Ka­lė­dų mies­te­lį gelbsti miestiečiai

Ka­lė­dų mies­te­lį gelbsti miestiečiai

Kalėdų miestelį gelbsti miestiečiai

Penktadienį Šiauliuose, prie P. Višinskio paminklo, įžiebiant Kalėdų eglutę, atsidarys Kalėdų miestelis. Nors miesto Savivaldybės taryba prekiautojų nuo mokesčio neatleido, gruodžio 7–28 dienomis dešimtyje medinių namelių įsibėgės kalėdinė prekyba. Namelius šventei pagamino Dariaus Beconio įmonė.

Živilė KAVALIAUSKAITĖ

zivile@skrastas.lt

Nameliai – kaip Vakarų Europoje

Šiauliečio Dariaus Beconio įmonėje šiuo metu surenkami ir dažomi pušies medienos nameliai. Juose įsikurs prekybininkai.

Pasak D. Beconio, keturi žmonės per dieną surinks penkis namelius. Juose bus išvedžiota elektra. Kad nameliai atrodytų dar patraukliau, papuoš girliandomis. „Patys jas pirksime, negi miesto Savivaldybė nupirks?“ – paramos nesitiki verslininkas.

Dešimt namelių Vilniaus gatvės pėsčiųjų bulvare, prie P. Višinskio paminklo, bus išrikiuoti iki penktadienio vidurdienio. Atidarius prekystalius, pasklis karštos arbatos, vyno bei maisto kvapai.

Tokius namelius D. Beconio įmonė gamina aštuoniolika metų. Ir šių metų rugsėjį apie 200 namukų iškeliavo į Vakarų Europos Kalėdų miestelius – užsieniečiai šventes planuoja iš anksto.

Šiaulių bulvare prekyba vyks lygiai tokiuose pat nameliuose, kokie kalėdinę nuotaika dvelkia Italijoje ar Vokietijoje. Tik vienas namelis Šiauliuose bus nestandartinis – didesnio medinuko paprašė virėjai.

Namelius ne parduos, bet nuomos

Kalėdinio miestelio idėją pasiūlė Šiaulių turizmo informacijos centro (TIC) direktorės pareigas laikinai einanti Giedrė Brazlauskaitė, o įsijungti į Kalėdų miestelio kūrimą D. Beconį įkalbėjo kaimynas verslininkas, Tarybos narys Vidmantas Japertas.

„Mūsų verslas yra ne nuomoti, o parduoti namelius“, – sako D. Beconis. Vienas namelis, pasak D. Beconio, kainuoja apie 500 eurų (apie 1700 litų). Šį kartą daroma išimtis.

Įskaičiuojant nuomą, elektros išlaidas, Kalėdų miestelio prekybininkui namelis parai kainuos apie 100 litų.

D. Beconis mano, kad šią sumą, norėdama Šiauliams suteikti kalėdinę aurą, turėjo kompensuoti Savivaldybė.

„Mokesčių naštą Savivaldybė turėtų pasiimti sau pirmus, antrus metus. Trečius metus verslininkai jau patys atneštų pinigus“, – sako D. Beconis.

Galbūt miestas verslininkui už įgyvendintą iniciatyvą suteiks lengvatų? „Tik pridės, – numoja ranka verslininkas. – Reikia, kad keistųsi požiūris, samprata. Tegul jie politikuoja, mes dirbame savo darbą.“

Trūksta akiračio

D. Beconio vaizduotėje Kalėdų miestelis atrodo „super“.

Jis yra vaikštinėjęs Kalėdų miesteliuose  Miunchene Vokietijoje ar Rimini Italijoje, kur ore sklando ne tik meduolių, vyno, dešrelių kvapas, groja muzika, bet ir tikra šventinė nuotaika.

„Ten yra nuostabu, nors ir blogas oras, lyja, – sako D. Beconis. – Mūsų Savivaldybės klerkai, ko gero, nežino, ką reiškia Kalėdų miestelis.“

D. Beconis nenustebtų, jei Šiaulių kalėdų miestelis pačiame įkarštyje būtų uždarytas, pavyzdžiui, dėl sanitarinių normų reikalavimų.

