Jaunimas dainavo apie realią Lietuvą

Jaunimas dainavo apie realią Lietuvą

Jaunimas dainavo apie realią Lietuvą

Šeštadienio vakare, Šiaulių bulvare, prie Kaštonų alėjos, skambėjo dainos, skirtos Lietuvai. Būtent Šiauliuose startavo lietuviškos dainos konkursas „Daina apie REALIĄ Lietuvą“. Konkursinių dainų tekstuose vyravo emigracijos tema.

Živilė KAVALIAUSKAITĖ

zivile@skrastas.lt

Dainose — šių dienų problemos

Konkursas „Daina apie REALIĄ Lietuvą“ sutapo su Lietuvos ir JAV krepšininkų dvikova. Scenoje dainavę atlikėjai buvo optimistiškai nusiteikę: “Mes žinome, kad laimėsime, todėl galime ramiai koncertuoti“.

Konkursines dainas ir savo kūrybą pristatė penki dainininkai ir grupės iš Šiaulių: YGA/BROO („Suprask — šansas grįžti“), Agnė Lukošiūtė (“Kodėl“), Cardinal ir Emjay project (“Dėkokime valdžiai“), “Dalyvis“ (“Ar tu matei?“), XIII fortas (“Lašas po lašo“).

Dainą „Dėkokime valdžiai“ atlikę šiauliečiai Dalius (Cardinal) ir Martynas (Emjay) sakė su ironija dainuojantys apie “gražų“ gyvenimą Lietuvoje, lengvai per kyšį pasiekiamus tikslus ir kvailą visuomenę, kuri nesistengia dėl savo gerovės.

„Dainuojame apie tai, kas vyksta kasdien, — tikina vaikinai. — Norime, kad išgirdę mūsų dainą žmonės susimąstytų ir pasakytų: “Gana! Reikia imtis veiksmų!“ Visuomenės nuomonė turi būti aukščiau nei oligarchų“.

Vaikinai sako su korupcija susiduriantys ir muzikos srityje. Radijo stotys kategoriškai nepriima dainų, jei neturi ryšių ir užnugario.

Šiauliečiai įsitikinę, jog dabartinės situacijos Lietuvos kaltininkas — žmonių abejingumas. Jei žmonės būtų visuomeniškesni, viskas būtų kitaip. Abejingumas, Martyno manymu, kyla todėl, kad visuomenė daug kartų buvo nuvilta.

Bendrą kūrinį su Cardinal ir Emjay project atliekanti dainininkė Kamilė Kielaitė metus gyvena Anglijoje.

Praėjusiais metais koncertų srityje vyravo visiškas štilis, o dirbti Lietuvoje padavėja Kamilė nenorėjo. Pasirinko Angliją: šioje šalyje ėmėsi įvairiausių darbus, uždarbio pakako save išlaikyti.

„Jei būtų darbo ir pinigų, tikrai gyvenčiau Lietuvoje, — teigia mergina. — Aš esu savo šalies patriotė, niekada negalvojau, kad teks išvažiuoti. Lietuva — savas kraštas, savi laukai, sava duona. Anglija — tik svečia šalis.“

Šią vasarą mergina koncertavo Lietuvoje ir tikisi, kad ekonomika ir muzikos rinka po truputį atsigaus. Tada ir grįš į Lietuvą: „Norėčiau, kad mano vaikai lakstytų šioje žemėje, o ne Londono gatvėse“.

Daina — galingas ginklas

Pasak vieno iš naujos pilietinės iniciatyvos sumanytojų Remigijaus Ruokio, džiugu, kad konkursas vyksta: vadinasi, jaunimas gyvas ne tik yvomis ir žvaguliais.

Pasak R. Ruokio, vakaruose socialinės muzikos sfera yra labai aktyvi. Lietuvoje ši sfera iškreipta, valdantys kanalai transliuoja jiems naudingą vestuvinę muziką, kuri pateikiama kaip geras produktas.

R. Ruokio teigimu, visai kitokia situacija Latvijoje: lietuviai muzikos srityje nuo kaimynų atsilieka penkiolika metų. Muzikantas ir renginių vedėjas pastebi: latviai Latvijoje dainuoja latviškai, o Lietuvoje vykstančiuose konkursuose tik 10 procentų atlikėjų dainuoja lietuviškai.

Konkurse „Daina apie REALIĄ Lietuvą“ turėjo skambėti tekstai tik lietuvių kalba. O dainose meilė gimtajai šaliai parodoma iškeliant problemas, kurias reikia spręsti jau dabar.

Ar daina gali būti galingas ginklas? „Be abejo. Ir net labai galingas ginklas, — įsitikinęs R Ruokis. — Prisiminkite “Tris milijonus“.

IRONIJA: Šiauliečiai Dalius (Cardinal) (kairėje) ir Martynas (Emjay) savo daina ironiškai dėkojo valdžiai.

SITUACIJA: Dainininkė Kamilė Kielaitė tikina: jei būtų darbo ir pinigų, gyventų Lietuvoje.

 

REALYBĖ: Už kelių žingsnių nuo konkurso „Daina apie REALIĄ Lietuvą“ scenos prie mažyčio televizoriaus buriavosi krepšinio gerbėjai.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.