
Naujausios
Japonai susidomėjo istoriko tyrimu
Šiaulių universiteto istoriką dr. Simoną Strelcovą mokslinis tyrimas nuvedė į Japoniją. Tekančios Saulės šalyje dėstytojas pildė medžiagą apie garsųjį japonų konsulą Čijunę Sugiharą, pabėgėlius ir 1939–1940 metų Lietuvą. Planuojama, kad kitąmet Japonijoje bus išleista šiauliečio istoriko knyga.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Darbo įvertinimas
Vilnius-Varšuva-Tokijas. Šiuo 10-ies tūkstančių kilometrų maršrutu spalio 1 dieną Japoniją pasiekė S. Strelcovas. Istorikas visą mėnesį dirbo mokslinį darbą, skaitė paskaitas studentams ir susirgo nepagydoma meilės Japonijai liga.
S. Strelcovą su Japonija susiejo diplomato Č. Sugiharos, kuriam 1984 metais buvo suteiktas Pasaulio tautų teisuolio vardas, asmenybė.
Istoriko daktaro disertacija buvo skirta 1939–1940 metų pabėgėlių Lietuvoje temai, jis išleido ir monografiją „Antrojo pasaulinio karo pabėgėliai Lietuvoje 1939–1940 metais“.
„Nėra Č. Sugiharos istorijos, jei nėra Lietuvos. Yra du dominuojantys naratyvai: žydų gelbėjimas ir Lietuvos Respublika“, – sako docentas.
Galimybė apsilankyti Japonijos archyvuose ir tęsti pasirinktą temą atsirado pernai, kai konferencijoje Varšuvoje S. Strelcovas susipažino su profesoriumi Chiharu Inaba iš Japonijos.
2015 metų pabaigoje S. Strelcovas pateikė paraišką Japonijos fondui, o šių metų pavasarį sulaukė teigiamo atsakymo.
„Man nežinomas atvejis, kai fondas remia humanitarą, istoriką iš Lietuvos. Kai tavo tyrimai pripažįstami labai toli, vadinasi, dirbi teisingai“, – sako S. Strelcovas.
Istorikas Japonijos užsienio reikalų ministerijos diplomatijos archyve aptiko nemažai Lietuvos pėdsakų – visas fondas yra skirtas žydų pabėgėliams.
„Prisiliesti prie originalų yra labai svarbu. Nemaža dalis informacijos, kuri sklando internete, yra kopijos, nežinai, kokia dokumentų seka. Kitas jausmas, kai pats atsiverti bylą ir verti lapą po lapo.“
Č. Sugihara Japonijoje yra pirmo ryškumo istorijos žvaigždė, jo asmenybė yra persmelkusi visą šalies edukacinę sistemą. Č. Sugihara įtrauktas ir į japonišką „100 žymiausių pasaulio žmonių“ versiją. Dėmesys diplomatui ypač išaugo pernai, pasirodžius filmui „Persona Non Grata“.
S. Strelcovo atliekamas tyrimas Japonijoje sulaukė žiniasklaidos dėmesio. Interviu istorikas davė ir milijoninius tiražus turinčiam laikraščiui, ir šalies naujienų agentūrai.
Vizitinė kortelė
S. Strelcovas tikisi, kad kitais metais Japonijoje pasirodys jo knyga apie Lietuvą, pabėgėlius ir Č. Sugiharą. Tai galėtų tapti Lietuvos vizitine kortele Japonijoje.
Viešnagės metu jis įsitikino, kad japonai žino, jog diplomatas dirbo Kaune, o Kaunas yra Lietuvoje. Bet čia žinios ir baigiasi.
„Mano tikslas – suteikti vietai prasmę. Kad japonai, kurie tūkstančiais važiuoja aplankyti Č. Sugiharos namo, žinotų, kur važiuoja. Nes kartais tenka skaityti išvedžiojimų, kad Lietuva 1939–1940 metais buvo nacistinė valstybė, kur netgi parkuose žydams buvo uždrausta vaikščioti. Toks naratyvas augina neigiamą požiūrį į mūsų šalį.“
S. Strelcovas lankėsi Jaotsu mieste, Gifu prefektūroje, įsikūrusiame Č. Sugiharos muziejuje. Čia teko konsultuoti kolegas, nes ekspozicijoje pastebėjo neatitikimų, susijusių su Lietuva.
Istorikas skaitė paskaitas dviejuose Japonijos universitetuose: senojoje sostinėje Kijote ir Vasedos universitete Tokijuje. Jame yra studijavęs ir Č. Sugihara. Istoriko paskaitos taip pat buvo susietos su pabėgėlių tema Lietuvoje, Lietuva ir jos santykiais su artimiausiais kaimynais XX amžiaus pirmoje pusėje.
Pavyzdinė tvarka
Japonijoje S. Strelcovas gyveno nuo spalio 1 iki 31 dienos. Sostinėje Tokijuje praleido 26 dienas. Šiaulietis dėkingas draugiškam ir be galo paslaugiam kolegai japonui profesoriui, kuris didžiąją laiko dalį „vedžiojo už rankos“ ir padėjo pažinti šalį.
