Joninių naktis – saulė, ugnis ir vanduo

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Šiauliečiai Jonines arba Kupolines švęs pagal senas saulėgrįžos šventės tradicijas.
Joninės – šventė, turinti gilias tradicijas Lietuvoje, protėvių vadinta Kupolėmis arba Rasomis, glaudžiai susijusi su vasaros saulėgrįža, kai Šiaurės pusrutulyje būna ilgiausia diena ir trumpiausia naktis. Birželio 24-ąją švenčiama šventė apipinta legendomis, apeigomis ir tradicijomis, kurios išliko iki šių dienų. Šįmet šiauliečius ir svečius švęsti Joninių arba Kupolinių organizatoriai kviečia į Rėkyvos ežero pakrantę arba Malūnininko sodybą.

Joninių laužas degs Rėkyvos ežero pakrantėje

Magiškiausia vasaros šventė Joninės po dvejų metų pertraukos sugrįžta į Rėkyvos ežero pakrantę. Birželio 23-iosios vakarą nuo 19 valandos šventės dalyviams žadamas koncertas, burtai, apeigos ir kiti įdomūs dalykai.

Joninės – viena iš seniausias tradicijas turinčių švenčių, daug kam simbolizuojasi su paparčio žiedo paieškomis, laužų deginimu ar vainikų pynimu bei jų plukdymu vandeniu.

Šiaulių kultūros centro Meno mėgėjų skyriaus vedėja Aušra Brijūnienė spaudos konferencijoje pasakojo, kad renginio metu planuojama dalyvius sutikti prie Saulės virsmo vartų, kupoliuoti, burti iš kupolių, plukdyti vainikėlius. Temstant bus degamas Joninių laužas bei didžiosios kupolės, palydėta saulė. Atėjusieji į šventę galės dalyvauti puodynių daužymo, apyrankių vijimo, ženkliukų kūrimo ir kituose užsiėmimuose.

Organizatoriai atskleidžia, kad renginio metu bus galima įsigyti ir Joninių vainiką.

Kokia gi šventė be koncerto! Koncertuos Šiaulių kultūros centro mėgėjų meno kolektyvai: liaudiškų šokių grupė „Vajaunas“ (meno vad. R. Laugalis), liaudiškų šokių ansamblis „Kalatinis“ (meno vad. I. Šerpytienė ir E. Račkauskas), folkloro ansamblis „Sidabrinė gija“ (meno vad. V. Taučienė-Rezgienė), Šiaulių Dainų progimnazijos liaudiškų šokių studija „Šermukšnėlė“ (vad. I. Šerpytienė ir E. Račkauskas), vyresniųjų liaudiškų šokių grupė „Šermukšnis“ (vad. I. Šerpytienė). Antroje koncerto dalyje pasirodys netradicinio folkloro muzikos grupės „Folk Trio“, „Sidabro“, „Atalyja“.

Kupolinės skambės prie Malūnininko sodybos

Šiaulių „Aušros“ muziejaus Malūnininko sodyba kviečia į Jonines tą pačią dieną jau nuo 15 valandos. Etnografijos skyriaus vedėja Sigita Milvydienė kviečia pasinerti į saulėgrįžos metą, kuris siejamas su vilčių ir lūkesčių išsipildymu. Daugiau kaip 10 metų organizatoriai šią šventę vadina Kupolinėmis.

Vedėja priminė, kad anksčiau suvešėjusios pievos buvo vadinamos kupolėmis, taip pat, kaip ir surinktos gėlių puokštės.

„Viduryje Malūnininko sodybos bus įkasta šakota kartis, kuri taip pat vadinama kupole, ir ant jos bus galima išsiburti savo ateitį, ar jau reikia ruoštis vestuvėms. Čia jaunimui tokie burtai“, – intrigavo S. Milvydienė.

Kupoliauti kvies vaikų folkloro ansambliai „Čitulis“ ir „Gasužis“, gražiai bendradarbiaujantys su „Aušros“ muziejumi.

Šventės organizatoriai siekia atskleisti seniausias saulėgrįžos šventės ištakas, kurios siekia pagonybės laikus. Gyvosios istorijos klubas „Leitgiris“ leis prisiliesti prie baltų genčių istorijos. Bus galima pamatyti viduramžių kovas, pasimatuoti šarvus, pasitikrinti, ar gali pakilnoti ietį, kuoką, kalaviją. Bus demonstruojami senieji amatai.

Žadama veiklų ir patiems mažiausiems šventės dalyviams – žaidimų, skambės lopšinės. Karyba bus galima domėtis visą šventės laiką iki 21 valandos, o viduramžių kovos vyks 15, 17, 19 valandomis.

Šventės metu koncertuos grupė „Folk Trio“. Jos atliekama muzika turėtų patikti ne tik folkloro mylėtojams. Į saulėgrįžos naktį renginio dalyvius palydės baltiško roko grupė „Antaja“ iš Varėnos. Muzikantai žada, kad Kupolinių nakties pasitikimas bus trankus ir skambus.