
Naujausios
Išmesti gyvūnai nesibaigia
Gyvūnų namai „Šiaulių letenėlė“ stokoja lėšų, savanorių, bet netrūksta globos reikalingų gyvūnų. Įstaigos vadovė Ingrida Butkutė košmaru vadina laiką, kai dėl privalomo gyvūnų ženklinimo mikroschemomis šeimininkai masiškai atsikratė gyvūnų. Žinios apie išmetamus gyvūnus pasiekia nuolat.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Atsikrato be gailesčio
Gyvūnų namai „Šiaulių letenėlė“ įsikūrę Sneigių kaime (Šiaulių r.), nuo Šiaulių juos skiria 17 kilometrų. Prieglauda kurį laiką buvo sunkiai pasiekiama dėl prasto kelio. Pasak I. Butkutės, dabar pusę kelio pavyko sutvarkyti, tik liko įsiskolinimas darbus atlikusiai įmonei. Tikimasi skolą padengti iš 2 procentų gyventojų pajamų mokesčio aukų. Šiuo metu iškilo kitas sunkumas – likusią kelio dalį išmaknojo žemės ūkio technika.
Prieglauda dabar globoja apie 40 augintinių, dalis jų yra pas laikinuosius globėjus, kol atsiranda nuolatiniai namai.
Dar neseniai buvo mažų kačiukų antplūdis. „Problema didžiulė. Žmonėms trūksta elementaraus suvokimo, kad reikalinga sterilizacija, – stebisi I. Butkutė. – Pavyzdžiui, kai šeimininkui sakau, kad reikia šunį kastruoti, man sako: „Aš jau gyvūno nekankinsiu!“
Daugiausiai pamestinukų buvo laikinai įvedus privalomą ženklinimą mikroschemomis.
„Žmonės pradėjo panikuoti, mėtyti gyvūnus iš mašinų, skambinti į prieglaudas, atidavinėti į sanitarines tarnybas. Vienu metu prieglaudoje atsidurdavo septyniolika šunų ir dar devynios katės. Buvo košmaras. Bet padėtis iki šiol nėra gera. Gyvūnai tebėra mėtomi, patenka į sanitarines tarnybas.“
„Šiaulių letenėlės“ vadovė pateikia įstrigusį skaudų pavyzdį. Prieš porą mėnesių vakare Bendrosios pagalbos telefonu paskambinęs vaikinas pranešė, kad stovi prie nutekamojo kanalizacijos šulinėlio Žemaitės gatvės važiuojamoje dalyje ir girdi garsus. Atkėlus dangtį plastiko maiše buvo rasti šuniukai. I. Butkutė džiaugiasi laimingu sutapimu: šuniukai buvo išmesti ir rasti tą pačią dieną.
Ieško išeičių
„Pradedu tikėti, kad gerų žmonių yra daugiau. Anksčiau gal nežinodavo, kur kreiptis. Dabar daug istorijų viešiname, ypač „feisbuke“. Graudžios istorijos priverčia susimąstyti, ką mes darome“, – sako I. Butkutė.
Savanorių skaičius įstaigoje kinta, branduolį sudaro 6–7 žmonės. Kiekvienas dirba savo darbą: vadovauja, koordinuoja paskyrą socialiniame tinkle, rašo projektus, dirba statybose, prižiūri šunis, kates.
Bet atsakingų savanorių, kurie galėtų nuolat dalyvauti veikloje, labai trūksta. I. Butkutė svarsto: galbūt vienus atbaido tolokas kelias, sudėtingos sąlygos, nes prieglaudoje nėra net kur sušilti. Todėl planuojama statyti priestatą, kuriame būtų krosnis, įsikurtų „štabelis“, kuris budėtų nuo ryto iki vakaro.
Finansinė situacija, pasak vadovės, sudėtinga, todėl džiaugiasi sulaukę ir piniginių aukų, ir dovanų iš įmonių, privačių asmenų. Pavyzdžiui, moteris, gyvenanti prie Kelmės, padovanojo grindinių lentų.
Lipti iš finansinės duobės padeda 2 procentų gyventojų pajamų mokesčio auka, savanorių nuolat prašoma pagalba įvairiuose renginiuose. Lankomasi mokyklose. Renginys, skirtas gyvūnų globos namams paremti, organizuotas ir Šiaulių miesto savivaldybės socialinių paslaugų centre, čia su „Šiaulių letenėlės“ veikla supažindino I. Butkutė, savanorės Raminta Mateliūnaitė, Karolina Čepauskaitė, prieglaudos šunys Breta, Noris ir Dublis.
„Vedamės šunis, kurie jaučia didžiulį malonumą, kai yra glostomi, juos vadiname terapiniais. Ir mums būna smagu, ir ypač – vaikams“, – sako I. Butkutė.
Artėjant šventėms, globos namų vadovė primena, kad gyvūnas nėra dovana: nepakanka vien norėti. Žmonės mažus šuniukus, kačiukus dovanoja neatsakingai, o paskui susiduria su problemomis, kai gyvūnėlis laipioja, graužia.
„Tikime, kad bus gerai ir kad viską teisingai darome“, – optimizmo dėl savo veiklos nepraranda I. Butkutė.
Nuotraukos iš „Facebook“
Globos namuose priglausta Zoja šuniukus atsivedė rugsėjo 18 dieną.
Keturkojų draugų būrys pasipildė po apsilankymo Gruzdžiuose, beglobių gyvūnų karantinavimo tarnyboje. „Kažkas yra finansuojamas už tai, kad sugaudo, laiko juos ten baisiose sąlygose, šaltose patalpose, savo išmatose ir srutose“, – rašoma „Šiaulių letenėlės“ „Facebook“ paskyroje.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Gyvūnų namų „Šiaulių letenėlė“ vadovė Ingrida Butkutė stengiasi, kad prieglaudoje būtų suteiktas kiek įmanoma jaukesnis prieglobstis benamiams gyvūnams.