Krizė grasina visuomenės saugumui

Krizė grasina visuomenės saugumui

Krizė grasina visuomenės saugumui

Vyriausybės antikrizinį planą greitai turėtų savo kailiu pajusti policininkai, ugniagesiai, kiti vidaus reikalų sistemoje dirbantys pareigūnai. Dėl naujų mokesčių jie greičiausiai gaus ne tik mažesnes algas, bet gerokai apkarpius biudžetus teisėsaugai teks atsisakyti investicijų į visuomenės saugumą.

Edita KARKLELIENĖ

edita@skrastas.lt

Diržus veržia metiniai biudžetai

Šiaulių apskrities policijos, Priešgaisrinė gelbėjimo valdybos, Teritorinės muitinės, Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) Šiaulių rinktinės vadovams šiuo metu jau yra žinomi metiniai biudžetai. Visose teisėsaugos institucijose jie nuo keliolikos iki keliasdešimties procentų mažesni nei 2008-aisiais.

Šiaulių apskrities priešgaisrinei gelbėjimo valdybai bendras finansavimas šiemet mažesnis keturiolika procentų. Išlaidos prekėms ir paslaugoms — kurui, transportui, šildymui — sumažintos net 39 procentais.

„Taupydami kurą planuojame atsisakyti dalies išvykimų, ypač tokių, kurie susiję prevencija, — “Šiaulių kraštą“ informavo Šiaulių apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos viršininkas Jonas Misiūnas. — Darysime viską, kad į nelaimes patekę gyventojai, mūsų valdyboje tvyrančios ekonominės krizės nepajustų.“

Anot vadovo, nelikę nė minčių apie gelbėjimo, gesinimo įrangos, technikos atnaujinimą, jau nekalbant apie tai, kad lėšų šiemet neskirta remontuoti turimai įrangai. Taip pat nebus atnaujinama pareigūnų apranga.

„Techninė bazė Šiauliuose esančioje valdyboje nėra bloga. Kur kas prastesni reikalai — apskrities rajonų tarnybose, — sakė J. Misiūnas. — Nemenka dalis gaisrinių automobilių čia tebėra rusiški, moraliai pasenę.“

Priešgaisrinėje gelbėjimo valdyboje šiuo metu trys dešimtys laisvų etatų, labiausiai trūksta ugniagesių gelbėtojų.

Policija: teks dirbti efektyviau

Apskrities vyriausiojo policijos komisariato biudžetas 2009 metams taip pat gerokai apkarpytas. Kaip ir ugniagesiams, labiausiai — beveik trylika procentų — prikirptos išlaidos prekėms ir paslaugoms.

Apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininko Egidijaus Lapinsko žodžiais, apkarpius lėšas, teks mažinti darbų apimtis.

„Manau, patruliuojančiųjų nesumažės, tik organizuodami darbą visuomet turėsime atsižvelgti į ekonomiškumo ir efektyvumo kriterijus, — sakė komisaras. — Tai reiškia, kad nuvykusiems pareigūnams darbą teks atlikti iš karto, kad neprireiktų važiuoti keliems ekipažams bei po keletą kartų.“

Anot Šiaulių policijos vadovo, šiuo metu visos apskrities policijos įstaigose yra laisvos 178 pareigybės. Didžiausios komplektavimo problemos — Kelmės, Radviliškio rajonų policijos komisariatuose.

Muitininkai žada kontrabandos protrūkį

Šiaulių teritorinei muitinei teks tilpti į maždaug penkiolika procentų mažesnį biudžetą.

Šiaulių teritorinės muitinės veiklos organizavimo skyriaus viršininkė Virginija Šidlauskienė prognozavo, kad dėl gerokai sumažinto atlyginimų fondo gali tekti atsisakyti naktimis dirbančių pareigūnų veiklos, išleisti pareigūnus nemokamų atostogų, trumpinti darbo dieną.

