Kišenes tuština skirtingos tyrimų kainos

Kišenes tuština skirtingos tyrimų kainos

Kišenes tuština skirtingos tyrimų kainos

Tyrimus atliekantis pacientas turėtų gerokai patuštinti kišenę, net jei yra apdraustas privalomuoju sveikatos draudimu: pavyzdžiui, už tą patį tyrimą vienoje gydymo įstaigoje gali pakloti 17 litų, o kitoje 91 litą. Vieni medikai prabyla apie situacijos nevienodumą, kiti kalba apie brangesnio tyrimo privalumus.

Natalija KONDROTIENĖ

natalija@skrastas.lt

Daugėja norinčių tirtis pigiau

Į redakciją paskambinęs „Šiaulių krašto“ skaitytojas pasakojo ligoninėje sumokėjęs keliasdešimt litų už tyrimą sužinojo, kad poliklinikoje ši suma būtų mažesnė beveik dvidešimčia litų.

Dainų pirminės sveikatos priežiūros centro direktoriaus pavaduotoja Birutė Marija Paplauskienė sakė, kad įstaigoje prisirašiusiems ir apdraustiems pacientams tyrimai atliekami nemokamai, už paslaugą sumoka Teritorinė ligonių kasa. Vardijo: šlapimo ir kraujo tyrimai, cukraus, cholesterolio kiekis kraujyje, plaučių rentgenograma, ginekologo apžiūra ir tyrimai, „programiniai“ bei kiti tyrimai — nemokami.

„Jei tyrimai daromi ne mūsų įstaigos ar nedraustiems ligoniams, tai jiems reikia sumokėti pagal sveikatos ministro patvirtintus įkainius. Esame sudarę sutartis su laboratorijomis. Kainos įvairios: nuo kelių litų iki keliasdešimties“, — sakė B. M. Paplauskienė.

Gydytoja pastebi, kad pastaruoju metu itin padaugėjo pacientų, norinčių išsitirti, teisinamasi tuo, kad kainos už paslaugas gerokai mažesnės negu ligoninėje ar privačiose klinikose.

„Už skydliaukės tyrimą pas mus sumokama pagal tvirtintą įkainį 17 litų, teko girdėti — ligoninėje per 91 litą. Keisti tokie skirtumai, jei galima didintis įkainius, tai gal galima visiems? Kodėl ligonis turi prisimokėti, kai Ligonių kasa už tai sumoka? Čia ne kojines ar batus įsigyti, čia sveikatą tirtis reikia, negi teks lakstyti geresnių kainų ligoniams ieškotis. Medicina neturi būti prekybinio lygio“, — sakė direktoriaus pavaduotoja.

Rinkos ekonomika medicinoje

Šiaulių apskrities ligoninės tinklalapyje apsilankę pacientai gali sužinoti tyrimų įkainius. Įstaigos generalinis direktorius Petras Simavičius „Šiaulių kraštui“ sakė, kad gydymo, tyrimų ir kitų paslaugų įkainiai yra nustatyti ministro, čia pat pridūrė, kad kainas taip pat nusistatyti gali kiekviena viešoji įstaiga pagal savo sąnaudas. Kainos, pasakoja, nebūtinai turi būti vienodos, bet turi neviršyti patvirtintų ministerijos. Sakė kad lyginti tyrimų tarp poliklinikos ir ligoninės negalima.

„Pavyzdžiui, perki du sąsiuvinius, vienas kainuoja 5 litus, kitas 10. Kaina tokia, nes tarp jų kokybiniai skirtumai. Tyrimams tai taip pat tinka. Ligoninėje tyrimai brangesni dėl juose esančių papildomų parametrų bei platesnio atsakymų spektro. Paltą perki pigesnėje parduotuvėje, moki 60 litų, geroje parduotuvėje tokio palto nenupirksi už tiek, kainuos tūkstantį, du. Čia irgi yra panašūs dalykai“, — aiškino P. Simavičius.

Pridūrė, kad visi pacientai turi teisę pasirinkti ne tik gydytoją, gydymo įstaigą, bet gydymo ir tyrimo kainą — „medicinoje veikia rinkos ekonomika, konkurencija. Šiandien tokia realija“.

Ieškoma pigiausio varianto

Radviliškio ligoninės direktorė Danutė Povelauskienė pasakojo, kad ne visus tyrimus gali atlikti ligoninė, tenka sudaryti sutartis su didžiųjų miestų laboratorijomis, didesnėmis ligoninėmis, visuomenės sveikatos centrais.

