Įstatymų sargų gretos susitrauks

Įstatymų sargų gretos susitrauks

Įstatymų sargų gretos susitrauks

IKI SPALIO 1-OSIOS ŠALIES POLICIJOJE NEBELIKS BEVEIK 1200 PAREIGYBIŲ

Šių metų pradžioje gerokai apkarpytais biudžetais „nuskausminta“ šalies teisėsauga toliau žygiuoja vadinamosios optimizacijos link. Šįkart užsimota kirsti per etatus. Teisėsaugos įstaigų vadovai teigia kol kas nenorintys kelti panikos visuomenėje, tačiau neslepia: vis labiau veržiami diržai gali pradėti smaugti ir visuomenę.

Edita KARKLELIENĖ

edita@skrastas.lt

Pertvarkos

Šiaulių apskrities policijai pagal optimizavimo programą iki spalio 1-osios teks panaikinti daugiau nei pusantro šimto pareigybių, iš jų daugiau nei šešias dešimtis — Šiaulių mieste.

Turėtų nebelikti ir šiuo metu Šiaulių mieste esančių pirmojo bei antrojo policijos komisariatų — jau rugsėjo mėnesį apie 130 tūkstančių gyventojų turinčius šiauliečius aptarnaus vienintelis Šiaulių miesto policijos komisariatas.

Iki kitų metų sausio pradžios teks reorganizuoti ir incidentus geležinkelyje narpliojančią Šiaulių transporto policiją. Jos, kaip atskiro policijos padalinio, greičiausiai nebeliks — nusikalstamas veikas geležinkelyje tirs Šiaulių apskrities policijos Nusikaltimų tyrimo biuras.

Pastate Šiauliuose, Vasario 16-osios gatvėje, kuriame šiuo metu dirba Transporto policijos pareigūnai, ketinama įkurti Centro policijos nuovadą.

Pertvarkos eilinių paliesti kol kas neturėtų

Šiaulių apskrities VPK viršininkas Egidijus Lapinskas neslėpė, kad Šiaulių policija, kaip ir visa šalies teisėsauga, išgyvena sunkų laiką.

Komisaras užtikrino, kad planuojamas pareigybių mažinimas kol kas vyks daugiausiai tuščių etatų sąskaita. Šiaulių apskrities policijos įstaigose šiuo metu laisvos apie 150 pareigybių. Patrulių, kriminalinės ir viešosios policijos tyrėjų, apylinkės inspektorių etatų mažinti esą nereikės.

„Tačiau peržiūrėsime ir užimtus etatus — mažinimas vyks ir administravimo padaliniuose — personalo, finansų ir kituose skyriuose, — teigė policijos vadovas. — Sieksime, kad kuo mažiau būtų paliestos arčiausiai žmonių esančios policijos pajėgos.“

Nusikalstamumas išaugęs

Šiaulių apskrities policijos šiųmetinis biudžetas, palyginti su 2008-aisiais, sumažėjo maždaug penktadaliu.

„Nors stengiamės netaupyti patruliavimo ar reagavimo į pranešimus sąskaita, tačiau tenka pagalvoti“, — sakė Šiaulių apskrities VPK viršininkas E. Lapinskas.

Statistika liudija, kad nusikalstamų veikų skaičius nuo metų pradžios šalyje beveik šešiais procentais išaugo — per penkis šių metų mėnesius Lietuvoje įvykdytų nusikalstamų veikų skaičius — beveik 35 tūkstančiai.

Šiaulių mieste nusikaltimų, palyginti su praėjusiais metais, padaugėjo beveik 11 procentų, apskrityje — apie dvylika. Akmenės ir Pakruojo rajonuose nusikalstamumas išaugo beveik 21 procentų, Radviliškio rajone — beveik 25, o Kelmės rajone — 15 procentų. Stabilus jis išliko tik Joniškio ir Šiaulių rajonuose. Į viršų šoktelėjo vagysčių, plėšimų skaičius, padvigubėjo sukčiavimų. Vagiama viskas, kas nesunkiai prieinama: dviračiai, automobiliuose, kiemuose palikti, užmiršti daiktai.

Nerimo yra ir jis rimtas

Šiaulių policijos vadovas E. Lapinskas sako nesantis visiškai ramus dėl to, kas vyksta teisėsaugos institucijose.

„Sunkmečio sąlygomis stengiamės maksimaliai viską, ką galime, — sakė pareigūnas. — Vis dėlto taupyti iki begalybės neįmanoma. Ir jei įvyktų dar vienas į lėšas nukreiptas mažinimas — gali iškilti rimta grėsmė saugumui, nes, nelikus jokio rezervo, tektų pradėti mažinti ir gatvėse dirbančiųjų skaičių. Viliuosi, kad toks laikas neateis ir kalbėti apie visuomenės saugumą bei apie tai, kiek policija gali jį užtikrinti, neteks.“

Nerimo dėl optimizavimo, reorganizavimo, pertvarkų planų turi ir kitos teisėsaugos institucijos.

