Iškepta pirmoji „Žaliūkių duonelė“

Iškepta pirmoji „Žaliūkių duonelė“

Iškepta pirmoji „Žaliūkių duonelė“

Vakar Šiaulių „Aušros“ muziejaus Žaliūkių malūnininko sodyba prisipildė duonos kvapo: pirmą kartą krosnyje iškepta ruginių ir kvietinių miltų duona, muziejininkų švelniai pavadinta “Žaliūkių duonele“.

Živilė KAVALIAUSKAITĖ

zivile@skrastas.lt

Iš krosnies — ant stalo

Malūnininko troboje aplink duonkepę krosnį plušėjo edukacinių programų kuratorė, duonos kepėja Rasa Daukšienė.

Tešlą pagal senovinį receptą iš maždaug pusantro kilogramų ruginių ir kvietinių miltų šeimininkė buvo užminkiusi dar iš vakaro, tad visas procesas truko apie 20 valandų. Jei reiktų pradėti nuo raugo ruošimo, prireiktų ir trijų parų.

Naujojoje duonkepėje kepalas iškepė per pusantros valandos. Tautiniu kostiumu vilkinti šeimininkė duoną ištraukė, kaip ir dera, ant ližės.

Raikydama duoną, šeimininkė kalbėjo: „Jei duona raikoma labai plonomis riekelėmis, vadinasi, šeimininkė yra šykšti, o jei riekės storos — šeimininkė dosni ir namai geri.“

Siūlydama ragauti gardų kepinį, duonos kepėja įspėja: jei kas nesuvalgys duonos plutos ir išmes, arkliai kojas išsisukinės.

Duoną R. Daukšienė išmoko kepti iš mamos ir draugų. Namų orkaitėje duoną moteris kepa senokai, bet duonkepėje kepė pirmą kartą: „Krosnyje kepta duona — gardesnė. Ir kvapas, ir skonis kitoks. O ir duona kiekvieną kartą būna kitokia: priklauso ir nuo malkų, ir nuo dienos“.

Plės veiklą

Edukacinė duonos kepimo programa, skirta ir vaikams, ir suaugusiems, tikimasi, prasidės nuo kovo pirmosios.

Pasak Šiaulių „Aušros“ muziejaus direktoriaus Raimundo Balzos, vienu metu užsiėmimuose galės dalyvauti iki 30 žmonių. Dvi valandas trunkantis procesas, kurio metu lankytojai, klausydamiesi šeimininkės pasakojimų, patys suformuos kepaliuką, pašaus į krosnį, o iškepę galės ragauti ar išsinešti namo, kainuos 100 litų.

Ateityje planuojama vieną iš savaitgalio dienų skirti naminės duonos kepėjų susitikimams. Kepėjai galės dalintis ir receptais, ir patirtimi.

Viso malūnininko sodybos komplekso atidarymas planuojamas birželio 3— 4 dienomis. Malūno teritorijoje vėl atgys „Senųjų amatų dienos“. Kadangi senąjį Žaliūkių malūną statė iš Vokietijos į Šiaulius atvykusi malūnininko Danieliaus šeima, šventės dalyvius pasitiks muziejininkų naujam gyvenimui prikelti personažai — malūno šeimininkai.

Malūno komplekse numatoma ir daugiau veiklų: švęsti kalendorines šventes, galbūt — rengti gegužines, žaidimus vaikams.

Numatyta ir kitų mokymo programų: šlapio vilnos vėlimo, tradicinių senovinių karpinių. Jei pavyks įsigyti įrenginius, bus galima austi, žiesti.

KEPIMAS: Muziejaus edukacinių programų kuratorė, duonos kepėja Rasa Daukšienė duoną iš krosnies ištraukė ant ližės.

ŠEIMININKĖ: Duonos kepėjos Rasos Daukšienės rankose — ką tik iškepta „Žaliūkių duonelė“. 

 

DUONA: Raikoma naminė duona — gardi ir soti.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.