Investicija – už 12 eurų, ambicija – už milijoną

Investicija – už 12 eurų, ambicija – už milijoną

In­ves­ti­ci­ja – už 12 eu­rų, am­bi­ci­ja – už mi­li­jo­ną

12 eu­rų – tiek tie­sio­gi­nių už­sie­nio in­ves­ti­ci­jų per­nai te­ko Kel­mės ra­jo­no gy­ven­to­jui. Šiau­lie­čiui – 1 383 eu­rai, o Ak­me­nės ra­jo­no gy­ven­to­jui – net 4 110 eu­rų. Pas­kelb­ti Sta­tis­ti­kos de­par­ta­men­to duo­me­nys ro­do, kad Šiau­lių ap­skri­ty­je kai ku­rie ra­jo­nai be­veik ne­prit­rau­kia už­sie­nio in­ves­ti­ci­jų, o re­gio­no cent­rą Šiau­lius len­kia ne tik did­mies­čiai, bet ir ma­žes­nės sa­vi­val­dy­bės. Šiau­lių mies­to va­do­vai sa­ko: „Pa­si­vy­sim!“, o Kel­mės ra­jo­no – ste­bi­si: „Vis­kas su­kram­ty­ta, kad tik vers­las atei­tų“. Tai ko­dėl nea­tei­na?

Lo­re­ta KLIC­NER

loreta@skrastas.lt

Tel­šiai len­kia

Sta­tis­ti­kos de­par­ta­men­tas pa­skel­bė, kad, 2017 me­tų gruo­džio 31 die­nos duo­me­ni­mis, su­kaup­to­sios tie­sio­gi­nės už­sie­nio in­ves­ti­ci­jos (TUI) Lie­tu­vo­je su­da­rė 14,8 mi­li­jar­do eu­rų ir, pa­ly­gin­ti su 2016 me­tų gruo­džio 31 die­nos duo­me­ni­mis, pa­di­dė­jo 6,4 pro­cen­to.

TUI vie­nam ša­lies gy­ven­to­jui su­da­rė vi­du­ti­niš­kai 5,3 tūks­tan­čio eu­rų.

Dau­giau­sia in­ves­tuo­ta Vil­niaus ap­skri­ty­je – 10,5 mi­li­jar­do eu­rų, Kau­no ap­skri­ty­je – 1,6 mi­li­jar­do ir Klai­pė­dos ap­skri­ty­je – 1,2 mi­li­jar­do.

Pa­ly­gin­ti su 2016 me­tų pa­bai­ga, di­džiau­sias au­gi­mas fik­suo­tas Šiau­lių (21,1 pro­c.) ir Tel­šių (16,1 pro­c.) ap­skri­ty­se. Ta­čiau šis op­ti­mis­ti­nis ro­dik­lis neats­pin­di vi­sos si­tua­ci­jos: Tel­šių ap­skri­ty­je TUI bu­vo in­ves­tuo­ta ge­ro­kai dau­giau – 422,52 mi­li­jo­no eu­rų, o Šiau­lių ap­skri­ty­je – 317,18 mi­li­jo­no eu­rų.

Pa­gal TUI, ten­kan­čias vie­nam gy­ven­to­jui, Šiau­lių ap­skri­tis at­si­dū­rė 7 vie­to­je (1 195 eu­rai) tarp 10-ties ap­skri­čių. Vil­niaus ap­skri­ty­je šis ro­dik­lis sie­kė 12 984 eu­rus, Klai­pė­dos – 3 790, Tel­šių – 3 150, Kau­no – 2 775, Pa­ne­vė­žio – 1 665, Ute­nos – 1 346, Aly­taus – 1 058, Ma­ri­jam­po­lės – 1 000, Tau­ra­gės – 302 eu­rus.

Per­nai ap­skri­ty­je, pa­ly­gin­ti su 2016-ai­siais, in­ves­ti­ci­jos men­kai au­go Šiau­lių ra­jo­ne – nuo 22,40 iki 22,94 mi­li­jo­no eu­rų, o Rad­vi­liš­kio ra­jo­ne jų net su­ma­žė­jo – nuo 14,68 iki 14,16 mi­li­jo­no eu­rų.

