Kaip priversti Šiaulių Kontorą dirbti?

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Vilius Puronas – Šiaulių garbės pilietis – mano, kad savivaldybės Kontora turi išmokti ne tik storiausius raštus rašyti, bet ir efektyviai dirbti.
Vilius Puronas – Šiaulių garbės pilietis ir miesto Tarybos narys – demonstruoja, kaip turi dirbti žmonių išrinktasis deputatas. Jo rankose storas segtuvas, kuriame kaupiama jo, kaip miesto Tarybos nario, veiklos ataskaita. Nei pats tinginiauja ar imituoja dirbą šiauliečių gerovei, nei valdininkams, nei vadinamiesiems „visockininkams“ ( grupelei žmonių jau trečią kadenciją prisiėmusiai atsakomybę už miesto dabartį ir ateitį) neleidžia atsikvėpti.

„Juodasis“ segtuvas

V. Puronas sako, kad, kaupdamas savo darbo įrodymus, parodo, kad biudžeto kompensaciją automobilio kurui išleidžia, ne važinėdamas į sporto varžybas ar į grožio saloną, o ieškodamas netvarkos miesto gatvėse.

– Kur pirštu besi ar numesi akmenuką – ten netvarka, apsileidimas, – sako Tarybos narys, atversdamas savo juodos spalvos „juodąjį“ segtuvą.

Pradėdamas savo tiesioginę tarnystę visuomenei Tarybos narys pirmiausia kreipėsi į Tarybos miesto ūkio ir plėtros komiteto pirmininkę Rimą Juškienę, pateikdamas pasiūlymų sąrašą, manydamas, kad jį būtina apsvarstyti komitete. Tačiau, sako V. Puronas, nesulaukė geranoriškumo, todėl ėmėsi „biurokratijos“: pradėjo rašyti oficialius raštus, juos registruoti.

V. Puronas – daugiau kaip keturiasdešimt metų dirbęs miesto valdžios struktūrose: buvo vyriausiuoju dailininku, rūpinosi miesto reklamos, kitais įvairiais miesto infrastruktūros reikalais. Jis – ne tik garsus Lietuvoje miesto industrijos dizaineris, knygų apie miestų tvarkymą autorius, todėl labai gerai žino, kas yra miestų viešosios erdvės ir kaip jas tvarkyti. Taip pat žino, kaip sukasi savivaldybės biurokratinis aparatas.

– Paspaudus reikiamą mygtuką, problemos nelieka labai greitai, kartais akimirksniu, – aiškino miesto infrastruktūrininkas.

Apie moksleivių rūkymą, stebėjimo kameras

Miesto tarybos narys seka žiniasklaidos pranešimus, gauna savo rinkėjų raštus, bendrauja su šiauliečiais akis į akį, todėl turi susidaręs didelį neatidėliotinų darbą sąrašą. Jis pilnėja kiekvieną dieną. Kai kurios problemos tikrai nėra globalios, bet visos jos – svarbios, liečiančios kasdieninį žmonių gyvenimą.

Daugiabučių namų Tilžės gatvėje pirmininkas Martynas Bujauskas parašė raštą V. Puronui, informuodamas, kad namų kiemuose nuolat rūkantys gimnazistai smardina aplinką, tabako kvapas skverbiasi į butus. Tuo skundėsi ir kita gyventoja.

Kreiptasi ir dėl stebėjimo kamerų įrengimo Šiaulių Švč. Marijos Nekaltojo prasidėjimo bažnyčioje, nes bažnyčią jau keletą kartų mėginta apvogti. Šiaulių savivaldybė buvo pažadėjusi padėti įsirengti stebėjimo kameras, bet pažadų nevykdo. Todėl V. Puronas primena, kad valdžios žodis turi būti šventas: pažadėjai – tesėk.

Apie reklamos skydus, grafičius ir namų numeracijos lentelių

V. Puronas mano, kad Šiauliuose klesti reklamos eksponavimo netvarka, nes tušti reklamos skydai akis bado, nes labai daug tuščių skydų, netvarkingos dvipusių lauko reklamos įrenginių metalinės konstrukcijos. Jis mano, kad taip neturi būti. Prie rašto komiteto pirmininkei pridėjo keliasdešimt nuotraukų.

– Kasdien važinėju po miestą, fotografuoju. Žinau, kaip tą problemą išspręsti, nes dešimt metų vadovavau vokiškos reklamos įmonės filialui Lietuvoje, – V. Puronas laukia, kol šis klausimas bus aptartas Miesto ūkio ir plėtros komitete.

Ištisą nuotraukų albumą V. Puronas prideda prie rašto „Dėl miesto aplinkos, suterštos „grafičiais“, kuriame prašo imtis priemonių, kurios sudrausmintų „vizualinių chuliganų“ veiklą.

„Kai kurios terlionės buvo uždažytos, tačiau didelė jų dalis toliau sėkmingai teršia miesto įvaizdį“, – konstatuojama rašte. Tačiau Tarybos narys ne tik baksteli pirštu į problemą, bet ir siūlo, kaip šią piktžaizdę pašalinti „sistemingai ir operatyviai“. Jis tikisi, kad jo pasiūlymai nebus praleisti pro ausis.

V. Puronas taip pat atkreipia komiteto pirmininkės dėmesį į gatvių pavadinimų ir namų numeracijos pasenusią sistemą. Dizaineris siūlo atnaujinti visą numeracijos sistemą, ją unifikuojant. Savo raštą V. Puronas iliustruoja senos sistemos nuotraukomis ir galimais naujais variantais.

Kontora ne tik rašo, bet ir dirba

Į kai kuriuos raštus V. Puronas jau sulaukė atsakymų. Jis stebisi, kad į paprasčiausius klausimus gauna didžiausius biurokratinio aparato parengtus raštus. „Kontora rašo“, – juokauja Šiaulių garbės pilietis, tačiau kartais ir dirba.

Važiuodamas Žemaitės gatve, šalia Jovaro mokyklos, pastebėjo „sužalotą metalo grandinių atitvarą“, informavo, o po dienos pamatė – jau sutvarkyta. Tad Tarybos narys tikisi, kad ir į kitas jo raštuose akcentuotas problemas bus reaguojama, atsižvelgta ir į jo pateiktus siūlymus.

„Nereikia man storiausių atsakymų, noriu mažiau politikavimo, įtarumo, nepasitikėjimo ir arogancijos: dirbkime Šiauliams kartu“, – kviečia miesto garbės pilietis V. Puronas.

Daugiau: Ergonominės kėdės