
Naujausios
Kas graužia socialdemokratų rožę?
Europos Parlamento rinkimuose, kai partijos tikrinosi savo politinius raumenis prieš artėjančius savivaldos rinkimus, Šiaulių socialdemokratai prarado dalį rinkėjų. Lėkė partijos rinkimų štabo ir Vilniaus skyriaus vadovų galvos, bet Šiaulių šluota nepasiekė.
Kas atsitiko valdančiai ir šalį, ir Šiaulius partijai? Šiauliuose socialdemokratų skyrius susiskaldęs, vyksta kova dėl valdžios ir įtakos. Ar dar tvirta partija, kurios raudoną rožę graužia kirminai?
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Prarasti rinkėjai
Europos Parlamento (EP) rinkimuose Šiaulių socialdemokratai gavo kiek daugiau balsų (20,12 proc.), nei skaičiuojant visos Lietuvos mastu (17,26 proc.), tačiau lyginant su ankstesniais rinkimais, Šiauliuose socialdemokratai prarado ne vieną tūkstantį rinkėjų balsų.
Pavyzdžiui, 2011 metų savivaldos rinkimuose socialdemokratai mieste sulaukė 23,34 procento balsų. Vadinasi, per trejus metus nubyrėjo daugiau, nei trys procentai rinkėjų. Žinant tai, kad socialdemokratai, kaip ir konservatoriai, turi nuolatinių rinkėjų ratą, skaičiai atrodo įspūdingai.
2012 metų Seimo rinkimai Šiauliuose socialdemokratams buvo dar dosnesni. Daugiamandatėse rinkimų apygardose socialdemokratai rinko nuo 24,45 iki 29,78 procento rinkėjų balsų. O tai reiškia, kad nuo 2012 metų Šiauliuose socialdemokratai prarado dar daugiau – net apie 9 procentus rinkėjų balsų.
Šiaulių rajone EP rinkimuose šią partiją aplenkė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, gavusi už socialdemokratus 4,5 procento balsų daugiau.
Nusisuko apgauti ir nusivylę?
Kokios tokių praradimų priežastys?
Galbūt įtakos turėjo prasta socialdemokratų rinkimų kampanija?
Galbūt Šiaulių rinkėjai pasijuto apgauti ir EP rinkimuose pasitikėjimo socialdemokratams nebeparodė po 2011 metų savivaldos rinkimų? Tada socialdemokratų Šiaulių skyriaus pirmininkas Edvardas Žakaris savivaldos rinkimų sąraše ėjo pirmuoju numeriu, gavęs milžinišką šiauliečių rinkėjų pasitikėjimą, pasirinko darbą ir atlyginimą Seime, o ne Savivaldybėje. Rinkėjai pagrįstai tikėjosi, jog einantis sąraše pirmuoju numeriu bus meras. Bet ir mero posto E. Žakaris dėl Seimo atsisakė.
Galbūt rinkėjus nuvylė, kad į Savivaldybės administracijos direktorius – antrą miesto valdžios postą socialdemokratai delegavo menkos administracinės patirties turintį partietį Gedeminą Vyšniauską, laikomą E. Žakario statytiniu?
Galbūt rinkėjai nebepasitiki Šiaulių socialdemokratais, kurie pasidaliję į „žakarinius“, „juškinius“ ir „mockinius“ klimpsta savo intrigose dėl įtakos ir valdžios?
Pirmininkas pateisina
Edvardas Žakaris, socialdemokratų Šiaulių skyriaus pirmininkas, Seimo narys, mano, kad EP rinkimus lyginant su 2011 metų savivaldos rinkimais, reikia atkreipti dėmesį į tai, jog savivaldos rinkimuose šiauliečiai balsavo už šiauliečius, o EP rinkimų socialdemokratų sąraše nebuvo nė vieno miesto ar apskrities žmogaus.
„Tai labai rimtas rodiklis, nes žmonės pirmiausia sąraše ieško savų. O dabar buvo balsuojama už socialdemokratus – centrinę, respublikinę partiją, bet ne vietinius žmones“, – įsitikinęs E. Žakaris.