„Nea­tei­na ir vis­kas...“

Kel­mės ra­jo­nas per­nai pri­trau­kė vos apie 0,31 mi­li­jo­no eu­rų tie­sio­gi­nių už­sie­nio in­ves­ti­ci­jų, 2016 me­tais jų bu­vo dar ma­žiau – 0,13 mi­li­jo­no. Pa­gal šias in­ves­ti­ci­jas vie­nam gy­ven­to­jui ra­jo­nas ypač skur­dus – 5 eu­rai už­per­nai ir 12 eu­rų – per­nai. O ne­dar­bas te­bė­ra di­džiau­sias ap­skri­ty­je – 13,7 pro­cen­to.

Kel­mės ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­rė Ire­na Si­ru­sie­nė, pa­klaus­ta, ko­dėl ra­jo­nas toks ne­pat­rauk­lus in­ves­tuo­to­jams, tik at­si­du­so: „Nea­tei­na ir vis­kas...“

Net ir su­si­do­mė­ję už­sie­nio in­ves­tuo­to­jai ne­be­sug­rįž­ta. Pa­vyz­džiui, vie­nas Nor­ve­gi­jos kon­cer­nas čia pla­na­vo sta­ty­ti žu­vų au­gi­ni­mo ir per­dir­bi­mo įmo­nę, pla­nai at­ro­dė la­bai rea­lūs, ta­čiau per­si­gal­vo­jo, esą ki­tur ra­do dar pi­ges­nę dar­bo jė­gą.

„Vis­kas su­kram­ty­ta, kad tik vers­las atei­tų, – ma­no I. Si­ru­sie­nė. – Ta­ry­ba priė­mė spren­di­mą dėl že­mės mo­kes­čio, ne­kil­no­ja­mo­jo tur­to mo­kes­čio leng­va­tų, jei­gu su­ku­ria­mos 5 dar­bo vie­tos, in­ves­tuo­ja­ma nuo 300 tūks­tan­čių iki mi­li­jo­no eu­rų. Su­for­muo­ti skly­pai. Da­bar Ty­tu­vė­nuo­se prie ge­le­žin­ke­lio sto­ties vyks­ta skly­pų par­da­vi­mas. Gal kaž­kas įsi­gis, gal nors mū­sų in­ves­tuo­to­jai ateis? Yra Ta­ry­bos spren­di­mas dėl skly­pų Ty­tu­vė­nuo­se, Kel­mė­je – jei­gu atei­tų in­ves­ti­ci­jos, Sa­vi­val­dy­bė įreng­tų vi­są inf­rast­ruk­tū­rą iki skly­po ri­bos.“

I. Si­ru­sie­nės nuo­mo­ne, vers­las trau­kia vers­lą: „Ša­lia Ra­sei­niai – ten ku­ria­si dau­gy­bė už­sie­nio įmo­nių, o pas mus nė­ra.“ Kel­miš­kiai kon­sul­ta­vo­si su pri­va­čios eko­no­mi­nės zo­nos stei­gė­jais Tau­ra­gės ra­jo­ne, iš­gir­do pa­ta­ri­mą: rei­kia pa­sta­ty­ti ga­myk­lą, o ta­da kvies­ti in­ves­tuo­to­ją, esą į tuš­čią skly­pą jis ne­bea­teis. Bet yra ir ki­tų niuan­sų.

Pa­vyz­džiui, Kel­mės ra­jo­nas pa­lik­tas be du­jo­tie­kio ir ties­ti jo ne­ke­ti­na­ma, nes per di­de­li kaš­tai. „Dar 2012 me­tais bu­vo min­tis sta­ty­ti ma­ka­ro­nų fab­ri­ką prie Ty­tu­vė­nų ge­le­žin­ke­lio sto­ties, bet ap­si­žiū­rė­jo, kad nė­ra du­jų, – pri­si­mi­nė I. Si­ru­sie­nė. – Vie­na įmo­nė iš Es­ti­jos nu­si­pir­ko skly­pą, ki­tais me­tais įrengs su­skys­tin­tų du­jų sto­tį. Tieks du­jas Vil­kyš­kių pie­ni­nės įmo­nei, gal ir ki­ti vers­li­nin­kai ga­lės pri­si­jung­ti.“

I. Si­ru­sie­nė sa­ko, gal rei­kia Ta­ry­bos na­rius siųs­ti į už­sie­nį par­vež­ti in­ves­tuo­to­jų, nes tai – „jų pre­ro­ga­ty­va“. O gal po­li­ti­kai va­ži­nė­ja? „Ne­va­ži­nė­ja...“.

