
Naujausios
Kalėdinė dovana – suremontuotas butas draugui
Šiaulietis Giedrius Kazlauskis kiekvieną savaitgalį važiuoja į Panevėžį, ten su talkininkais įrenginėja būstą nelaimės ištiktam draugui Tomui Bagdonui. Šį savaitgalį butas jau turėtų būti baigtas ir lauks šv. Kalėdoms su mama iš reabilitacijos ligoninės grįžtančio draugo. T. Bagdonas, prieš dvejus metus išgelbėjęs skęstančią merginą, metų pradžioje pateko į komą, dabar pamažu grįžta į gyvenimą.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Gyvenimas apsivertė
T. Bagdonas iki lemtingos nelaimės dirbo Šiauliuose, VĮ Registrų centre, ir tarnavo Krašto apsaugos savanorių pajėgų Prisikėlimo apygardos 6-ojoje rinktinėje.
Karys į komą paniro šių metų sausio pabaigoje, išvykęs į Vokietijoje vykusias tarptautines pratybas „Allied Spirit VII“. Kas tiksliai nutiko, kaip klostėsi įvykiai, aiškinasi teismas.
Už sunkų sveikatos sutrikdymą dėl neatsargumo teisiamas T. Bagdono tarnybos draugas. Lietuvos karo policijos pareigūnams atlikus ikiteisminį tyrimą nustatyta, kad Vokietijoje savanoris nukentėjo per imtynes su kaltinamuoju. Bylos nagrinėjimą teismas ketina tęsti gruodžio 18 dieną.
T. Bagdonas buvo gydomas ligoninėje Vokietijoje, jam nustatyti sunkūs kūno sužalojimai. Po mėnesio parskraidintas į Lietuvą Tomas dabar guli reabilitacijos ligoninėje Palangoje, jį globoja mama.
Prieš dvejus metus „Šiaulių kraštas“ rašė, kaip T. Bagdonas 2016 metų vasarą pajūryje ties Melnrage išgelbėjo skęstančią šešiolikmetę klaipėdietę.
Prie jūros Tomas buvo atsidūręs atsitiktinai – laukė traukinio, turėjo laisvo laiko. Išgirdęs šauksmą, neabejodamas puolė padėti ir buvo vienintelis, susigrūmęs su jūra dėl gyvybės. Nepavyko išgelbėti merginos tėvo – jį pasiglemžė jūra.
Krašto apsaugos savanorių pajėgose T. Bagdonas tarnavo nuo 2001 metų, iki lemtingos nakties tarnybą vykdė be priekaištų, ne kartą buvo skatintas Rinktinės ir Krašto apsaugos savanorių pajėgų vadų padėkomis.
2016 metais, minint Lietuvos kariuomenės dieną, Lietuvos kariuomenės vadas generolas leitenantas Jonas Vytautas Žukas jam įteikė Lietuvos kariuomenės apdovanojimą „Lietuvos karžygys“.
Pagalba draugui
„Sveiki draugai, artėja metų galas, 2018 m. norisi padaryti gerą darbą, padėti kažkam, kam to reikia. Prašau visų pagalbos, kas neabejingas Tomui Bagdonui ir nori prisidėti darbine ir materialine prasme. Po reabilitacijos Tomas grįžta tarpušventyj į naujus namus, kuriuos dar reikia paruošti. Reikia paruošti bendrabučio tipo butą, kad žmogus, turintis neįgalumą, turėtų kur nusiprausti, išmiegoti ir t.t.“, – tokiu įrašu feisbuke lapkričio 4 dieną pasidalijo G. Kazlauskis.
T. Bagdonas – Giedriaus bičiulis kone nuo vaikystės, vaikinus suvedė futbolas. Turi daug bendrų draugų – Tomas aktyviai žaidė ne tik futbolą, bet ir krepšinį.
Kalbėdamas Giedrius nuolat pabrėžia, kad jis nedaro nieko ypatingo – pagalba kitam turėtų būti kiekvienam suprantamas dalykas.
Mintis padėti draugui G. Kazlauskiui kilo spontaniškai. Prieš daugiau nei mėnesį jis su šeima Tomą aplankė reabilitacijos ligoninėje.
„Pamatęs net drebėti pradėjau. Suspaudė širdį, pamačius akis: akys tos pačios, žiba“, – apie susitikimą pasakoja Giedrius. Draugai pabendravo: Tomas nekalba, bet viską supranta ir parodo gestais.
Lankydamasis ligoninėje G. Kazlauskis nugirdo Tomo mamos ir sesers pokalbį dėl santechnikos – kad reikia bute įrengti dušą. Pažadėjo: apžiūrės butą ir kas bus jo galioje, padarys.
Savaitgalį nuvykęs į Panevėžį, nusigando: nupirktas butas bendrabutyje buvo apleistas, nei virtuvės, nei dušo, tik rankas galima nusiplauti. Karšto vandens nebuvo: atjungtas už skolas.
„Grįžtant mintys šokinėjo. Skambinau tiems, su kuriais Tomas buvo Vokietijoje, bet kai reikia padėti, žmonės dingsta. Sugalvojau tokią akciją – Kalėdų proga visi atsinaujinkime. Įdėjau nuotraukas į feisbuką ir paprašiau pagalbos, – sako G. Kazlauskis. – Mane pradėjo gąsdinti, kad „ateis mokesčiai“. Aš sumokėsiu, kiek reikia valstybei, svarbu, kad padėčiau žmogui. Labai dėkoju visiems, kas prisidėjo, ačiū tiems, kurie suprato, kad reikia padėti.“
Su žmona Jolita Giedrius sumanė geradariams sukurti padėkos lentą: įrašo, įklijuoja aukojusiųjų, padėjusiųjų pavardes. Taip simboliškai pasako „ačiū“. Aukojantiems Tomo vardu skuba padėkoti ir feisbuke, turi atskirą segtuvą su aukotojų pavardėmis ir sumomis.
