
Naujausios
Knygoje įamžino 100 laisvės paminklų
„Norisi, kad žinotume ne tik didžiąją Lietuvos istoriją, bet ir tai, kas vyko prie mūsų namų, mūsų kaime ar mieste, kokius istorinius įvykius slepia miškai, laukai, pakelės, pastatai“, – sako rašytojas, žurnalistas, paveldosaugininkas, Kuršėnų miesto garbės pilietis Vytautas Kirkutis, išleidęs knygą „100 laisvės paminklų“. Knygoje pateikiama išsami informacija apie šimtą kultūros paveldo objektų, atgimimo paminklų ir vietų, susijusių su Lietuvos nepriklausomybės ir laisvės kovomis Šiaulių rajone.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Atminties knyga
– Kaip gimė knygos „100 laisvės paminklų“ idėja, kokia tai knyga?
– Pirmiausia toji knyga apie Laisvę. Apie vieną iš svarbiausių mūsų gyvenimo vertybių, kurios prasmės ir esmės kartais nelabai ir suvokiame. Net ir Laisvės šimtmečio sukaktį skandiname pompastiškų kalbų sraute, pažymime į purviną šaligatvį įmūrydami 100-mečio lentelę ar surengdami popsinį renginuką.
O kiek iš tiesų mumyse yra tikrojo Laisvės jausmo? Ne to paradinio, pompastiško, proginio? Dabar toks keistas „praretėjusių“ sąvokų (o kartu ir esmių) laikas: kultūroje vis mažiau kultūros, bibliotekoje – knygos, bažnyčioje – Dievo. Apie tai ir mąsčiau rašydamas ir rengdamas šią knygą. Apie Laisvę – kaip Laimės prielaidą. Todėl ir prisiminiau poeto Dantės žodžius, kad „žmogus negali būti laimingas be laisvės“.
– Pagal kokius kriterijus buvo atrinkti paminklai knygai?
– Dvi datos įrėmino laiką knygoje: 1918–2018. Ne kartą mane stebino ir stebina laisvės ženklu įvairovė: kryžiai, antkapio paminklai, stogastulpiai, atminimo ženklai, lentelės ant kryžių, namu, medžiu...
Visu laisvės paminklu prasme vienoda – nepamirškim, lankykim, kalbėkime apie tai, diskutuokim, ginčykimės, dėliokime prasmes ir akcentus, o svarbiausia – prisiminkime.
Ir šis leidinys – atminties knyga, žyminti kai kuriuos mūsu istorijos kelio i Laisve ženklus. Tie paminklai – tai tam tikros laiko žymės, kurias sudedame į laiko knygą, kad mums primintų, kurie puslapiai prasmingiausi, svarbiausi. Žinoma, apie tokią knygą mąstyti skatino ir Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetis.
– Kiek laisvės paminklų skaičiuojama Šiaulių rajone? Ar sunku buvo rasti šimtą, ar, atvirkščiai, sunkiau buvo atrinkti?
– Panašiai tiek Šiaulių rajone ir yra laisvės paminklų – apie šimtas. Beje, paminklas šiuokart suprantamas kaip ženklas, turintis ne tik formą, išvaizdą, bet ir turinį.
Žinoma, skaičius priklauso ir nuo to, kiek išplėsime paties laisvės paminklo sąvoką. Kadangi idėja buvo pateikti informaciją apie 100, tad keletą dar teko nepaminėti.
O atrenkant norėjosi paliesti įvairius kovos už laisvę aspektus: ir partizanų kovas, priminti apie jų kapus, pamiškėse stovinčius paminklus ir kryžius, netgi kuklias lenteles, kurios prikabintos ant medžio šakos ir praneša mums apie čia gyvenusius ar žuvusius laisvės kovotojus.
Istorinių tyrinėjimų ta tema Šiaulių rajone neatlikta, tad teko pačiam tyrinėti, rinkti medžiagą, gilintis į istorijos įvykius. Manau, kad istorijos žinovai bus atlaidūs pastebėję vieną, kitą netikslumą. Ypač, kai įvairūs šaltiniai pateikia skirtingus faktus, datas, netgi pavardes.
– Knygą pradedate išsamia medžiaga apie Kryžių kalną. Tai – svarbiausias kovos ir padėkos už laisvę objektas?
– Nesu mėgėjas dirbtinai pritempti ir brukti medžiagą apie Kryžių kalną, perdėtai akcentuoti šį objektą. Ilgai svarsčiau ir šį kartą – rašyti apie Kryžių kalną ar nerašyti. Ir supratau, kad jo neminėti negaliu.
Daug kovos už laisvę gijų susiję su juo – Kryžių, Maldavimų, Pilies, Prietarų kalnu, su Šventkalniu. Tai daugiaprasmis ir daugiasluoksnis simbolis. Viena vertus, padėkos už laisvę objektas, maldų už laisvę ir nepriklausomybę vieta, noro pamatyti laisvą Lietuvą meldimas, kryžių statymas už žuvusius ir jų atminimą...
Kita vertus, ir pats kalnas – kovos už Lietuvos laisvę, tikėjimo išsaugojimo, dvasingumo išlaikymo simbolis. Galų gale ir vienybės ženklas – įvairių pažiūrų, religijų, stilių, simbolių... Juk tai archeologinis, istorinis, kraštovaizdžio, kultūrinės ir religinės raiškos, mitologinis, sakralinis paminklas.
