Kas atleis neįgaliuosius – robotai ar valstybė?

Kas atleis neįgaliuosius – robotai ar valstybė?

Kas at­leis neį­ga­liuo­sius – ro­bo­tai ar vals­ty­bė?

Va­kar Sei­mo So­cia­li­nių rei­ka­lų ir dar­bo ko­mi­te­to na­riai lan­kė­si Šiau­lių UAB „Hes­tas“, su­si­ti­ko su so­cia­li­nių įmo­nių, Pa­ne­vė­žio ir Šiau­lių te­ri­to­ri­nių dar­bo bir­žų, sa­vi­val­dy­bių at­sto­vais. Dis­ku­si­jų ob­jek­tas – svars­to­mos So­cia­li­nių įmo­nių įsta­ty­mo pa­tai­sos. Neį­ga­lie­ji bai­mi­na­si, kad so­cia­li­nių įmo­nių ne­liks, o jie – ne­teks dar­bo ir kon­ku­ruo­ti su ro­bo­tais ar svei­kai­siais bus neį­ma­no­ma.

Ži­vi­lė KA­VA­LIAUS­KAI­TĖ

zivile@skrastas.lt

To­bu­lin­ti, bet ne­griau­ti

Ko­mi­te­to na­riai va­kar so­cia­li­nes įmo­nes lan­kė Pa­ne­vė­žy­je ir Šiau­liuo­se. Šiau­liuo­se jie pa­si­rin­ko UAB „Hes­tas“ ga­my­bi­nę da­lį, kur su­ren­ka­mos elekt­ros prie­tai­sų da­lys.

Ko­mi­te­to pir­mi­nin­kė Ri­man­tė Ša­la­še­vi­čiū­tė sa­kė prieš mė­ne­sį su­lau­ku­si de­le­ga­ci­jų iš Šiau­lių, Kau­no, ku­rios nuo­gąs­ta­vo, kad bus at­si­sa­ky­ta so­cia­li­nių įmo­nių sta­tu­so ir neį­ga­lūs as­me­nys dirbs at­vi­ro­je dar­bo rin­ko­je.

„Su­si­pa­ži­nus, kaip dir­ba neį­ga­lie­ji, ko­kios jų dar­bo są­ly­gos, yra leng­viau priim­ti spren­di­mus bal­suo­jant“, – vi­zi­to tiks­lą įvar­di­jo ko­mi­te­to pir­mi­nin­kė.

Pa­sak R. Ša­la­še­vi­čiū­tės, įsta­ty­mo pro­jek­tas, ku­rį ren­gė Auš­ra Mal­dei­kie­nė, Ing­ri­da Ši­mo­ny­tė, Jus­tas Džiu­ge­lis, Vy­riau­sy­bė­je yra įver­tin­tas nei­gia­mai.

„Mū­sų, dau­gu­mos čia esan­čių ko­mi­te­to na­rių po­zi­ci­ja bū­tų, kad so­cia­li­nių įmo­nių nai­kin­ti ne­ga­li­ma. Ne vi­si ga­li pri­si­tai­ky­ti prie at­vi­ro­je dar­bo rin­ko­je siū­lo­mų dar­bų“, – sa­kė ko­mi­te­to pir­mi­nin­kė.

R. Ša­la­še­vi­čiū­tės tei­gi­mu, anks­čiau biu­dže­te bū­da­vo apie 30 mi­li­jo­nų eu­rų ski­ria­ma so­cia­li­nėms įmo­nėms – at­ly­gi­ni­mams, ap­lin­kai įreng­ti. Šių me­tų biu­dže­te yra 8 mi­li­jo­nai 300 tūks­tan­čių. R. Ša­la­še­vi­čiū­tė tei­gė kal­bė­ju­si su so­cia­li­nės ap­sau­gos ir dar­bo mi­nist­ru Li­nu Ku­ku­rai­čiu, jis mi­nė­jo ga­li­my­bę ras­ti lė­šų iš vi­di­nių re­zer­vų.

