Interneto antikvariate įsigyta unikalių graviūrų

Interneto antikvariate įsigyta unikalių graviūrų

Interneto antikvariate įsigyta unikalių graviūrų

Šiaulių „Aušros“ muziejus viename Lenkijos internetiniame antikvariate nupirko nematytas devynias XIX amžiaus pabaigos Šiaulių miesto graviūras, kuriuose užfiksuota žemės ūkio paroda. Eksponatai įsygyti mažiau negu už 1500 litų.

Svajūnas SABALIAUSKAS

svajunas@skrastas.lt

Pirmas pirkinys internetu

„Aušros“ muziejų pasiekė graviūros, kurios pirmą kartą muziejaus istorijoje praėjusią vasarą pirktos internetu. Pasak muziejaus vadovo Raimundo Balzos, šiais laikais įdomių eksponatų reikia ieškoti ne tik tradiciniuose antikvariatuose, bet ir internetinėse senų daiktų ir dokumentų parduotuvėse.

Taip lenkų internetiniame portale buvo surastos graviūros, kuriuose užfiksuota 1879 metais vykusi Žemės ūkio ir pramonės paroda. Lenkų dailininkai Marceli Wisniewski, Jan Krajewski, Josef Loskoczynski ir Edward Nicz darbuose užfiksavo to laikmečio Šiaulius. Pasak R. Balzos, tai itin vertinga informacija, nes kaip atrodė miestas žinoma tik iš užrašytos medžiagos, vaizdinio palikimo beveik nėra.

Paroda — gubernijos lygio

Prie įsigytų graviūrų, yra ir žemės ir pramonės parodos dalyvių įspūdžių aprašymai. Paroda vyko 1879 metų rugsėjo mėnesį.

Ir tuomet būta Šiaulių skeptikų, kuriems kilo klausimas: kodėl paroda organizuota Šiauliuose, nes nei produkcijos gamyba, nei savo padėtimi neišsiskiria iš kitų provincijos miestų. Skeptikams pateiktas atsakymas: paroda yra gubernijos lygio, kadangi Kaunas yra gubernijos pakraštyje, o Šiauliai viduryje, todėl paroda ir surengta Šiauliuose.

FAKTAI

Štai ką apie parodą ir Šiaulius byloja šalia graviūrų esantys tekstai (tekstus iš lenkų kalbos padėjo išversti Šiaulių universiteto Istorijos katedros vedėja R. Trimonienė):

„Lygumoje, paįvairintoje nedideliais kalneliais ir nuokalnėmis, išsidėstė Šiaulių miestelis, gana plačiai ir erdviai. Namai daugiausiai mediniai, gontais dengti. Miestelyje yra keletas gana išvaizdžių mūrinių dviejų aukštų pastatų, tokių kaip rotušė, gimnazija ir keli privatūs namai.

Miesto architektūros karūna yra imponuojanti savo dydžiu Šiaulių miesto savininkų rezidencija. Paroda surengta kitoje miesto pusėje netoli ežero, tokiam tikslui vieta labai tinkama. Šioje erdvėje išmėtyti mediniai pastatai ir paviljonai, aikštės viduryje visai gražus parodos direkcijos namelis ir paviljonas komitetui, kurį sudaro net 100 narių iš garsiausių apylinkės gyventojų...

Šių metų paroda Šiauliuose išsiskiria, nes pirmą kartą pabandyta, kad atsipirktų išlaidos. Toks tikslas sunkiai pasiekiamas — miesto sąlygos atima pelno šaltinį, nes didesniuose miestuose parduodami įėjimo bilietai. Į parodą atvyko net iš Varšuvos ir Volynės, taip pat aktyviai dalyvavo Baltijos provincijos uostai.

Parodos surengimo išlaidos siekė maždaug 5000 rublių, joms padengti skirtos kelios pozicijos. Komiteto narių mokestis (po 30 rublių nuo asmens), bilietų pardavimas (po 1 rublį asmeniui), pajamos iš baliaus ir pramogų, susijusių su paroda. Jeigu suskaičiuotume, tai mokestis iš narių sudaro 3000 rublių, o už bilietus nustatyta „neįtikėtinai“ aukšta kaina, kad sunku pasakyti, ar ji normaliai gali padengti išlaidas...

Išdalinta apdovanojimų medaliais (auksiniai, sidabriniai ir bronziniai) bei pagyrimo raštais, piniginėmis premijomis (jos valstiečiams): už galvijus 11, už arklius 26 (iš jų 5 valstiečiams), už bandą 5, už avis 4, už skalikus 3, už triušius 1. Toliau už javus ir augalus 27 (du aukso medalius gavo Varšuvos sodininkai), už žemės ūkio verslų produkciją 20, už audinius 20, už fabrikinius dirbinius 6, taip pat keliolika premijų už mašinas ir žemės ūkio padargus.

Galima pagirti užmirštą užkampį už jo darbštumą, puikų sektiną pavyzdį. Tai reiškinys, kurio reikšmė nematuojama mažesniu ar didesniu parodų rengimo tobulumu. Žiūrima moralinė ir visuomeninė reikšmė. Taip galima įvertinti Šiaulių parodą„.

ISTORIJA: Tokius Šiaulius Žemės ūkio ir pramonės parodoje matė lenkų dailininkai Marceli Wisniewski, Jan Krajewski, Josef Loskoczynski ir Edward Nicz.

Sauliaus JANKAUSKO repr.

IŠNAŠA: Kaip atrodė miestas, žinoma tik iš užrašytos medžiagos, vaizdinio palikimo beveik nėra.