Kainos apvalėja klientų nenaudai

Kainos apvalėja klientų nenaudai

Kainos apvalėja klientų nenaudai

Paslaugų kainos įvedus eurą apvalėja. Šiaulių maitinimo įstaigos apvalina kompleksinių pietų kainas, kai kurios kavinės pakėlė kainas dar esant litams. Už taksi Šiauliuose – kas kiek nori, tiek ir ima. Paslaugos „suapvalėjo“ į didžiąją pusę mažesniuose grožio salonuose.

Finansų analitikai teigia, kad paslaugų sektoriuje tai buvo neišvengiama.

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

Grožio paslaugas „suapvalino“

Grožio ir soliariumo studijos „Divalis“ vadovė Asta Petrauskienė vardija paslaugų kainas, kad galėtų įrodyti, jog kainos eurais nesuapvalintos. Moterų modelinis kirpimas litais kainavo 30–45 litus. Dabar kainuoja nuo 8,69 iki 13,03 euro. Vyriškas kirpimas kainavo 25–30 litų, tai eurais kainuoja 7,24 iki 8,69 euro. Gelinis nagų lakavimas kainavo 40 litų, o eurais kainuoja 11,58.

„Paprastai labai smulkių kainų centais neimame. Jeigu paslauga, pavyzdžiui, kainuoja 13,03 euro, imame 13 eurų. Jeigu vyriškas kirpimas kainavo 30 litų, tai mūsų kirpėja ima ne 8,69 euro, o lygiai 8 eurus iš nuolatinių klientų, o 8,7 euro iš nenuolatinių klientų“, – teigė A. Petrauskienė.

Studijos vadovė teigė, kad daug kas priklauso nuo to, ar klientai yra nuolatiniai, nes norima juos išsaugoti.

„Mūsų kainos, lyginant Šiaulių kirpyklas, ir taip buvo šiek tiek aukštesnės nei mažų kirpyklų. Mažesnės kirpyklos ilgiau nekėlė kainų, o dabar, įvedus eurą, tiesiog joms buvo proga padidinti kainas. Jeigu manikiūras mažesniame grožio salone kainavo 25 litus, eurais kainuoja jau 10. Didesnės ir brangesnės kirpyklos to nedarė. Sekame konkurenciją, klientai taip pat moka skaičiuoti“, – sakė A. Petrauskienė.

Taksi kainas nustato individualiai

Taksi paslaugų kainos Šiauliuose yra nevienodos – kas kiek nori, tas tiek ima. Taip yra todėl, kad dauguma taksi vairuotojų dirba pagal individualios veiklos pažymėjimą, todėl kainas kiekvienas nustato savarankiškai. Nors tokie taksistai ir naudojasi buvusių taksi bendrovių dispečerių paslaugomis.

Taksi firmos UAB „Šiauliai veža“ vadovė Zinaida Barienė teigė, kad anksčiau ėmė 1,9 lito už kilometrą. „O dabar padalinkit iš 3,4528, ir sužinosit kainą. Mes kainų nekėlėme“, – tikino Z. Barienė.

Vienur „apvalėjo“ tik dienos pietūs, kitur – visas meniu

Šiaulių baro „Kapitonas Morganas“ vadovas Gintaras Volungevičius „Šiaulių kraštui“ teigė, kad jo vadovaujamame bare suapvalintos tik dienos pietų kainos. Dienos pietūs kainavo 11 litų, o dabar pavertus litais – 11,70.

„Dienos pietų kainas apvalinome, kad būtų patogiau atsiskaitinėti. Kitų kainų kol kas neapvalinome. Faktas, kad kai keisime meniu, apvalinsime ir jas, kad būtų patogiau atsiskaityti“, – teigė G. Volungevičius.

Jo žodžiais, daugelis kavinių kainas suapvalino dar tada, kai buvo galima atsiskaityti litais. „Yra tokių kavinių, kurios jau pusę metų iki euro įvedimo suapvalino kainas, kad eurais būtų lygesni skaičiai“, – sakė vadovas.

Šiaulių regiono „Presto“ kavinės vadovė Laima Mikelėnienė sakė, kad kol kas kavinė turi laikiną meniu ir rengia naują.

„Jau anksčiau peržiūrėjome meniu. Su euru kainų pokyčiai nebuvo susieti“, – sakė L. Mikelėnienė.

Odontologai tikina – neapvalinome

Šiaulių odontologijos klinikos „Redonta“ direktorė Jovita Juciuvienė teigė, kad kainų neapvalino.

„Jeigu paslaugos kaina buvo 20 litų, tai dabar kainuoja 5,8 euro. Kainininkai pas mus yra ir litais, ir eurais, galima palyginti“, – teigė J. Juciuvienė.

N. Račkauskienės odontologijos kabineto savininkė Nijolė Račkauskienė „Šiaulių kraštui“ sakė, kad pati esanti pensininkė, dirbanti daugiausia su pensininkais, tad kainų ne tik nedidino, bet kai kurias jų net ir sumažino.

Paslaugų sektorius labiausiai suapvalino kainas

Odeta Bložienė, „Swedbank“ Asmeninių finansų instituto Lietuvoje vadovė, „Šiaulių kraštui“ teigė, kad labai konkrečios statistikos apie kainų pokyčius paslaugų sektoriuje dar nėra.

„Tačiau paslaugų sektorius įvedus eurą labiausiai suapvalino kainas“, – teigė O. Bložienė.

Finansų analitikai manė, kad būtent paslaugų sektorius, o ne prekybininkai labiausiai keis kainas iki apvalių skaičių.

„Prekybos centrams dėl kainų pokyčio euro įvedimas neturėjo įtakos, todėl kad konkurencija šiame sektoriuje kuo toliau, tuo labiau didėja. Konkurencija veda tik kainų mažėjimo, ypač maisto produktams, link“, – sakė O. Bložienė.

Nori patogumo

Finansų analitikės teigimu, paslaugų sektorius kainas apvalino pirmiausia dėl to, kad būtų patogiau skaičiuoti.

„Pastebėjau, kad kainos suapvalinus ne sumažėjo, o padidėjo“, – skaičiavo O. Bložienė.

Į mažėjimo pusę kainų pokyčių esą negalima tikėtis, nes mūsų šalyje yra gana aukštas darbo užmokesčio apmokestinimas, verslo kaštai taip pat nemažėja.

„Nemanau, kad tas kainų pakilimas turės milžinišką įtaką namų ūkiams, nes paslaugos daugiau yra priskiriamos aukštesnes pajamas gaunantiems žmonėms. Paslaugų kiekis bendroje biudžeto struktūroje nėra toks didelis, kaip, pavyzdžiui, maisto prekių“, – sako O. Bložienė.

Riziką namų ūkiams finansų analitikė mato kalbant ne apie paslaugų kainas, o tada, kai neskaičiuojama: kai sumos mažesnės, išleidžiama daugiau.

Jono TAMULIO nuotr.

PASLAUGOS: Odeta Bložienė, „Swedbank“ Asmeninių finansų instituto Lietuvoje vadovė, mano, kad paslaugų kainos įvedus eurą turėjo keistis, nes šiam sektoriui būdingos kainos be centų.

KAINOS: Dalyje Šiaulių kavinių suapvalintos dienos pietų kainos, kitur „suapvalintas“ visas meniu.

NUOLAIDOS: Kai kurios Šiaulių maitinimo paslaugų įmonės vilioja klientus didelėmis nuolaidomis.