
Naujausios
Išbandymus įveikė muzika ir malda
Kai Dievas duoda žmogui didelę laimę, kad įvertinų jos skonį, siunčia ir išbandymus. Šiauliečiai Jurgita ir Vitalis Lebedžiai šiandien vadina save laimingais žmonėmis. Jie turi svarbiausią – gražią šeimą. Namuose skamba pianino, ukulėlės, gitaros, klarneto garsai, o kur dar mamos vokalas, dviejų sūnų „Dagilėlio“ chore išlavinti balsai ir mažylės pagrandukės krykštavimas.
Jūratė RAUDUVIENĖ
jurate@skrastas.lt
Kalėdų dvasią pajaučia scenoje
Su Jurgita ir Vitaliu kalbėjomės ne apie miesto savivaldybės komunikacijos specialisto ar „Polifonijos“ choristės darbą. Pokalbis vyko apie kur kas svarbesnius dalykus – didelius išbandymus, šeimą, brandžią tėvystę, muziką sielai gydyti.
Šiauliečiai Lebedžių šeimyną žino iš dainuojančių šeimų koncerto „Man labai patinka Kalėdos“, kasmet vykstančio „Saulės“ koncertų salėje. Šįmet į sceną šeima lipo jau aštuntą kartą.
„Tie koncertai leidžia pajausti kalėdinę dvasią. Nors atrodo, tame šventiniame bėgime ir taip nėra laiko, o čia dar papildomas rūpestis. Reikia sustoti, prisiversti, susirinkti, padirbėti“, – prisipažįsta šeimos galva. O Jurgita pasidžiaugė, kad organizatoriai taip gražiai paprašydavo sudalyvauti koncerte.
Šių metų pasirodyme Vitalis ir Jurgita kartu su dviem sūnumis dainavo giesmę „Mažasis būgnininkas“. Ant rankų nuo scenos publiką stebėjo ir mažoji Jogailė Marija. Šiandien ji beveik pusantrų metų, o kai pirmą kartą pasirodė scenoje, buvo jauniausia dalyvė – dar neturėjo nė poros mėnesių.
Trylikametis Kristautas prisipažįsta, kad repetuoti atsibosta, bet pasirodymo metu patirtos emocijos viską atperka. Paklaustas, ar tuo metu jaučiasi žvaigžde, „žvaigždiškai“ atsako: „Iš dalies taip“.
Kristautas groja fortepijonu, mušamaisiais, ukulėle. Bandė kaip tėtis gitarą prisijaukinti, bet pasirodė, kad joje per daug stygų.
Benediktas Jonas pučia klarnetą.
Vestuvių naktį bažnyčioje klausėsi vargonų
Jurgos ir Vitalio šeima neatsitiktinai tokia muzikali. Jie abu turi muzikos pedagogų diplomus. Draugėn suvedė studijos. Nors Vitalis studijavo Šiaulių universitete, o Jurgita – Klaipėdos. Kovo 13 dieną jų pažintis sulaukė pilnametystės – susipažino prieš 18 metų.
„Būdavo organizuojamos gražios kolegų dienos, kai būsimi muzikos mokytojai iš visos Lietuvos susirinkdavo ir stebėdavo vieni kitų vedamas pamokas. Mes stebėjome Vitalio vedamą pamoką, kuri paliko didžiulį įspūdį. Jis su mokiniais grojo melodiją iš filmo „Titanikas“. Po to buvo bendras vakaras. O kitą dieną važiavome į Kryžių kalną. Vitalis galantiškai padėjo per lieptelį pereiti. Iki šiol prisimenu, kaip skambėjo vėjyje besiplaikstantys kryželiai, giedojo vieversėlis“, – dalijasi romantiškais prisiminimais jauna moteris.
Toliau sekė išskirtinio grožio elektroniniai laiškai, kurie dar ir šiandien saugomi. Vitalis su choru „Studium“ išskrido į Ameriką, Jurgita – į Angliją. Susitiko po pusmečio – jau rudenį.
Vitalis mokslus baigė anksčiau, o Jurgitai dar reikėjo tęsti studijas magistrantūroje. Tad buvo nuspręsta, kad jis kraustosi į Klaipėdą. Mylimoji padėjo ieškoti darbo. Bulves bekasant jam paskambino ir pakvietė pokalbio į Klaipėdos televiziją.
„Taip gražiai viskas susidėliojo. Mes fantastiškai gyvenome Melnragėje, per nuomojamo buto langą matydavome jūrą. Dainavome kartu chore „Aukuras“, keliaudavome, Ispaniją aplankėme“, – pasakoja Jurgita.
