Kariuomenė šventė kartu su visuomene

Gintarės DAKNYTĖS nuotr.
Garbės sargybos kuopa pademonstravo ir įspūdingą specialią šventinę programą.
Gegužės 18 dieną Šiauliuose, Prisikėlimo aikštėje, vyko vienas didžiausių Lietuvos kariuomenės organizuojamų renginių visuomenei – Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės šventė, kurios šūkis – „Mes – tai Jūs“. Su švente sveikino Lietuvos Prezidentas Gitanas Nausėda, NATO oro policijos misiją vykdantys naikintuvai ir Lietuvos karinių oro pajėgų orlaiviai, kariniame miestelyje pristatyta Lietuvos kariuomenės ir sąjungininkų karinė technika bei ginkluotė – nuo tanko „Leopard“ iki greitaeigio katerio.

Karinės ekspozicijos įdomybės

Šventė prasidėjo padėkos šv. Mišiomis Šiaulių Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus katedroje – jas už Lietuvos partizanus ir laisvės gynėjus aukojo Lietuvos kariuomenės Ordinariato apaštalinis administratorius arkivyskupas Gintaras Grušas.

Prisikėlimo aikštė vienai dienai virto kariniu miesteliu – karinę techniką bei ginkluotę pristatė Lietuvos kariuomenė ir sąjungininkai iš Vokietijos, Olandijos, Liuksemburgo, Portugalijos ir kitų valstybių.

Lankytojai galėjo apžiūrėti pėstininkų kovos mašiną „Vilkas“, savaeigę haubicą PzH 2000, šarvuotąjį kovinės paramos visureigį JLTV, prieštankinę raketų sistemą „Javelin“, vidutinio nuotolio oro gynybos sistemą NASAMS, apžvalgos radarą „Giraffe“, žvalgybinį bepilotį orlaivį „Scan Eagle“, vokiečių tanką „Leopard“ bei vikšrinę pėstininkų kovos mašiną „Marder“, šarvuotąjį pėstininkų transporterį „Pandur“, šarvuotą visureigį „Dingo“ ir kitą karinę techniką.

Kariniame miestelyje vyko įvairiausios veiklos, skirtos ir vaikams, ir suaugusiems: užsiėmimai, viktorinos. Lankytojams pristatyta Lietuvos kariuomenės padalinių veikla: narai, išminuotojai, specialiųjų operacijų pajėgos, logistiniai vienetai, medicininė parama, oro gynyba, išmaniosios technologijos. Lankytojai galėjo „pasimatuoti“ kario kasdienybę: užsivilkti uniformą, užsidėti ekipuotę.

Kariai išsamiai pasakojo apie pristatomą techniką ir ginkluotę, atsakinėjo į klausimus.

Kiek anksčiau buvo skelbta, kad šventės dieną vyks Šiaulių karinio miestelio, kuriame įsikūrė Lietuvos didžiojo etmono Jono Karolio Chodkevičiaus pėstininkų brigados „Žemaitija“ Kunigaikščio Margirio pėstininkų batalionas, iškilminga atidarymo ceremonija, bet iškilmės nukeltos į birželį.

Šventėje Kunigaikščio Margirio pėstininkų batalionas demonstravo Lietuvos kariuomenės ginkluotę: kulkosvaidžius, taikliųjų šaulių ginklus, tarnybinius pistoletus, prieštankinius granatsvaidžius.

Ginkluotę pristatę kariai sakė, kad žmonėms įdomiausia, kokį svorį jiems tenka nešti. Dažniausiai pėstininkai nešioja 3 kilogramų 600 gramų svorio ginklus. Neseniai gauti kulkosvaidžiai FN MINIMI sveria apie 10 kilogramų.

„Čia yra seklių vandenų komandos naudojama greitaeigė valtis, skirta įsilaipinti į kitą laivą, – rodė Karinių jūrų pajėgų Uosto ir priekrantės gynybos tarnybos Seklių vandenų komandos greitaeigių katerių vadas seržantas Rolandas Bičkaitis. – Dažniausiai laive lieka vairuotojas ir kulkosvaidininkas dėl apsaugos, o visa kita komanda įsilaipina į kitą laivą patikrinti, ar nėra nelegalių dalykų.“

Pasak seržanto, greitaeigės valties greitis – iki 80 kilometrų per valandą, apie 40 mazgų, o varikliai yra po 200 arklio galių. Uosto priekrantės gynimo tarnyba turi porą tokių valčių.

„Dažniausiai greitaeigėmis valtimis manevruojame dideliais greičiais. Prie kėdžių žmonės segasi su karabinais, kad per bangavimą ar štorminį vėją posūkių metu neiškristų už borto.“

Ne kiekvieną dieną vandens greitaeigė valtis atsiduria ant kranto – šią savaitę ji vėl grįš į užduotis.