In­ves­tuo­to­jų yra, bet ne­dar­bas ne­ma­žė­ja

Ak­me­nės ra­jo­ne nuo 2014 me­tų tie­sio­gi­nių už­sie­nio in­ves­ti­ci­jų apim­tys išau­go dvi­gu­bai, nors bend­ras skai­čius ir nė­ra įspū­din­gas: nuo 46,37 mi­li­jo­no eu­rų (2014 m.) iki 80,59 mi­li­jo­no eu­rų (2017 m.).

Pa­gal šias in­ves­ti­ci­jas vie­nam gy­ven­to­jui ra­jo­nas pra­noks­ta ki­tus ap­skri­ties ra­jo­nus ir Šiau­lių mies­tą – sie­kia 4 110 eu­rų, o šiau­lie­tis ga­li pa­si­gir­ti tik 1 383 eu­rais. Bet ne­dar­bo ly­gis Ak­me­nės ra­jo­ne vis tiek yra vie­nas di­džiau­sių ap­skri­ty­je: rug­sė­jį sie­kė 11,9 pro­cen­to. Ko­dėl in­ves­ti­ci­jos ne­su­ma­ži­na nedarbo?

Užim­tu­mo tar­ny­bos Šiau­lių klien­tų ap­tar­na­vi­mo de­par­ta­men­to Ak­me­nės sky­riaus ve­dė­jas Al­gis Ru­dys sa­ko, kad be­dar­bių ma­žė­ja, bet ma­žė­ja ir gy­ven­to­jų. „Ka­dan­gi ne­dar­bo ly­gis skai­čiuo­ja­mas nuo dar­bin­go am­žiaus žmo­nių, net ir su­ma­žė­jus be­dar­bių skai­čiui, pro­cen­tas iš­lie­ka be­veik tas pa­ts“, – paaiš­ki­no A. Ru­dys. Be­veik pu­sė be­si­re­gist­ruo­jan­čių be­dar­bių yra vy­res­ni ne­gu 50 me­tų, da­lis ne­tu­ri tin­ka­mos kva­li­fi­ka­ci­jos.

Šiuo me­tu Ak­me­nės sky­riu­je pre­li­mi­na­riai re­gist­ruo­ja­si žmo­nės, ku­rie pa­gei­dau­ja dirb­ti Va­ka­rų me­die­nos gru­pės sta­to­mo­je apie 140 mi­li­jo­nų eu­rų ver­tės me­džio drož­lių ga­myk­lo­je. Per ke­le­rius me­tus, už­bai­gus vi­są plėt­rą, pla­nuo­ja­ma įdar­bin­ti apie tūks­tan­tį dar­buo­to­jų.

Pa­sak A. Ru­džio, su­si­do­mė­ji­mas di­de­lis, žmo­nės mo­ty­vuo­ja­mi įgy­ti kva­li­fi­ka­ci­ją, ku­ri bus rei­ka­lin­ga nau­jo­je ga­myk­lo­je: kra­ni­nin­kų, hid­ro­ma­ni­pu­lia­to­rių ope­ra­to­rių, trak­to­ri­nin­kų, me­die­nos ap­dir­bi­mo spe­cia­lis­tų. In­ves­tuo­to­jai pla­na­vo da­lį dar­buo­to­jų at­si­vež­ti iš jau vei­kian­čių ga­myk­lų Bal­ta­ru­si­jo­je ir Klai­pė­do­je.

„Pa­si­vy­sim“

Nors per­nai Šiau­liuo­se tie­sio­gi­nių už­sie­nio in­ves­ti­ci­jų dau­gė­jo, vis dėl­to jų yra ma­žiau ne­gu, pa­vyz­džiui, Pa­ne­vė­žy­je ar Kė­dai­nių ra­jo­ne. Ko­dėl? Šiaulių sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­rius An­ta­nas Bar­tu­lis sa­ko, kad Šiau­liuo­se šios in­ves­ti­ci­jos vie­nam gy­ven­to­jui per­nai au­go 35 pro­cen­tais, to­dėl „dar po­ra me­tų ir pa­si­vy­sim“.

