Konfiskuota Maša išvežta į Vokietiją

Konfiskuota Maša išvežta į Vokietiją

Konfiskuota Maša išvežta į Vokietiją

Vakar iš „Kryžbarko“ baro Kelmės rajone 18 metų narve išgyvenusi meškutė Maša išvežta į „Meškų parką“ Vokietijoje.

Nors pagal įstatymą nelegaliai laikytos meškos išvežimas yra konfiskavimas, Mašai naujų namų ieškojusi ir jos šeimininkė.

Dalia KARPAVIČIENĖ

daliak@skrastas.lt

Vardinių dovana

Trečiadienio rytas „Kryžbarke“ buvo kitoks negu įprastai – narve besisukiojanti meška Maša buvo rengiama kelionei į Vokietiją.

Liepos 5 dieną Aplinkos ministerijos Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento specialistai priėmė sprendimą konfiskuoti mešką dėl netinkamų laikymo sąlygų.

Mašos šeimininkė, UAB „Miško užeiga“ savininkė Antanina Vrubliauskienė pasakojo, jog maždaug pusantrų metų meškutę ji gavusi dovanų iš Kurtuvėnų medžiotojų.

„Meškutė buvo atvežta iš Sibiro, naudojama šunims dresuoti, jai net šonas buvo iškąstas. Man Mašos buvo gaila, rūpinausi ja, prašiau, kad padovanotų. Tai ir padovanojo vardadienio proga“, –- sakė A. Vrubliauskienė.

Su Maša šeimininkė greitai susidraugavo. Per 18 metų meška nė sykio nesirgo, dėl jos nekilo jokių problemų.

„Tačiau mane dėl Mašos vis bausdavo ir bausdavo. Todėl jau senokai norėjau ją atiduoti. Be to, su vyru nebeturime sveikatos, esame bejėgiai ją išlaikyti. Ieškojau Mašai gerų namų. Siūliau Lietuvoje, buvau net į Latviją nuvykusi, niekur neprisibeldžiau, tik baudas mokėjau“, – sakė A. Vrubliauskienė.

Meška laikoma netinkamai

Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos organizacijos direktorė Brigita Kymantaitė, nuvykusi į „Kryžbarką“, rado Mašą laikomą be leidimo net minimalių standartų neatitinkančiame narve be jokios galimybės bent minimaliai išreikšti savo prigimtį: laipioti, rausti, maudytis.

Meškos šeimininkai, pasak B. Kymantaitės, neturėjo nei noro, nei galimybių ką nors pakeisti.

18 metų gyvenimo ankštame narve nulėmė Mašos elgesį – neturėjimas sąlygų išreikšti natūralų prigimtinį elgesį laukiniam gyvūnui pasireiškė stereotipiniu elgesiu – vaikščiojimu pirmyn atgal, galvos siūbavimu.

Baro lankytojai buvo skatinami šerti itin pavojingais laukiniams gyvūnams maisto produktais. Šalia Mašos narvo kabo užrašas, jog ji mėgstanti vaisius, ledus ir saldainius.

„Gyvūnu reikėjo kuo skubiai pasirūpinti. Juo labiau kad ir Mašos šeimininkė paaiškino neturinti sąlygų tinkamai tą padaryti. Bendradarbiaudama su tarptautinėmis gyvūnų apsaugos organizacijomis, Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos organizacija surado galimybę perkelti Mašą į „Meškų parką“, – sakė B. Kymantaitė.

Gyvens meškų rezervate

Mašos parengimas kelionei užtruko apie porą valandų. Kadangi į transportavimo narvą nei medumi, nei obuoliais, nei kitokiais skanėstais meškutės nepavyko įvilioti, teko ją trumpam užmigdyti. Prireikė trijų migdomųjų dozių. Užmigusią mešką keletas vyrų įvilko į mikroautobusą.

Mašos kelionė iki jos naujosios gyvenamosios vietos truks apie parą. Iki "Meškų parko” – apie 2000 kilometrų. Ten meškutei bus išsamiai patikrinta sveikata.

„Meškų parkas“ yra meškų rezervatas, kur iš skurdžių gyvenimo sąlygų nelaisvėje išgelbėtos meškos gali praleisti likusius metus natūralioje aplinkoje.

„Tikimės, kad Mašai pavyks integruotis į ten jau gyvenančių meškų būrį“, – sakė B. Kymantaitė. Meškutės kelionę į Vokietiją apmokėjo gyvūnų gerove besirūpinanti organizacija iš Vokietijos.

„Meškų parkas“ susideda iš dviejų miškingų korpusų, apsuptų apsauginėmis tvoromis, kurių bendras plotas sudaro 2,5 hektaro.

Dauguma išgelbėtų meškų išbuvo nelaisvėje dešimtmečius, yra senos, kenčia dėl gyvenimo skurdžiose sąlygose nelaisvėje atsiradusių sveikatos problemų.

Lietuvoje laikyti Mašą nėra tinkamų sąlygų. Kaune veikiantis Lietuvos zoologijos sodas dėl skurdžių gyvūnų laikymo sąlygų negali priimti Mašos.

Kitos Lietuvoje veiklą vykdančios juridinės įstaigos, pasivadinusios zoologijos sodais, veiklą vykdo neteisėtai, neturėdamos tam reikiamų leidimų.

„Šalyje galimai neteisėtai nelaisvėje laikoma apie 10 stambių žinduolių, tarp jų – keturios meškos, liūtas“, – aiškino Brigita Kymantaitė.

Į panašų reabilitacijos centrą, kaip „Meškų parkas“ Vokietijoje, pernai iš Lietuvos į Olandiją išvežta šimpanzė, ji jau spėjo sėkmingai integruotis į septynių šimpanzių būrį.

Autorės nuotr.

NARVAS: Meškutė Maša nepritaikytame narve išgyveno 18 metų.

MEDUS: Meškos į transportavimo narvą nepavyko įvilioti net  medumi.

MIEGAS: Maša užmigo tik po trečios migdomųjų dozės ir buvo saugiai įvilkta į mikroautobusiuką.

ATSISVEIKINIMAS: Buvusi Mašos šeimininkė Antanina Vrubliauskienė, atsisveikindama, pažadėjo meškutę aplankyti Vokietijoje.

INTEGRACIJA: Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos organizacijos direktorė Brigita Kymantaitė tikisi, jog Mašai Vokietijos „Meškų parke“ pavyks integruotis į ten jau gyvenančių meškų būrį.

UŽRAŠAI: Šie užrašai „Kryžbarko“ kavinėje nebeatitinka tikrovės.