Kontora ištuštės, bet apskritis liks

Kontora ištuštės, bet apskritis liks

Kontora ištuštės, bet apskritis liks

Liepą Vyriausybė patvirtino apskričių viršininkų administracijų likvidavimo planą. Jis numato priemones, kaip perskirstyti apskričių viršininkų administracijų funkcijas, nurodo terminus.

Visa apskrities viršininko administracijų naikinimo procedūra turi būti baigta iki kitų metų liepos. Tačiau aišku, kad kontorai ištuštėjus, Šiaulių apskritis lieka.

Petras BALČIŪNAS

petras@skrastas.lt

Žvilgsnis iš sostinės

 

Į „Šiaulių krašto“ klausimus atsako vidaus reikalų ministras Raimundas PALAITIS:

— Kokia apskričių viršininko administracijų naikinimo seka?

— Pirmiausia, kai neteks galios LR apskrities valdymo įstatymas ir kiti susiję įstatymai, per mėnesį reikės parengti Vyriausybės nutarimą dėl koordinacinės apskričių viršininkų administracijų likvidavimo komisijos sudarymo. Jį reikės suderinti su Apskričių vadovų sąjunga, Lietuvos savivaldybių asociacija, apskričių ir savivaldybių darbuotojų profesinėmis sąjungomis ir taip toliau. Reikės patvirtinti ir šios komisijos darbo reglamentą.

Iki 2010 metų vasario 1 dienos ministerijos pagal savo sritį parengs ir suderinę su savivaldybėmis patvirtins apskričių viršininkų įsteigtų biudžetinių įstaigų steigėjo teisių ir viešosiose įstaigose apskrities viršininko įgyvendinamų dalininko ar savininko teisių ir pareigų perdavimo savivaldybėms ir valstybės institucijoms priemonių planus. Juose bus numatytas apskričių viršininkų vykdomų programų bei dokumentacijos ir archyvų perdavimas.

Iki vasario 15 dienos bus parengti ir pateikti Vyriausybės nutarimų pakeitimo projektai.

Iki vasario 28 dienos, kad būtų garantuotas perimtų funkcijų vykdymas, bus patvirtinti valstybės institucijų, perimančių apskričių viršininkų vykdytas funkcijas, struktūros ir pareigybių aprašymai. Taip pat bus rekomenduojama savivaldybėms patvirtinti jų administracijų struktūras ir pareigybių aprašymus, atsižvelgiant į perimamas funkcijas.

Iki kovo 31 dienos bus įvertinti atleidžiamų iš tarnybos apskričių viršininkų administracijų valstybės tarnautojų prašymai ir galimybės perkelti juos į savivaldybių administracijas ir valstybės institucijas.

Iki balandžio 30 dienos bus parengti ir pateikti Vyriausybei apskričių viršininkų pasiūlymai dėl valstybei nuosavybės teise priklausančio ir apskričių viršininkų patikėjimo teise valdomo nekilnojamojo turto perdavimo kitiems subjektams.

Iki 2010 metų liepos 1 dienos ministerijos, kitos valstybės ir savivaldybių institucijos ir įstaigos pagal valdymo sritis ir nustatytą kompetenciją atliks teisės aktų pakeitimus pagal pakeistų įstatymų ir Vyriausybės nutarimų nuostatas.

— Kurie apskričių viršininkų administracijų padaliniai gali likti ilgiausiai?

— Ilgiausiai liks turto valdymo, finansų bei personalo tvarkymo padaliniai.

— Koks apskričių pavaldumo švietimo, kultūros, socialinių įstaigų likimas?

— Daugelį įstaigų numatoma perduoti savivaldybėms, kitas — ministerijoms. Neseniai Vyriausybės pasitarime buvo priimtas protokolinis sprendimas dėl apskričių viršininkų įsteigtų biudžetinių įstaigų steigėjų teisių ir viešosiose įstaigose apskrities viršininko įgyvendinamų dalininko ar savininko turtinių ir neturtinių teisių perdavimo.

Pavyzdžiui, Šiaulių apskrities P. Višinskio viešajai bibliotekai nuspręsta suteikti regioninės bibliotekos statusą. Sveikatos apsaugos (SAM) pavaldumui būtų perduodama po vieną bendrojo profilio sveikatos priežiūros įstaigą, turinčią daugiau nei 800 lovų bei esančią didžiuosiuose šalies miestuose (pavyzdžiui, Šiaulių apskrities ligoninė). SAM pavaldumui būtų perduota ir po vieną didžiausią specializuotą kiekvieno profilio ligoninę atitinkamos srities paslaugų teikimo politikai formuoti.

Galutiniai sprendimai, kam kokia įstaiga bus pavaldi, nelikus apskrities viršininko administracijų, paaiškės rugsėjo pabaigoje, kai SAM pateiks Vyriausybei pasiūlymus dėl apskričių viršininkų įsteigtų biudžetinių ir viešųjų sveikatos priežiūros įstaigų tinklo optimizavimo.

— Kokį statusą turės dabartinės regionų plėtros tarybos, kaip kis jų vaidmuo?

— Kol kas numatoma, kad regionų plėtros tarybų statusas nesikeis. Šias tarybas aptarnauja sekretoriatas, kurio funkcijos numatomos perduoti Vidaus reikalų ministerijai.

— Koks bus šalies suskirstymas į regionus, kokie jie, koks bus jų valdymas?