Ko­mi­te­to pir­mi­nin­kė at­krei­pė dė­me­sį, kad da­bar­ti­nis so­cia­li­nių įmo­nių įsta­ty­mas yra dau­giau orien­tuo­tas į so­cia­li­nes įmo­nes, o ne į pa­čius neį­ga­liuosius. Apie tai sa­vo an­ti­ko­rup­ci­nio ver­ti­ni­mo iš­va­do­se yra pa­reiš­ku­si ir STT.

„Mū­sų po­zi­ci­ja yra to­kia: pir­miau­sia rei­kia per­žiū­rė­ti veik­las, ko­kio­mis ga­li už­siim­ti so­cia­li­nės įmo­nės. Pen­kios po­zi­ci­jos iš­brau­kia­mos – tarp jų ir va­ly­mo pa­slau­gos, nes di­džio­ji da­lis įmo­nių už­sii­ma bū­tent va­ly­mo pa­slau­go­mis. Mes ma­no­me, jei­gu žmo­gus ga­li už­siim­ti šia veik­la, va­di­na­si, jis pui­kiai ga­lė­tų dirb­ti ir at­vi­ro­je dar­bo rin­ko­je, gau­da­mas kai ku­rias leng­va­tas“, – sa­kė R. Ša­la­še­vi­čiū­tė.

Lan­ky­da­ma­si Pa­ne­vė­žio UAB „Pa­ju­va“ R. Ša­la­še­vi­čiū­tė su­ži­no­jo, kad įmo­nė­je žmo­nės dir­ba 8–10 me­tų, kai­ta – tik 1 pro­cen­tas per me­tus: dar­bo vie­tos itin sau­go­mos.

„Bal­suo­si­me už įsta­ty­mo pa­tai­sy­mą, bet ne­pri­tar­si­me vi­siš­kam so­cia­li­nių įmo­nių sta­tu­so nai­ki­ni­mui“, – api­bend­ri­no R. Ša­la­še­vi­čiū­tė.

Pa­sak Sei­mo Pir­mi­nin­ko pir­mo­sios pa­va­duo­to­jos, ko­mi­te­to na­rės Ri­mos Baš­kie­nės, to­bu­lin­ti so­cia­li­nių įmo­nių veik­lą bū­ti­na, bet „jo­kiu bū­du ne­sug­riau­ti to, kas vei­kia ge­rai, ne­ži­nant, kaip ga­li­ma pa­to­bu­lin­ti.“

Įmo­nėms rei­kia grei­čio

„Mū­sų lū­kes­čiai – kad ne­priims įsta­ty­mų, ku­rie pa­kenks so­cia­li­nėms įmo­nėms ir pa­tiems neį­ga­liems žmo­nėms“, – sa­kė Ed­vi­nas Ma­čiu­lis, so­cia­li­nės įmo­nės „Hes­tas“ at­sto­vas.

So­cia­li­nė­se įmo­nė­se vals­ty­bės fi­nan­sa­vi­mas ski­ria­mas pa­gal as­me­niui pri­skir­tą ne­dar­bin­gu­mo gru­pę – nuo 50 iki 70 pro­cen­tų.

„Hes­to“ ga­my­bos sek­to­riu­je šiuo me­tu dir­ba 68 žmo­nės. Ki­ta įmo­nės da­lis tei­kia va­ly­mo pa­slau­gas.