A. Bar­tu­lis pri­pa­žįs­ta, kad vy­tis ten­ka.

„Tik šie­met baig­si­me at­ves­ti du­jas ir elekt­rą į lais­vą­ją eko­no­mi­nę zo­ną. Į Zok­nių trans­for­ma­to­ri­nę mies­tas in­ves­ta­vo 1,4 mi­li­jo­no eu­rų, kad tu­rė­tu­me 16 me­ga­va­tų elekt­ros ener­gi­jos. ESO pa­di­di­no dar 8 me­ga­va­tais, to­dėl tu­ri­me pa­jė­gu­mus, ku­riuos ga­li­me skir­ti lais­va­jai eko­no­mi­nei zo­nai, pra­mo­nės par­kui, Zok­nių in­teg­ruo­ta­jai te­ri­to­ri­jai ir oro uos­tui. Į oro uos­tą atė­jo „Ter­mi­com“, ku­riam rei­kės 2,5 me­ga­va­to“, – ko­men­ta­vo A. Bar­tu­lis.

Di­rek­to­rius pa­tei­kė skai­čius: į pra­mo­nės par­ką Sa­vi­val­dy­bė in­ves­ta­vo 5,9 mi­li­jo­no, ES ir vals­ty­bės lė­šos – 7,7 mi­li­jo­no eu­rų, ten įsi­kū­ru­sios įmo­nės jau in­ves­ta­vo 43,5 mi­li­jo­no eu­rų ir su­kū­rė 1 018 dar­bo vie­tų.

Pra­mo­nės par­ke li­kę lais­vi pen­ki skly­pai: nuo 0,5 iki 6,74 hek­ta­ro plo­to. Jų nuo­mos auk­cio­nai nuo­lat skel­bia­mi, kol kas ne­sėk­min­gai.

Šie­met į par­ką atė­jo du in­ves­tuo­to­jai – UAB „Met­me­ga“ ir UAB „Nost­ra­da“, pen­kios įmo­nės jau dir­ba, vie­na vyk­do sta­ty­bas, dvi – pro­jek­tuo­ja bū­si­mus pa­sta­tus.

Sa­vi­val­dy­bė, anot A. Bar­tu­lio, daug ti­ki­si iš ne­se­niai Šiau­liuo­se pra­dė­jo­sio dirb­ti VšĮ „In­ves­tuok Lie­tu­vo­je“ at­sto­vo.

LEZ va­do­vas: vers­lui rei­kia spe­cia­lis­tų

Ar­tū­ras Klan­gaus­kas, Šiau­lių lais­vo­sios eko­no­mi­nės zo­nos (LEZ) bend­ro­vės di­rek­to­rius ir val­dy­bos na­rys sa­kė, kad ga­myk­lą pra­dė­jo sta­ty­ti UAB „Rek­la­mos dik­ta­to­rius“. Ti­ki­ma­si, kad ge­gu­žės mė­ne­sį rek­la­mos ga­min­to­jai įsi­kurs, o ru­de­nį pra­dės veik­lą.

Ga­myk­lą LEZ-e sta­tys odon­to­lo­gi­nių pro­duk­tų UAB „Me­di­ci­nos li­ni­ja“. Čia pla­nuo­ja įsi­kur­ti lan­gų ir du­rų ga­min­to­ja JAV bend­ro­vė „IN­TUS Win­dows“.

A. Klan­gaus­kas už­si­mi­nė ir apie ket­vir­tą­ją įmo­nę, ku­ri jau pa­skel­bė ran­go­vo kon­kur­są, o sta­ty­bos lei­di­mą ti­ki­si gau­ti šiais me­tais. Kas in­ves­tuos ir ko­kio dy­džio in­ves­ti­ci­jos, LEZ va­do­vas sa­kė ne­ga­lįs at­skleis­ti, tik paaiš­ki­no, kad pro­jek­tas pra­si­dės pa­va­sa­rį ir iki ki­tų me­tų pa­bai­gos pla­nuo­ja­ma įmo­nę pa­sta­ty­ti.

„Šie me­tai la­bai ak­ty­vūs, bet už­tru­nka pro­jek­ta­vi­mo dar­bai“, – sa­ko A. Klan­gaus­kas. Be to, iki šiol ne­bu­vo vi­sos rei­kia­mos inf­rast­ruk­tū­ros, pa­vyz­džiui, elekt­ros pa­sto­tės, du­jo­tie­kio.