— Kol kas nenumatyta keisti teritorinio administracinio suskirstymo, paliekant dešimt teritorinių administracinių vienetų. Apskritys kaip teritoriniai vienetai išlieka, todėl apskrities viršininko institucijos panaikinimas ES struktūrinių fondų paramos, skirtos 2007-2013 metams, įsisavinimui įtakos neturės.

Žvilgsnis iš Šiaulių

Pokalbis su Rimundu DOMARKU, Šiaulių apskrities viršininku.

— Ant jūsų stalo Vyriausybės patvirtintas planas apskričių viršininkų vykdomoms funkcijoms perskirstyti. Kas dabar vyksta jūsų administracijoje?

— Kol nieko nevyksta. Iki spalio Vyriausybė turi pataisyti per 80 įstatymų. Po to pataisos keliaus į Seimą. Nežinia, kiek tai užsitęs Seime.

Gavome nurodymą, kad turime formuoti 2010 metų apskrities pavaldumo įstaigų biudžetus. Dabar aiškinamės, kokiam laikui formuoti — pusmečiui ar visiems 2010 metams.

— Girdėti, kad kai kurie jūsų darbuotojai jau gavo atleidimo lapelius.

— Pirmiausia juos gavo 60 žemėtvarkininkų ir finansininkų savivaldybėse. Žemėtvarkininkai savo funkciją atliko. Juos atleidinėti reikėjo pradėti prieš dvejus metus, kai žemės reforma ėjo į pabaigą. Kur dabar žmonėms dėtis, kai toks sunkmetis?

— Kada prasidės pagrindinės tarnautojų grupės atleidimas?

— Dar teks atleisti 180 viršininko administracijos tarnautojų. Vieni bus atleidžiami rugpjūtį, kiti dirbs iki spalio. Finansų ministerija skaičiuoja išeitines pašalpas, išmokas už nepanaudotas atostogas. Mums prireiks daugiau kaip vieno milijono litų.

Dalis tarnautojų liks dirbti, tik bus kitokio pavaldumo. Kita dalis yra aukštos kvalifikacijos, ir darbą turėtų nesunkiai susirasti. Man neramu dėl to, kad kad kai kurie specialistai jau dairosi, išeis anksčiau, nelaukdami atleidimo termino. Nebus kam dirbti.

— Nuo kada neteksite sau pavaldžių įstaigų?

— Kol kas vyksta diskusija, kam kokias įstaigas perduoti, ką ministerijoms, ką savivaldybėms. Mano galva, įstaigas reikėtų perduoti nuo sausio, patogiau, bet šis procesas užsitęs.

Pavyzdžiui, neaišku, kam pavaldi bus Šiaulių filharmonija. Galbūt, anksčiau jai reikėjo perduoti miesto profesionalius kolektyvus ir paversti miesto įstaiga. Bet dabar jau įsteigta nauja koncertinė įstaiga.

Tarp Švietimo ir mokslo ministerijos bei Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos vyksta diskusija, kam perduoti globos įstaigas. Nėra koncepcijos, kokio lygmens — savivaldybės ar regiono — turėtų būti vaikų ir suaugusiųjų pensionai. Neaišku ir dėl kai kurių specializuotų ligoninių.

— Kokie apskričių reformos pliusai ir minusai?

— Apskritys egzistuoja nuo 1994 metų, tačiau prieš kiekvienus rinkimus vis būdavo kalbama, kad jas reikėtų panaikinti. Apskritys buvo įsteigtos, nes ir statyboms, ir švietimui, ir žemėtvarkai, kitoms sritims reikėjo valstybinės priežiūros, o iš Vilniaus viską sužiūrėti sunku. Gal ir buvo išpūstas biurokratų aparatas, gal labiau reikėjo išgryninti apskričių administracijų funkcijas. Tikėtasi, kad dalį jų perduos ministerijos, bet to neįvyko.

Dabar aiškinama, kad, panaikinus apskritis, bus sutaupyta valdymo lėšų. Kita vertus, tai valdymo centralizavimas, valdžia vėl nutolinama nuo žmonių.

Aišku, svarbiausia gyventojams suteikti geros kokybės paslaugas, ir ne taip svarbu, iš kokios vietos — Vilniaus ar Šiaulių.

— Daug diskutuota apie regionus. Dabar kalbos, kiek jų bus, nutilo. Ar viskas nuspręsta?

— Ne, nenuspręsta. Dėl regionų vyksta politiniai ginčai. Konservatoriai kreipėsi į savo partijos tarybą, kad būtų sukurti penki regionai, tarp jų ir Šiaulių. Beveik neabejotina, kad nei Marijampolė, nei Alytus, nei Telšiai, nei Tauragė nebebus regiono centrai. Tačiau dar neaišku ir dėl Šiaulių. Reikia į miestą prisivilioti galingos pramonės.

TUŠTĖJIMAS: Labiausiai Šiaulių apskrities viršininko administracijos kabinetai turėtų ištuštėti vėlyvą rudenį.

 

LIKVIDATORIUS: Rimundui Domarkui apskrities viršininko kėdėje sėdėti liko metai, todėl jis vadinamas apskrities likvidatoriumi.

RŪMAI: Šiaulių apskrities rūmai buvo pastatyti 1935 metais. Panaikinus apskritis, ilgus dešimtmečius jie priklausė Šiaulių rajono savivaldybei. Neaišku, kas rūmų šeimininkas bus ateityje.

 

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.