Kelionės po savo kraštą

Kelionės po savo kraštą

Kelionės po savo kraštą

„Šiaulių kraštas“ jau ne vienerius metus rašo apie lankytinus Šiaulių apskrities objektus, kelionių maršrutus. Kas naujo Šiaulių krašte šiemet? Apskrities turizmo informacijos centrų atstovai vienbalsiai tikino — trūksta ne naujų lankytinų objektų, o tvarkos esamuose. Tik dalis lankomų vietų atnaujintos ir tebeatnaujinamos.

Marina VISOCKIENĖ

marina@skrastas.lt

Turistai ieško pramogų

Šiaulių turizmo informacijos centro (TIC) direktorė Indrė Žiedienė skaičiavo ne naujas lankytinas miesto vietas, o turistams siūlomas pramogines naujienas. „Šiuolaikinis turistas — pramogų ieškotojas. Jam nepakanka vien atvažiuoti ir pamatyti tam tikrą objektą, jis nori įdomios veiklos, naujos patirties“, — sako direktorė.

Tokia įdomia atrakcija miesto svečiams gali tapti viena iš TIC siūlomų naujienų — vyno degustacija „Grafo Zubovo“ viešbutyje-restorane, kuris įsikūręs restauruotame XIX amžiaus Grafo Zubovo dvare, Bubių gyvenvietėje, arba ekskursija po seniausios, vis dar veikiančios “Gubernijos“ alaus daryklos bravoro rūsius su alaus ir giros degustacija.

Dar dvi naujos pramogos — šokolado gaminimo šou su degustacija AJ šokoladinėje, įsikūrusioje Šiaulių centriniame pėsčiųjų bulvare, ir edukaciniai užsiėmimai (su paragavimais) seniausiai veikiančioje konditerijos įmonėje Lietuvoje — saldainių fabrike „Rūta“. Planuose — pažintinės ekskursijos į Šiauliuose gintarinius dirbinius gaminančią įmonę “Napoleonas“.

Radviliškio turizmo ir verslo informacijos centro turizmo vadybininkė Laima Duglas pritarė kolegei iš Šiaulių ir džiaugėsi naujomis plačiomis aktyvaus poilsio galimybėmis Radviliškio rajone: „ Prie Arimaičių ežero svečių jau laukia visais patogumais aprūpintas kempingas “Arimaitis“, čia pat veikianti smuklė “Žarija“ siūlo skrydžius oro balionu, pasivažinėjimus keturračiais, plaukiojimus ežeru valtimis. Raudondvaryje galima pajodinėti, išmėginti skrydžius sklandytuvais“. Turizmo vadybininkė pasiguodė tik jų krašte trūkstamais dviračių takų, kurių pakelėse būtų lankomų objektų.

Gerai įrengtų dviračių takų mieste pasigenda iš Šiaulių TIC direktorė I. Žiedienė. „Patogūs dviračių takai, žemėlapiai, pavyzdžiui, didysis miesto žemėlapis prie įvažiavimo nuo Bubių pusės šiuo metu yra nuplėštas, — būtent tokie dalykai daro miestą patrauklų ar nepatrauklų turistams“, — neabejoja I. Žiedienė.

Nauji maršrutai gimsta padedant kraštiečiams

Joniškio rajono turizmo ir verslo informacijos centro karščiausios šių metų naujienos, turizmo vadybininkės Aušros Jokubaitės žodžiais, atsirado kraštiečių pagalba. Joniškio šviesuolio Leono Karaliūno iniciatyva atidarytas krepšinio muziejus; Kirnaičių kaime (Joniškio rajone), netoli kavinės „Plūgo broliai“ įsteigtas privatus V. Šliarpos buities rakandų muziejus.

„Kraštiečių rūpesčiu į naujus mūsų sudarytus maršrutus greta jau žinotų įtraukti nauji lankytini objektai. Juk kaimų gyventojai geriausiai žino savo apylinkių įdomybes“, — sakė A. Jokubaitė. “Skaisti giria“ — tai maršrutas po Skaistgirio miestelį, kurio pavadinimas siejamas su legenda apie praregėjusį pirklį ant kalvos miške, kurios menamoje vietoje dabar stovi Šv. Jurgio bažnyčia. “Magiškas žiedas“ — maršrutas aplink Joniškio miestą, jį sudaro sakraliniai objektai, išdėstyti ratu beveik vienodais atstumais nuo Šv. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčios miesto centre. “Žagarės dvaro sodybos dendrologinis takas“ — kelionė vienu didžiausių, puošniausių bei architektūriniu požiūriu įdomiausių parkų Lietuvoje, Žagarės dvaro sodybos parku.