Padėkos lentą padovanos Tomui, kad parvažiavęs matytų, kiek žmonių padėjo.
Dabar, skaičiuoja, sąraše yra apie 60 aukotojų, paaukota suma – apie 4 000 eurų. Darbus labai pastūmėjo geradaris, skyręs 1 000 eurų.
G. Kazlauskis džiaugiasi, kad po 10, 20 ar 100 eurų susidėjo suma, už kurią pavyko įrengti ne tik dušą. Dėkingas ir dovanojusiems statybinių parduotuvių čekius, prisidėjusiems darbu.
„Labai svarbu, kad žmogui bus kur grįžti. Taupome kiekvieną pinigėlį, nesivaikome madų, svarbu, kad būtų patogu“, – sako Giedrius.
Artėja įkurtuvės
G. Kazlauskis tikisi, kad šį savaitgalį darbai bus baigti. O pradžia buvo nelengva. Kai su kolega nusivežė į Panevėžį 17 maišų statybiniam laužui ir šiukšlėms išvežti, greit suprato, kad to neužteks: teko antratiek nusipirkti.
Po kiekvieno savaitgalio į feisbuką Giedrius įkelia nuotraukas, kad visi matytų, kaip butas keičiasi.
Kai prie nuotraukų pamato dešimtis patiktukų, pagalvoja, jog didžiausia paskata būtų, jei kiekvienas patiktukas virstų euru: „Žmonės, kurie nuolat reklamuojasi feisbuke, kad važiuoja atostogų ten, daro tą, geriau padarytų gerą darbą.“
Situaciją, sako Giedrius, apsunkino tai, kad butas Panevėžyje: kainuoja ne tik kelionė, bet ir prisideda laikas, kurį tenka nugriebti nuo šeimos.
„Penktadienį grįžtu iš darbo ir organizuoju savaitgalio kelionę. Kartais važiuojame dviese, kartais keturiese. Kadangi sukaupėme pinigų, nusamdėme darbininką, kuris už minimalią kainą galėtų kasdien dirbti. Gavosi taip, kad suremontuosime visą dviejų kambarių butuką.“
Telefone Giedrius rodo nuotraukas: vonia, virtuvė. Lubos baigtos, plytelės išklijuotos, uždėtas dekoras, išklijuotas laminatas. Vonią pavyko įrengti erdvią: 2,5x1,6 metro.
Šiandien komanda planuoja pabaigtuves: pritvirtinti grindjuostes, pastatyti virtuvinį komplektą, spintą ir minkštąjį kampą – jį irgi dovanojo geri žmonės. Buvusį bute mažą šaldytuvą sukeitė: atidavė savo didelį. Giedrius norėtų, kad Tomas su mama atkeliautų į butą, kuriame būtų ir indai, ir rankšluosčiai.
Aplankė išgelbėta mergina
Kai apie Giedriaus iniciatyvą parašė vienas iš internetinių portalų, su juo susisiekė T. Bagdono jūroje išgelbėta mergina. G. Kazlauskis paprašė, kad ji aplankytų Tomą. Dabar mergina – dvyliktokė, Tomas jos iš karto nepažino. Kai sužinojo, kas jį aplankė, ilgai verkė.
G. Kazlauskis kreipėsi į buvusį klasės draugą, dabar Lietuvos parolimpinio komiteto prezidentą Mindaugą Bilių: galbūt jo istorija Tomui suteiktų motyvacijos.
M. Bilius pažadėjo susisiekti su gydytoja: dabar svarbu įvertinti ligonio psichologinę būklę, kad nepablogintų situacijos.
Giedrius džiaugiasi draugo progresu, rodo po ilgo laiko gautas pirmąsias trumpąsias žinutes. Dar su klaidomis, bet pradžia jau yra.
G. Kazlauskiui tenka išklausyti priekaištų dėl nelemto įvykio Vokietijoje. Priekaištaujantiems jis primena, kad teismo sprendimo dar nėra.
„Kai man replikuoja, atsakau, kad nežinau, kas ten įvyko, aš negaliu teisti. Kai Tomas padarė gerą darbą, visi įvertino, o dabar atsitiko nelaimingas įvykis, smerkia. Aš žinau, koks Tomas buvo, susitikdavome nuolat. Mano mintis – padėti, o ne kažką smerkti ar aiškintis. Atsiriboju nuo to, aš padedu žmogui.“
Padėdamas draugui, Giedrius pagalvoja ir apie Tomo atžalas: du vaikus iš pirmosios santuokos ir jauniausią berniuką, kuriam vieneri. Artėjant šventėms vyras svarsto apie galimybę jiems įteikti dovanų.
„Nesišvaistome žodžiais, kad padėsime, bet padedame, kiek galime. Negalvojome, kad iniciatyva išaugs iki tokio didelio darbo, smagu pačiam. Žmogui reikia visokeriopos pagalbos kabintis į gyvenimą. Didžiausias noras, kad Tomas sustiprėtų, kad vėl pasimatytų su visais draugais“, – sako G. Kazlauskis.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Giedrius Kazlauskis džiaugiasi, kad draugas Kalėdoms gaus puikią dovaną – suremontuotą butą. Jo rankose – geradarių lenta.
Organizuodamas darbus Giedrius Kazlauskis sulaukia paramos ir palaikymo iš žmonos Jolitos.
Asmeninės nuotr.
Iš pradžių butas atrodė taip.
Dušas ir tualetas, artėjant pabaigtuvėms.
Savaitgalius draugai ir talkininkai skyrė buto remontui.