Šiaulių apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos viršininkas Jonas Misiūnas „Šiaulių kraštui“ sakė, kad bent jau kol kas statutinių ugniagesių gelbėtojų skaičiaus Šiaulių apskrities tarnybose mažinti neketinama.

„Dėl lėšų stygiaus turime kaip reikiant veržtis diržus, — sakė J. Misiūnas. — Pinigų degalams kol kas pakanka ir galime reaguoti į gyventojų pranešimus. Tačiau negalėčiau užtikrinti, kad taip bus ir ateityje.“

Optimizuojant pareigybių skaičių visuose šalies Valstybės sienos apsaugos tarnybų padaliniuose ketinama perskirstyti dalį pasieniečių perkeliant dirbti nuo vidaus prie išorės sienų. Be to, iki šių metų spalio 1 dienos VSAT iš viso ketina panaikinti 285 pareigybes. Pertvarkos kirs ir Šiaulių rinktinei.

Šiaulių teritorinės muitinės taip pat laukia optimizacija ir etatų mažinimai. Nuo kitų metų liepos šios įstaigos, kaip savarankiško juridinio vieneto, Šiauliuose greičiausiai nebebus. Apskrityje liks tik kelių kategorijų krovinių postai, o Šiaulių verslui sąlygas ims diktuoti Klaipėdos teritorinė muitinė.

KOMENTARAS:

Vidaus reikalų sistemos respublikinės profesinės sąjungos pirmininkė Loreta Soščekienė:

— Vyriausybė, siūlydama sumažinti etatų skaičių policijos įstaigose, bando nueiti lengviausiu keliu — nubraukti laisvus etatus. Šis sprendimas nereikalauja mąstymo pastangų — nubraukei ir ramu — komplikuotą tarnybos krūvį teks tempti tarnyboje likę pareigūnai. Negalvojama, kad tuo „nubraukimu“ išnyksta perspektyva kada nors papildomai prisivilioti pareigūnų į “sunkius“ padalinius.

Nesuprantama, kokios kvalifikacijos personalo „ekspertai“ siūlo mažinti policijos funkcijas turinčių vykdyti etatų skaičių? Pamėginkite įsivaizduoti personalo vadybininko likimą, kuris, didėjant užsakymų skaičiui, sumažintų gamybos darbuotojų skaičių. O čia, daugėjant nusikaltimų, teisėsaugos institucijas vis krečia reformos.

Kokiomis proporcijomis kiekvienoje teritorinėje policijos įstaigoje bus mažinamas etatų skaičius? Dabar naudojama metodika, pagal kurią apskaičiuojamas policijos pareigūnų skaičius teritorinėms policijos įstaigoms, yra netobula — ji nepakankamai susieta su gyventojų skaičiumi veiklos teritorijose, nėra tinkamai susieta su kriminogeniniais rodikliais, fiksuojamų teisės pažeidimų skaičiumi.

Mažinimo sprendimai turėtų būti įgyvendinami mažinant ne tiesiog aritmetiškai atimant etatus, o įvertinant policijos įstaigų galimybę tinkamai funkcionuoti sumažinus etatų skaičių. Galbūt vienas pareigybes iš tiesų reikia mažinti, o, pavyzdžiui, patrulių esamus neužimtus etatus nebraukyti, bet daryti viską, kad jie būtų užpildyti.

Pastaruoju metu vyrauja nuostata, kad krizės metu galima įstatymus kreipti reikalinga linkme. Ieškoma būdų apeiti įstatymą. Stebina toks neatsakingas valstybės vadovų požiūris. Keista, kai Vyriausybė leidžia sau spręsti, kokius įstatymus galima apeiti. Kas bus, kai pareigūnai ims „lanksčiai“ taikyti galiojančius įstatymus prisidengdami žodžiu “krizė“ ir pro pirštus žiūrės į teisės pažeidėjus?

PAREIGŪNAI: Tikinama, kad reformos „arčiausiai žmonių esančių pareigūnų“ bent jau kol kas nepalies.

GARANTIJA: Šiaulių apskrities VPK viršininkas Egidijus Lapinskas „Šiaulių kraštui“ užtikrino, kad policija savo darbą kol kas atlieka maksimaliai.

Jono TAMULIO nuotr.

PASTANGOS: Žadamas etatų mažinimo vajus: norintiems išlikti pareigūnais teks konkuruoti?

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

ETATAI: Vidaus reikalų sistemos respublikinės profesinės sąjungos pirmininkė Loreta Soščekienė įsitikinusi, kad etatų mažinimus ketinama vykdyti primityviausiu principu: brūkšt, ir baigta.

VRSRPS nuotr.