„Žydų tautos kultūrinis ir religinis paveldas“ — tai pažintis su sudėtingus ir dažniausiai tragiškus istorijos įvykius menančiais pastatais, vietovėmis ir pasakojimais. “Paslaptingieji piligrimų takai“ — kelionė, aplankant sakralinius objektus — koplyčias, bažnyčias, paminklus. “Unikali Žagarės isotinė aura“ — ją pajusti gali kiekvienas apsilankęs jos bažnyčiose, pabuvojęs ant piliakalnio ir ilgiausio Lietuvoje ozo, apsilankęs Barboros Žagarietės kriptoje. “Pat sau gidas“ — maršrutas, kurį gali susidaryti pats keliautojas pagal patiktą informaciją žemėlapyje ir skrajutėje. Sudarytas maršrutas specialiai paįvairintas mįslėmis, kurias galima atspėti tik keliaujant.

Kraštiečių pagalba, sudarant naujus kelionių maršrutus džiaugiasi ir Valdas Kanišauskas, laikinai einantis Pakruojo poilsio ir turizmo centro direktoriaus pareigas. „Šiuo metu kuriame maršrutą “Gražiausios Pakruojo rajono sodybos. Iš pradžių buvome numatę 40 tokių sodybų, tačiau lankytojus sutikus priimti tik daliai sodybų šeimininkų jų liko perpus mažiau. Įdomu, kad keliose sodybose ne tik gražiai tvarkoma aplinka, bet ir saugomi senoviniai dirbiniai, buities rakandai, Antrojo pasaulinio karo laikų iškasenos. Visa tai — papildomi traukos dalykai“, — minėjo V. Kanišauskas.

„Reikia tvarkyti tai, ką turime“

Šį požiūrį išsakė ne vienas Šiaulių apskrities turizmo atstovas. Valdas Kanišauskas nebuvo išimtis: „Turime idėjų naujiems maršrutams, tačiau trūksta lėšų juose galintiems atsirasti lankytiniems objektams sutvarkyti. Galėtų būti maršrutas “Pakruojo rajono šviesuolių keliais“. Pirmasis Lietuvos fizikochemikas Teodoras Grotusas — mūsų kraštietis, tačiau jo kapavietė yra labai apleista“.

„Akmenės rajone jūros neiškasime, — pritardamas būtinybei tvarkyti jau esamus lankytinus objektus, apie naujų traukos centrų nebūvimą sako Akmenės rajono turizmo ir verslo informacijos centro turizmo konsultantas Donatas Ivanauskas, — todėl kviečiame aplankyti jau pamėgtus Kamanų valstybinį gamtinį rezervatą, Akmenės rajono muziejus, bažnyčias, susipažinti su krašto istoriniu paveldu“.

Kelmės turizmo ir verslo informacijos centro turizmo vadybininkė Asta Vaitkevičiūtė-Kizienė neslėpė pasididžiavimo dėl jau dabar jos krašte atnaujinamų turistų pamėgtų vietų — Tytuvėnų vienuolyno, Kelmės dvaro sodybos, kurioje vyksta seniausio Lietuvoje svirno rekonstrukcija.

Ne visi lankytini objektai pritaikyti svečiams

„Kelmės bažnyčia, Kražių kraštotyros muziejus, Kražių vienuolynas, Užvenčio Kraštotyros muziejus, Užvenčio vandens malūnas, Šaukėnų Kraštotyros muziejus, — toliau vardindama lankytinas Kelmės rajono vietas turizmo vadybininkė Asta Vaitkevičiūtė-Kizienė patvirtino ne jų, o greta jų patogumo trūkumą, — Atvykėliai mėgsta ilsėtis rajono kaimo sodybose, tačiau ypač jaučiamas kempingų trūkumas. Populiarūs maršrutai baidarėmis Dubysa, tačiau tai praktiškai ir visa aktyvi veikla, kurią galime pasiūlyti“.

Joniškio rajono turizmo ir verslo informacijos centro turizmo vadybininkės Aušros Jokubaitės žodžiais ir jų rajonui nesvetimos šios problemos: „Didžiausi sunkumai, su kuriais dabar susiduriame — lėšų trūkumas lankytinoms vietoms įrengti svečių patogumui. Trūksta nuorodų, elementariausių priėjimų ne per užsėtus ūkininkų laukus, o specialiais takeliais“, — vardino vadybininkė.

