Jaunimas nori šokti

Jaunimas nori šokti

Jaunimas nori šokti

Kelmės rajono Minupių kaimo jaunimas sukilo dėl šokių vakarų, kuriuose nori linksmintis netrikdomi ir kad jų būtų daugiau. Pociūnų kaimo (Radviliškio rajonas) gyventojai stoja mūru, kad išsaugotų kultūros namus, nes jie — vienintelė vieta pasportuoti ar pašokti. Jaunuoliai svarsto, kodėl jie verčiami rinktis pramogas tik prie butelio?

Sigita STONKIENĖ

siga@skrastas.lt

Karnavalas baigėsi

Minupių kaimo bendruomenės jaunimo laišką redakcijai pasirašė 32 žmonės. Anot jaunuolių, gruodžio 27-osios vakarą Minupių bendruomenės namuose turėjo vykti karnavalas „Kaukių šou“. Tačiau renginys baigėsi po valandos.

Laišką pasirašiusiųjų teigimu, „karnavalas vyko tol, kol buvo padarytos kelios nuotraukos, kurios liudytų, kad šventė tikrai vyko“. “Kai kurie jaunuoliai kelioms minutėms išėjo į lauką pabendrauti su seniai matytais draugais, grįžę sužinojo, jog karnavalas, kuris ką tik prasidėjo, baigtas, durys rakinamos.“

„Mes prisipažįstame, kad nesame šventieji angelai, bet tokie blogiečiai, chuliganai, kaip sako mūsų pirmininkė, taip pat nesame“, — rašo Minupių jaunimas.

Vėliau bendruomenės jaunimo aktyvistas Mantas Klapatauskas tikino, jog šokiuose jaunimas neišgėrinėja, juo labiau kad su buteliu į salę apskritai neįeisi — budintieji tikrina. Peštynių, kitokių incidentų nėra buvę.

„Mes norime tiktai vieno: kad mums netrukdytų susirinkti, bendrauti ir pašokti, nes kaime kitokių pramogų nėra“, — sakė Mantas.

Dėl kilusio incidento jaunimas kreipėsi ir į Kelmės rajono savivaldybę.

Dvi moterys nedrįso visų apsaugoti

Minupių bendruomenės pirmininkė Eurika Drungilienė pasakojo, kad renginys buvo skirtas tik bendruomenės jaunimui. Pirmininkė ir dar viena bendruomenės narė specialiai atvyko budėti šokiuose. Pasak E. Drungilienės, jaunimas žino griežtas poilsio vakarų taisykles: kad negalima gerti, ateiti išgėrus, rūkyti ir taip toliau. Atėjus į poilsio vakarą, užsiregistruojama.

„Tačiau tiktai keletas užsiregistravo — ir tuojau pro duris. Pasistatė atokiau automobilį ir pradėjo vartoti alkoholį. Šaudė fejerverkus. Na tai ką reikėjo daryti? Supratusios, kad negalėsime susitvarkyti, nusprendėme nutraukti vakarą. Be to, čia ne kultūros namai, kurie priešais stovi kaip vaiduoklis. Mokykla irgi nutraukia šokius, nes nesusitvarko su jaunimu.“

Budės tėvai

E. Drungilienė bendruomenės pirmininke dirba visuomeniniais pagrindais, tai vardan tvarkos vakaruose budi už dyką. Tėvų ne visada pasiseka prisiprašyti, tiesa, policijos pareigūnai vakaruose apsilanko.

Tuo tarpu jaunimas, anot pirmininkės, norėtų šokti be griežtų „prievaizdų“. Bet ar tai įmanoma? Kartą, palikti šokti vieni, išsiskirtė, neužrakinę bendruomenės namų durų, palikę brangią aparatūrą. Kitą kartą išgėrę sulaužė vieno jaunuolio dviratį, įkėlė jį į medį.

Vienos iš aktyviausių rajone bendruomenių pirmininkė neslėpė, kad jai skaudu girdėti priekaištus ir kritiką iš jaunimo, dėl kurio daug dirbama.

Po karštų diskusijų susitikime su Savivaldybės atstovais nuspręsta, kad nuo šiol šokiuose budės jaunuolių, kurie ateina į šokius, tėvai. Pasiūlyta jaunimui burtis į jaunimo klubą, jį įregistruoti oficialiai ir tapti nepriklausomais.