„Renkamės mažiausią kainą už tyrimus siūlančias įstaigas, paskaičiuojame visus kaštus. Taip pat skaičiuojame mūsų laboratorijoje atliekamų tyrimų kainą, būna net mažesnė kaina negu nustatyta ministro. Stengiamės ligonių neskriausti, nepasieksi čia jokių pelnų“, — sakė direktorė.

Kasos nesikiša

Teritorinės ligonių kasos direktoriaus pavaduotojas Pranas Nainys sakė peržiūrėjęs visų Šiaulių apskrities ligoninių mokamų paslaugų įkainius. Patvirtino, kad jos nėra vienodos, tačiau itin didelių skirtumų nėra. Labiausiai skiriasi kainos tarp poliklinikų ir ligoninių. Centre esanti poliklinika tyrimų beveik neatlieka.

„Kasa dėl grynai mokamų paslaugų, suteikiamų ligoninėje ar kitoje gydymo įstaigoje, nesikiša. Finansuoja tik nustatytą kiekį paslaugų. Įstaigos pasitvirtina kainas pačios, tačiau viena — jos negali būti didesnės už ministro patvirtintas“, — sakė P. Nainys.

Nuo sausio mėnesio gydymo įstaigose įkainių kainos buvo indeksuotos, tačiau didėjo nežymiai. Kainos didesnės, sakė P. Nainys, trečio lygio paslaugas teikiančioje vienintelėje apskrityje Šiaulių ligoninėje.

„Ten teikiama paslauga su tyrimu. Pavyzdžiui, atlieka gydytojas gastrofibroskopijos tyrimą ir, iškart atradęs kokį polipą, pašalina. Kaina dėl to ir didesnė. Ligoninė atlieka daug, įvairių ir itin sudėtingų tyrimų su konsultacijomis“, — sakė direktoriaus pavaduotojas. Pridūrė, kad privačios gydymo įstaigos taip pat nusistato tyrimų kainas pačios, bet jei jos yra sudariusios sutartis su Ligonių kasa, jiems galioja ministro įsakymai.

„Jei pacientas draustas ir savo gydymo įstaigoje už atliekamą tyrimą prašomas susimokėti bent dalį lėšų, to neturėtų būti, reikia kreiptis į mūsų Kontrolės skyrių. Tačiau yra išimčių“, — pridūrė P. Nainys.

Išvardijo, kad pacientas už tyrimus susimokėti privalo tuo atveju, jei gydymo įstaiga viešai paskelbia, kad baigėsi Ligonių kasų finansuojamos kvotos, jei atėjo pas gydytoją konsultantą be siuntimo, neturi socialinio draudimo ir kita.

Citata:

„Paltą perki pigesnėje parduotuvėje, moki 60 litų, geroje parduotuvėje tokio palto nenupirksi už tiek, kainuos tūkstantį, du. Čia irgi yra panašūs dalykai“

Tyrimų kaina (lentelė)

Dainų pirminės sveikatos priežiūros centras (1)

Šiaulių apskrities ligoninė (2)

Radviliškio ligoninė (3)

Glikozilino hemoglobino nustatymas (1) — 16 lt. (2) — 35,11 lt. (3) — 42 lt.

Bendrojo cholesterolio koncentracijos nustatymas (1) — 2,90; (2) — 4,86; (3) — 5,80.

Skydliaukės echoskopija (1) — 17; (2) — 91,10; (3) — 52,20.

Vėžio žymens Ca 15-3 (krūties) (1) — 22; (2) — 59,63; (3) — 71,30

Reumatoidinio faktoriaus kiekybinis nustatymas (1) — 10; (2) — 28,76; (3) — 6,40.

Erkinio encefalito IgM nustatymas imunofermentiniu metodu (1) — 18; (2) — 32,62; (3) — 26,20.

Geležies koncentracijos nustatymas (1) — 4,50; (2) — 6,22; (3) — 7,40.

KAINOS: Už tą patį tyrimą skirtingose gydymo įstaigose paprašoma susimokėti skirtingas kainas.

 

Redakcijos archyvo nuotr.

LYGIS: Dainų pirminės sveikatos priežiūros centro direktoriaus pavaduotoja Birutė Marija Paplauskienė sakė, kad medicina neturi būti prekybinio lygio.

REALIJA: „Medicinoje veikia rinkos ekonomika, konkurencija. Šiandien tokia realija“, — sakė Šiaulių apskrities ligoninės generalinis direktorius Petras Simavičius.

 

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.