„Savo krašte turime Puntuko pusbrolį, 18 metrų skersmens Buletiškio akmenį, tačiau nepatogu iki jo apie pusę kilometro eiti mišku be jokio tako. Įrengus rekreacinę zoną mūsų dolomito karjeruose, jie tikrai taptų patrauklesni turistams“, — opią problemą iškelia ir laikinai einantis Pakruojo poilsio ir turizmo centro direktoriaus pareigas Valdas Kanišauskas.

Šiaulių rajono savivaldybės administracijos vyriausioji specialistė Kristina Steponavičienė, susipažinusi su turizmo situacija Šiaulių rajone, džiaugėsi atvykėliams kuriamais patogumais. „Kurtuvėnų regioniniame parke jau veikia kempingas, kurio komunikacijos atitinka visus keliamus reikalavimus. Čia galima statyti ir palapines, ir apsistoti nameliuose ant ratų. Sutvarkytos Kryžių kalno prieigos, šalia jo atidarytas modernus Šiaulių rajono turizmo ir verslo informacijos centras“, — minėjo specialistė.

Naujų lankytinų objektų poreikiu sunkmečiu Kristina Steponavičienė suabejojo: „Nemažai keliautojų, turėjusių planų šiai vasara dėl finansinių sunkumų jų atsisako. Vargu, ar didelės naujienos, nors jų visuomet norisi, šį apsisprendimą pakeistų. Pirmiausia būtina pasirūpinti jau dabar populiarių lankytinų vietų patogumu“.

Prisiminkime „Šiaulių krašto“ maršrutus

2009 05 08 Ž. Kavaliauskaitė „Kelionė baidare žemyn Dubysa“

2009 05 29 V. Ruškys „Keliautojai baidarėmis turi Ventą“

2009 05 29 D. Karpavičienė „Pro kabančias pelkes ir ledynmečio palikimą“

2009 05 29 J. Šaparnienė „Vandens kelias jungia du Pamūšius“

2009 05 30 J. Juškevičienė „Ištvermės išbandymas dviračiu“

2008 04 26 V. Ruškys „Baidarėmis pirmą kartą išbandyta Dabikinė“

2008 05 16 M. Ostapenko „Pasivaikščiojimas Rėkyvos pelke“

2008 08 22 D. Balčiūnas „Dviračiais po Žemaitijos muziejus“

2007 03 30 M. Ostapenko „Dvi dienas — pavasariniu vandeniu“

2007 05 04 M. Ostapenko „Polekėlė ir džiugina, ir liūdina“

2007 05 25 M. Ostapenko „Dūseikiai — Telšiai: dviračiu per septynias valandas“

2007 06 08 M. Ostapenko „Virvyčia ir Venta — gumine valtimi“

2007 06 15 M. Ostapenko „50 kilometrų dviračiu po kaimus ir miestelius“

2007 06 29 D. Balčiūnas, G. Krikščiūnas „Ventos pakrantėmis“

2007 07 27 M. Ostapenko „Kerintis Lėvens slėnių ir kaimelių grožis“

2007 08 10 M. Ostapenko „Baidarėmis per Aukštaitijos upes ir ežerus“

2007 08 18 R. Žadeikytė „Vykinto kunigaikštystėje dar neatskleistos paslaptys“

2007 08 31 M. Ostapenko „Per Užpalius — į Rokiškį“

KELIAUTOJAI: Verta palikti judrias miesto gatves, susikrauti kuprines ir keliauti dviračiais. Pradžiai — pažinti savo krašto.

Redakcijos archyvo nuotr.

REZERVARTAS: Kamanų valstybinis gamtinis rezervatas — bene gausiausiai lankoma vieta Akmenės rajone.

 

DVARAS: Pakruojo dvaras — didžiausia paminklosauginė dvaro sodyba Lietuvoje — 48, 2 hektarų ploto su 34 kultūros paminkliniais statiniais. Dvaro eksterjero restauracija baigta, liepą turėtų būti baigti ir vidaus remonto darbai.

 

ŠOKOLADINĖ: Nauja saldi pramoga šiauliečiams ir miesto svečiams — šokolado gaminimo šou su degustacija AJ šokoladinėje, įsikūrusioje Šiaulių centriniame pėsčiųjų bulvare.

MUZIEJUS: Krepšinio muziejus Joniškyje jau laukia lankytojų.

Redakcijos archyvo nuotr.