Kokios bus šventės – vis dar mįslė

Redakcijos archyvo nuotr.
Kokios šiemet bus Kalėdos, kol kas galima tik spėlioti. Šaltos ir baltos greičiausiai būtų pačios gražiausios.
Pirmas žiemos mėnuo, panašu, vėl pergudravo meteorologus, spėjusius, kad gruodis šiemet bus kiek šiltesnis negu ankstesniais metais. Palepinusi šiluma visais trimis rudens mėnesiais, gamta pirmąją gruodžio pusę mums mestelėjo šaltuko. Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Tyrimų ir plėtros skyriaus vedėjas Donatas Valiukas kol kas neprognozuoja, kokios bus šiųmetės Kalėdos: šaltos–baltos, o gal šlapios ir vėjuotos? Jau įprasta, kad gruodžio pabaiga, juokauja pašnekovas, pažeria netikėtumų.

Grįžo prie daugiametės normos

Pasak D. Valiuko, apie šių metų Kalėdas dar per anksti kalbėti, jas, atsižvelgiant į pastarųjų metų gruodžių kontrastus, sunku esą būtų nuspėti.

„Pasaulio hidrometeorologijos specialistai šiuo metu kaip tik ir kovoja su populiarumo besivaikančiais privačiais informacijos skleidėjais, kurie „nuspėja“ orus mėnesį ir daugiau į priekį, – sako pašnekovas. – Tikrai niekas dar nežino ir niekas dar negali žinoti, koks bus gruodžio galas ir kokios bus šių metų Kalėdos – tai galėsime pasakyti iki švenčių likus savaitei ar dešimčiai dienų“.

Klimatologas sako, kad šių metų gruodis buvo prognozuojamas šiek tiek šiltesnis už įprastą, taigi tą, kokį dabar realiai turime. O įprasta gruodžio temperatūra Lietuvoje laikoma apie minus 1,9 (Šiauliuose – minus 2,0) laipsnio. Kitą vertus, pasak D. Valiuko, dar neaišku, kokia bus antra mėnesio pusė: gal staiga ims ir gerokai sušils!

Vis dėlto šiemet gruodį jau yra ir šaltuko, ir vietomis pasnigę buvo – mėnuo grįžo prie daugiametės normos, skirtingai negu anomalijų šiemet pažėrę rudens mėnesiai.

„Ruduo – visi trys jo mėnesiai – šiemet Lietuvoje buvo rekordiškai šilti. Daugiau negu per pusę šimto metų rugsėjis ir spalis buvo antri pagal šiltumą, o lapkritis – trečioje vietoje. Fiksuotos šilumos anomalijos“, – sakė pašnekovas.

Gruodis – lyg rudens tęsinys

Prieš keliasdešimt metų gruodis būdavo absoliučiai žiemos mėnuo ir tik paskutinį dešimtmetį jis sugriovė nusistovėjusias tendencijas, pakito – tai lėmė šylantis klimatas.

D. Valiuko teigimu, stebima ir kita su klimato kaita susijusi tendencija: sniego danga susidaro jau vis vėliau, o nutirpsta vis anksčiau.

Beje, gruodis, teigia klimatologas, vykstant klimato kaitai, iš visų metų mėnesių Lietuvoje sušilo labiausiai.

„Gruodį šiltėjimo pokyčiai patys didžiausi – nuo 1961 metų (per beveik 70 metų) šis mėnuo sušilo apie 3,5 laipsnio. Jei anksčiau gruodį turėdavome žiemiškai šaltą, tai dabar įprastai be Kalėdų šalčio ar sniego retai kada ir sulaukiame – šis mėnuo tarsi rudens tęsinys. Tendencija tokia, kad ruduo pasiima dalį žiemos, ir pavasaris pasiima dalį. Kas lieka tikrai žiemai, patys matote“.

D. Valiuko teigimu, pagal daugiametes klimato normas žiemiškumu gruodį gerokai lenkia kiti du žiemos mėnesiai – sausis ir vasaris. Abu vienodai šalti – vidutinė temperatūra Lietuvoje minus 3,2 (Šiauliuose vasaris kiek šaltesnis už sausį).

Faktas, kad tokių žiemų, kokios džiugindavo prie kelis dešimtmečius nebėra ir greičiausiai nebebus: žiemos šiltėja, sniego dangos sluoksnis plonėja, atodrėkių daugėja – tokios tendencijos. Dabar šalčiu džiugina tik pavieniai mėnesiai, savaitės ar dienos.

Šiluma ir šaltis

Šilčiausia Kalėdų diena Šiauliuose buvo 1971 metais – plius 6,6 laipsnio. Šilčiausia Kūčių diena mūsų mieste buvo 2015 metais – plius 8,1. 2011 metais antrąją Kalėdų dieną Šiauliuose buvo 8,2 laipsniai šilumos.

Šalčiausia Šiauliuose per Kalėdas buvo 1937 metais – minus 21,8 laipsniai šalčio. Kūčių dieną 2001 metais Šiauliuose buvo minus 23,3 laipsnio ir minus 26 laipsniai 1996 metais antrąją Kalėdų dieną.

Gruodžio pabaigoje, 30-ąją dieną, 1978 metais Šiauliuose buvo minus 31,1 laipsnio. O štai pernai, gruodžio 31-ąją, buvo 6,6 laipsniai šilumos.

www.meteo. lt duomenimis, artimiausią savaitę Šiauliuose naktimis vis dar spaus simbolinis šaltukas – nuo minus vieno iki minus trijų laipsnių.

Dienomis šaltukas vietą šilumai užleis tik kartkartėmis ir bus nuo minus 2 iki plius 1.