Išrinkta geriausia metų gidė

Rolando PARAFINAVIČIAUS nuotr.
Šiaulių TIC direktorė Rūta Stankuvienė pasveikino „Geriausio metų gido“ nominaciją pelniusią Laimą Šadžiuvienę (kairėje).

Šiaulių turizmo informacijos centras (TIC) kasmet minint Tarptautinę gido dieną organizuoja ne tik pažintinę ekskursiją į kokį nors Šiaulių krašto objektą, bet ir skelbia „Geriausio metų gido“ nominaciją. Šiemet Metų gide už iniciatyvas, neišsenkamą norą padėti ir prisidėti, vedant ekskursijas po Šiaulių miestą, išrinkta Laima Šadžiuvienė.

2015 metais L. Šadžiuvienė nusprendė pasimatuoti gido profesiją ir užsiregistravo į Šiaulių TIC organizuojamus gidų kursus.

Baigusi dramos ir renginių organizavimo studijas, moteris savo žinias dar gilino Kultūros institute Sankt Peterburge, ten neakivaizdiniame skyriuje penkerius metus studijavo renginių režisūrą. Baigusi mokslus, Laima nemažai metų dirbo kultūros srityje: Šiaulių kultūros centre, Filharmonijoje. Atėjus 90-iesiems, Lietuvos kultūrinį gyvenimą pakoregavo gausiai užplūdusi popmuzika ir jos paklausa, tad Laima pasuko į verslą – turėjo „komercinę“ parduotuvę, prekiavo dėvėtais rūbais.

Laima sako: „Esu žmogus, kuriam reikia permainų, neįsivaizduoju, kaip vienoje vietoje reikėtų išdirbti 30 metų.“

Paragavusi verslininkės duonos, Laima vėl grįžo į kultūrinį gyvenimą: įsidarbino Šiaulių „Aušros“ muziejuje, jame dirbo 9-erius metus. Čia ji ne tik padėdavo organizuoti įvairius renginius, bet ir supažindindavo lankytojus su skirtingomis muziejaus ekspozicijomis.

Palikusi muziejų, Laima nusprendė baigti gidų kursus. Įminti profesionalaus gidavimo paslaptis jai padėjo ne tik patirtis ir žinios, bet ir kūrybingumas, smalsumas, drąsa. Tai atsiskleidžia ir pirmojoje autorinėje Laimos ekskursijoje „Istoriniai Šiaulių medžiai“. Įdomios yra ir kitos moters vedamos ekskursijos: „Atrakink Šiaulių slapukus“, „Vasariškos sodo istorijos“ (vedama VU Šiaulių akademijos Botanikos sode“), „Trijų karalių dovanos“, „Popiežiaus Jono Pauliaus II kelias Šiauliuose“. Vesdama ekskursijas, Laima net tik papildomai apsilanko bibliotekoje, bet ir pasitelkia režisūrinius elementus, pasipuošdama atitinkamais rūbais ar aksesuarais.

Laima užsiima ir kitomis veiklomis: savanoriauja Šiaulių apygardos teisme, lanko Trečiojo amžiaus universitetą, neatlygintinai vedė ekskursijas ukrainiečiams. Laisvalaikiu moteris daug skaito, lanko baseiną, siuvinėja, spalvina, kuria mandalas. Labai mėgstanti keliauti gidė dažniausiai renkasi pažintines keliones autobusu.

Šiaulių turizmo informacijos centras daug metų organizuoja gidų kursus. Net ir po kursų baigimo draugystė ir bendradarbiavimas su gidais tęsiasi: organizuojamos ekskursijos, mokymai, renginiai, teikiami gidavimo pasiūlymai.

Gidais gali tapti asmenys, turintys aukštąjį išsilavinimą ir baigę 6 mėnesių trukmės gidų kursus.