Argumentą, kad ir socialdemokratai, ir konservatoriai turi lojalių rinkėjų, E. Žakaris atrėmė: „Yra savi rinkėjai, bet yra rinkėjai, kurie simpatizuoja žmogui, bet ne partijai“.
Jo nuomone, Šiaulių socialdemokratai EP rinkimuose nepasirodė blogai. Politikas teigė, kad Lietuvos socialdemokratų partijos vadovai dėkojo šiauliečiams už puikiai organizuotus rinkimus, nes Šiauliuose išlaikyti tokie pat rezultatai, kaip ir EP rinkimuose prieš penkeris metus. O Šiaulių skyrius pagal bendrą veiklą esąs tarp visų šalies skyrių trečioje vietoje.
Sąraše nebebus
Ar E. Žakaris nemano, kad dalis Šiaulių rinkėjų nusisuko nuo partijos po savivaldos rinkimų, kai E. Žakaris vadovavo sąrašui ir buvo tikimasi, kad jis taps meru. O jis pasirinko Seimo nario kėdę ir didesnę algą.
„Aš niekur nežadėjau tapti Šiaulių meru. Asocijavosi žmonėms meras ir pirmas numeris sąraše – tai jau kitas klausimas. O ką žmonės diskutuoja, aš nežinau, – sako E. Žakaris. – Per 2015 metų savivaldos rinkimus aš nebebūsiu sąraše. Nei priekyje, nei gale“.
Atsistatydinti nemato dėl ko
Partijos kolegos stebisi, kad po EP rinkimų pirmininkas E. Žakaris dar nebuvo sušaukęs skyriaus susirinkimo. Po EP rinkimų Vilniaus skyriaus pirmininkas atsistatydino dėl prastų rezultatų, o Šiaulių skyriuje tylu. Kodėl?
„Kam čia užkliuvo tai?“, – nustebo skyriaus pirmininkas. Jis aiškino, kad yra centrinės vadovybės nurodymas surengti aptarimus, bet vėliau.
„Šiaulių skyriaus pasirodymą pirmame Prezidento rinkimų ture ir europarlamento rinkimuose partijos vadovybė vertina gerai. Geriausiai iš visų didmiesčių ir partijos tarybos pirmininko pranešime, ir rinkimų štabo yra akcentuojama, kad blogi rezultatai yra tik Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Panevėžyje. Šiaulių šiame sąraše nėra“, – vardijo E. Žakaris.
E. Žakaris teigė, kad nemato dėl ko atsistatydinti: „Esu išrinktas skyriaus pirmininku dviems metams iki kitų metų pavasario. Pasižiūrėsime, kaip seksis savivaldos rinkimai ir tada spręsime“.
„Kalbelių visada buvo“
E. Žakaris tikino, kad „žakarinių“, „juškinių“ ar „mockinių“ grupuočių skyriuje nėra. Pagal partijos statutą, E. Žakario teigimu, yra trys poskyriai, kurie sudarinėjami pagal rinkimų į Seimą apygardas.
„Negi Žakaris dirbs labiau su Mockaus branduoliu? Natūralu, kad dirbu su „Aušros“ skyriumi. Kas su kuo šnekasi, kas ten ką myli ir taip toliau – nežinau. Kalbų kalbelių visada buvo. Pletkai man – šimtas metų“, – tikino E. Žakaris.
Vėliau apsigalvojo ir paslapties šydą praskleidė plačiau: „Jaučiu – artėja savivaldos rinkimai, kai kas norėtų arčiau sąraše būti, galbūt į merus... Todėl jau yra noras kažką pažeminti, pakiršinti... Man jau buvo atnešę tokį gandą, kad vienas Seimo narių norėtų tapti meru, nustumti mane į šoną ir ieško galimybių, kaip pakišti, kad blogi rinkimai...“
Gal Šiaulių socialdemokratai yra nepatenkinti kolega Valerijumi Simulik?
