
Naujausios
Ištaškyti šiauliečių pinigai – kaip lapas „gėdai“ pridengti
Šiaulių miesto savivaldybės išlaidos teismams jau seniai domina miesto gyventojus. Pasirodanti informacija apie pralaimėtus teisminius Savivaldybės procesus ir priteistomis išmokomis kelia klausimą: kur yra riba? 40 tūkstančių eurų dėl vieno žmogaus atleidimo iš darbo daug ar mažai? Dešimtys tūkstančių eurų advokatams – ar tai teisinga? Kas paskaičiuos, kiek per šios Tarybos kadenciją pralaimėtoms byloms jau ištaškyta šiauliečių pinigų? Kas už tai ir kada turės atsiskaityti? Gal – niekas ir niekada?
Jūratė RAUDUVIENĖ
jurate@skrastas.lt
Daugiausiai – už koncesijos reikalus
Savivaldybės administracijos Teisės skyriaus vedėja Laura Steponkienė pranešė, kad miesto biudžete 2018 metams numatyti 253 tūkstančiai eurų teisinėms išlaidoms, tačiau kol kas išleisti tik 103 776 eurai.
Vedėja atkreipė dėmesį, kad ši suma skirta naudoti įvairioms priemonėms, ne tik apmokėti už advokatų paslaugas. Iš šių pinigų dengiamos išlaidos antstolių paslaugoms, teisminėms išlaidoms, priteistoms sumoms bylose išmokėti ir panašiai.
Didžiausia numatyto pinigų kapšelio dalis dosniai atriekta advokatų profesinei bendrijai „Magnusson ir partneriai“ iš Kauno – 21425 eurai.
Kitai Kauno advokatų profesinės bendrijos „Jankauskas ir partneriai“, esančios Kaune – už teisines paslaugas sumokėta 6672 eurų, iš kurių 1400 susigrąžino teismui priėmus nutartį, kai ieškovas atsisakė savo reikalavimų. Šios advokatų kontoros buvo samdytos teisinėms konsultacijoms, teisinėms išvadoms parengti arba atstovauti bylose.
Savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis paaiškino, kad firmos „Magnusson ir partneriai“ teisininkai buvo pasamdyti įvertinti Šiaulių miesto savivaldybės ir viešosios įstaigos „Pramogų sala“ koncesijos sutartį.
Samdyti teisininkai ne tik atliko koncesijos sutarties vertinimą, pasiūlė jos pakeitimo galimybes, bet ir atstovavo Savivaldybei Arbitražo teisme su „Pramogų sala“.
Už vadovo galvą – jau 60 tūkstančių
Bene daugiausiai klausimų kelia buvusio Šiaulių plaukimo mokyklos direktoriaus Valerijaus Belovo atleidimo teisminis procesas.
Teismams tris kartus pripažinus, kad V.Belovas atleistas arba nuo pareigų nušalintas neteisėtai, jam priteistos teisminės išlaidos, kompensuojamas negautas darbo užmokestis dėl priverstinių pravaikštų.
Solidžias sumas samdomiems advokatams sumokėjo tiek Savivaldybė, tiek plaukimo mokykla. Savivaldybės pozicijai teismuose atstovavo net trys teisininkai – du samdomi advokatai ir buvęs advokatas mero patarėjas Arnas Ilgauskas.
Šio proceso išlaidos Savivaldybėje nutylimos. Redakcijai pavyko suskaičiuoti, kad teisinis bylinėjimasis su atleistuoju vadovu miesto biudžetui nuo 2017 metų rugpjūčio 23 dienos jau kainavo per 38 tūkstančius eurų.
Didelė šios sumos dalis – plaukimo mokyklos išlaidos. Įstaigai teko sumokėti ne tik per 12 tūkstančių už priverstines V. Belovo pravaikštas, bet ir nuo jų paskaičiuotus mokesčius – apie 3,5 tūkstančio eurų.
Savivaldybė iš Klaipėdos samdytam teisininkui atseikėjo beveik 6 tūkstančius, o plaukimo mokykla samdė advokatus už 7,5 tūkstančio eurų.
Tiesa, iš plaukimo mokyklos tokią informaciją gauti buvo sunkiau, nei iš pačios Savivaldybės. Teko priminti, kad „Delfinas“ yra biudžetinė įstaiga, o ne privatus „kromelis“ , todėl jos išlaidos – miesto biudžeto našta, visų šiauliečių reikalas.
Antrą kartą Šiaulių apygardos teismui pripažinus V. Belovo atšaukimą iš pareigų neteisėtu, Savivaldybė pateikė skundą Aukščiausiajam teismui (AT).