Po trejų pažinties metų pradėjo kalbėti apie vaikus. Nusprendė tuoktis. Šios šeimos vestuvės buvo ypatingos – šventė vyko Kaltinėnuose po bažnyčia esančioje salėje. Stojus vidurnakčiui visi svečiai suėjo į bažnyčią, o jauniesiems vargonavo klebonas.
Jurgita kilusi iš Radviliškio, Vitalis – iš Joniškio. Traukė gimtasis kraštas. Vitalis gavo darbo pasiūlymą iš televizijos Šiauliuose. Šeima jau laukė pirmagimio. „Kada, jei ne dabar judėti?“
Šiauliuose Jurgita pradėjo klausytis „Polifonijos“ choro. Taip susiklostė, kad jau 11 metų jame dainuoja. Kas rūpinasi vaikais, kai išvyksta koncertuoti?
„Tada būna tėčio diena“, – juokiasi jauna moteris.
Ji prisipažįsta, jaučianti didžiulį džiaugsmą, kad vaikai dainuoja berniukų ir jaunuolių chore „Dagilėlis“. Sako neverčianti vaikų tapti muzikantais.
„Muzika gyvenime – sielai nuraminti, išmokti įsiklausyti, išgirsti. Muzika turi didelę galią praturtinti gyvenimą“, – sako moteris.
„Laimingi, kad turime Benediktą Joną“
Kalbantis su šiandien laimingais žvilgsniais nuolat nuglostančiais savo vaikus tėvais sunku patikėti, kokius skaudžius išbandymus jiems pateikė likimas.
Vyresnėlis gimė Kalėdų naktį, skambant Bernelių mišioms. 3 valandą nakties Vitalis giminėms ir draugams išsiuntinėjo žinutę: „Šią naktį mums gimė kūdikėlis“. Jau toliau detalės – kaip jaučiasi mama ir kūdikis. Draugai iš pradžių pasipiktino, kad naktį siuntinėja šventinius sveikinimus ir tik vėliau suprato, apie kokį gimimą jiems paskelbė bičiulis.
Dėl ypatingos gimimo dienos ir vardas berniuko Kristautas – Kristaus tauta.
Tačiau antras vaikelio laukimas nebuvo toks džiaugsmingas. Jurgita mažylio laukimą skaičiavo vos 24 savaitę, kai viena dieną suprato, kad tuoj prasidės priešlaikinis gimdymas. Tik jau ligoninėje šeima sužinojo, kad į pasaulį beldžiasi ne vienas, o du mažyliai. Ir sveria jie vos po 500 gramų. Vitalis prisimena, kad Kauno klinikose gydytojas neguodė: „Gali būti, kad išvažiuosit su abiem vaikais, bet gali būti, kad ir tuščiomis rankomis“.
„Kai mažyliai gimė, nuostabus mūsų gydytojas pasakė: vienam kritinė būklė, kitam – šviesa tunelio gale. Iki šiol atsimenu tuos žodžius. Ėjome į tą šviesą. Buvo labai sunku“, – jaukinasi liūdnus prisiminimus mama.
Nors Benediktas Jonas buvo mažesnis, jis išgyveno. Broliukas ištvėrė parą. Spėjo abu pakrikštyti.
„Mes laimingiausi žmonės, kad turime Benediktą Joną. Nebuvo kada raudoti, depresuoti, reikėjo auginti sūnelį. Tėtis vežė broliuką laidoti, o aš likau prie Benedikto. Kristautas augo pas močiutes“, – pasakoja Jurgita ir prisimena, kad į Kauno klinikas atvyko kovo pabaigoje su kailiniais ir žieminiais batais, o paliko ligoninę liepos pradžioje.
Benediktą Joną parsivežė į namus 1,7 kilogramo svorio. Kai kiti aikčiojo iš šoko, koks jis mažytis, tėvams jis tokiu visai nebeatrodė.
„Sunku žodžiais apsakyti tuos išgyvenimus. Būna, kad šeimos neatlaiko. Mus be galo sustiprino. Kai pamatai, kad tavo žmogus nepabūgo, bet atrėmė petį ir šitiek stiprybės suteikė... Jei būčiau viena, nemanau, kad viskas nebūtų taip laimingai“, – prisipažįsta Jurgita ir atvirauja, kad tuo metu išmoko kartu su vyru melstis, dėkoti, prašyti.