„Kiekvienas įstatymų pakeitimas visuomenės gerovės nenaudai, nubloškia daugybę žmonių, praradusių darbą ar pajamas, į kontrabandos gabentojų gretas, — sakė muitinės Veiklos organizavimo skyriaus vadovė. — Padidėjus akcizui, galima ruoštis ir kontrabandinių cigarečių, kuro ar alkoholio gabentojų srauto padidėjimui. Skurdas teisėsaugos institucijose atsilieps ne tik visuomenei, bet atsisuks ir prieš pačią valstybę.“

Viltis — Europos Sąjunga

Pasienio pareigūnai metus pradeda taip pat su nerimu. Bendras VSAT mokos fondas 2009 metams sumažintas aštuoniais procentais, gerokai sumažinta išlaidų transportui, pareigūnų uniformoms, investiciniams projektams.

Šiaulių rinktinės vado Vytauto Dabulskio žodžiais, pareigūnų darbą reikės organizuoti taip, kad jiems nereiktų dirbti viršvalandžių, už kuriuos reiktų mokėti papildomą atlygį. Taip pat greičiausiai gali tekti atsisakyti naktinio pareigūnų darbo arba mažinti jo apimtis.

„Prognozės: nusikalstamumas didės, didės kontrabandos kiekiai, daugės sienos pažeidimų — “Šiaulių kraštui“ sakė VSAT vadas Saulius Stripeika. — Bandysime daryti viską, kad gyventojai savo saugumo sąskaita mūsų finansinės krizės nepajustų.“

VSAT vadovai viliasi, jog finansines tarnybos problemas gelbės investicijos iš Europos Sąjungos.

Krizė kerta iš peties

Netrukus visi valstybės tarnautojai gaus pirmuosius šių metų atlyginimus. Tuomet paaiškės, kaip krizė ir naujieji mokesčių įstatymai „sureglamentavo“ pareigūnų finansines galimybes. Jau dabar aišku, kad grynųjų dėl nuo 490-ies iki 475 litų sumažinto pareiginės algos bazinio dydžio jie gaus gerokai mažiau.

Vidaus reikalų ministras Raimundas Palaitis susitikime su spaudos atstovais pristatė ganėtinai liūdnas ne tik pareigūnų, bet ir visos teisėsaugos institucijų veiklos prognozes.

Anot ministro, šiemet atsisakoma organizacinių bei finansinių priemonių, kurias pritaikius būtų užimtos laisvos policijos pareigūnų pareigybės. Neskiriama lėšų Policijos finansinių išteklių valdymo programai įgyvendinti, pagal kurią buvo numatyta didinti policijos pareigūnų darbo užmokestį bei užtikrinti socialines garantijas. Nedidinami ištekliai nusikaltimams elektroninėje erdvėje, susijusiems su internetu, tarptautiniu terorizmu užkardyti, atskleisti ir tirti.

Su minimaliais biudžetais likusios Priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos, didėjant šildymo, elektros, degalų kainoms arba gaisrų skaičiui sausuoju metų sezonu, gali nebepajėgti įvykdyti jai pavestų funkcijų.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas jau atsisakė kurti valstybinės reikšmės ir pavojingų objektų registrą, aprūpinti Bendrojo pagalbos centro ir Valstybinės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybas skaitmeninio ryšio terminalais. Nebebus kuriama gyventojų ir valdymo grandžių perspėjimo ir informavimo sistema, atsisakyta Bendrojo pagalbos centro plėtros.

SAUGUMAS: Krizė teisėtvarkos biudžetuose grasina piliečių ramybei ir saugumui.

PAŽADAS: Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Egidijus Lapinskas, mažėjant finansinėms galimybėms, pažadėjo efektyvesnį policijos darbą.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

BIUDŽETAS: Šiaulių apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos viršininkas Jonas Misiūnas spėjo, kad metai nebus iš lengvųjų — dėl mažo biudžeto teks atsisakyti ne vieno sumanymo. 

Jono TAMULIO nuotr.