Kelmėje atidarytas Tradicinių amatų centras

Kelmėje atidarytas Tradicinių amatų centras

Kelmėje atidarytas Tradicinių amatų centras

Kelmės Tradicinių amatų centras – antrasis toks apskrityje. Centras apima du objektus – Akmentašių dirbtuves ir Kelmės dvaro rūsius.

Dalia KARPAVIČIENĖ

daliak@skrastas.lt

Sutvarkytos dirbtuvės, rūsiai

Tradicinių amatų centro atidarymas pradėtas prie Akmentašių dirbtuvių. Projekto vadovas Vilmantas Kizis sakė, jog pagal projektą sutvarkytos akmentašių dirbtuvės, įsigyta reikalingos įrangos, įrankių, būtinų darbui su akmeniu. Patalpos yra pritaikytos darbui žiemą ir vasarą.

Vėliau atidarymo šventė persikėlė prie buvusio Kelmės dvaro. Visiškai atnaujintos abi rūsių salės, sumontuota moderni vėdinimo sistema, įrengta keramikos krosnis, darbastaliai. Projekto vertė – daugiau kaip pusė milijono litų. Didžioji dalis lėšų išleista rangos darbams, įrangai pirkti.

„Tikiuosi, kad Amatų centras bus puiki priemonė reprezentuoti Kelmės kraštą, kaip kūrybingų ir darbščių amatininkų kraštą“, – sakė projekto vadovas.

Kelmiškiai ir svečiai centre turės galimybę susipažinti su tradiciniais amatais, sužinoti jų istoriją, galbūt ir patys bent trumpam tapti amatininkais.

Išgalvotas dokumentas

Kelmės kultūros centro direktorius Arnas Arlauskas pasakojo, jog restauruojant dvaro rūsius rasti laiptai, o vienoje iš laiptų nišų – unikalus dokumentas, 1671 metų liepos 7 dieną karaliaus Zigmanto Trečiojo duota privilegija Kelmėje įkurti amatininkų broliją. Originalas dabar esąs restauratorių rankose. Bet dokumentas jau spėtas išversti.

Dokumente nurodoma, kad „amatininkais gali tapti Romos katalikai ir geri žmonės“, tapę – privalo laikytis savo amato ir pašaukimo. Amatininkų dirbinius draudžiama išvežti iš miesto, Kelmėje užginta prekiauti žydišku muilu, vengriškom „tručyznom“ ir kiniškom grabnyčiom.

Nors šis „dokumentas“ buvo išgalvotas, dalis patikėjo jo tikrumu.

Autorės nuotr.

AKMENTAŠIAI: Kelmės kultūros centro direktorius Arnas Arlauskas supažindino su akmentašystės tradicijomis Kelmėje.

RŪSIAI: Renovuoti Kelmės dvaro rūsiai.

PAVELDAS: Rūsiuose eksponuojami kelmiškių sukurti tautinio paveldo produktai.