
Naujausios
Jaunimas sutaria su žirgais, o ne su "dinderiu"
Jusaičių (Šiaulių rajonas) žirgyne besitreniruojantis jaunimas renkasi draugystę su žirgais, sportą ir keliones po Lietuvos ir užsienio varžybas. Žirgynas dviem vaikinams atvėrė vartus iš atokaus kaimo į sportinius laimėjimus ir įdomias keliones. "Būčiau mušęs dinderį kaime, o dabar joju geriausiais žirgais geriausiose varžybose", – džiaugiasi dovanotu šansu keturiolikmetis jojikas.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Atskleidė vaikino talentą
Jusaičių žirgyno raiteliai intensyviai ruošiasi šeštadienį žirgyne vyksiančioms vienoms svarbiausių Lietuvos jojimo sporte Lietuvos taurės jojimo varžyboms. Treniruojami žirgai, siūdinami nauji švarkai raiteliams, ruošiamos rungtys.
Lietaus mirkomoje aikštėje žirgus mankština du jauniausi žirgyno raiteliai – Jusaičių kaime gyvenantys Domantas Bagarauskas ir Vygantas Rudaitis.
"Būčiau mušęs dinderį, jei ne žirgai. O dabar aš jau daug Lietuvos pamačiau važinėdamas į varžybas, Latvijoje buvau. Jeigu nejočiau, iš kaimo būčiau kojos neiškėlęs. O dabar turiu daug draugų iš kitų miestų", – šypsosi jauniausias žirgyno jojikas keturiolikos metų Domantas.
Vaikinukas prieš porą metų pradėjo joti, dalyvauti varžybose, o iki tol atbėgdavo pas pusbrolį, dirbantį žirgyne pastovėti prie tvoros ir "seilę pavarvinti" žiūrint, kaip kiti joja.
"Tol trainiojausi apie žirgus, kol leido joti", – juokiasi Domantas.
Nenuleidžiantį akių nuo žirgų vaiką pastebėjo Jusaičių žirgyno vadovas Rimas Bajorinas. Pasiūlė pačiam pabandyti. Dabar, kai Domantas varžybose skina prizines vietas, treneriai vertina, kad jis turi Dievo dovanotą talentą joti – gerą laikyseną, žirgo valdymą. Jis ruošiasi dalyvauti ne tik Lietuvos taurės varžybose, bet ir pagrindiniame Lietuvos sportinio jojimo čempionate Dargužiuose (Klaipėdos rajonas).
Laimėjimų azartas
Domanto laimėjimų kolekcijoje jau penkios taurės, trylika diplomų, trisdešimt šešios "rozetės" (apdovanojimai, segami žirgams laimėjus prizines vietas varžybose).
"Azartas yra rinkti varžybų trofėjus. Labai pakelia nuotaiką", – šypsena nedingsta nuo Domanto lūpų.
Nors yra talentingas jojikas, Domantas iš žirgyno trenerių kartais sulaukia ir kritikos, kai "tinginys užauga didesnis už talentą".
"Darbo, fizinių jėgų daug reikia, norint gerai joti. Bet treniruojasi kūnas, stiprėja raumenys. Jaučiuosi paaugęs, fiziškai labai sustiprėjęs", – trenerių "špilkas" atremia Domantas.
Domanto numylėtinė – Jusaičių žirgyno kumelė Nelsa. Vaikinas jau perpratęs Nelsos charakterį ir geriausiai su ja sutaria.
"Raiteliui reikia sutarti su žirgu. Tada bus ir rezultatai varžybose. Žirgą turi palepinti. Jeigu Nelsa mėgtų saldainius, aš jai daugiau atiduočiau, nei pats suvalgyčiau", – draugyste su mylimiausiu žirgu džiaugėsi Domantas.
Neįsivaizduoja gyvenimo be žirgų
Domanto pusbrolis septyniolikmetis Vygantas joja nuo keturiolikos. Netoliese gyvenantis vaikas atbėgdavo žiūrėti, kaip jodinėja kiti ir neatlaikė traukos žirgų sportui.