Į gyvenimą besikabinančiam vaikui – malda ir muzika
Vitalis žmonai antrina, kad tokiu momentu supranti, jog viskas Aukščiausiojo rankose, kaip banaliai tai beskambėtų. Vien žinoti ir mokėti bažnyčioje elgtis, nereiškia, kad tu širdimi eini į tikėjimą.
Už Benedikto Jono sveikatą ir gyvenimą dar teko pakovoti – kad mažylis išmoktų kvėpuoti, kad atlaikytų širdies latako uždarymo operaciją, įveiktų bakteriją... Po dvejų metų patikėjo – viskas bus gerai.
Tėvai įsitikinę, kad berniukui išgyventi padėjo ir... muzika. Vitalis sako, kad Kauno klinikų personalas neprisimena visų mamų vardų, bet tą mamą, kuri nuolat dainuoja vaikams prie inkubatorių, visi žinojo.
„Visą repertuarą, koks tik įmanoma, išdainuodavau. Ir vėl pakartodavau. Sesutėms išūždavau galvą“, – šiandien juokiasi Jurgita.
Tačiau tuo metu tik taip galėjo palaikyti ryšį su savo vaiku. Norėjosi, kad vaikas girdėtų mamos balsą. Tėtis nupirko televizorių, į kurį įdėdavo kompaktinę plokštelę ir leisdavo klasikinę muziką, kad jos vibracijos padėtų vaikui augti, vystytis. Besilaukdami visų savo vaikų, kai jie dar būdavo mamos pilvelyje, ant jo dėdavo ausines ir leisdavo muziką – specialius naujagimiams skirtus muzikos rinkinius su Mocarto muzika.
Dar viena laimėta kova už gyvenimą
Matyt, Dievas nusprendė, kad šio sunkaus išbandymo Lebedžių šeimai nepakako. Po kelerių metų smogė dar vien bėda. Jurgita pažastyje užčiuopė gumbelį. Abu su Vitaliu raminosi, kad nieko čia tokio, išsioperuos ir viskas baigsis. Deja, jaunai moteriai su dviem mažais vaikais teko kovoti su onkologine liga.
Jurgita vadina save pasiutusia ir pasakoja, kad dieną, kai Šiauliuose turėjo prasidėti chemoterapija, ji paliko ligoninę su maišais vaistų.
„Dūšia sakė – ne dar. Grįžau namo visą naktį nemiegojau, dėliojau daug minčių, o ryte paskambino gydytojas ir sako: suruošiau dokumentus, važiuokit į Vilnių. Ten diagnozę patvirtino“, – dėsto savo nepaprastą patirtį trijų vaikų mama.
„Šiandien lengva kalbėti, kai jau praėjo šešeri metai. Tai buvo vertybių perkainavimas. Žmonės dėl smulkmenų pykstasi, nepasidalija kažko. Išmoksti kitaip vertinti. Prisimenu, kai pakliuvau į ligoninę, išėjusi į lauką kiekvieną išsiskleidusį lapelį čiupinėjau, neprabėgdavau pro šalį, norėjau pasidžiaugti. Išmokau įsiklausyti savo širdies, mažiau kreipti dėmesį į kitų nuomonę – be galo daug dalykų išmokau“, – tęsia savo pasakojimą.
Ir vaikus išmokė. Kartu su jais eina į moterų krūties patologijos asociaciją „Salvija“. Vaikai mato vėžiu persirgusias fantastiškas moteris. Jurga įsitikinusi, kad jos vaikai jau žino, jog ši liga nėra nuosprendis. Gyvenime sutikę žmogų su tokia bėda, jie turės patirtį, nenurašys sergančio, nes visokių yra reakcijų.
„Diagnozė išgąsdino. Dabar jau daug žinome apie šią ligą, bet tada ją priėmėme kaip didžiulę grėsmę“, – savo išgyvenimais dalijasi Vitalis.
Jurgita prisimena, kad labiausiai iš pradžių buvo gaila prarasti savo pasididžiavimą – ilgus vešlius auksinės spalvos plaukus. Bet vėliau suprato, kad jų reikia mažiausiai gailėtis.
Kai tik Vilniuje pasijausdavo geriau, vaikščiodavo po miestą. Susirado psichologinę grupę, kurią vedė specialistai. Moteris sako bandžiusi susidraugauti su chemija, nes suprato, kad jeigu jai priešinsis, tai ši ir negalės jai padėti.
„Be Vitalio palaikymo gal nebebūčiau ant šio svieto. Neįmanoma kitaip. Sunku žodžius surasti“, – susijaudina moteris.
Už drąsą – pagrandukė
Gera žinia – liga atsitraukė. Kaip sako sutuoktiniai, išdrįso pradėti svajoti apie pagranduką. Žinoma, tai buvo drąsu.