„Tokioje valstybėje gyvename. Labai gaila, bet sovietinis šleifas eina iš paskos. Gėrį suardyti galima labai greitai, o jį užgyventi reikia šimtmečių, kelių kartų“, – neabejoja verslininkas.

Laiką derino prie verslo

Šiaulių kalėdų miestelis veiks nuo gruodžio 7-osios iki 28 dienos.

Didysis atidarymas, organizuojamas Šiaulių kultūros centro, vyks gruodžio 7 dieną. Jame koncertuos vaikų dainavimo studija „Svirplys“, Lauros studija, mušamųjų instrumentų ansamblis „Ritmas kitaip“ ir grupė „Pikaso“.

Renginiai „Pajausk šventinę dvasią Kalėdų miestelyje!“ tęsis ir gruodžio 8, 13-15, 20-23, 27 ir 28 dienomis 17-19 valandą.

Į juos įsijungs Šiaulių miesto gimnazijų, progimnazijų, nevyriausybinių organizacijų, Kultūros centro kolektyvai, chorai, kurie atliks kalėdines programas. Bus dainuojama ir šokama, skanaujama saldumynų, žaidžiama su Kalėdų Seneliu.

Kalėdų miestelyje bus parduodami rankdarbiai, mėsos, žuvies gaminiai, kepiniai, karšta arbata, vynas.

Pasak Šiaulių TIC direktorės pareigas laikinai einančios G. Brazlauskaitės, laikas Kalėdų miesteliui pasirinktas atsižvelgiant į prekybininkų konsultacijas. Prieš pat Naujuosius metus miestas ištuštėja, šiauliečiai išvažinėja Naujųjų metų švęsti kitur.

„Žiūrėsime, kaip seksis. Jei viskas gerai, idealiausias laikas Kalėdų miesteliui būtų iki Trijų karalių“, – sako vadovė.

Ne visi supranta

G. Brazlauskaitė sako maniusi, jog Šiaulių miesto taryba Kalėdų miestelyje prekiaujančius asmenis atleis nuo prekybos viešose vietose mokesčio. Bet praėjusios savaitės Tarybos posėdyje šiam siūlymui nebuvo pritarta.

G. Brazlauskaitė sako, kad prekybininkus nebuvo lengva įkalbėti imtis prekybos pirmą kartą organizuojamame Kalėdų miestelyje. Verslininkams neaišku, ar apsimokės.

„Idėja vis tiek bus įgyvendinta. Tik gaila, kad kai kurie politikai nesupranta, jog Kalėdų miestelis yra ir miesto veidas. Žiemą renginiai yra svarbūs, kad verslininkai neišvažiuotų prekiauti į Vilnių ar Kauną, o liktų Šiauliuose. Norime būti ne prastesni nei Latvijos miestai ar Klaipėda, Kaunas“, – sako G. Brazlauskaitė.

Idėjos iniciatorė džiaugiasi, kad kultūros žmonės, įstaigų darbuotojai, verslininkai palaiko sumanymą ir suvokia, kad Šiauliuose labai reikia tokių renginių.

„Ateikite į Kalėdų miestelį ir draugus pakvieskite“, – ragina G. Brazlauskaitė.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

NAMELIS: Šiauliečio Dariaus Beconio įmonėje surenkami mediniai nameliai, kuriuose vyks Kalėdinė prekyba prie P. Višinskio paminklo.

TĘSTINUMAS: Darius Beconis sako, kad Kalėdų miesteliui surinkti mediniai nameliai tarnaus ir per kitas mieste vyksiančias šventes – Užgavėnes, Jonines.

MEDIENA: Nameliai surenkami iš pušinių lentų, jos nudažytos natūralia spalva.

Jono TAMULIO nuotr.

IDĖJA: Šiaulių TIC direktorės pareigas laikinai einanti Giedrė Brazlauskaitė tiki, kad Kalėdų miestelis Šiauliams yra reikalingas, kad gyventojai įvertins iniciatyvą, ateis į koncertus.

EPA-ELTA nuotr.

MUGĖ: Vokietijos sostinėje Berlyne jau šurmuliuoja kalėdinė mugė.