tūks­tan­čio 2017 me­tais.

R. Bal­zos tei­gi­mu, dėl ma­žų at­ly­gi­ni­mų re­gio­nuo­se trūks­ta ke­lių šim­tų kul­tū­ros dar­buo­to­jų. Skel­bia­mi kon­kur­sai va­do­vams, spe­cia­lis­tams su aukš­tes­niais rei­ka­la­vi­mais, bet nie­kas net nea­tei­na į kon­kur­sus.

Šiau­lių „Auš­ros“ mu­zie­ju­je dir­ba 99 dar­buo­to­jai, da­bar ieš­ko­ma 3–4 žmo­nių. Į mu­zie­jų bu­vo at­vy­kę dirb­ti du moks­lus bai­gę is­to­ri­kai, pa­dir­bo ir at­si­pra­šė: Lon­do­ne už tą pa­tį dar­bą gau­na 5 kar­tus dau­giau.

„Tik­rai yra jau­ni­mo, ku­ris no­ri grįž­ti ir dirb­ti pas mus, bet to­kio­mis są­ly­go­mis... Jei su­da­ro­me są­ly­gas kur­tis šei­moms, spe­cia­lis­tams tu­ri­me pa­siū­ly­ti adek­va­tų dar­bą su adek­va­čiu at­ly­gi­ni­mu.“

Jei reiks, vėl pro­tes­tuos

„La­bai džiau­gia­mės, kad nu­va­žia­vo­me, nes su­si­rin­ko žmo­nės iš vi­sos Lie­tu­vos, nuo­tai­kos la­bai vie­nin­gos, su­pra­to­me, kad vi­si esa­me to­kie pa­tys – ne vie­nin­te­liai. Žmo­nės pil­ni ryž­to, vie­ny­bės, ap­si­jun­gi­mo įspū­dis“, – grį­žu­si iš pro­tes­to, va­kar sa­kė Vals­ty­bi­nio Šiau­lių dra­mos teat­ro ak­to­rių pro­fe­si­nės są­jun­gos „Ak­to­rių gil­di­ja“ val­dy­bos pir­mi­nin­kė Li­na Bo­cy­tė-Gar­ba­čiaus­kie­nė.

Vals­ty­bi­niam Šiau­lių dra­mos teat­rui pro­tes­te at­sto­va­vo apie 10 žmo­nių.

Pa­sak L. Bo­cy­tės-Gar­ba­čiaus­kie­nės, pi­ke­to pra­džio­je pa­si­ro­džiu­si mi­nist­rė Lia­na Ruo­ky­tė-Jons­son, pa­si­tik­ta švil­pi­mu, il­gai neuž­si­bu­vo. Va­lan­dą pi­ke­tuo­to­jai dai­na­vo, triukš­ma­vo. Mi­nist­rė su de­ry­bi­nin­kais vėl pa­si­ro­dė pro­tes­to pa­bai­go­je. Mi­nist­rė pa­ža­dė­jo siek­ti, kad ki­tais me­tais al­gos pa­di­dė­tų po 75 eu­rus. Tai pu­sė pro­fsą­jun­gų rei­ka­lau­tos su­mos.

Pa­sak L. Ruo­ky­tės-Jons­son, dar­bo už­mo­kes­čio di­di­ni­mas bus iš­dė­lio­tas per tre­jus me­tus, o al­gų kė­li­mo klau­si­mas bus spren­džia­mas komp­lek­siš­kai kar­tu su sa­vi­val­dy­bė­mis.

„Vy­riau­sy­bės jau at­lik­tos re­for­mos ir Kul­tū­ros mi­nis­te­ri­jos ski­ria­mos lė­šos leis pa­di­din­ti dar­bo už­mo­kes­tį 50 eu­rų, ta­čiau ti­ki­mės ir sa­vi­val­dy­bių fi­nan­si­nio in­dė­lio, nes kul­tū­ra yra ir sa­va­ran­kiš­ka sa­vi­val­dos funk­ci­ja. Jos pa­val­du­me – be­veik du treč­da­liai kul­tū­ros dar­buo­to­jų, ku­rie, be­je, gau­na ma­žiau­sias al­gas“, – po pro­tes­to pra­ne­šė mi­nist­rė.

