
Naujausios
Knygnešio proanūkis iš Meksikos tarnauja Lietuvai
Meksikoje gimęs, Ispanijoje gyvenęs jaunesnysis eilinis Liudvikas Jakavičius – vienas iš penkiasdešimties šauktinių, pradėjęs pusmečio tarnybą Radviliškyje, Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų Oro gynybos batalione. Žymiausio Šiaulių knygininko, leidėjo Liudviko Jakavičiaus-Lietuvanio proanūkis tarnybą pasirinko savanoriškai.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
"Jūsų labui"
Praėjusį penktadienį Oro gynybos batalione surengta Atvirų durų diena karių tėvams, artimiesiems. Pristatytas batalionas, tarnybos sąlygos, ginkluotė. Mamos ir tėčiai galėjo įvertinti, kaip jų sūnūs išmoko pasikloti lovas be jokios raukšlelės, paragauti, ar gardi kareiviška košė, „pačiupinėti“ ginkluotę.
„Sveiki, kariai!“ – į karius kreipėsi Karinių oro pajėgų (KOP) štabo viršininkas pulkininkas Devis Martusevičius. „Sveiks, tamsta!“ – lyg vienas atsakė penkios dešimtys karių.
D. Martusevičius kariams linkėjo pamatyti tikrą tarnybą, neišsigąsti sunkumų. Pasak pulkininko, viskas daroma „jūsų labui, kad būtumėte disciplinuoti.“ D. Martusevičius prisiminė savo patirtį prieš 30 metų, kai jam kariuomenėje buvo pasakyta: „Kaip priprasi valyti batus, taip visą gyvenimą ir valysi“.
Oro gynybos bataliono vadas pulkininkas leitenantas Vitalijus Sadrejevas pristatė batalioną, sąlygas, lėšas, valstybės skiriamas kariams. Kas mėnesį karys buitinėms išlaidoms gauna 140,6 euro, dar prisideda dienpinigiai už atostogas, maistpinigiai už laisvą nuo tarnybos laiką bei skatinamoji išmoka baigus tarnybą. „Labai gerai“ įvertintiems šauktiniams skatinamoji išmoka siekia 1 368 eurus, atėjusiems tarnauti savanoriškai – 1 710 eurų.
Linkėdamas sėkmingos tarnybos, vadas priminė, kad čia žodžiai „nenoriu, negaliu“ neegzistuoja.
Trisdešimčiai karių paskirti automatiniai šautuvai G-36, dešimt karių mokysis šaudyti kulkosvaidžiu (penki iš jų – padėjėjai) ir dešimt – granatsvaidžiu (penki iš jų – padėjėjai).
Po individualaus rengimo prasidės kolektyvinis – vieneto – rengimas: gynybos, puolamųjų, stabilizavimo operacijų. Liepą-rugpjūtį karių laukia vertinamosios taktinės pratybos, jose bus vertinamas skyrius – 10 žmonių.
Kariams bus organizuojamas ir laisvalaikis: dalyvaus valstybinėse šventėse, vasarą vyks į ekskursiją po Panemunės pilis.
Pasak KOP kapeliono majoro Virginijaus Veilento, svarbu, kad kariai kuo labiau patobulėtų visapusiškai – išsilavintų, būtų motyvuoti. Kapelionas prisideda ir prie pilietiškumo ugdymo – kad karys būtų tvirtas dvasia. Kas dvi savaites bus rengiamos diskusijos.
V. Veilentas kreipėsi ir į tuos karius, kurie „jaunystėje nespėjo nueiti į bažnyčią“. Dabar jie turi gerą progą ateiti pas kapelioną „susitvarkyti formalumų“, o ateityje, jei liks tarnauti, pakviesti sutuokti ar krikštyti.
Sunkiausia ir įdomiausia – miške
31 metų L. Jakavičius pernai į privalomąją karo tarnybą pasisiūlė savanoriškai. Juokiasi, kad kai kurie draugai manė, kad jis išprotėjo.
Liudvikas – drąsus savo sprendimais. Meksikoje gimęs, Ispanijoje gyvenęs vyras prieš pusantrų metų nusprendė apsigyventi Šiauliuose, mieste, iš kurio kilusios jo šaknys. Liudvikas – žymiausio Šiaulių knygininko, leidėjo Liudviko Jakavičiaus-Lietuvanio (1871–1941) proanūkis, pasirinkęs tik Lietuvos pilietybę.
Prieš tarnybą L. Jakavičius keturis mėnesius dirbo Vilniuje, amerikiečių kompanijoje. Darbdaviai pritarė jo sprendimui atlikti karo prievolę ir išsaugos darbo vietą.