„Mums buvo pasakyta, kad 5-erius metus negalime planuoti vaikų. Kai jau tas laikas praėjo, pasiklausėme gydytojų. Jie truputį su nuostaba išklausė, tačiau nė vienas nepasakė ne. Paliko mums patiems atsakomybę už mūsų sprendimą. Ir mes rizikavome. Man buvo didžiulis džiaugsmas, kad Vitalis dar norėjo mažylio. Mūsų visi trys vaikai buvo suplanuoti ir labai laukiami. Manau, kad man gyvenime sekėsi dėl to, kad, nors augau viena, buvau labai mamos laukta ir mylėta“, – kalba Jurgita.
Nespėjo perspėti gydytojos, kad nenorėtų iš anksto žinoti vaiko lyties, ir medikė pranešė, kad broliai sulauks sesės. Už riziką buvo atlyginta.
„Mintys atgimsta, labai teigiamai dėliojasi, nelieka vietos liūdesiui. Brandi tėvystė – fantastika. Požiūris kitas. Pirmą auginant esi susikaustęs, kiekvienas krepštelėjimas kelia nerimą. Dabar mes ramūs ir atsipalaidavę ir vaikas tai jaučia“, – Vitaliui jau buvo per keturiasdešimt, kai gimė dukra, Jurgita keleriais metais jaunesnė.
Jauni tėveliai atrado potyrį, kad vaikas tarsi pats auga. Norisi netrukdyti jam augti su visais išgyvenimais ir baimėmis dėl jo. Kuo mažiau išgyveni, tuo jis laisvesnis auga.
Vitalis pats augo su dviem broliais ir anksčiau pagalvodavęs, kad šeima su trimis vaikais anokia čia daugiavaikė. Dabar jau galvoja kitaip – tris vaikus auginanti šeima pelnytai vadinama daugiavaike, nes veiklos yra daug. Bet Jurgita įsitikinusi, kad kuo daugiau žmonių šeimoje, tuo labiau vargelį pasidalina ir jis labiau susitraukia.
Nieko nėra svarbiau
Jurgita ir Vitalis nemano, kad išlaikyti darnią šeimą paprasta. Jie ugdė save ne vienuose kursuose. Bet vienas pasirinkimas gyvena su jais jau antrą dešimtmetį. Besilaukdami pirmagimio važinėjo į būsimų tėvų kursus Vilniuje pas gydytoją Romualdą Šemetą.
„Mums neatrodė, kad užtenka to, jog visi pagimdo ir užaugina, tai ir mes užauginsim. Norėjome žinoti daugiau ir ne tik iš močiučių. Aišku, tai mokami dalykai, reikia tolokai važiuoti. Yra daugybė priežasčių, to nedaryti, bet kai to nori...“, – sako Vitalis.
Šie kursai juos atvedė į šeimos klubą „Mama, tėtis ir AŠ“, kuris kiekvienais metais liepą rengia dviejų savaičių šeimų stovyklas.
Jurgita sako, kad nedažnai kur gali stovyklauti kartu su vaikais. Čia jie jaučiasi saugūs ir turi daugybę įdomios veiklos, laisvą erdvę.
Tėvai veiklas organizuoja patys. Pavyzdžiui, kūno kultūros mokytojai veda mankštas, aerobiką, šokėjai moko šokių. Jurgita pasakoja, kad Vitalis vakarais suburia stovyklautojus ant ežero kranto, groja gitara, visi sėdi, palydi saulę, dainuoja.
Baigiant pokalbį Jurgita sako, kad jaučiasi labai laiminga moterimi, įsitikino, kad su Vitaliu yra dvi vieno obuolio puselės.
„Dažnai esame įpratę sakyti, kad šeima – svarbiausias dalykas. Gal kartais pasakome tai neišjautę, neįsigilinę. Dabar, turėdamas tam tikrą patirtį galiu drąsiai už kiekvieną žodį pasirašyti. Visa kita tikrai nėra svarbu. Nei darbai, nei tam tikri rūpesčiai, gyvenimo iššūkiai nėra tiek svarbu, kiek svarbūs patys artimiausi žmonės. Tai labai didelė dedamoji, nuo kurios priklauso laimės indeksas“, – sudėlioja Vitalis.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Jurgitos ir Vitalio Lebedžių šeimos vaikai auga apsupti muzikos ir muzikinių instrumentų.
Vitalis Lebedis sakė įsitikinęs, kad tris vaikus auginanti šeima pagrįstai laikoma daugiavaike.