JAV stiprina ryšius su Šiauliais

JAV stiprina ryšius su Šiauliais

JAV stiprina ryšius su Šiauliais

Pirmą kartą Šiauliuose viešėjęs Amerikos ambasadoriaus Lietuvoje pavaduotojas Damian Leader džiaugiasi aktyviais Šiaulių ir JAV kultūriniais, švietimo ir kariniais ryšiais. Šiauliai svečiui paliko dinamiško miesto įspūdį.

Živilė KAVALIAUSKAITĖ

zivile@skrastas.lt

Tęsia projektus

Šiauliuose D. Leader su žmona Joan viešėjo vieną dieną. Šeima aplankė Kryžių kalną, užsuko į „Romuvos“ gimnaziją, Šiaulių apskrities P. Višinskio viešosios bibliotekos Amerikos skaityklą. Ambasadoriaus pavaduotojas skyrė išskirtinį interviu “Šiaulių kraštui“.

— Lietuvoje reziduojate nuo 2007 metų, Šiauliuose viešėjote pirmą kartą. Kokį įspūdį paliko miestas?

— Nors ir žiemišką dieną, Šiauliai man pasirodė labai dinamiškas ir gražus miestas. Malonų įspūdį paliko visa diena.

Kryžių kalnas — ypatinga vieta, plačiai žinoma pasaulyje, kur prieš 20 metų lankė pats Romos Popiežius Jonas Paulius II. Tada aš dar buvau Amerikoje.

Dar vienas Šiaulių privalumas — Aviacijos bazė, kurioje misiją atlieka NATO kariai.

Nereikia pamiršti, kad Šiauliai yra ketvirtas pagal dydį Lietuvos miestas, o Amerikos ambasada nenori apsiriboti buvimu tik Vilniuje. Stengiamės keliauti po Lietuvą, kiek tai yra įmanoma. Šiauliuose ne kartą yra lankęsis ir ambasadorius, ir kiti ambasados darbuotojai.

Ypač aktyvus buvo paskutinis laikotarpis: Šiauliuose su Lietuvos užsienio reikalų ministru Vygaudu Ušacku viešėjo užsienio šalių ambasadoriai, antradienį — Amerikos ambasadoriaus patarėjas kultūrai, švietimui ir žiniasklaidai, koncertavo JAV karių džiazo orkestras „Soldiers of Swing“, o dabar — aš. Tarsi amerikietiška savaitė Šiauliuose.

— Kaip Amerikos ambasada bendradarbiauja su Šiauliais? Kokie ryšiai sieja švietimo, kultūros srityse? Kaip JAV ambasada remia Šiaulius?

— Nuo pat Lietuvos nepriklausomybės atgavimo dėjome dideles pastangas, kad būtų užmegzti glaudūs ryšiai švietimo srityje.

Mainų programų rezultatas nėra matomas jau po metų.Tai — indėlis į ateitį, perspektyva kitos kartoms: žmonės bendraudami pasidalina ir kultūrinėmis vertybėmis.

Viena iš naujų programų, skirtų moksleiviams — „Benjamin Franklin Fellowship“, pagal kurią viena moksleivė iš Kuršėnų L. Ivinskio gimnazijos mokėsi JAV praėjusiais metais.

Pagal ne vienerius metus trunkančias programas į JAV tobulintis atvyksta dėstytojai iš Šiaulių universiteto, kitų mokslo įstaigų mokytojai.

Anksčiau, pagal „Peace Corp“ programą į Šiaulių apskritį atvykdavo amerikiečiai savanoriai, mokantys anglų kalbos.

Paskutinis kultūrinis projektas — „Soldiers of Swing“ koncertas Šiauliuose.

Dar vienas ryšys — Amerikos skaitykla Šiauliuose, kuri buvo atidaryta prieš ketverius metus. Amerikos skaityklos paskirtis — pristatyti amerikietišką kultūrą. Mūsų ambasados darbuotojai domėjosi, kas skaitykloje šiauliečius domina labiausiai, kokie jų poreikiai, ką skaitytojai gauna ir ko jiems trūksta. Amerikos skaitykla — būdas sudominti žmones JAV, kelionėmis, galimybėmis studijuoti.