Vokiečiai šventėje pademonstravo techniką, priklausančią dviem skirtingoms brigadoms. Lankytojams didelį susidomėjimą kėlė šarvuotieji vadavietės postai GTK „Boxer“, tankai „Leopard“ – kam buvo įdomu, galėjo pasižvalgyti ir viduje, tik buvo paprašyta vidaus nefotografuoti.

Pagrindinė informacija buvo pateikiama ir stenduose. Pavyzdžiui, tanko „Leopard“ svoris – 63,9 tonos, maksimalus greitis – 63 kilometrai per valandą, tankas ginkluotas lygiavamzde patranka, kurios maksimalus kovinis nuotolis – 5 000 metrų, bendraašiu ir priešlėktuviniu kulkosvaidžiais.

Daktaro Jono Basanavičiaus karo medicinos tarnyba padalinius turi visoje Lietuvoje, kiekviename kariniame dalinyje yra medicininės paramos vienetas. Šiauliuose karo medicinos tarnybos atstovai pristatė kraujavimo stabdymo būdus – turniketo dėjimą, tamponavimą, demonstravo, kaip užsidėti naujose vaistinėlėse esančias kaukes, ruošiantis gaivinti žmogų, rodė springimo šalinimo būdus, Heimlicho manevrą.

„Man priklauso prizas, ką tik išgelbėjau žmogui gyvybę“, – į karo medikus kreipėsi vyras, ką tik teisingai uždėjęs turniketą ir sustabdęs atvirą kraujavimą.

„Teisingai uždėti turniketą ir sustabdyti kraujavimą reikalauja daug fizinės jėgos. Muliažai atitinka realias galūnes, yra ir kraujo imitacija, galime paleisti dirbtinį kraują ir situaciją prilyginti nelaimingam atsitikimui realybėje“, – sakė Daktaro Jono Basanavičiaus karo medicinos tarnybos viešųjų ryšių karininkas vyresnysis leitenantas Lukas Šperas.

Pasak karininko, karo medikai per visas šventes sulaukia daug susidomėjimo, o pastaruoju laiku žmonės domisi dar labiau nei įprastai.

Sveikinimai iš dangaus

Vidurdienį Prisikėlimo aikštėje vyko oficiali ceremonija, į ją atvyko Lietuvos Prezidentas Gitanas Nausėda su ponia Diana Nausėdiene, krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas, kariuomenės vadas generolas Valdemaras Rupšys.

Efektingais skrydžiais šventės dalyvius pasveikino NATO oro policijos misiją Baltijos šalyse vykdantys naikintuvai: keturi portugalų F-16 ir du ispanų F-18. NATO šalys Baltijos šalių padangėje patruliuoja 20 metų, dabartinė misija – jau 65-oji. Misijoje iki šiol dalyvavo septyniolika valstybių, daugiausia, vienuolika kartų, – Lenkija.

Trispalvę virš Prisikėlimo aikštės praskraidino Lietuvos kariuomenės KOP sraigtasparnis AS365N3+ „Dauphin“, sparnais pamojavo ir L-410 „Turbolet“ bei transporto lėktuvas C-27J „Spartan“.

Praskridus orlaiviams, iškilmingai pakelta Lietuvos vėliava ir sugiedotas himnas.

Po sveikinimo kalbų tylos minute pagerbti Lietuvos partizanai ir visi, kovoję už laisvę. Į Minaičius (Radviliškio r.), kur 1949 metais partizanų vadai pasirašė Deklaraciją, išlydėta gėlių puokštė.

Šventėje skambėjo kariuomenės orkestrų atliekama muzika. Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopa trimis stilizuotomis salvėmis pagerbė partizanus, Lietuvos kariuomenę, laisvę mylinčius ir už ją kovojančius žmones. Garbės sargybos kuopa pademonstravo ir įspūdingą specialią šventinę programą. Žvilgsnius prikaustė sraigtasparnių pasirodymas – karinės operacijos inscenizacija.

Sekmadienį, minint 80-ąsias Lietuvos partizanų laisvės kovos pradžios metines, organizuoti penki partizanų atminimo žygiai skirtinguose Lietuvos regionuose – Radviliškio, Kazlų Rūdos, Tauragės, Kauno rajono ir Utenos savivaldybėse.

Pagerbiant partizanus, gėlių padėta prie partizanų generolo Jono Žemaičio-Vytauto paminklo Vilniuje, Lietuvos partizanų memorialuose Minaičiuose bei Kryžkalnyje.

Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės šventė šiemet organizuota 31-ą kartą. Gilias tradicijas turinti šventė atėjusi iš tarpukario – pirmą kartą vyko 1935 metais Kaune.