"Kokie užsiėmimai kaime gali būti jaunam žmogui?.. O žirgai taip įtraukia, kad be jų neįsivaizduoju savo gyvenimo", – sako Vygantas, kuris savo ateitį ir būsimą darbą sieja būtent su žirgų sportu. Kasdien jis ant žirgų praleidžia po penkias – šešias valandas.
Vygantui patinka joti. "Man tiesiog smagu ant žirgo. Pavargstu kartais, bet man žirgai ir laisvalaikis ir gyvenimas", – glostydamas žirgo Teo kaklą sako vaikinas.
Jo laimėjimų kraitis taip pat pildosi. Neseniai "Žagarės taurėje", "Miražo" varžybose Vygantas savo grupėje užėmė pirmas vietas su eržilu Teo, kumele Prada.
Pirmajame dešimtuke
Dvidešimt šešerių metų Aleksas Seilius – vienas tituluočiausių Jusaičių žirgyno jojikų, jau dirbantis ir trenerio darbą.
"Pasiekimų varžybose nebeskaičiuoju", – šypsosi Aleksas. Laimėjimų daug. Maskvoje dar keturiolikos metų Aleksas jau buvo tapęs NVS šalių jaunių čempionu, Lietuvoje laimėjo du Grand Prix, o smulkesnių laimėjimų – daugybė.
Aleksas pagal jojimo sporto reitingus patenka į Lietuvos geriausių raitelių dešimtuką.
"Turi arklių – reitingai kyla greitai, neturi gerų arklių – gali labai greitai nupulti žemyn. Netobulėti neįdomu", – šypsosi sportininkas.
Aleksas išgyvena iš žirgų sporto ir trenerio darbo. "Niekur kitur nesuspėčiau dirbti – nėra laiko", – sako tituluotas sportininkas.
Aleksas sako, kad važiuojant vien į tarptautines varžybas, kur priziniai fondai daug didesni, nei Lietuvoje, galėtų išgyventi ir be trenerio darbo, vien iš savo laimėjimų.
Tęsia dinastiją
Aleksas iš Marijampolės atvyko mokytis į Šiaulius. Be žirgų negalėjo. Susirado Jusaičių žirgyną. Ir dėl gerų treniruočių sąlygų, ir dėl galimybės tobulėti liko jame treniruotis.
Aleksas ant žirgo – nuo aštuonerių. Tėtis prekiavo sportiniais žirgais, veždavo gražuolius ristūnus į Lietuvą iš Kazachstano.
"Turėdavom daug arklių, reikėdavo juos išjodinėti", – apie vaikystės patirtį pasakojo Aleksas.
Žinomi šalies jojikai yra du Alekso pusbroliai, brolis, tėvas ir du tėvo broliai. Be žirgų šios šeimos vyrai negali. Vienas pusbrolių gyvena Norvegijoje, o kitas Švedijoje, bet ir ten vyrai jodinėja, dalyvauja tų šalių jojimo sporto varžybose.
"Be žirgų neišeina ir man, tai puikus užsiėmimas jaunam žmogui. Tai ir draugystė su žirgu, ir sportas, azartas, judėjimas. Sportininkai yra ne tik raiteliai, bet ir žirgai", – žino Aleksas.
Balnas ir ratai
"Apie paneles nekalbėkim – trūksta laiko, – juokėsi Aleksas. – Jeigu raitelis nori tobulėti, jis gyvena ant žirgo ir ant ratų – tenka važinėti po varžybas kiekvieną savaitgalį. Jeigu tarptautinėse varžybose pradedi dalyvauti – grįžti namo pirmadienį, o jau trečiadienį vėl išvažiuoji. Lietuvos varžybose praleidžiu dvi dienas per savaitę".
Aleksas joja keliais pajėgiausiais Jusaičių žirgyno žirgais, vienose varžybose dalyvauja su vienais žirgais, kitose – su kitais. Taip kyla ir sportininko ir žirgų reitingai.
