Direktorę vis dar vejasi klausimai apie komandiruotes

Redakcijos archyvo nuotr.
Joniškio kultūros centro direktorę Gerdą Gudinaitę vis dar vejasi klausimai apie ankstesnių metų tolimas keliones.
Neeiliniame Joniškio rajono Tarybos posėdyje buvo tvirtinamos kultūros ir švietimo įstaigų veiklos ataskaitos. Vienintelė Joniškio kultūros centro ataskaita buvo patvirtinta ne vieningai, prieš balsavo vienas Tarybos narys, trys susilaikė. Kultūros centro direktorė Gerda Gudinaitė vėl sulaukė klausimų apie komandiruočių tikslingumą. Apie jos brangiai kainavusias keliones su Lietuvos liaudies kultūros centro suburtu choru „Šiaulių kraštas“ rašė jau ne kartą.

Tvirtinant Joniškio kultūros centro ataskaitą į tribūną buvo pakviesta įstaigos direktorė Gerda Gudinaitė, kuriai rajono Tarybos nariai turėjo klausimų.

Konstruktyviosios opozicinės frakcijos atstovas, Valstiečių ir žaliųjų sąjungos narys Edmundas Vaičiulis priminė, kad komitetuose svarstant klausimą Kultūros centro vadovė rėmėsi ir „slėpėsi už kažkokių įstatymų, kurie jai leidžia vykti į komandiruotes“, o pastarųjų per porą metų būta ne viena ir jos visos gana tolimos – nuo JAV iki Gruzijos. Tarybos narys klausė, ar ji galėtų paaiškinti, kuo motyvuoja savo keliones į užsienį, kurios kainuoja įstaigos biudžetui.

Vistik vietoje direktorės atsakyti ėmėsi meras Vitalijus Gailius, kuris paaiškino, kad komandiruočių tvarka yra patvirtinta Vyriausybės nutarimu ir juo vadovaujasi visos biudžetinės įstaigos, ne išimtis ir Joniškio kultūros centras.

Skiriant komandiruotę, pasak mero, visada keliamas klausimas, koks jos tikslas, uždaviniai. Direktorė, jo teigimu, praėjusiais metais vyko į vieną komandiruotę, į Gruziją, pati sumokėjo kelionės gyvenimo išlaidas, kelionės kitas išlaidas dengė kviečianti šalis kartu su kitais kultūros centrais. Išvyka buvusi labai prasminga ir esą į panašias komandiruotes vyksta ir kiti vadovai. (Meras suklydo, išties Kultūros centro direktorė vyko ne į vieną, bet dvi komandiruotes, tai rodo komandiruočių statistika Kultūros centro tinklapyje, be Gruzijos buvo dar viena išvyka – į Vengriją – aut. past.).

Vengrijoje G. Gudinaitė 2019 metų balandį dalyvavo tarptautinėje stažuotėje–kvalifikacijos kėlimo seminare „Kultūros įstaigų vaidmuo kuriant regiono kultūrinį – šiuolaikinio vartotojo ir tautinių tradicijų santykis“, iš biudžeto išvykai skirti 288 eurai.

O į kelionę Gruzijoje 2019 metų spalį direktorė vyko su Lietuvos kultūros centrų vadovų choru pristatyti Lietuvos tautinius kostiumus, tradicinę muziką, Lietuvos ir Joniškio rajono tradicinę kultūrą, jos ypatumus, Lietuvos Dainų švenčių tradiciją. Taip teigiama ataskaitoje. Lėšų skirta – 636 eurai.

„Šiaulių kraštas“ ne kartą rašė, kad Joniškio kultūros centro direktorė dar 2018 metais su minėtų Lietuvos kultūros centrų vadovų choru vyko į tolimą kelionę po JAV, kuriai iš įstaigos biudžeto atseikėti 1700 eurų. Nors kai kurių kitų rajonų kultūros centrų vadovai, vykę į tą pačią kelionę, neleido sau prabangos finansuoti bilietų ir imti dienpinigių iš savo vadovaujamų įstaigų biudžeto. („Šiaulių kraštas“, 2018 11 21, „Ne visi direktoriai JAV gastroliavo iš įstaigos lėšų“). Dar anksčiau nemaža suma skirta direktorės išvykai į Japoniją, kur ji Tokijuje Lietuvos kultūrą pristatinėjo pasaulio turizmo parodoje. Tuomet dar ankstesnės kadencijos Tarybos Švietimo, kultūros ir sporto komitetas bandė aiškintis, ar direktorės funkcija yra dainuoti chore ir ar dera leisti lėšas tokioms kelionėms, tačiau nusižengimų rasta nebuvo, tik pagaliau išsiaiškinta bendra kelionės į JAV suma ir finansavimo šaltiniai.

Direktorei G. Gudinaitei klausimą turėjo ir Tėvynės Sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų atstovas Taryboje Ernestas Vasiliauskas, kurį domino, ar įstaiga turi patobulintą metodiką, pagal kurią skirsto, pavyzdžiui, etnokultūros renginius. Mat prieš metus Nacionaliniam kultūros centrui pateiktoje ataskaitoje buvo nurodyta, jog 2018 metais Joniškio KC organizavo net 185 etnokultūrinius renginius, tarp kurių buvo surašyti ir valstybinių švenčių renginiai, ir net iš Prancūzijos atėjusi šventė „Baltoji vakarienė“, nieko bendro neturinti su etnine kultūra.

Direktorė G. Gudinaitė patikino, kad pati įstaiga kriterijų nenustato, ji vadovaujasi Nacionalinio kultūros centro pateikta metodika ir nuolat konsultuojasi su specialistais.

Balsuojant dėl Joniškio kultūros centro ataskaitos iš 18 dalyvavusių Tarybos narių trys susilaikė ir vienas balsavo „prieš“. Kitų kultūros įstaigų – Žagarės kultūros centro, Jono Avyžiaus viešosios bibliotekos, Istorijos ir kultūros muziejaus – veiklos ataskaitos buvo patvirtintos be papildomų klausimų.