„Praė­ju­sių me­tų pa­bai­go­je ke­lias įmo­nes esa­me pra­lo­šę Klai­pė­dos LEZ-ui vien dėl to, kad pas mus ne­bu­vo įsi­kū­rusios nė vie­nos įmo­nės. Įsi­vaiz­duo­ki­te, at­va­žiuo­ja už­sie­nio kom­pa­ni­jos į ki­tą ša­lį in­ves­tuo­ti ir ma­to ke­lią, ap­švie­ti­mą ir lau­kus“, – vaiz­dą pie­šia A. Klan­gaus­kas.

Jo nuo­mo­ne, di­džio­sios kom­pa­ni­jos, to­kios kaip „Con­ti­nen­tal“, ren­ka­si di­džiuo­sius mies­tus, nes, žvel­giant glo­ba­liai, joms ir „Kau­nas jau yra kai­mas“.

„Mū­sų iš­si­skai­dy­mas re­gio­nuo­se di­de­lis, o pra­mo­nė kles­ti tuo­se mies­tuo­se ir re­gio­nuo­se, kur yra di­de­lė žmo­nių kon­cent­ra­ci­ja. Pa­vyz­džiui, Vo­kie­ti­jos in­dust­ri­niai mies­tai yra mi­li­jo­ni­niai, to­dėl už­sie­nio kom­pa­ni­joms ga­na sun­ku su­pras­ti, kaip jos ga­li gau­ti tūks­tan­tį kva­li­fi­kuo­tų dar­buo­to­jų, jei­gu in­ves­tuos Šiau­liuo­se ar Kė­dai­niuo­se“, – sa­ko Šiau­lių LEZ va­do­vas. Jis ak­cen­tuo­ja, kad di­džio­sioms kom­pa­ni­joms rei­kia dar­bo jė­gos, uni­ver­si­te­to, ki­tų švie­ti­mo įstai­gų ir pa­ly­gi­na: Kau­no LEZ in­ves­tuo­to­jai „Hol­lis­ter“ ar „Con­ti­nen­tal“ dir­ba su Kau­no tech­no­lo­gi­jos uni­ver­si­te­tu.

„Šiau­liai šian­dien ne­ga­li pa­si­gir­ti nei uni­ver­si­te­tu, nei tech­no­lo­gi­nės pa­krai­pos švie­ti­mo įstai­go­mis, ku­rios pa­reng­tų pa­kan­ka­mai spe­cia­lis­tų“ – sa­ko A. Klan­gaus­kas, bet ti­ki pra­mo­nės mies­to po­ten­cia­lu.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Už­sie­nio in­ves­ti­ci­jos į kai ku­riuos ap­skri­ties ra­jo­nus be­veik nea­tei­na.

Re­dak­ci­jos ar­chy­vo nuo­tr.

Kel­mės ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­rė Ire­na Si­ru­sie­nė pa­si­da­li­jo nuo­mo­ne, ku­rią iš­gir­do Lie­tu­vos am­ba­sa­do­je Nor­ve­gi­jo­je: jo­kia di­de­lė įmo­nė nei iš Nor­ve­gi­jos, nei iš ki­tos ša­lies į Kel­mės ra­jo­ną nea­teis, gal tik ma­žos ar­ba vi­du­ti­nės.

Šiau­lių lais­vo­sios eko­no­mi­nės zo­nos bend­ro­vės va­do­vas Ar­tū­ras Klan­gaus­kas ti­ki, kad Šiau­liai, žvel­giant iš pra­mo­nės po­zi­ci­jų, yra „vie­nas iš di­džiau­sią po­ten­cia­lą tu­rin­čių mies­tų“.


Tie­sio­gi­nės už­sie­nio in­ves­ti­ci­jos 2017 m. (2016 m.), mln. Eur

Vil­nius – 9 958,73 (9 452,87)

Kau­nas – 1 214,63 (1 177,28)

Klai­pė­da – 911,55 (828,35)

Pa­ne­vė­žys – 259,44 (251,29)

Šiau­liai – 139,12 (103.37)

Ak­me­nės r. – 80,59 (79,52)

Pak­ruo­jo r. – 51,16 (39,30)

Šiau­lių r. – 22,94 (22,40)

Rad­vi­liš­kio r. – 14,16 (14,68)

Jo­niš­kio r. – 8,90 (2,42)

Kel­mės r. – 0,31 (0,13)