Ant žirgo – nuo dešimties metų
Jusaičių žirgyno raitelis bei jojimo treneris Danielius Gutkauskas taip pat yra vienas geriausių šalies jojikų iš garsios raitelių Gutkauskų giminės. Jo pusbrolis – Benas Gutkauskas – Lietuvos jojimo sporto žvaigždė.
"Mūsų jaunimui ir Danielius, ir Aleksas yra tikri raitelių pavyzdžiai, galintys ir patarti ir sužavėti savo pasiekimais", – džiaugėsi Jusaičių žirgyno vadovas Rimas Bajorinas.
Danielius ant žirgo – nuo dešimties metų. Pradėjo joti dėdės žirgyne. Vėliau Danieliui buvo patikėti geriausi Jusaičių žirgai. Jusaičių žirgyno pasididžiavimas – eržilas Chromas. Žirgas gerų rezultatų pasiekia net ir aukščiausio lygio varžybose. Danielius yra tapęs Lietuvos žiemos jojimo čempionu, su Chromu šokęs Maskvoje, penkių žvaigždžių kategorijos varžybose. Raitelis su Chromu buvo pakviestas į Lietuvos konkūrų jojimo rinktinę.
"Chromas yra šokęs ir tarptautinėse penkių žvaigždučių kategorijos varžybose, kurios yra aukščiausio lygio. Aukščiau yra tik olimpiada", – pasakojo apie pasiekimus raitelis.
Talentas ir darbas
"Pritraukti jaunimą į jojimo sportą nėra sunku, nes daugeliui žmonių patinka žirgai. O išmokyti joti galima beveik visus, svarbu, kad užkibtų jojimo "liga". Tada ir prasideda gyvenimas su žirgais", – patirtį skleidė Danielius.
Raitelis sako, kad pasiekimai varžybose priklauso nuo darbo ir talento. "Joti, kaip ir dviračiu važiuoti gali kiekvienas, bet pasiekti rezultatų keliai yra skirtingi. Apdovanotiems talentu, darbo reikia mažiau, mažiau apdovanotiems – reikia daugiau darbo", – pasakojo D. Gutkauskas.
Jis sako, kad vieną žirgą per dieną reikia treniruoti mažiausiai valandą. Prieš varžybas darbo dar padaugėja.
"Privalai treniruoti žirgą, bet negali jo nuvarginti. Kenčia žirgo sveikata ir su perspaustu žirgu nieko nepasieksi. Reikia jausti žirgą, žinoti jo galimybes", – pasakojo treneris.
Danielius džiaugiasi, kad jojimo sportas vis populiarėja.
"Nebūtina dalyvauti varžybose, bet turėti savo žirgą, bendrauti su juo, jodinėti atsipalaiduoti yra didelė vertybė jauno žmogaus gyvenime, išmokanti visai kitokių gyvenimo pamokų, nei dabar jaunimo pamėgtos žalingos atsipalaidavimo priemonės", – sakė Danielius.
Jono TAMULIO nuotr.
TRAUKA: Domantas Bagarauskas tol stovėdavo prie maniežo tvoros žiūrėdamas į žirgus, kol jį pakvietė pabandyti joti. Dabar keturiolikmetis jau skaičiuoja laimėtus varžybose prizus.
VADOVAI: Jusaičių žirgyno vadovas Rimas Bajorinas (kairėje) ir treneris bei raitelis Danielius Gutkauskas žino, kad jaunimą nesunku sudominti sportiniu žirgų jojimu. Tačiau raiteliui svarbu turėti talento ir darbštumo.
DEŠIMTUKAS: Jusaičių žirgyno raitelis ir treneris Aleksas Seilius su Jusaičių žirgais yra patekęs į geriausių Lietuvos raitelių dešimtuką.
MANKŠTA: Pusbroliai Domantas Bagarauskas su Vestru ir Vygantas Rudaitis su Teo treniruojasi kasdien.