„Tikrai taip, nes jisai skaldo – tą aš irgi girdėjau, bet garsiai to nepasakoma, o tai yra blogiausia... Bet ar gali keli žmonės apspręsti skyriaus darbą?“ – klausė E. Žakaris.
Kaip „Titanikas“
– Ar turite ketinimų tapti socialdemokratų partijos Šiaulių skyriaus pirmininku arba meru? – paklausėme Seimo nario, kaltinamo partijos skaldymu, Valerijaus Simulik.
– Skyriaus pirmininku? Ne... O miesto meru... jeigu bus toks sprendimas partijos arba žmonių, tada ir matysiu, bet kol kas aš dirbu Seime. Kaip bus ateityje – pamatysim. Niekada nesakyk "niekada".
– Pasigirsta priekaištų, kad jūs skaldote partijos skyrių. Net ir biurą turite atskirą nuo socialdemokratų būstinės.
– Biure dirbu jau devyneri metai. Aš tą biurą remontavau, langus keičiau. Yra įrengtos patalpos, tai man yra patogu.
O dėl intrigų partijoje, nežinau, kas ko prisigalvoja. Kas kuo kvepia, tas ir kitus tuo tepa.
– Skyrius susiskaldęs į grupuotes, kaip tai vertinate?
– Girdžiu tai, bet kai mes susėdame prie laužo, ar dar kur nors tai visi lygūs esame. O jeigu yra kažkieno interesas skaldyti...
Negražiai pasakysiu, bet Dainų poskyris yra branduolys buvusių socialliberalų. Mes aferom neužsiiminėdavom ir neužsiiminėsim. Taip, ne visur mes sutinkam su centru, ypač su Vilniumi. Pozicija, kad Vilnius tikrai užmiršta regionus yra faktas.
Rinkimai parodė, kad sąraše vien vilniečiai, o regionams net proporcijų neišlaikyta.
– Kokią partijos ateitį matote?
– Aišku, socialdemokratų partija nežus. Ji plauks, kaip tas „Titanikas“, ilgai ir nuobodžiai. Bet kad būtų aštrių minčių, ką ir kaip daryti... Vilnius čia viską diktuos, o regionai vėl lieka pašalaičio pozicijose
Puse lūpų apie žibalą
Į Seimą Šiauliuose, Saulės rinkimų apygardoje išrinktas socialdemokratas Arvydas Mockus apie priežastis ir partijos vidaus reikalus kalbėjo užuominomis, nutylėjimais, bet atvirai nieko neneigė.
„Nesu senas socialdemokratas, į partiją atėjau gal prieš šešeris su trupučiu metų. Pagal gyvenimo būdą, pagal padėtį ir pažiūras, gal turėčiau būti labiau liberalas... Aš gal patylėsiu, nes bet ką, ką aš pasakau partijoje ir taip jau....“, – užuominomis kalbėjo A. Mockus.
Prakalbus apie susiskaldymą partijos skyriuje ir grupuotes A. Mockus juokdamasis pasiūlė išskirti dar vieną – „simulikinių“ grupę.
„Aš bendradarbiauju su jaunais žmonėmis ir palaikau jaunus socialdemokratus, stengiuosi prie jų laikytis ir jie prie manęs. Nors aš visada buvau prieš susiskaidymą“, – sakė A. Mockus.
A. Mockus atsisakė komentuoti, ar E. Žakario pasirinkimas nebūti nei miesto meru, nei dirbti miesto Taryboje, galėjo pakenkti EP rinkimų rezultatams.
„Aš noriu dirbti tame skyriuje... Aš viską sau pasilieku dūšioj... Kada nors prie kavos pasikalbėsime... Aš nenoriu nuvilti žmonių, kurie nori, kad ši partija kažką pasiektų ir neprarastų rinkėjų. Nenoriu pilti žibalo, kad žmonės dar labiau mumis nusiviltų...“, – atviro atsakymo išsisuko A. Mockus.
Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.