Tie­sio­gi­nės už­sie­nio in­ves­ti­ci­jos, ten­kan­čios 1 gy­ven­to­jui 2017 m. (2016 m.), Eur

Vil­nius – 18 190 (17 336)

Klai­pė­da – 6 122 (5 475)

Kau­nas – 4 212 (4 022)

Ak­me­nės r. – 4 110 (3 935)

Pa­ne­vė­žys – 2 926 (2 760)

Pak­ruo­jo r. – 2 617 (1935)

Šiau­liai – 1 383 (1 021)

Šiau­lių r. – 557 (541)

Jo­niš­kio r. – 412 (108)

Rad­vi­liš­kio r. – 391 (396)

Kel­mės r. – 12 (5)

Šal­ti­nis: Sta­tis­ti­kos de­par­ta­men­tas


KO­MEN­TA­RAS

„In­ves­ti­ci­jos re­gio­ne ga­lė­tų bū­ti di­des­nės“

Ži­vi­lė KAZ­LAUS­KAI­TĖ, už­sie­nio in­ves­ti­ci­jų plėt­ros agen­tū­ros „In­ves­tuok Lie­tu­vo­je“ re­gio­nų plėt­ros ko­man­dos va­do­vė:

VšĮ „In­ves­tuok Lie­tu­vo­je“ nuo­tr.

– Šiuo me­tu ren­gia­ma Šiau­lių eko­no­mi­nės plėt­ros stra­te­gi­ja, ku­ri tu­rė­tų su­kur­ti veiks­mų pla­ną, kaip mies­tas ga­lė­tų panau­do­ti sa­vo po­ten­cia­lą pri­trauk­ti in­ves­ti­ci­jų ir iš­sau­go­ti gy­ven­to­jų skai­čių bei did­mies­čio sta­tu­są. Įver­ti­nus pri­trau­kia­mų in­ves­ti­ci­jų į Lie­tu­vą srau­tą, in­ves­ti­ci­jos re­gio­ne ga­lė­tų bū­ti di­des­nės.

Šiau­liai ir to­liau ga­li di­din­ti sa­vo pa­trauk­lu­mą ga­my­bos sri­ty­je vei­kian­tiems už­sie­nio in­ves­tuo­to­jams, ta­čiau svar­bu už­tik­rin­ti pa­kan­ka­mą spe­cia­lis­tų pa­siū­lą, re­gio­ne vei­kian­čios švie­ti­mo ins­ti­tu­ci­jos tu­ri spar­čiau rea­guo­ti į rin­kos po­rei­kius. Šiau­liuo­se iš­lie­ka itin ak­tua­lus klau­si­mas dėl in­ži­ne­ri­nių kom­pe­ten­ci­jų trū­ku­mo ir tai su­da­ro di­džiau­sią pro­ble­mą kon­ku­ruo­jant su ki­tais Lie­tu­vos mies­tais.

Šiau­lių uni­ver­si­te­tui ta­pus Vil­niaus uni­ver­si­te­to da­li­mi, ja­me ne­be­li­ko in­ži­ne­ri­jos, tad ga­my­bos įmo­nėms bend­ra­dar­bia­vi­mą ga­li pa­siū­ly­ti tik ko­le­gi­jos ir pro­fe­si­nio ren­gi­mo cent­rai, ku­riuos rei­kia stip­rin­ti. Pro­fe­si­nio mo­ky­mo pro­gra­mas rei­kia adap­tuo­ti pa­gal įmo­nių po­rei­kius.

Svar­biau­sias kri­te­ri­jus ren­kan­tis vie­tą in­ves­ti­ci­joms – kva­li­fi­kuo­ta dar­bo jė­gos pa­siū­la. Vi­sų pir­ma, do­mi­ma­si ruo­šia­mų spe­cia­lis­tų skai­čiu­mi, po­ten­cia­lių dar­buo­to­jų kom­pe­ten­ci­ja.

Ki­tas svar­biau­sias kri­te­ri­jus – tin­ka­mų skly­pų pa­siū­la. Pas­ta­rų­jų me­tų už­sie­nio in­ves­tuo­to­jų po­rei­kiai ro­do vis di­des­nių skly­pų pa­klau­są – 10–15 ha, 30–35 ha ar di­des­nių, sie­kian­čių 70 ha ar net iki 100 ha.