
Naujausios
Kario uniformą noriai velkasi ir merginos
Krašto apsaugos savanorių pajėgų (KASP) Prisikėlimo apygardos 6-osios rinktinės vadas majoras Mantas Juozaitis džiaugiasi, kad susidomėjimas tarnyba savanorių pajėgose auga. Antroje sausio pusėje bus atidaryta kuopa Naujojoje Akmenėje. Pernai norą tarnauti rinktinėje pareiškė ir 32 merginos. Pasak vado, šiuolaikinėms merginoms kariniai iššūkiai – ne kliūtis.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Nauja patirtis
Majoras M. Juozaitis KASP Prisikėlimo apygardos 6-ajai rinktinei vadovauja nuo praėjusių metų rugpjūčio. Į Šiaulius atvyko po tarnybos Sausumos pajėgų štabe operacijų skyriuje, kur buvo atsakingas už kovinį rengimą, ir kursų Baltijos gynybos koledže Estijoje.
„Niekada negalvojau, kad teks tarnauti Šiauliuose. Bet kariuomenėje nieko nežinai“, – šypsosi majoras. Skaičiuoja: per visą laiką, kai nešioja uniformą, 6-osios rinktinės štabe yra lankęsis tik kartą. O uniformą vilki 20 metų.
M. Juozaičio karjeroje – trys tarptautinės misijos: 2004 metais Irake, 2008 ir 2012 metais Afganistane. „Už tarptautines misijas“, „Už pasižymėjimą“ yra apdovanotas Lietuvos Respublikos krašto apsaugos sistemos ir Lietuvos kariuomenės pajėgų medaliais.
Iki atvykdamas į Šiaulius vadas neturėjęs nieko bendra su kariais savanoriais, raudona berete ir šios tarnybos ženklu: 2001 metais baigęs Karo akademiją, iš karto nuėjo tarnauti į reguliarius vienetus.
Vykdamas į naują tarnybos vietą svarstė, kad laukia nelengva duona: „800 žmonių reikia būti ir tėčiu, ir mama. Esu tarpininkas tarp kario savanorio ir mūsų generolų.“
Vado šeima liko Vilniuje, o pačiam dažną savaitgalį tenka būti Šiauliuose. Kariai savanoriai turi darbus, o „užsivilkti uniformą ir pabūti kariu“ ateina laisvu laiku.
„Norisi pažiūrėti, kaip karys savanoris atrodo mūšio lauke, kaip elgiasi su ginklu, todėl tenka aukoti savaitgalį. Tokia specifika. Bet įdomu“, – sako M. Juozaitis.
Daugėja merginų
– Vado pareigas perėmėte beveik prieš pusmetį. Kokius tikslus sau iškėlėte?
– Išlaikyti karinę kario savanorio parengtį bei sudominti dar daugiau žmonių. Pritraukti kuo daugiau mūsų partnerių, sąjungininkų, parodyti kariui savanoriui specifinės įrangos, tai, kas šių dienų kare naudojama. Įpūsti į galvą naujovių apie karinę ekipuotę, taktiką.
Savaitgaliais lankiau visas kuopas, išklausiau savanorius, kas jiems nepatinka, ką reikia keisti. Susirašiau begalę siūlymų. Būtų didžiausias įvertinimas, jei kariai savanoriai pasakytų: jis – ne pažadukas, ištesėjo.
– Kada pajautėte susidomėjimą savanorių pajėgomis?
– Sujudimas ir susidomėjimas prasidėjo su Ukrainos įvykiais, ši tendencija tęsiasi. 2014 metais karių savanorių turėjome truputį daugiau nei 700, o per 2015 metus buvo apie 12 procentų didėjimas. Šiuo metu mūsų skaičius – apie 800 žmonių, tai viena iš didžiausių rinktinių. Sausį Naujojoje Akmenėje oficialiai atidarome dar vieną – 609-ąją kuopą, ji bus dešimtoji mūsų rinktinėje.
– Ar kario savanorio uniformą noriai velkasi merginos?
– 6-ojoje rinktinėje yra apie 20 procentų merginų. Per praėjusius metus atėjo 32. 2014 metais turėjome apie 100 merginų, šiandien šį skaičių gerokai perkopėme.
Galbūt merginų daugėja todėl, kad gimsta daug mergaičių? Aš ir pats auginu dukrą.
Merginos nebe tos, kaip mano laikais. Mąstymas keičiasi, merginos mato, kad pasaulis nėra vien manikiūrai, pedikiūrai. Ateina tikras karys. Kai paduoda ranką, galvoju, su mergina ar vaikinu sveikinuosi.
Tapti kariu savanoriu vien noro nepakanka. Reikia tris savaites dalyvauti baziniame kario savanorio įgūdžių kurse, duoti priesaiką. Iššūkių pakankamai, bet šių laikų merginoms tai ne kliūtis.
– Kokia merginų motyvacija?
– Gal ateina dėl moteriško atsakingumo? Prisiklausau visokių komentarų: ieško jaunikių, nuotykių. Tikrai ne. Ateina ir iš smalsumo: pačiupinėti, kas ta kariuomenė, galų gale, iššauti šovinį, pauostyti parako kvapo. Joms nekelia problemų miegoti naktį viduryje balos ar keletą valandų lyjant gulėti ant samanų. Kitos sako: „Mus tai veža!“
Apskritai kario įvaizdis visuomenėje yra pakitęs į teigiamą pusę. Mūsų karių savanorių profesijų spektras labai platus: mokytojai, policininkai, ugniagesiai gelbėtojai, muitininkai, geležinkelininkai, pataisos pareigūnai, verslininkai, ūkininkai.