L. Ruo­ky­tės-Jons­son tei­gi­mu, bus su­da­ry­ta dar­bo gru­pė, ku­ri iki lapk­ri­čio 1 die­nos pa­teiks pa­siū­ly­mus ir ga­li­mus spren­di­mus, kaip prie kul­tū­ros ir me­no dar­buo­to­jų at­ly­gi­ni­mo di­di­ni­mo tu­rė­tų pri­si­dė­ti sa­vi­val­dy­bės.

Ar ti­ki pa­ža­dais pro­tes­tuo­to­jai? „Bu­vo su­tar­ta taip: jei ne­bus pa­ju­dė­ta, rink­si­mės lapk­ri­čio 1 die­ną. Ma­nau, kad ju­de­sys tik­rai bus“, – sa­ko L. Bo­cy­tė-Gar­ba­čiaus­kie­nė.

„Mū­sų al­gos la­bai ma­žos, ba­zi­nis at­ly­gi­ni­mas ir prie­das nuo su­va­din­tų spek­tak­lių: nuo ke­lio­li­kos iki ke­lias­de­šimt eu­rų. To­dėl ir laks­to­me po ke­lis dar­bus. Vie­ni le­kia į mo­kyk­las ar­ba dir­ba uni­ver­si­te­te, ko­le­gi­jo­se, ki­ti tu­ri bū­re­lius, ren­gi­nius. Laks­to­me, kas kur pa­kvie­čia. Net 150 eu­rų iš es­mės nie­ko ne­pa­keis, inf­lia­ci­ja bai­si, mo­kes­čiai atims pu­sę su­mos. Tai – ma­ži pi­ni­gai, bet bent į mi­nu­są da­bar nei­na­me. Nes yra tie­siog ne­pa­do­ru“, – ma­no „Ak­to­rių gil­di­jos“ val­dy­bos pir­mi­nin­kė.

Praė­ju­sią sa­vai­tę Mi­nist­ras pir­mi­nin­kas Sau­lius Skver­ne­lis sa­kė, kad pla­nuo­ja­miems kul­tū­ros dar­buo­to­jų pro­tes­tams dėl per­ne­lyg lė­tai au­gan­čių at­ly­gi­ni­mų nė­ra pa­grin­do: „Jei­gu 21 eu­ras yra tru­pi­nys, na, at­leis­ki­te“.

Dai­niaus LA­BU­ČIO (EL­TA) nuo­tr.

Pro­tes­te da­ly­va­vo ir gil­ti­nės su dal­giais, sim­bo­li­zuo­jan­čios Vy­riau­sy­bės po­žiū­rį į kul­tū­ros sek­to­rių.

Li­nos BO­CY­TĖS nuo­tr.

Prie Vals­ty­bi­nio Šiau­lių dra­mos teat­ro ko­lek­ty­vo pro­tes­te Vil­niu­je pri­si­jun­gė ir teat­ro me­no va­do­vas re­ži­sie­rius Pau­lius Ig­na­ta­vi­čius (ant­ras iš kai­rės).

Pro­tes­tuo­to­jai rei­ka­la­vi­mus iš­sa­kė ir pla­ka­tuo­se.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Šiau­lių „Auš­ros“ mu­zie­jaus di­rek­to­rius, Lie­tu­vos mu­zie­jų aso­cia­ci­jos va­do­vas Rai­mun­das Bal­za sa­ko, kad Vy­riau­sy­bės pa­ža­dų įgy­ven­di­ni­mo bu­vo lauk­ta dve­jus me­tus.