Ne vieno kaimo problema

Radviliškio rajono Pociūnų gyvenvietės jaunimo atstovas Mindaugas Mikalauskas redakcijai pranešė apie neva Radviliškio savivaldybės ketinimus uždaryti Pociūnų pramogų ir šokių salę, kuri yra vienintelė laisvalaikio vieta jaunimui. Salėje vykdavo šokiai, buvo galima pažaisti tenisą. Salė priklauso rajono Savivaldybei, anot Mindaugo, ją ketinama uždaryti taupant.

„Niekam nerūpi, kad kaime jaunimas visiškai nebeturės, kur susiburti ir kuo užsiimti. O kai iš dyko buvimo griebiasi butelio, suaugusieji vėl piktinasi ir priekaištauja“, — sakė Kaune studijuojantis Mindaugas.

Radviliškio rajono Kultūros skyriaus vedėjas Augenijus Jurgauskas „Šiaulių kraštui“ sakė negirdęs, jog kažkas ketina uždaryti Pociūnų salę. Po pociūniečių kreipimosi, žadama iškabinti salės darbo grafikus, be to, žadama, kas jaunimas galės joje lankytis ir šeštadieniais dieną.

Jaunimo padėtis tragiška

Rimas Ribinskas, Gruzdžių (Šiaulių rajonas) bendruomenės pirmininkas, įkūręs savo šeimos lėlių teatrą, pripažįsta, jog šiandieninio jaunimo padėtis kaime yra tragiška. Daugelyje kaimų uždarytos mokyklos, neliko kultūros namų, ne visur yra susikūrusios bendruomenės.

Gruzdžių kultūros namuose vyksta poilsio vakarai, į kuriuos susirenka ir išgėrusio jaunimo. Kas nors atsitiks — visa atsakomybė kultūros namams. „Ateina dviejų metrų, dar išgėręs, kaip su juo kalbėti reikia? Taigi visi bijo.“

Dėl šios priežasties poilsio vakarų kratosi mokykla, o kultūros namai beleidžia šokti tik iki dešimtos valandos. Retais atvejais leidžiama šokti iki 24-os.

„Neseniai po dešimtos vakaro policija Gruzdžiuose surengė reidus su šunimis, nepilnamečius sugaudė, susodino į furgoną ir pagrasino, kad baus tėvus už tai, kad vaikai šlaistosi gatvėje“, — pasakojo pirmininkas.

Kalbėdamas apie jaunimo užimtumą, bendruomenės vadovas mato daug problemų. Viena iš jų — nesugebama susitvarkyti su tais, kurie griauna jų pačių laisvalaikį. Pirmininkas siūlytų jaunimui burtis į grupes, registruoti jaunimo centrus, steigti koordinatorius, kurie būtų atsakingi už savo jaunimo grupę. Būtina bendruomenės, mokyklos, vietos valdžios parama.

„Kita vertus, lazda turi du galus. Salių uždarinėjimas — ne ta vieta, kai reikia taupyti, — sakė R. Ribinskas. — Jau pataupė, uždarinėdami mokyklas, kultūros namus ir šiandien turim, ką turim: negaudami dvasinio peno, vaikai stveriasi butelio.“

NETEISYBĖ: Miestuose jaunimas turi galimybes pašokti ne tik klubuose, kur prekiaujama alkoholiu, bet ir festivaliuose. Kaimo jaunimas tokių pramogų neturi, atvirkščiai — šokiai mažai kur organizuojami.

EPA-ELTA nuotr.

RŪPESTIS: Minupių bendruomenės pirmininkė Eurika Drungilienė neslepia, kad kaimo jaunimo šokiuose atsakomybės reikia iš abiejų pusių.

JAUNIMAS: Minupių kaimo jaunimas norėtų, kad poilsio vakaruose suaugusieji jais labiau pasitikėtų.

Minupių bendruomenės albumo nuotr.

TAUPUMAS: Rimas Ribinskas, Gruzdžių bendruomenės pirmininkas, įkūręs savo šeimos lėlių teatrą: „Valdžia jau pataupė, uždarinėdama mokyklas, kultūros namus, sales, o šiandien kaimo jaunimui uždarinėjamos paskutinės durys.“

Jono TAMULIO nuotr.