
Naujausios
Keistis ir keisti įkvepia hiphopas
Vakar Šiauliuose skambėjo hiphopo ritmai. Šokio mokyklos „Extreme“ studijoje amerikiečių gatvės šokio trupės „Soul Street Dance“ nariai energingai ir emocingai perteikė šokio paslaptis pažengusiems ir pradedantiesiems. Vakare amerikiečiai koncertavo koncertų salėje „Saulė“.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Šokio valanda
„Soul Street Dance“ trupė – penki šokio profesionalai. Trupės vadovas bei vienas iš įkūrėjų – Javier Garcia. Jis taip pat vadovauja šokėjams, pasirodantiems su NBA komanda „The Houston Rockets“.
Vyriausias trupės narys, 38-erių Rock Williams, – vienas iš trupės įkūrėjų, scenoje šoka dvidešimt ketverius metus.
Jauniausias šokėjas – 22 metų Cedric D. Hicks – pasirodo su krepšinio komandų „The Houston Rockets“, „Houston Comets“ šokėjų trupėmis, yra Southern University šokio trupės narys. Roy Ramirez, laimėjęs ne vieną „Red Bull“ gatvės šokių kovą, yra trupės „United B-Boys“ narys, pasirodo kartu su „The Houston Rockets“ komanda.
Trupės didžėjus – DJ IV (Ichikara Valdez). Visi vaikinai – išraiškingi, artistiški. Kūnai juda taip lengvai, tarsi būtų be kaulų.
Valandą laiko vakar jie neleidžia atsikvėpti ir įtraukia į hiphopo ritmą. Pradžioje – apšilimas, o tuomet – pamoka. Skaičiuodami nuo vieno iki aštuonių, energingai ir išraiškingai moko šokių žingsnelių ir judesių.
Neklauso kojos? Rock Williams išdygsta šalia ir padeda susigaudyti, kaip turi judėti kūnas.
Javier Garcia praeidamas jaunajam šokėjui-mokiniui duoda žaibą. Pamoka vyksta laisvai, nuotaikingai, šokis įkvepia ir suvienija.
Pabaigoje – varžybose įprastas vaizdas: sustoję ratu ir profesionalai, ir mokiniai sudeda rankas ir pergalingai iškelia į viršų. Treniruotė baigta.
Vieni šokėjai ieško, kur prisėsti, kiti vėdinasi kilnodami marškinėlius. Prisiminimui – bendra nuotrauka su šokio profesionalais ir kvietimas kartu pasirodyti „Saulės“ koncertų salėje.
Meilė ir vienybė
Javier Garcia teigimu, dabartinė trupės sudėtis nusistovėjo prieš 6–7 metus.
„Kelionės po pasaulį suteikia daugybę žinių apie kitas kultūras, žmonių gyvenimus. Nė vienas vadovėlis to neišmokytų. Skleisdami hiphopą, gauname daugybę meilės. Ir tai labai vertiname“, – sako vadovas.
Jam labai malonu išgirsti, kai mokiniai giria trupės narių sąžiningumą, nuoširdumą, atvirumą.
Mieliausias Javier Garcia išgirstas komplimentas – „aš nieko nežinojau apie amerikietišką hiphopą, bet, kai pamačiau jus, supratau: tai 100 procentų geriausia!“
Meilė ir vienybė – tokią svarbiausią žinią neša „Soul Street Dance“.
Javier Garcia augo sudėtingoje aplinkoje, kur buvo žudynių, narkotikų. „Gyvenimas nėra lengvas. Kartais būna sunku, reikia iš to išsikapstyti“, – sako žmogus, kurio gyvenimą pakeitė hiphopas.
Hiphopui amžius nesvarbu
Po treniruotės Rock Williams plačiai šypsosi: šalys skirtingos, bet hiphopas visus suvienija. Tai – tarsi didelė, laiminga šeima.
Šokiu, sako Rock Williams, grupė siekia skleisti pozityvią energiją ir žinią, kad vaikai gali šokti taip, kaip jie.
Šokėjams tenka bendrauti su įvairių problemų kamuojamais paaugliais. „Norime, kad vaikai suprastų, jog draugus reikia rinktis atsakingai, išmintingai ir visada gerbti vyresnius šeimos narius“, – sako šokėjas.
Bendraujant su paaugliais, jo manymu, svarbiausia būti atviram ir skirti asmeninio dėmesio. Labai svarbu pasitikėjimas, kuris griauna bet kokias sienas. Atsiradus pasitikėjimui, galima atverti visą pasaulį.
Rock Williams kilęs iš šokėjų šeimos. Džiaugiasi iš mokinių išgirdęs: tu esi nepaprastas, tu privertei pakeisti nuomonę apie hiphopą, tu parodei, kas yra tikrasis hiphopas.
Hiphopą jis vadina ypatinga kultūra, kuri išplito po visą pasaulį. Net maži vaikai pamėgo hiphopą – muziką, kultūrą ir hiphopą kuriančius žmones.
Rock Williams neabejoja – hiphopą gali šokti visi. Jo 55-erių ir 58-erių dėdės tebešoka iki šiol.
Po treniruočių Vilniuje, Kaune ir Šiauliuose šokėjas įvertino: Lietuvos paaugliai labai gabūs šokiams. Amerikietis jiems linki ir toliau mokytis, siekti tikslų ir dalytis meile: „Lietuva gali tapti viena iš hiphopo sostinių!“
Programa – Baltijos šalims
„Soul Street Dance“ Lietuvoje vieši kovo 21–25 dienomis. Trupė rodo specialiai Baltijos šalims parengtą šou „The Art of Hip-Hop“. Apie turą liudija ir ant šokėjų sportinės aprangos išsiuvinėtos trijų Baltijos šalių valstybių siluetai ir vėliavų spalvos.
Nemokamus performansus ir meistriškumo seminarus dovanoja JAV ambasada Lietuvoje.
Grupė susibūrė Hjustone (JAV). Šokėjų vizitinė kortelė – nepriekaištinga judesio technika, originalūs meniniai sprendimai, natūrali sceninė laikysena, šmaikštumo nestokojantis šokis.
Trupės repertuare susipina hiphopo kultūra, poppin’, b-boyin’, breakdance, lockin’, beatbox bei kitos gatvės šokio stilistikos. Koncertų metu skamba įvairiausia muzika: nuo A. Vivaldžio iki rokenrolo.
Kolektyvas yra šokęs garsiausiose JAV ir Europos scenose, pristatė pasirodymus Armėnijoje, Haityje ir daugelyje kitų pasaulio šalių.
„Soul Street Dance“ rengiamos meistriškumo pamokos yra pelniusios „Roko žvaigždžių“ titulą edukacinio teatro pasaulyje.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
PAMOKA: „Soul Street Dance“ šokėjai ir mokiniai pasinėrė į hiphopą.
ENERGIJA: Rock Williams neabejoja – hiphopą gali šokti visi.
VADOVAS: Javier Garcia – trupės vadovas bei vienas iš įkūrėjų.
APŠILIMAS: Prieš šokių pamoką – apšilimas.
PATIRTIS: „Soul Street Dance“ grupė, garsėjanti nepriekaištinga judesio technika, šokio paslapčių perdavė ir šiauliečiams.
DIDŽĖJUS: Prie pulto – DJ IV (Ichikara Valdez).
PABAIGA: Treniruotė baigėsi.
TRENIRUOTĖ: Lankstumo išbandymas.