„Galvojau, kad Japonija man bus žymiai labiau svetima – galbūt kita stotelė po humanoidinės eros. Dabar manau, kad nepamilti Japonijos neįmanoma, tai – pati nuostabiausia mano aplankyta šalis.“
Labiausiai šiaulietį sužavėjo žmonės, jų santykiai. Neregėtas mandagumas. Gebėjimas ramiai į viską pasižiūrėti, įvertinti tai, ką turi. Pagarba viskam, kas supa aplink. Tvarka ir punktualumas. Sunkiai protu suvokiama švara.
Per visą mėnesį šiaulietis nematė numestos kramtomosios gumos ar nuorūkos. Maža to, šiukšliadėžių nėra, jos tik stotyse. Šiukšlės rūšiuojamos tik permatomuose maišeliuose. Nėra konteinerių. Nėra ir jokio kvapo.
S. Strelcovui teko skaityti palyginimą: vakarietis, pamatęs gražią gėlę pievoje, nusiskins. Japonas gali pritūpti ir ilgai stebėti. Tuo įsitikino savo akimis. Parke „ofisinis“ žmogus su kostiumu, kaklaraiščiu pritūpė prie rožyno, išsitraukė mažytes žirklutes, nukarpė nuvytusius lapelius, susidėjo į voką ir nuėjo.
Japonams labai svarbu tvarka, punktualumas. Geriau atvažiuoti šiek tiek anksčiau ir paaiškinti, kad nebuvo spūsčių: „Ir iš tiesų jie nevėluoja! Porą kartų buvo, kai iki numatyto susitikimo likus minutei, pašnekovas paskambino pasakyti, kad šiek tiek vėluos. Tas šiek tiek – 1,5 minutės.“
Laukdami traukinio, japonai sustoja vienas paskui kitą į tvarkingą eilę. Pamatęs, kad šalia formuojasi antra eilutė, šiaulietis išsiaiškino, kad šie žmonės jau laukia kito traukinio.
„Tokijuje oficialiai gyvena 13 milijonų, metropoliteno teritorijoje – dar 25 milijonai žmonių, pusė iš jų važiuoja dirbti. Transporto sistema išplėtota fantastiškai“, – apie japonų gyvenimo subtilybes pasakoja S. Strelcovas.
Smogas gyventojų nekankina. Nėra ir didžiulių spūsčių. Automobilių parkas yra labai naujas, S. Strelcovo akimis, mažiausiai pusė automobilių yra hibridiniai. Mieste yra daug parkų, parkelių, iš jų didžiausias – Imperatoriaus parkas. Pačiame Tokijuje yra šimtai šventyklų, visos jos stovi parkuose.
Japonai labai didžiuojasi, kad 2020 metais pas juos vyks olimpinės vasaros žaidynės.
Balsavo ambasadoje
„Kelionė buvo labai sėkminga ir dėl to, kad mane šefavo profesorius, kuris turi milžinišką ratą pažįstamų žmonių. Teko svečiuotis ir kalnų papėdės nameliuose, ir pačiame Tokijuje“, – naujomis pažintimis džiaugiasi S. Strelcovas. Buvo malonu, kai japonai priimdavo nepaisydami skirtingų kultūrų, sunkiai ištariamų vardų, jau nekalbat apie pavardes.
Japonijoje docentas tapo kultūros ambasadoriumi, pasakojusiu apie Lietuvą ir raginusiu apsilankyti. Juokiasi: jei bent pusė pažadėjusiųjų atvažiuos į Šiaulius, japonų turizmas kitais metais mieste atsigaus.
S. Strelcovo viešnagės Japonijoje metu Lietuvoje vyko Seimo rinkimai. Šiaulietis nuvyko balsuoti į ambasadą, čia pabendravo su ambasadoriumi Egidijumi Meilūnu, įgaliotąja ministre Violeta Gaižauskaite.
Sužinojo, kad Tokijuje gyvena 60–80 lietuvių. Dalis jų sukūrė mišrias santuokas, kiti studijuoja, dirba. Ambasadoje susitiko su studentais, atvykusiais į kultūrinių mainų savaitę iš Vilniaus: buvo puiki proga pakalbėti lietuviškai.
Japonijoje S. Strelcovas bendravo anglų kalba. Lankytuose milijoniniuose miestuose Tokijuje, Nagojoje, Osakoje, Kijote visa būtina informacija pateikiama dviem kalbomis.
„Jei tik truputį gali pasakyti japoniškai, jie vis tiek nekalbės su tavimi savo kalba, ir ačiū jiems už tai“, – šypsosi S. Strelcovas.
Jis buvo didžiai nustebintas, kai po vienos paskaitos priėjęs japonas pasisveikino lietuviškai: „Labas vakaras!“
Prisistatęs paaiškino, jog yra Tokijo universiteto doktorantas, rašantis disertaciją apie Lietuvių aktyvistų frontą, porą metų stažavęsis Vilniaus universitete. Puikiai kalbantis ir skaitantis lietuvių kalba.
