Kova su koronavirusu tęsiasi, bet jau švelnėja

Asmeninė nuotr.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamento Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėja Lina Ruškienė sako, kad kova su pavojinga koronaviruso infekcija dar nepasibaigusi, todėl gyventojams pataria būti budriems.
Nors ir pamažu švelninant, tačiau Lietuva vis dar gyvena karantino sąlygomis. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Šiaulių departamento Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėja Lina RUŠKIENĖ sako, kad kai kuriais atvejais visuomenės skeptiškas požiūris į ligą verčia imtis drastiškų priemonių siekiant sumažinti karantino pažeidimų skaičių ir taip užkertant kelią pavojingos koranaviruso infekcijos plitimui.

Patikrinimų rezultatai kai kur nedžiugina

– Sušvelninus karantino sąlygas, jūsų įstaiga ir toliau vykdo Šiaulių apskrities įstaigų kontrolę. Kokie pagrindiniai pažeidimai ir kokiose veiklos srityse?

– Karantino laikotarpiu NVSC departamentų darbas buvo perorganizuotas, tai yra šiuo laikotarpiu nebuvo vykdomi periodinės kontrolės veiksmai – Visuomenės sveikatos saugos kontrolės specialistams pavesta vykdyti užduotis, susijusias su paskelbtos valstybės lygio ekstremalios situacijos valdymu.

Atsižvelgiant į nuolat kintančią situaciją ir Vyriausybės nustatytas karantino režimo sąlygas, NVSC Šiaulių departamentas vykdo stacionarinių asmens sveikatos priežiūros įstaigų, socialinės globos namų, prekybos ir paslaugų teikimo vietų (raktų gamybos, siuvimo, avalynės ir galanterijos taisyklų, lombardų ir kt.), grožio paslaugas teikiančių asmenų, ugdymo įstaigų bei įvairių lankytinų vietų (muziejų, bibliotekų, botanikos sodų) karantino sąlygų laikymosi kontrolę.

Pirmu etapu buvo atliekami didžiausios rizikos grupės objektų – stacionarių asmens sveikatos priežiūros įstaigų bei slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninių patikrinimai. Vėliau tikrintos ir socialinės globos įstaigos.

Šiaulių apskrityje patikrinta 15 ligoninių ir 16 socialinės globos įstaigų. Pažeidimai nustatyti septyniose ligoninėse ir trijose socialinės globos įstaigose.

Pastebėta, kad dėl personalo trūkumo Šiaulių apskrities gydymo ir socialinės globos įstaigose sunkiausia užtikrinti, kad tuos pačius pacientus aptarnautų ta pati personalo komanda.

Taip pat fiksuota atvejų, kai socialinės globos įstaigoje nebuvo paruoštos patalpos karščiuojantiems gyventojams izoliuoti, neužtikrintas kasdieninis gyventojų, darbuotojų ir kitų įeinančių asmenų kūno temperatūros matavimas. Kai kuriais atvejais darbuotojams darbui su įtariamais COVID-19 ligoniais ar izoliuotais asmenimis nesuteiktos apsaugos priemonės.

Po Vyriausybės nustatytų karantino režimo sąlygų sušvelninimo nuo balandžio 17 dienos Šiaulių apskrityje patikrinti 447 objektai, iš jų Šiaulių mieste ir rajone – 186.

Iki balandžio 23 dienos stebėti grožio salonai, kirpyklos. Atvejų, kad būtų vykdoma tuo metu draudžiama vykdyti grožio paslaugų veikla Šiaulių mieste ir regione nefiksuota. Pastebėta, kad pirmąjį savaitgalį po karantino sąlygų sušvelninimo didelė dalis įmonių veiklos dar nevykdė.

Kontrolės metu nustatyti trys pažeidimai prekybos vietose ir trys pažeidimai grožio paslaugų sektoriuje.