Nuo gruodžio su kitais kariais Rukloje įveikęs trijų mėnesių bazinį karinį rengimą, L. Jakavičius dabar šešis mėnesius tarnaus Oro gynybos batalione, jo patikimiausiu draugu turės tapti automatinis šautuvas G-36. Tęsti tarnybą Radviliškyje pasirinko, nes norėjo tarnauti greta Šiaulių. Mano, kad į šį miestą dar grįš gyventi.
„Laikas eina labai greitai. Jaučiuosi puikiai. Sudėtingiausia man – lietuvių kalba“, – šypsosi karys, kalbantis angliškai ir ispaniškai. Rukloje nebuvo laiko prisėsti prie lietuvių kalbos vadovėlio, bet tikisi, kad pasistūmės Radviliškyje. Karys lietuviškai supranta svarbiausius dalykus, bet žino: to nepakanka.
Radviliškyje Liudvikui mirktelėjo sėkmė – vienas iš instruktorių kalba ispaniškai. O su dauguma karių susikalba angliškai.
Tarnybą L. Jakavičius vadina ir labai gera patirtimi, ir išbandymu. Iš pradžių sunkiausia buvo neturėti įprasto laisvo laiko. Buvo įpratęs gyventi kitu rimtu: po darbo galėjo daryti, ką nori. Kariuomenėje – kas kita.
Anksti keltis Liudvikui nėra sunku. Vilniuje darbe reikėdavo būti 5 valandą 45 minutės, tad tekdavo kilti 4 ryto.
Rukloje dienos bėgo pagal griežtą grafiką: mankšta, mokymai, treniruotės, teorija ir praktika. Sudėtingiausia Liudvikui buvo įveikti paros pratybas miške. Ypač negeras jausmas apėmė, kai pasiklydo.
Paklaustas, kas per tris mėnesius buvo įdomiausia, Liudvikas juokiasi: „Taip pat miškas!“
Jei matytų senelis ir prosenelis
„Pasaulis dabar eina iš proto. Jei kas nutiktų, noriu būti pasiruošęs“, – sako karys. Jo nuomone, tarnybą turėtų atlikti visi – kaip Izraelyje.
Liudvikas šypsosi: jei dabar senelis, po karo į JAV emigravęs muzikas Liudvikas Jakavičius, ar prosenelis jį matytų, didžiuotųsi ir sunkiai patikėtų savo akimis.
Senelis, mano L. Jakavičius, nebūtų nė pagalvojęs, kad anūkas grįš gyventi į Lietuvą. Tuo labiau – kad taps Lietuvos kariu!
Į Lietuvos kariuomenę Liudvikas atėjo turėdamas keletą tikslų: išmokti lietuviškai, patikrinti save, įrodyti, kad gali būti karys. Lūkesčiai pasiteisino.
„Žinojau, kad nesu geras sportininkas“, – šypsosi jaunesnysis eilinis. Dabar Liudvikas 3 kilometrus nubėga per 25 minutes. Prieš tai reikėdavo daugiau nei pusvalandžio. Tad džiaugiasi patobulėjęs.
Liudvikas sako, kariai yra motyvuoti, dauguma jų – savanoriai, žino, ko atėję: „Jei nebūtų patriotai, būtų likę namuose.“
Po tarnybos Liudvikas grįš į Vilnių, į savo darbovietę, toliau rašys straipsnius žiniasklaidoje mėgstamiausia – politikos tema.
Metų pabaigoje į Lietuvą atvykti planuoja L. Jakavičiaus mama Karmen Jakavičiūtė. Ji ateityje taip pat žada apsigyventi tėvų gimtinėje.
Liudvikas juokiasi: norėtų perduoti linkėjimų mamai, bet ji – neperskaitys. Tad linkėjimus siunčia draugams iš Šiaulių, nes draugų labiausiai pasiilgo. Ir laisvalaikio, o ypač – kavos puodelio iš ryto prieš darbo dieną.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
TIKSLAS: Jaunesnysis eilinis Liudvikas Jakavičius į Lietuvos kariuomenę atėjo norėdamas išmokti lietuviškai, patikrinti save, įrodyti, kad gali būti karys.
KARIAI: Pusmečio tarnybai Oro gynybos batalione Radviliškyje atvyko penkiasdešimt karių.
SUSIDOMĖJIMAS: Bataliono svečiai domėjosi ginkluote.
SĄLYGOS: Kariai parodė artimiesiems, kaip gyvena.
KARYS: Jaunesnysis eilinis Liudvikas Jakavičius tarnybą vadina ir labai gera patirtimi, ir išbandymu.