Iš Šiaulių kyla siuntos Gruzijai

Iš Šiaulių kyla siuntos Gruzijai

Iš Šiaulių kyla siuntos Gruzijai

Vakar ryte iš Šiaulių karinio aerodromo pakilo Lietuvos karinių oro pajėgų (KOP) lėktuvas C-27 „Spartan“, į Gruziją išgabenęs antrąją humanitarinės pagalbos siuntą. Į karo zoną išskrido ir trys priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo tarnybos atstovai iš Šiaulių. Paramos skrydžius lydi neprognozuojami pavojai.

Živilė KAVALIAUSKAITĖ

zivile@skrastas.lt

Nuskraidina paramą, parskraidina žmones

Į Tbilisį lėktuvas su keturiais įgulos nariais, trimis Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo tarnybos atstovais iš Šiaulių bei trimis žurnalistais išskrido vienuoliktą valandą.

Pasak siuntą lydėjusio Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento civilinės saugos valdybos viršininko Rimanto Steponavičiaus, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento paruoštoje siuntoje, kurios vertė — apie 130 tūkstančių litų, yra 22 palapinės, kuriose yra maždaug 500 miegamųjų vietų, bei 384 miegmaišiai, skirti Gruzijos gyventojams, per karinį konfliktą netekusiems namų.

Lietuvos kariuomenė jiems skyrė ir apie 700 kilogramus sauso maisto davinių. Lėktuvu taip pat gabenamas ir Lietuvos sveikatos apsaugos ministerijos skirtas kraujo preparatas — 192 buteliukai po 100 mililitrų žmogaus albumino tirpalo, kurio vertė 39,4 tūkstančiai litų.

Siunta buvo renkama atsižvelgiant į Gruzijos prašymą.

Pirmąją humanitarinę siuntą, kurią sudarė medikamentai ir tvarsliavos, į Gruziją lėktuvas C— 27 „Spartan“ nuskraidino rugpjūčio 11 dieną. Iš Tbilisio kariniu orlaiviu pirmadienį buvo evakuoti ir 39 Lietuvos piliečiai, su jais kartu grįžo vizitą baigęs Lietuvos užsienio reikalų ministras bei du Lietuvos žurnalistai.

Planuojama, kad antrąją siuntą nugabenęs karinis lėktuvas iš Tbilisio parskraidins likusius evakuojamus Lietuvos piliečius.

Skrydis — neprognozuojamas

Įgulos vadas majoras Jurijus Jakšys prieš skrydį fotografuotis ir filmuotis griežtai atsisakė — to lakūnai visada laikosi.

Skrydis į Tbilisį J. Jakšiui — antras iš eilės. Lakūnas pastebėjo Tbilisyje tvyrantį nerimą, vietinių gyventojų jaudulį: „Nuotaikos nebe tokios, kaip būdavo anksčiau, kuomet gruzinai pasitikdavo šypsodamiesi“.

Pirmadienio vakare iš Gruzijos į Šiaulius parskridęs lakūnas vakar ryte vėl buvo pasiruošęs skrydžiui. Įgula antram skrydžiui buvo kiek pakeista: „kad būtų šviežesnių žmonių“.

Pasak J. Jakšio, virš Gruzijos skristi buvo nejauku, nes oro erdvė — visiškai tuščia. „Kol kas kilome ir leidomės sklandžiai — mums padėjo tai, kad debesys buvo žemai“, — vakar sakė patyręs lakūnas.

Kadangi rusai yra subombardavę radarų stotį, skrydis įgulai yra dar sudėtingesnis: radarai lėktuvo nemato, „neužveda“, nekontroliuoja tūpimo.

„Dabar skrydis — įgulos atsakomybė. Vadovaujamės prietaisais, bet žemėje mūsų nemato, todėl negali perspėti apie kitus orlaivius, suartėjimus. Taip judėti civiliniam transportui yra nenormalu“, — sakė J. Jakšys.

Ne kartą į Afganistaną ir Iraką skridęs J. Jakšys teigia: Afganistane visą oro erdvę valdo koalicinės oro pajėgos, o Gruzijoje situacija — pavojinga ir nenuspėjama. Pavojus gali kilti ne tik iš žemės, bet ir ore.

Skrydį į Gruziją J. Jakšys pavadino neprognozuojamu. „Afganistane, Irake žinai situaciją, gauni pastovią informaciją, o informacija apie Gruziją — gandų lygio“, — palygino lakūnas.

Laikinai KOP Aviacijos bazės vado pareigas einantis pulkininkas leitenantas Virginijus Steponavičius sako, kad skrydis, pasiekus Gruzijos oro erdvę, priklauso nuo to, kas dominuoja oro erdvėje.

„Jei dominuotų ne Gruzijos pajėgos, saugumas priklausytų nuo opozicijos pajėgų. Skrydžio saugumas priklauso nuo situacijos: vieną minutę skrydis gali būti saugus, kitą — jau nesaugus“, — sako V. Steponavičius.

Pulkininko leitenanto teigimu, sudėtingiausia, kad neveikia skrydžių paslaugos, radijo ryšys labai blogas: ryšys veikia tik tada, kai lakūnai jau vizualiai mato taką.

SKRYDIS: Lėktuvas iš Šiaulių karinio aerodromo į Gruziją išskrido vakar, 11 valandą ryto. Įprastinis skrydis į šią šalį trunka šešias valandas.

PAVOJUS: Laikinai KOP Aviacijos bazės vado pareigas pulkininkas leitenantas Virginijus Steponavičius sako, kad skrydžių saugumas į Gruziją priklauso nuo situacijos.

PAGALBA: Siuntoje į Gruziją — palapinės, miegmaišiai, sausi maisto daviniai ir kraujo preparatas.

PALYDA: Trys priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo tarnybos atstovai iš Šiaulių lydėjo krovinį, skirtą nuo karinio konflikto kenčiantiems Gruzijos gyventojams.

Jono TAMULIO nuotr.