
Naujausios
Įmones skolose skandina ir „pabėgę“ veršeliai
Šiaulių savivaldybės įmonės suskaičiavo savo pelną ir nuostolius per devynis šių metų mėnesius. Vienas įmones skolose skandina Savivaldybė, oro uostą — veterinarijos reikalavimai dėl veršelių.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Oro uostas krito dėl veršelių
Savivaldybės įmonės „Šiaulių oro uostas“ devynių mėnesių balansas — 68,2 tūkstančio litų nuostolis. Pernai per tą patį laikotarpį įmonė buvo uždirbusi net 336,8 tūkstančio litų pelną. Kas atsitiko, kad įmonė taip smuko?
„Šiaulių oro uosto“ direktorius Romas Mikšys turi atsakymą — šiemet rugpjūtį nutrūko vienas pelningiausių įmonės verslų — veršelių eksportas lėktuvais į Izraelį.
„Rugpjūčio 24 dieną Veterinarijos tarnyba išleido įsakymą, kad gyvuliai, vežami į Izraelį karantine būtų laikomi nebe 8 dienas, kaip anksčiau, bet 41 dieną. Ir būtų skiepijami nebe vienu, o dviem skiepais. Eksportavusieji per mūsų oro uostą išvažiavo į Vengriją, nes ten karantinas — tik 8 dienos“, — pasakojo direktorius R. Mikšys.
Jo teigimu, į Lietuvą įvežti oro uostas surastų ką, bet reikia ir išvežti. „Kai lėktuvas pakrautas į abu galus, atpinga visa kainodara“, — sakė R. Mikšys.
„Veršeliai buvo tas krovinys, su kuriuo užpildydavome iki 100 procentų krovinio, nors reisas pelningas, kai lėktuvas tėra užkrautas ir 70 procentų“, — sakė direktorius R. Mikšys.
Direktorius pasakojo, kad buvo suradę kompanijų, norinčių krovinius gabenti iš Izraelio, kol buvo gabenami veršeliai, todėl reisai būdavo pelningi. „O dabar visa piramidė dėl veterinarijos tarnybų sugriuvo. Kodėl taip pasielgė veterinarai? Gal nori, kad gyvuliai būtų auginami Lietuvoje. Bet tokios logikos nesuprantu. Juk šaliai krizės sąlygomis reikia skatinti eksportą, o Lietuva stabdo“, — sakė oro uosto direktorius R. Mikšys.
Būtent dėl gyvulių eksporto, pasak R. Mikšio, į Šiaulius pradėjo skraidyti „Boing 747“ — didžiausi lėktuvai, pervežantys didžiausią krovinių kiekį visame pasaulyje. “Tai reiškia, kad Lietuvoje buvo reali galimybė plėtoti logistiką oru su visu pasauliu. Gaila, kad tai nukirto“, — sakė R. Mikšys.
Šiaulių apskrities valstybinė maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Kęstutis Patašius paaiškino: „Oro uosto mes tikrai neišgelbėsim. Oro uosto problema, ar jis turi krovinių. O mes paprasčiausiai įvedėme papildomą sugriežtintą kontrolę, nes išvežant veršelius buvo nustatyta susirgimų. Reikia, kad sveiki veršeliai išvažiuotų iš Lietuvos. Tai laikina tvarka, galbūt ji pasikeis“.
Yra ir pelno, ir skolų
AB „Šiaulių energija“ nurodo, kad per devynis šių metų mėnesius uždirbo kiek daugiau, nei 14 milijonų. “Šiaulių energijos“ atstovas spaudai Rimantas Lazdynas paaiškino, kad Savivaldybės skolos bendrovei šiuo metu yra 7,3 milijono litų, dar per tris milijonus skolingi gyventojai.
UAB „Šiaulių vandenys“ šiemet dirbo nuostolingai — 2,1 milijono litų nuostolio. Savivaldybė bendrovei skolinga 214 tūkstančių litų.
UAB „Busturas“ nuostolis — per 100 tūkstančių litų. Bendrovės vadovas Vilius Laužikas teigė, kad savivaldybės skolos įmonei jau išaugo iki 7 milijonų litų.
Nors UAB „Gatvių apšvietimas“ dirbo pelningai, uždirbo 92 tūkstančius litų pelno, tačiau Savivaldybė bendrovei skolinga 2,3 milijono litų.
UAB „Bendrabutis“ devynių mėnesių balansas taip pat minusinis, nuostolis — daugiau, nei 46 tūkstančiai. Bendrovės direktorius Vladas Šemetulskis paaiškino, kad nuostoliai susidarė dėl gyventojų, kurie nemoka už butus.
UAB „Žiburio knygynas“ per devynis mėnesius uždirbo 15 tūkstančių litų, UAB “Šiaulių turgus“ — per 32 tūkstančius litų, o UAB “Pabalių turgus“ — per 178 tūkstančius litų. Šioms įmonėms Savivaldybė skolų neturi.
EKSPORTAS: Veterinarams prailginus karantino laiką veršeliams, eksportuojamiems į Izraelį, Šiaulių oro uostas prarado pelningą verslą.
Jono TAMULIO nuotr.