Pagrindiniai karantino režimo pažeidimai prekybos vietose susiję su pirkėjų srautų reguliavimu – nebuvo laikomasi privalomų atstumų, pirkėjai įleisti didesnėmis nei dviejų asmenų grupėmis. Prie įėjimų į kai kurias prekybos vietas pasigesta informacijos apie rizikos grupės asmenų nerekomenduojamą lankymąsi ir asmens higienos laikymosi būtinybę.

Grožio paslaugų kontrolės metu fiksuotas tik vienas atvejis, kai asmuo, teikiantis grožio paslaugas, buvo be veido apsaugos priemonių. Taip pat fiksuoti du atvejai, kai veikla buvo vykdoma nelegaliai, neturint leidimo-higienos paso.

Tikrintuose muziejuose, atvirose sportavimo vietose, kitose lankytinose vietose (botanikos sode, bibliotekose) pažeidimų nenustatyta.

Prieš gegužės šventinį savaitgalį, bendradarbiaudami su Šiaulių miesto savivaldybės specialistais, atlikome reidą sodinukų prekybos turgavietėse ir viešosiose prekybos vietose. Smagu, kad pažeidimų neaptikta.

Saviizoliacija ir susirgimai

– Vykdote ir žmonių saviizoliacijos kontrolę. Kaip sekasi kovoti su pažeidėjais?

– Įsigaliojus Administracinių nusižengimų kodekso (ANK) 45 straipsnio pakeitimams, kai kitoms institucijoms, tarp jų ir policijos pareigūnams, suteikta teisė surašyti administracinių nusižengimų protokolus dėl fizinių asmenų saviizoliacijos pažeidimų, NVSC Šiaulių departamentas pranešimų beveik nebegauna.

Iki minėto ANK straipsnio įsigaliojimo Šiaulių departamente gauta apie 190 Šiaulių apskrities policijos persiųstų pranešimų dėl saviizoliacijos ir karantino sąlygų nesilaikymo. Kiekvienu atveju duomenys apie fizinius asmenis buvo tikrinami duomenų sistemoje, su pažeidėjais susisiekta ir jiems priminta pareiga izoliuotis 14 dienų.

Gavus pranešimų iš policijos su pridėta pažeidimus įrodančia medžiaga, dėl asmenų padaryto administracinio nusižengimo pradėtos dvi administracinių nusižengimų teisenos.

Informacija dėl juridinių asmenų veiklos, galimai pažeidžiančios karantino režimo sąlygas, paprastai tikrinama veiklos vykdymo vietoje. Tokio pobūdžio pranešimų buvo gauta apie 10, iš jų pasitvirtinusių – du.

Užkrečiamų ligų valdymo skyriaus duomenimis, šiuo metu Šiaulių apskrityje yra stebimi (turi saviizoliuotis) 65 asmenys, iš jų 23 Šiaulių mieste ir 21 Šiaulių rajone.

– Kaip Šiauliai atrodo šalyje, kalbant apie susirgimus?

– Nuo pirmojo Šiaulių mieste registruoto COVID-19 atvejo, t.y. vasario 28 dienos, Šiaulių apskrityje nustatyti 49 susirgimai koronavirusu, iš jų 15 – Šiaulių mieste. 40 procentų visų paminėtų atvejų – įvežtiniai.

Per pastarąsias dvi savaites Šiaulių apskrityje registruoti tik du nauji atvejai. Tad šiuo metu sergamumas koronaviruso infekcija, palyginus su kitais didžiaisiais Lietuvos miestais, mūsų apskrityje nėra aukštas.

Vyksta institucijų bendradarbiavimas

– Kokią su COVID-19 susijusią veiklą dar vykdo jūsų įstaiga?

– Be minėtos karantino sąlygų laikymosi kontrolės, vienas iš pagrindinių NVSC specialistų užduočių šiuo laikotarpiu yra atlikti COVID-19 ligos atvejų ir protrūkių epidemiologinį ištyrimą, kurio metu išaiškinami sąlytį turėję asmenys, kuriems taikoma saviizoliacija, nustatomos kitos priemonės, padedančios valdyti užkrečiamosios ligos židinio plitimą.