Kuo grės­tų įsta­ty­mo pa­tai­sos? „Vis­ko, ką čia ma­to­te, ne­be­lik­tų ki­tą mė­ne­sį. Įta­ką mes jau pa­ju­to­me – tu­rė­jo­me 100 žmo­nių. Mes ne­ga­mi­na­me pro­duk­to, mes at­lie­ka­me su­rin­ki­mo pa­slau­gą. Kai įsta­ty­mą no­rė­jo priim­ti gruo­džio mė­ne­sį, su­bran­ga iš­si­gan­do: juk ga­my­ba ne­pla­nuo­ja­ma dviem mė­ne­siams, o pu­sei me­tų, me­tams.“

Dau­gu­ma bend­ro­vės dar­buo­to­jų, sa­kė E. Ma­čiu­lis, dar­bo ne­tu­rė­jo 3–5 me­tus. Dir­bu­sie­ji, ku­rių te­ko at­si­sa­ky­ti, 4 mė­ne­sius te­bė­ra be dar­bo.

„At­vi­ra dar­bo rin­ka yra, bet ji ne­vei­kia. Įmo­nėms rei­kia grei­čio, jei tu ne­grei­tas, ta­ve pa­kei­siu ro­bo­tu. Šiau­liuo­se vi­si ro­bo­ti­zuo­ja­si“, – sa­kė E. Ma­čiu­lis.

Opo­nen­tų po­zi­ci­ja: vers­lo pikt­nau­džia­vi­mas, vals­ty­bės lė­šų nau­do­ji­mas.

„Vals­ty­bė no­ri ir tau­py­ti, ir kad neį­ga­lie­ji dirb­tų, bet nei­na į komp­ro­mi­są. Mū­sų ži­nio­mis, Lie­tu­vo­je yra 10 500 neį­ga­lių be­dar­bių, 9 500 dir­ba 178 so­cia­li­nė­se įmo­nė­se. Skel­bia­ma, kad bend­rai at­vi­ro­je dar­bo rin­ko­je dir­ba 40 000 neį­ga­lių­jų. Skai­čiai aki­vaiz­dūs: be­veik 180 įmo­nių su­ku­ria 10 tūks­tan­čių dar­bo vie­tų, o vi­sa Lie­tu­va – tik 40 tūks­tan­čių“, – sa­kė E. Ma­čiu­lis.

Per­nai Lie­tu­vos dar­bo bir­ža so­cia­li­nę įmo­nę „Hes­tas“ įta­rė dėl ga­li­mo pikt­nau­džia­vi­mo, nes įmo­nė vyk­dė dau­giau veik­lų, ne­gu nu­ma­ty­ta vers­lo pla­ne.

„Bu­vo nu­spręs­ta leis­ti kar­tą per tre­jus me­tus pa­si­keis­ti veik­los pla­ną, jį pa­pil­dy­ti, jei at­si­ran­da veik­la, – sa­kė UAB „Hes­tas“ va­do­vas Man­tas But­kus. – Veik­lą ga­li­me tęs­ti, žmo­nės dar­bą iš­sau­go­jo. Na­tū­ra­lu, kad įmo­nės kei­čia­si, kad per lai­ką at­si­ran­da nau­ja veik­la, to­dėl ma­nau, kad įsta­ty­mas jau se­niau tu­rė­jo bū­ti pa­tai­sy­tas.“

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

„Bal­suo­si­me už įsta­ty­mo pa­tai­sy­mą, bet ne­pri­tar­si­me vi­siš­kam so­cia­li­nių įmo­nių sta­tu­so nai­ki­ni­mui", – sa­kė Sei­mo So­cia­li­nių rei­ka­lų ir dar­bo ko­mi­te­to pir­mi­nin­kė Ri­man­tė Ša­la­še­vi­čiū­tė.

Sei­mo So­cia­li­nių rei­ka­lų ir dar­bo ko­mi­te­to na­riai va­kar lan­kė­si Šiau­lių so­cia­li­nė­je įmo­nė­je „Hes­tas“.

„At­vi­ra dar­bo rin­ka yra, bet ji ne­vei­kia. Įmo­nėms rei­kia grei­čio, jei tu ne­grei­tas, ta­ve pa­kei­siu ro­bo­tu“, – sa­kė so­cia­li­nės įmo­nės „Hes­tas“ at­sto­vas Ed­vi­nas Ma­čiu­lis.