Savivaldybė šiam ieškiniui surašyti nusamdė vieną labiausiai patyrusių civilinės teisės asų, profesorių iš Vilniuje veikiančios advokatų kontoros „TGS Baltic“.
Teisės skyriaus vadovė pranešė, kad šis advokatas buvo samdytas dviem byloms, kurios savo turiniu panašios, ir atstovauti kasacinėje instancijoje. Pagal abi sutartis buvo sumokėta po 3630 eurų už kiekvieno kasacinio skundo parengimą AT.
Šiaulių apylinkės teismas pripažino, kad ir trečią kartą V. Belovas atleistas (atšauktas iš pareigų) neteisėtai ir panaikino Šiaulių miesto mero Artūro Visocko vienašališkai pasirašytą potvarkį. Teismas įpareigojo sumokėti buvusiam direktoriui beveik 7 tūkstančių eurų kompensaciją. Taip pat ir plaukimo mokykla turės sumokėti V.Belovui daugiau nei 7 tūkstančius eurų už priverstines pravaikštas ir mokesčius, kurie sieks per 2 tūkstančius eurų.
Šios sumos dar nesumokėtos, nes su tokiu sprendimu nesutinka abi pusės ir žada skųsti apygardos teismui.
Kol teismo sprendimas įsiteisės plaukimo mokykla nedirbančiam direktoriui kasdien mokės po 55,23 euro, bet ne ilgiau nei vienerius metus.
Jei Apygardos teismas sprendimą paliks nepakeistą, principinio bylinėjimosi išlaidos gali išaugti iki maždaug 60 tūkstančių eurų, ar dar daugiau, priklausomai nuo teismo išlaidų.
Abi pusės tikisi, kad daugiau aiškumo jų ginčui įneš AT sprendimas.
Kol kas miesto biudžetas moka atlyginimą dviem plaukimo mokyklos direktoriams – dabartiniam Pauliui Viktoravičiui ir nebedirbančiam V. Belovui, kurio priverstines pravaikštas teismai įpareigoja apmokėti.
Iš mokesčių mokėtojų pinigų šioje istorijoje maitinami keturi advokatai.
Dar – 20 tūkstančių
Dar apie 20 tūkstančių eurų miesto biudžetui kainavo mero noras atleisti kitos įstaigos – Šiaulių futbolo akademijos direktorių Saulių Lesnicką.
Teismas pripažino, kad meras viršijo savo įgaliojimų ribas, atleido vadovą neteisėtai. Jį grąžino į darbą ir priteisė nemenką sumą. Savivaldybė šioje byloje samdė Vilniaus advokatų kontorą SPES, kuriai už paslaugas sumokėjo 6708 eurus.
Sporto mokyklos statusą pakeitus į biudžetinės įstaigos, S. Lesnickas savo noru paliko direktoriaus pareigas.
40 tūkstančių dėl vieno atleidimo – daug ar mažai?
Savivaldybė su 7 etatų Teisės skyriumi, dviem teisininkais Tarybos sekretoriate, buvusiais advokatais dabartiniu administracijos direktoriumi ir pavaduotoju, neįstengia teisėtais keliais atleisti iš pareigų biudžetinės įstaigos vadovo. Laimėti teismų nepadeda ir brangiai apmokami advokatai.
Advokatų paslaugas perka Savivaldybės administracija. Jos direktorius A. Bartulis tvirtino kad advokatus samdo dėl jų kompetencijos.
Ar jos stokoja Savivaldybės teisininkai? Anot direktoriaus, Savivaldybės teisininkai turi labai daug darbo, todėl reikia teisinės pagalbos iš šalies.
Kaip vertina 40 tūkstančių eurų teismų išlaidas dėl vieno žmogaus atleidimo iš darbo?
A. Bartulis atsakė: „Žiūrint su kuo palyginsi. Jei tą sumą lyginti su 140 milijonų miesto biudžetu, spręskite – daug tai ar mažai. Svarbu ne kiek išleidi, o ką už tai gauni“.
„Šiaulių kraštas“ dar pernai rašė, kad per pusantrų metų teismuose laksčiusios oponentų galvos ir antpečiai biudžetui galėjo kainuoti apie 77 tūkstančius eurų. Šįmet šią sumą Savivaldybė pranoks.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Šiaulių miesto meras Artūras Visockas, paklaustas apie teismo išlaidas vadovų atleidimams iš darbo, pasiūlė kreiptis į miesto Tarybą, nes pirmą kartą sprendimą atleisti Valerijų Belovą priėmė išrinktieji politikai, už tai meras neseniai viešai jiems labai dėkojo.
Administracijos direktorius A. Bartulis siūlo patiems pasvarstyti: kas tie 40 tūkstančių, palyginus su 140 milijonų biudžetu.