J. Janonio gimnazija taps gabių vaikų mokykla

Artūro STAPONKAUS nuotr.
J. Janonio gimnazija renkasi mokinių, turinčių aukštą mokymosi motyvaciją, ugdymo kryptį.
Prieš pusmetį Šiaulių miesto savivaldybė klausė miesto gyventojų, ar mieste reikėtų turėti gimnaziją, skirtą aukštą mokymosi potencialą turintiems vaikams. Apklausos rezultatai parodė, kad mieste tokia gimnazija reikalinga. Paprašius gimnazijų įsivertinti, ar galėtų ugdymą palenkti šia kryptimi, paaiškėjo, kad tokio gimnazijos statuso siekia tik J. Janonio gimnazija. Jau nuo 2024 metų ši gimnazija pagal tam tikrus kriterijus priims mokytis viso miesto gabius vaikus, baigusius progimnazijas.

Gabūs vaikai irgi turi specialiuosius poreikius

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėja Edita Minkuvienė spaudos konferencijoje aiškino, kad aukštus mokymosi rezultatus demonstruojantiems mokiniams būtina sudaryti sąlygas ugdytis kitokioje aplinkoje, su kitokiu turiniu ir potencialu.

Švietimo skyrius kreipėsi į miesto gimnazijas, siūlydamas bendruomenėms įsivertinti savo galimybes teikti tokį ugdymą pagal tam tikrus kriterijus. Pirmiausia, ar turi pakankamą aukštos kvalifikacijos pedagogų komandą. Taip pat paanalizuoti kelerių metų mokinių pasiekimus, palyginti su šalies ir miesto vidurkiais. Paprašyta įsivertinti kelerių metų miesto, nacionalinių ir tarptautinių olimpiadų ir konkursų laimėjimus.

E. Minkuvienė pabrėžė, kad svarbi yra bendruomenės motyvacija vykdyti atranką ir organizuoti ugdymą gabiems mokiniams.

Vienintelė J. Janonio gimnazija renkasi gabių vaikų ugdymą. Anot vedėjos, kitos miesto gimnazijos orientuojasi į kitas išskirtines kryptis.

Švietimo ir mokslo ministerija yra atkreipusi dėmesį, kad apie 20 procentų moksleivių turi aukštą mokymosi potencialą. Jiems nėra skiriamas pakankamas dėmesys. Šie mokiniai yra prilyginti specialiųjų poreikių vaikams, kaip ir neįgalūs ar mokymosi sunkumų turintys vaikai. Tai reiškia, kad gabiems vaikams taip pat reikia išskirtinės aplinkos, turinio ir galimybių.

„Įtrauktis kaip tik teigia, kad turime sudaryti sąlygas skirtingų gabumų vaikams pasirinkti tinkamiausią aplinką“, – aiškino E. Minkuvienė.

Gimnazija turi patirties, kvalifikuotų pedagogų ir tinkamą aplinką

J. Janonio gimnazijos direktorius Saulius Vaivada komentavo, kad gimnazijos pasirinkimą tapti gabių vaikų mokymosi įstaiga lėmė jos patirtis, aukšti gimnazistų mokymosi pasiekimai ir tai, kad tai atneštų naudos visam miestui.

Jau kelerius metus gimnazijoje nuo 1 klasės mokiniai diferencijuojami pagal jų pasiekimus ir skirstomi jų srautai visiems pagrindiniams mokymo dalykams. Kiekviename bloke yra aukštesnių pasiekimų vaikų grupė, kurioje mokiniai orientuojami ne tik į ugdymo programą, bet ir rengiami olimpiadoms, šalies ir tarptautiniams konkursams. Anot vadovo, tai pasiteisino, gimnazija konkuruoja su garsiausiomis šalies ugdymo įstaigomis. Rezultatai gerokai viršija tiek miesto, tiek šalies vidurkį. „Janoniečiai“ kasmet laimi apie 50–60 prizinių vietų miesto olimpiadose, apie 10 – šalies.

S. Vaivada įsitikinęs, kad į akademiškumą orientuota gimnazija pagerintų viso miesto rezultatus. Be to, tai motyvuotų progimnazijos moksleivius, nes į J. Janonio gimnaziją galėtų patekti bet kurią savivaldybės progimnaziją baigęs moksleivis, turintis aukštą mokymosi motyvaciją.

Gimnazijoje apie 78 procentai pedagogų turi mokytojo metodininko arba mokytojo eksperto kvalifikaciją. Tai viršija šalies ir miesto statistinius vidurkius.

J. Janonio gimnazija turi modernias ugdymosi aplinkas ir priemones, todėl mokiniai galės siekti aukščiausių rezultatų, o mokytojai taikyti inovatyvius ugdymo būdus.

Gimnazijoje veikia Australijos lietuvių įkurtas paramos fondas, iš kurio finansuojamas stovyklų, ugdymo sesijų organizavimas, remiama keletas absolventų, tęsiančių studijas aukštosiose mokyklose.

Priimtų visus miesto gabius vaikus

J. Janonio gimnazija galėtų priimti viso miesto gabius vaikus nuo 2024 metų. Ši mokykla nebeturės jai priskirtos aptarnaujamos teritorijos. Tiesa, dar reikalingi tam tikri dokumentai, Tarybos sprendimai. Miesto Taryba turės patvirtinti priėmimo į J. Janonio gimnaziją tvarką.

Gimnazija jau yra pasirengusi priėmimo kriterijų projektą. Vienas iš kriterijų – 7 klasės metinis pažymių vidurkis ir 8 klasės pirmojo pusmečio mokymosi rezultatai, mokinio dalyvavimo olimpiadose rezultatai. Mokiniams reikėtų įveikti patikrinamąsias užduotis iš lietuvių kalbos ir matematikos.

Direktorius pristatė ir planus pritraukti į gimnaziją daugiau jaunų pedagogų, nes dabar jų amžiaus vidurkis, kaip ir visoje šalyje, yra per 54 metus. Dėl to jau dirbama su Vilniaus universitetu ir jo Šiaulių akademija.

Plečiama Tarptautinio bakalaureato programa

Švietimo skyriaus vedėja pažymėjo, kad ir kitos miesto gimnazijos renkasi ugdymo kryptis. Jau nuo šių metų į dvi inžinerinio ugdymo krypties klases priima S. Daukanto inžinerijos gimnazija.

Didždvario gimnazija plečia Tarptautinio bakalaureato programą. Dabar pagal šią programą ugdymas vyksta 3–4 gimnazijos klasėse. Nuo 2024 metų ketinama rinkti mokinius į pirmąją tokią klasę, taip išplečiant Tarptautinį bakalaureatą nuo 1 iki 4 gimnazijos klasės.