Kariai šiltai prisimena Šiaulius

— Jau du kartus Šiauliuose amerikiečiai saugojo Baltijos šalių oro erdvę. JAV kariai nemažai dėmesio skyrė vaikų namams. Ar ryšiai išlieka?

— Kad ir būdami misijoje kelis mėnesius, kariai stengiasi padėti vietiniams. Karinių oro pajėgų kariai civiliniame gyvenime dažnai dirba kitus darbus — kad ir dažytojo. Tarnaudami Šiauliuose, būdami toli nuo šeimų, jie gali imtis naudingos veiklos: sutvarkyti vaikų namų virtuvėles, išdažyti sienas.

Teko kalbėtis su pulkininku leitenantu, tarnavusiu Šiauliuose. Jis labai gyrė šiauliečius, kurie yra atviri ir draugiški.

Ši karinė misija žmonėms parodo, kad narystė NATO nėra tik karių siuntimas į Afganistaną, bet kartu tai — ir Lietuvos apsauga. Amerikiečių kariai — čia, lietuviai — Afganistane: tokios yra NATO pastangos apsaugoti ateities kartas.

Žinoma, Lietuva turi mažą kariuomenę, nes ji yra maža šalis. Bet Lietuvos specialialiosios pajėgos, kurios tarnauja Afganistano pietuose, yra itin profesionalios ir gerai parengtos.

Ar atvyks į Lietuvą Obama?

— Paskutinėmis savaitėmis Lietuvoje netyla diskusijos, ar reikia priimti kalinius iš Gvantanamo?

— Pirmiausia — jūs nieko neprivalote. Lietuvos vyriausybė pasiūlė pagalbą, svastant šį klausimą. Šiuo metu vyksta procesas. Nereikia išsigąsti — nes kalbama apie labai mažą skaičių žmonių.

Kai Barakas Obama buvo išrinktas JAV prezidentu, jis pažadėjo uždaryti Gvantanamo kalėjimą. Kad šį pažadą įvykdytų, jam reikia Aljanso pagalbos.

— Džordžas Bušas buvo pirmasis JAV prezidentas, aplankęs Lietuvą. Ar yra tikimybė, kad į Lietuvą atskris ir naujasis prezidentas?

— Kas žino (juokiasi — red. past.), jis dar neparodė savo tvarkaraščio. Bet žiūrėdami į praeitį, matome — Dž. Bušas Lietuvoje lankėsi 2004 metais. Vėliau viešėjo kiti aukšti pareigūnai — viceprezidentas Dikas Čeinis, Valstybės sekretorė Kondoliza Rais, Gynybos sekretorius Robertas Geitsas. Tad — kodėl gi ne?

— Ar pasijautė nauja politinė dvasia JAV, prie valstybės vairo stojus prezidentui Barakui Obamai?

— Manau, taip. Atėjo laikas atversti kitą puslapį ir susikaupti naujiems iššūkiams. Obamai nelengva dėl to, kad į valdžią atėjo tokiu metu, kai ekonomika, kaip ir Lietuvoje, yra sunkioje situacijoje. Gerais laikais nesunku remontuoti ar remti ligonines, mokyklas ar bibliotekas.

Dauguma amerikiečių įvertina Obamos entuziazmą. Tai — pirmasis prezidentas, jaunesnis už mane (juokiasi — red. past.), todėl skirtumas — didelis. Jis protingas ir sąžiningas. Ne visi politikai sako tiesiai šviesiai, kaip tai daro Obama.

ĮSPŪDIS: Amerikos ambasadoriaus pavaduotojui Damian Leader Šiauliai pasirodė dinamiškas ir gražus miestas. Svečias pabrėžė, kad ambasados darbuotojams svarbus ne tik Vilnius, bet ir kiti Lietuvos miestai. 

VIZITAS: Amerikos ambasadoriaus pavaduotojui Damian Leader domėjosi Šiaulių apskrities P. Višinskio viešosios bibliotekos Amerikos skaitykla.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

išnaša: „Mainų programų rezultatas nėra matomas jau po metų. Tai — indėlis į ateitį, perspektyva kitos kartoms: žmonės bendraudami pasidalina ir kultūrinėmis vertybėmis.