Kūdikius gali išgelbėti „gyvybės langeliai“

Kūdikius gali išgelbėti „gyvybės langeliai“

Kūdikius gali išgelbėti „gyvybės langeliai“

Lietuvoje per metus nužudomi šeši kūdikiai. Prieš kelias savaites tragedija įvyko Kelmėje: bendrabučio tualete, šiukšlių maišelyje buvo rasta naujagimė. Ar išgelbėtų kūdikius „gyvybės langeliai“, kuriuose motinos anonimiškai paliktų kūdikius? Seime planuojamos įstatymų pataisos, kurios leistų “gyvybės langeliams“ atsirasti prie greitosios pagalbos stočių.

Živilė KAVALIAUSKAITĖ

zivile@skrastas.lt

Ministras

Vidaus reikalų ministras Raimundas Palaitis „gyvybės langelį“ pasiūlė dar prieš metus. Praėjusią savaitę ministras kreipėsi į Seimo narę Ireną Degutienę kuo skubiau užregistruoti Seime įstatymų projektus, reikalingus “gyvybės langeliams“ įteisinti, ir pateiktų juos svarstyti Seimui.

R. Palaičio teigimu, prie Vaiko teisių kontrolieriaus tarnybos buvo sudaryta tarpžinybinė grupė, kuri paruošė dalies teisės aktų pakeitimo projektus. Grupė darbą baigė ir visą medžiagą perdavė I. Degutienei.

„Su Degutiene kalbėjausi telefonu, ji sakė, kad neeilinėje sesijoje, galbūt sausio viduryje, įtrauks šiuos klausimus į Seimo darbotvarkę. Jei įstatymų projektai bus pakeisti, “gyvybės langeliai“ turėtų būti įsteigti prie greitosios pagalbos stočių“, — teigia R. Palaitis.

Koks būtų tolimesnis palikto kūdikio kelias, dar nėra nutarta. Pirminė priežiūra greičiausiai tektų ligoninėms. Paskui — įvaikinimas arba vaikų namai.

„Per metus Lietuvoje nužudomi šeši kūdikiai. Jei pagimdžiusios ir nenorinčios ar negalinčios kūdikių auginti moterys turėtų alternatyvą anonimiškai atsisakyti kūdikio, manau, ženkliai sumažėtų nužudytų kūdikių skaičius. O kiekvieno kūdikio gyvybė yra neįkainojama ir pinigais nepamatuojama“, — sako ministras R. Palaitis.

Dabar, radus vaiką, pradedamas ikiteisminis tyrimas, kūdikio tėvams gresia baudžiamoji atsakomybė.

Ar „gyvybės langelis“ neskatins neatsakingumo? Ministras sako, jog vienoje pusėje yra vaiko gyvybė, o kitoje — gana abejotini argumentai.

Ministras įsitikinęs, kad Lietuvai reikia sekti kitų valstybių pavyzdžiu — senos demokratijos šalyse gyvybės langeliai turi senas tradicijas.

Priimtų ir dabar

Šiaulių greitosios medicinos stoties vyriausioji gydytoja Eugenija Kukaitienė apie idėją „gyvybės langelį“ įkurdinti prie greitosios pagalbos stočių išgirdo iš “Šiaulių krašto“.

„Kūdikius mamos gali atvežti į greitąją. Bet pas mus nėra patalpų — tik laukiamieji kambariai. Neturime net lovos, kur galėtume paguldyti. Nes mūsų visas darbas ant ratų“, — sako gydytoja.

Bet E. Kukaitienė patikina: ir dabar kūdikiu būtų pasirūpinta.

„Jei kokia moteris turi problemą, gali ir dabar atvežt ar atnešti kūdikį. Jis bus nuvežtas pediatrams, nes greitosios darbuotojai neturi teisės vežti tiesiai į kūdikių namus. Esame atviri visą parą — tik nežudykite“, — sako E. Kukaitienė.

Padėtų silpnoms moterims

Kelmės vaiko teisių apsaugos tarnybos vedėja Genė Jurgilienė nedvejodama pritaria idėjai įkurti „gyvybės langelius“.

Vedėja įsitikinusi — žmogui galima patarti, bet sprendimą jis turi priimti pats. Prieš keletą metų Kelmėje buvo moterų, kurios norėjo vaikus palikti ligoninėje. Tąkart nepilnametes mamas pavyko įkalbėti auginti vaikelius. Bet neseniai Lietuvą sukrėtė Kelmėje įvykusi tragedija, kai moteris nužudė naujagimį.

Pasak G. Jurgilienės, ši mama niekam nepripažino, kad laukėsi: nei kai buvo gydoma Šaukėnų psichiatrijos ligoninėje, nei Kelmės psichikos sveikatos centre. Nors buvo įtarimų — moteris nukreipta pas ginekologą konsultacijai. Ji ten nenuėjo.

Pasak G. Jurgilienės, „gyvybės langelis“ galėtų veikti ligoninėje, o apie vaikelį turėtų būti informuotas Vaiko teisių skyrius, kad jį būtų galima įvaikinti. Kūdikis kurį laiką galėtų praleisti ligoninėje, kad mama galėtų persigalvoti.

Vedėja mano, kad „gyvybės langelis“ padėtų moterims, kurios nėra tvirtos gyvenime, neturi, į ką atsiremti, yra neapsaugotos.

G. Jurgilienė primena, kad anksčiau mama galėdavo palikti vaiką ligoninėje, parašiusi atsisakymą. Pagal dabartinį civilinį kodeksą vaiko atsisakymas negalioja. Tėvai negali atsisakyti vaiko — nebent teisme duotų sutikimą įvaikinti.

Svarbiausia — gyvybė

Kunigas bioetikos mokslų daktaras Andrius Narbekovas įsitikinęs — jei „gyvybės langelis“ išgelbėtų nors vieną vaiką per metus, jis pasiteisintų.

Kur steigti „gyvybės langelį“, kunigo nuomone, yra valstybės apsisprendimas. Pasaulinėje praktikoje “gyvybės langeliai“ veikia prie vienuolynų, gimdymo, vaikų globos namų. Vieta turi atitikti konfidencialumo reikalavimus, kad žmogus nebijodamas vaiką galėtų palikti, o vaikas būtų saugus.

„Didelių lėšų nereikėtų, tik sutvarkyti įstatymų bazę“, — įsitikinęs kunigas.

SITUACIJA: Statistika rodo, kad Lietuvoje kasmet nužudomi šeši kūdikiai — tiek lieka tuščių vaikiškų vežimėlių...

NUOMONĖ: Kunigas bioetikas Andrius Narbekovas sako, kad visos priemonės, skirtos nors vienam žmogui išgelbėti, yra teigiamas dalykas.

POŽIŪRIS: Šiaulių greitosios medicinos stoties vyriausioji gydytoja Eugenija Kukaitienė sako, kad ir dabar pasirūpintų pas juos paliktu kūdikiu.

ALTERNATYVA: Vidaus reikalų ministras Raimundas Palaitis įsitikinęs: jei būtų alternatyva anonimiškai atsisakyti kūdikio, ženkliai sumažėtų nužudytų kūdikių skaičius.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

ELTA nuotr.