Kainos neišgąsdino
Tokijuje S. Strelcovas apsigyveno privačiuose išsinuomotuose apartamentuose. Japonų virtuvės – mažytės, nustebino, kad nėra orkaičių, kurios dėl vietinės virtuvės receptūros tiesiog nereikalingos.
Paaiškėjo, kad valgyti mieste pigiau nei pirkti parduotuvėje ir gaminti pačiam. Maitinimo įstaigos – 4–6 staliukai, bet vienoje nedidelėje gatvėje jų daugiau nei visame Šiaulių mieste. Tokijuje, kuris, japonų nuomone, yra nenormaliai brangus miestas, S. Strelcovas pietaudavo už 6–7 eurus. Istorikas juokiasi tiek gardžios žuvies nevalgęs per visą gyvenimą.
Spalio mėnesį temperatūra svyravo apie 25–26 laipsnius, tad šildyti buto dar nereikėjo. Daugiausia japonai šildosi oro kondicionieriais, o privačiuose namuose – elektra, dujomis arba naftos produktais. Japonams didžiausias šokas būdavo išgirdus, kad namuose S. Strelcovas kūrena medieną – jiems atrodė tas pats, kaip mėtyti auksines plytas.
Kuro kainos – kaip Lietuvoje. Bet atlyginimai – ne kaip Lietuvoje. „Kalbėjausi su žmogumi, nesusijusiu su akademiniu pasauliu, jis sakė uždirbąs apie 4 tūkstančius eurų „į rankas“. Jei dirbi akademinį darbą, pavyzdžiui, profesoriaus, užmokestis siekia apie 7–8 tūkstančius eurų“, – sako S. Strelcovas.
Šiaulietį nustebino, kad japonai, nepaisant mūsų įsivaizdavimo apie technologijų šalį, dažniausiai atsiskaito grynaisiais. Stebino ir itin griežtas interneto ryšio saugumas, ypač – atviros Wi-Fi prieigos universitetuose.
Japonijos liga
S. Strelcovas turėjo ir galimybių pakeliauti po šalį. Populiariausia aktyvaus laisvalaikio forma Japonijoje – lipti į kalnus. Istorikas su bendražygiais įkopė į 2 578 metrų aukščio virš jūros lygio viršūnę. Prieš tai į kalno papėdėje stovinčios trobelės pašto dėžutę įmetė užrašytą savo vardą ir pavardę. Tai padaro kiekvienas lipantysis – jei kas nutiktų.
Stebino japonų senjorų fizinis aktyvumas: „Nors nesu namie sėdintis ant fotelio, stebino pro šalį pralekiantys senjorai su tilindžiuojančiais varpeliais. Pasirodo, jie reikalingi laukiniams lokiams atbaidyti. Vietomis, pažiūrėjus nuo takelio žemyn, linko kojos. O jie lengvai skrieja!“
S. Strelcovas lankėsi ir viename iš žymiausių – Niko – nacionaliniame parke, žavėjosi nuostabiu senuoju Kijoto miestu. Įspūdį paliko didžiausias Japonijoje fortifikacinis statinys – Osakos pilis su labai šiuolaikiška ekspozicija.
Išsimaudė Ramiajame vandenyne. Maudynės spalio viduryje vietiniams kėlė nuostabą, bet vandens temperatūra lepino kaip Baltijos jūroje liepą.
Patyrė ir nepamirštamą akimirką, kai vieną dieną pradėjo judėti visas namas – prasidėjo žemės drebėjimas. Per trumpą laiką reikėjo priimti sprendimą: viską mesti ir bėgti iš namų (kaip buvo mokę japonai) ar lietuviškai nuspręsti, kaip ir ką išsinešti. Jausmas, kai staiga ima judėti ir drebėti visas supantis pasaulis, žodžiais nenusakomas.
S. Strelcovas šypsosi: nebeišeina negalvoti apie Japoniją. Tai yra liga. Tik ši liga daro gyvenimą malonesnį ir šviesesnį.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Šiaulių universiteto istorikas Simonas Strelcovas mėnesį gyveno ir mokslinį darbą dirbo Japonijoje.
Simono STRELCOVO nuotr.
Simonas Strelcovas prie Japonijos užsienio reikalų ministerijos diplomatijos archyvo pastato.
Simonas Strelcovas Imperatoriškajame parke Tokijuje.
Šiaulių universiteto Gynybos ir karybos edukacijos centrui vadovaujantį Simoną Strelcovą itin sudomino Osakos tvirtovė.
Asmenukė prie šventyklos Kijote.
Šventyklos vartai Kijote.
Niko nacionalis parkas, nusidažęs spalio spalvomis.
Debesys ant viršukalnių Niko nacionaliniame parke.
Po paskaitos Simonas Strelcovas ragina studentus pateikti tris klausimus.
Simonas Strelcovas su kolegomis, užkopę į Širane kalną.
Simonas Strelcovas po paskaitos su kolegomis ir studentais.