Kolumbariumo trūksta, o mokestį žadama net dvigubinti

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Ginkūnų kapinėse būsimo kolumbariumos dalyje kol kas – tik pamatai.
Šiauliuose šiais metais pritrūko vietų kolumbariume, nes Savivaldybė neskyrė lėšų jų statybai praėjusiais metais. Dabar vyksta kolumbariumo statybos darbai, tačiau juos užbaigus, artimiesiems, panorėjusiems palaidoti urną su mirusiųjų palaikais nišoje, gali tekti mokėti jau dvigubai didesnį mokestį.

Ar aplink Šiaulius bus vien kapinės?

Į redakciją kreipėsi šiaulietis, pasipiktinęs, kad Šiauliuose nėra galimybės kremavus artimą žmogų uraną su jo palaikais palaidoti kolumbariume. Jam paaiškinta, kad Šiauliuose šiuo metu kolumbariume vietų nėra, jis plečiamas, o ir pastačius naujus modulius jau beveik pusė jų užimti. Be to, dvigubai didės vienkartinis kolumbariumo nišos mokestis – nuo 500 eurų iki 1000.

Šiaulietis piktinosi, kad taip netaupoma brangi valstybinė žemė. Kaip tik Savivaldybė turėtų statyti daugiau kolumbariumų, skatinti žmones juose laidoti artimųjų palaikų urnas, o ne sudaryti trūkumą ir dar kelti mokesčius. Tik laidojant kolumbariumuose mažiau reikėtų žemės kapinėms.

„Tai taip išeina, kad geriau paimti kapavietę su 5 kv.m žemės plotu nemokamai, negu 20 kv. centimetrų nišą kolumbariume, už kurią reikia mokėti didelius pinigus. Kažkaip nematau jokios logikos, kai dabar Ginkūnų kapinėse pjaunami, raunami medžiai, kad suteiktų žemės palaikams laidoti. Donelaičio kapinėse taip pat pradėta laidoti „atrastame“ kapinių plote, vietoj to, kad statytų kolumbariumus. Greitu laiku, aplink Šiaulius bus vien kapinės. Kolumbariumas su 190 vietų užima tiek žemės ploto, kiek užima trys kapavietės“, – skaičiavo žmogus.

Mokestis už kolumbariumo nišą drastiškai išaugs

Pasiteiravome apie situaciją su kolumbariumais Šiaulių miesto savivaldybėje. Miesto ūkio ir aplinkos skyriaus vyriausioji specialistė Danutė Mažulienė patvirtino, kad kolumbariumo nišų pritrūko, o 2019 metais nebuvo skirta lėšų naujų kolumbariumo modulių statymui. Šių metų sausio mėnesį buvo užimta paskutinė laisva niša, išskyrus 6 nišas, kurios yra perduotos Lietuvos Respublikos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Šiaulių skyriui jų narių laidojimui.

Pagal antrąją kolumbariumo įrengimo projekto dalį bus pastatyti 8 moduliai po 24 nišas urnoms. Iš viso bus įrengtos 192 nišos, į kurias galima laidoti po 4 urnas. Statybos darbai kainuos per 164 tūkstančių eurų. Moduliai analogiški pastatytiems 2015 metais. Tada buvo įrengta 11 modulių su 264 keturvietėmis nišomis.

Nors moduliai analogiški, vienkartinis mokestis, kurį teks sumokėti nišos pageidaujantiems mirusiųjų artimiesiems, gerokai išaugs.

Anot D. Mažulienės, kolumbariumo vienkartinis mokestis yra tiesiogiai proporcingas statybos darbų savikainai ir kasmet brangstančioms priežiūros paslaugoms. Administracija planuoja dvigubai didesnį – 1000 eurų – vienkartinį mokestį už vieną keturvietę nišą neterminuotam laikotarpiui. Šį mokestį dar turi patvirtinti Šiaulių miesto savivaldybės Taryba atskiru sprendimu.

Specialistė aiškino, kad nišos ir kolumbariumo aplinkos priežiūra vertinama minimaliam terminui – 25 metams. Todėl vienos nišos savikaina minėtam terminui kartu su įrengimu yra 1170,94 euro.

„Bet kokio kapo priežiūrai yra reikalingos lėšos. Lėšos surinktos iš vienkartinių mokesčių už kolumbariumą yra kaupiamos ir skiriamos naujų kolumbariumo modulių statybai, bei jų priežiūrai“, – aiškino D. Mažulienė.

Nors jau įrenginėjamos naujos Daušiškių kapinės, specialistė informavo, kad pirminiame projekto etape ten statyti kolumbariumą nenumatoma.

Tačiau kai Daušiškių kapinėse ateis eilė ir kolumbariumui, jo vienkartinis mokestis nuo mokamo už nišą urnoms Ginkūnų kapinėse greičiausiai skirsis, nes neaišku, kokia tuo metu bus jo statybos savikaina.

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis patvirtino, kad ankstesnio kolumbariumo modelio pastatymo savikainą dengė 500 eurų vienkartinis nišos mokestis, tačiau rinkoje tokių statybos darbų kainai išaugus, keisis ir šis įkainis. Tačiau direktorius suabejojo, ar įkainis išaugs dvigubai, ir kalbėjo, kad gal pakaks ir 750 eurų.

„Savivaldybė padalina statybos kaštus iš vietų skaičiaus ir viskas. Nėra jokio papildomo veiksmo“, – tvirtino A. Bartulis.