– Bet turėtumėte jausti ir demografines problemas: mažėjantį gimstamumą, didėjančią emigraciją?
– Turime specifinių rajonų, kur ši problema labai paliečia, kur tiesiog nėra žmogaus. Vasarą atvažiavęs negalėjau tuo patikėti: kaip gali nebūti! Bet – tiesiog nėra. Lankiausi rajonuose, kalbėjausi su merais – nėra.
Bet skųstis negalime, nes į pratybas ateina 60 procentų žmonių. Tai labai aukštas rodiklis. Džiugu, ypač turint galvoje, kad yra žemdirbių kraštas. Atrodo, kritiniai momentai turėtų būti antras, trečias ketvirtis, ketvirto pradžia, bet žmonės irgi sugeba plūgą pastatyti į kampą ir ateiti pakariauti.
O kraujo atsišviežinimas pas mus yra nuolatinis. Priežastys įvairios: dėl sveikatos, pakeitė nuomonę, įsimylėjo ar turėjo išvažiuoti. Atsisveikiname ir priimame naujus. Kone kasdien pasirašau sutartį su nauju kariu savanoriu.
Įvyko lūžis
– Kariai savanoriai turėdavo nusiskundimų dėl dėmesio, finansavimo stokos. Kaip pasikeitė situacija?
– 2016 metais Krašto apsaugos savanorių pajėgoms dėmesys padidėjo. Aprūpinimas akivaizdžiai pagerėjo: pradedant nuo batų, miegmaišių, ginkluotės iki karinio rengimo. Šiandien karys savanoris turi tai, ką ir reguliarus karys. Tik dėvi raudoną beretę.
Daugėja praktinių pratybų. Didžiausios metų pratybos planuojamos gegužės mėnesį. Didelės pratybos bus ir rugsėjį. Be abejo, spalio pabaigoje – „Saulės kirtis“, Šiaulių vizitinė kortelė.
Pinigai dideli, dideli ir lūkesčiai.
– Ko tikimasi iš kario savanorio?
– Profesionalaus kario. Kad, reikalui esant, sugebėtų ateiti į pirmas gretas, atremtų grėsmes ir apgintų trispalvę. Iššūkis įgyvendinamas, tiek aš, tiek kuopų vadai esame užsidegę. O priemonių turime.
– Kokia situacija dėl karinio miestelio įkūrimo Šiauliuose, Pakruojo gatvėje?
– Iki balandžio mėnesio Šiaulių miesto savivaldybė turėtų atiduoti papildomus hektarus teritorijos. Planuojama, kad čia turėtų būti traukos centras su karine infrastruktūra. Visuomenei būtų atviros durys pamatyti Lietuvos kariuomenės veidą.
Misija – kaip dovana
– Kodėl verta tapti kariu savanoriu?
– Nebekalbu apie patriotinius jausmus, ką seneliai, tėvai įdiegė. Galų gale reikia duoklę savo šaliai atiduoti.
O iš jaunimo pusės – puikus laiko praleidimas, žinių bagažas, kurio niekur negausi – jokiame „youtube“ ar pas kaimyną. Būdamas 18 metų, šaudai kulkosvaidžiu, moki stabdyti kraują.
Lankome mokyklas, agituojame. Jaunimas dabar yra kitoks – fizinis pasirengimas akivaizdžiai silpnesnis. Jaunimėliui reikėtų pasitempti.
– Jūs tris kartus vykote į misijas. Ką kariui reiškia misija karštame taške?
– Tai – vienas iš gražiausių dalykų kariui. Ačiū Dievui, ačiū kariuomenės vadovybei, kad pasitikėjo ir išsiuntė, buvau labai patenkintas.
Visiems kariams linkiu išvažiuoti ir pamatyti kitą gyvenimą. Esu dėkingas likimui, kad nevažiavau dirbti į štabus. Neįsivaizduoju savęs pusę metų sėdinčio kabinete. Vienintelis kriterijus – kad turėčiau sąlygas bet kada išvažiuoti už tvoros.
Važiuoji su vertėju, geri su vietiniais arbatą. Būdavo, ir valandą kalbiesi apie reikalus atsisėdęs nepatogia poza, nuo kurios kojos nutirpsta ir sunku atsistoti.
Tai – įdomiausia. Žinoma, pirmais mėnesiais jaučiama įtampa. Iš pradžių į tave žiūri kaip į okupantą. Normali reakcija: kas tu toks? Iš kažkur atvažiavęs. Ne musulmonas. Baltas, be barzdos.
Po to pradedi draugauti. Laisvos minutės nėra, nuolat skambina, kviečia plovą valgyti ar pjauna avį – atvažiuok. Tai – gerų santykių pavyzdys. To labiausiai iš misijų laikų ilgiuosi.
Kitas pavyzdys – Basiras (lietuvių kariams Afganistane vertėjavęs Abdulas Basiras Yoususi, į Lietuvą atvykęs kaip pabėgėlis su žmona ir dukra – red. past.).
Vaikštome Vilniaus „Akropolyje“ su dukra, kažkas baksnoja iš nugaros. Basiras su šeima! Su juo susipažinau misijoje Afganistane. Tai įdomiausia!
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Krašto apsaugos savanorių pajėgų Prisikėlimo apygardos 6-osios rinktinės vadas majoras Mantas Juozaitis sako, kad sujudimas ir susidomėjimas savanorių pajėgomis prasidėjo su Ukrainos įvykiais, ši tendencija tęsiasi.
Krašto apsaugos savanorių pajėgų Prisikėlimo apygardos 6-osios rinktinės vadas majoras Mantas Juozaitis sako, kad kario įvaizdis visuomenėje yra pakitęs į teigiamą pusę, o karių savanorių profesijų spektras – labai platus.