LAIKAS: Vienai įtakingiausių Lietuvoje – socialdemokratų – partijai nebe laikas mojuoti balionėliais ir vėliavėlėmis.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
KATĖ: Dar visai neseniai Valerijus Simulik ir Edvardas Žakaris buvo neišskiriami partneriai. Kas nutiko jų partnerystei?
KIRVIS: Šiaulietis Seimo narys Valerijus Simulik užsiminė, kad socialdemokratų partijoje tik iš išorės viskas gražu: „Kai atėjau į socialdemokratų partiją, prieš mane buvo kuriamos darbo grupės iš įvairių žmonių, senųjų socialdemokratų ir tariamasi, ko čia tas Simulikas nori. Pas socialdemokratus būdingi tie povandeniniai karai. Viešai viskas gražu, o paskui gauni kirvį į nugarą“.
MANDATAS: Socialdemokratų partijos Šiaulių skyriaus pirmininkas Edvardas Žakaris tikina nebekandidatuosiantis būsimuose savivaldos rinkimuose.
NUOSTABA: Seimo narys Arvydas Mockus stebėjosi, kad po europarlamento rinkimų nebuvo Šiaulių skyriaus susirinkimo.
KOMENTARAI
Autoritarizmas partiją veda į išsigimimą
Martyno Ambrazo (ELTA) nuotr.
Aloyzas SAKALAS, Lietuvos socialdemokratų partijos garbės pirmininkas, kadenciją baigiantis europarlamentaras:
– Manau, kad socialdemokratų partijoje susidarė autoritarinė sistema, kur partijos lyderio žodis yra lemiamas. Nebeliko diskusijos, po kurios būtų priimami sprendimai.
Tai partiją veda į išsigimimą.
Kadangi partija darosi nebe demokratinė, rinkėjai, suprantama, nusivilia tokia partija. Žmonės nebenori tokios partijos, kokia buvo tarybiniais laikais, kai buvo viena partija ir viena tiesa. Žmonės nori diskusijos, nori atvirumo, nori žinoti, kodėl ir kaip daroma. Žmonės nori, kad būtų išgirstas jų balsas. O socialdemokratai daug ką daro priešingai, nei nori žmonės.
Kad dalis žmonių nuo partijos nusigręžė, parodė rinkimai į Europos Parlamentą. Rinkimai parodė, kad partija naudojama, kaip koks UAB'as, kur galima gerai uždirbti sėdint ant dviejų kėdžių: jeigu vienur nepateksiu, tai kitur pateksiu.
Visokių nuotaikų yra ir pačioje partijoje. Manau, kad ši partija dar atgims, todėl likau joje. Bet atgimimui reikia demokratijos ir naujos partijos valdžios.
Situacija yra skirtinga
Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.
Vilija BLINKEVIČIŪTĖ, Europos parlamento narė, socialdemokratų partijos Šiaulių apskrities kuratorė:
– Rinkimų rezultatų nereikėtų tiesiogiai sieti su partinių skyrių darbu. Be to, negalima lyginti skirtingų rūšių rinkimų rezultatų. Vieni rinkėjų apsisprendimo kriterijai yra savivaldos, kiti – Seimo, Europos Parlamento ar Prezidento rinkimuose.
Aš gerai vertinu Šiaulių apskrities socialdemokratų pozicijas ir perspektyvas rinkimuose. Rinkimuose į Seimą Šiaulių apskritis stabiliai palaiko socialdemokratus, palaikymas yra aukštesnis nei Lietuvos vidurkis. Pavyzdžiui, 2012 m. rinkimuose į Seimą palaikymas buvo beveik 9 procentiniais punktais aukštesnis už Lietuvos vidurkį (2004 – 2,2 procentinio punkto 2008 – 5,3 procentinio punkto). Šiauliuose į Seimą išrinkti net 3 socialdemokratų vienmandatininkai.
Didesnę Šiaulių krašto rinkėjų paramą, lyginant su Lietuvos vidurkiu, socialdemokratai gavo ir šių metų Europos Parlamento rinkimuose. Žinoma, situacija krašto rajonuose yra skirtinga. Visur yra savų problemų ir jas turime spręsti.