– Kuriuos kitus paminklus išskirtumėte?
– Visi laisvę primenantys ir apie laisvę bylojantys paminklai yra svarbūs, nes visų jų svarbiausias bruožas – jie pastatyti iš nuoširdumo, iš įsitikinimo, iš vidinio poreikio.
Nežinau nė vieno laisvės paminklo Šiaulių rajone, kuris būtų atsiradęs kam nors paliepus, įpareigojus, valdžios institucijoms priėmus nutarimą. Jie radosi iš vidinio poreikio ir būtinybės. Tuo jie visi ir gražūs. Nesvarbu, kad kai kurie labai kuklūs, padaryti mėgėjiškai, be didelių meninių prasmių ir puošmenų. Paprasti, tikri ir nuoširdūs, kaip ir tie žmonės, kurie juos kūrė ir statė.
Daugelis jų net nebuvo skulptoriai, tautodailininkai, dailininkai. Labai daug paminklų pastatyta ar atstatyta Sąjūdžio laikais, kai įvairiomis formomis entuziazmas tryško per kraštus. Kiek galėdamas bandžiau išsiaiškinti tuos entuziastus, kurie statė paminklus, miniu jų pavardes, noriu, kad apie jų sukurtus laisvės ženklus visi žinotume ir juos prisimintumėme. Juk laikas negailestingai iš mūsų atminties trina jų vardus ir pavardes, naikina ir pačius paminklus.
Laisvės istorija
– Kaip grupavote paminklus?
– Pradėjęs nuo Kryžių kalno visus paminklus dėlioju pagal vietoves, o vietoves – pagal abėcėlę. Manau, kad skirstymai, grupavimai, analizavimai, vyraujančių detalių išryškinimai – jau istorinių tyrinėjimų dalykas.
Nors dėmesingesnis skaitytojas pats puikiai pajus, kad toji paminklų įvairovė turi aiškias struktūrines ribas. Galėtume grupuoti pagal istorinius įvykius, pagal pastatymo datas, pagal vietoves, išraiškos būdus.
Vieni paminklai naujai pastatyti, kiti atstatyti. Patys kovos už laisvę įvykiai, faktai lėmė, kam statyti paminklai.
Norisi, kad žinotume ne tik didžiąją Lietuvos istoriją, bet ir tai, kas vyko prie mūsų namų, mūsų kaime ar mieste, kokius istorinius įvykius slepia miškai, laukai, pakelės, pastatai. Visa tai, kas yra šalia mūsų. Juk kovos už laisvę vyko ne ten, kažkur toli, už upių ir girių, bet čia pat, kartais už kelio, prie upės, už kiemo. Čia irgi buvo kuriama istorija. Laisvės istorija.
– Kokių patyrėte atradimų, rinkdamas medžiagą šiai knygai?
– Daugelį faktų žinojau prieš pradėdamas rengti knygą. Tačiau juos reikėjo tikslinti, papildyti, iš gausybės atrinkti svarbiausius. Apie kai kuriuos paminklus teko klausinėti žmones, kurie gyvena visai netoli jų. Kartais nustebdavau, kad jie net nežino, jog tokie paminklai yra. Tuomet ir pagalvodavau, kad gal ne veltui ėmiausi tokio darbo.
Vytauto KIRKUČIO nuotr.
Paminklas Lietuvos nepriklausomybei, skirtas šauliams, žuvusiems už Lietuvos laisvę, 1929 metais pastatytas Sauginiuose (Kužių seniūnija). 1955 metais liepta paminklą nugriauti, liekanos panaudotos fermos pamatams. 1991 metais paminklas atstatytas.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
"Šis leidinys – atminties knyga, žyminti kai kuriuos mūsų istorijos kelio į Laisvę ženklus", – apie knygą "100 laisvės paminklų" sako Vytautas Kirkutis.
Vytauto KIRKUČIO nuotr.
Lietuvos šimtmečiui skirtą Vytauto Kirkučio knygą "100 laisvės paminklų" išleido Stasio Lipskio leidykla "Žuvėdra" Vilniuje. Gausiai iliustruotos knygos apimtis – 144 puslapiai.
Paminklas žuvusiems už Lietuvos nepriklausomybę Meškuičių kapinėse. Fasadinėje pusėje yra įrašas: "Lietuvos Karžygiams, žuvusiems už laisvę kovose su bermontininkais 1919 m."
Karaliaus Mindaugo atminimo skulptūra Paežeriuose (Raudėnų seniūnija), ant Nelindos ežero kranto, prie Šatrijėlės kalnelio. Skulptūros Lietuvos valstybingumo šimtmečiui paminėti autorius – Vladislovas Sutkus, ji pastatyta ir atidengta 2018 metų rugpjūčio 5 dieną.
Paminklas "Švč. Jėzaus Širdis" – valstybės saugomas kultūros paveldo objektas Sutkūnų kaime, Šiaulių kaimiškojoje seniūnijoje. 1936 metais sutkūniškiai su "Pavasario" kuopos nariais surinko lėšų ir pastatė paminklą, jį pašventino Šiaulių klebonas Stanislovas Sarapas.
Lietuvos partizanų užkasimo vieta ir kapai Volungių kaime.