Taip pat visoje Lietuvos teritorijoje paskelbus karantiną, NVSC priskirta vykdyti medicininę-karantininę kontrolę oro uostuose, pasienio kontrolės punktuose.

Nuo kovo 23 dienos NVSC Šiaulių departamentas kartu su VSAT pareigūnais, kariuomenės atstovais, pasitelkiant ir miestų ir rajonų savivaldybių visuomenės sveikatos biurų specialistus, vykdo kontrolę Būtingės-Rucavos, o nuo gegužės 18-osios ir Kalviai-Meitene pasienio punktuose.

Taip pat NVSC, įskaitant ir Šiaulių departamento specialistus, nuo pat koronaviruso epidemijos pradžios konsultuoja tiek dienos, tiek nakties metu – (8618) 79984 ir (8616) 94562 teikiamos konsultacijos dėl saviizoliacijos reikalavimų, saviizoliacijos vietos keitimo, karantino sąlygų laikymosi, ūkinės komercinės veiklos vykdymo karantino metu.

NVSC Šiaulių departamentas bendradarbiauja su savivaldybių administracijomis ne tik vykdant karantino sąlygų laikymosi kontrolę. Šiaulių departamento atstovai yra apskrities savivaldybių Ekstremalių situacijų komisijų ir Ekstremalių situacijų operacijų centrų nariai.

Galimybės platėja

– Gal vertėtų gyventojams priminti pagrindinius šiandien galiojančio sušvelninto karantino reikalavimus? Nemažai gyventojų jau pavargę nuo įvairių apribojimų.

– Nuo gegužės 14 dienos gyventojams nebeprivalomas apsaugos priemonių (kaukių) dėvėjimas atvirose – viešose vietose, išskyrus turgavietes, kitas viešas prekybos vietas, renginius, ekskursijas, viešojo transporto įlaipinimo vietas ir viešas uždaras erdves.

Nuo gegužės 15 dienos iš Latvijos ir Estijos grįžusiems asmenims nebeprivaloma 14 dienų izoliacija.

Parkuose ir kitose atvirose viešosiose vietose lankytis bus galima grupėmis iki penkių asmenų. Gyventojai jau galės kreiptis į gydymo įstaigas, kurios perorganizuoja savo veiklą ir atnaujina planinių paslaugų teikimą.

Daug pakeitimų dėl viešojo ir privataus sektoriaus veiklos, švietimo įstaigų darbo organizavimo įsigalioja nuo gegužės 18 dienos. Atnaujinamas ikimokyklinis–priešmokyklinis ugdymas, neformalusis vaikų švietimas.

Klientus priimti galės ir valstybės ir savivaldybių institucijos, įstaigos, valstybės ir savivaldybių valdomos įmonės.

Prisilaikant tam tikrų sąlygų, nebus draudžiama individuali sporto veikla ir fizinio aktyvumo pratybos.

Švelnėja reikalavimai dėl ploto, tenkančio vienam lankytojui (iki 5 kvadratinių metrų), maksimaliam asmenų grupių skaičiui organizuojamiems laisvalaikio užsiėmimams atviroje erdvėje, archyvų, bibliotekų ir muziejų lankymui, pažintinių ir mokomųjų takų, apžvalgos bokštų, parkų, zoologijos, botanikos sodų, esančių atvirose lauko erdvėse, lankymui ir ekskursijoms.

Numatoma, kad nuo gegužės 18 dienos bus galima organizuoti ir renginius iki 30 dalyvių atvirose erdvėse.

– Šiuo metu vykdomi ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų darbuotojų tyrimai dėl koronaviruso. Kaip sekasi?

– Organizuoti ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų darbuotojų ištyrimą dėl COVID-19 įpareigotos savivaldybių administracijos. NVSC Šiaulių departamentą informacija apie atliktus COVID-19 tyrimų rezultatus pasiektų tik tuo atveju, jei būtų nustatyti teigiami atvejai. Kol kas tokių nesulaukėme.